Komentāri

Pēc pusotra gada policija nākusi uz pēdām bijušā specdienesta vadītāja Jāņa Kažociņa uzbrucējiem. Satversmes aizsardzības biroju (SAB) Kažociņš vadīja desmit gadus, un pret viņu pastrādāto vardarbību amatpersonas nosauca par uzbrukumu valsts varai.

Nozieguma atklāšana esot izmeklēšanas iestāžu goda jautājums. Par uzbrukuma īstenošanu un organizēšanu trīs aizdomās turētie vīrieši atrodas apcietinājumā un ar policiju nesadarbojas. Tomēr arvien vairāk pierādījumu liek domāt, ka viņi īstenojuši pasūtījumu un uzbrukums saistīts ar Kažociņa iepriekšējo profesionālo darbību SAB.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Bijušajam SAB direktoram uzbruka gaišā dienas laikā pie viņa mājām Klusajā centrā pagājušā gada janvārī. Jāni Kažociņu uz ielas panāca divi vīrieši, apdullināja, iepūšot no baloniņa sejā gāzi, un starp viņiem sākās cīniņš.

Kažociņš ir bijušais militārists, ar labu reakciju, taču abiem uzbrucējiem bija pārspēks. Cīniņš ātri beidzās, uzbrucēji aizmuka, nekas netika paņemts. Policija toreiz izvirzīja trīs notikušā versijas: uzbrukums Kažociņam saistīts ar viņa profesionālo darbību SAB direktora amatā; to izraisījis   privāts konflikts; vai tas bijis neizdevies laupīšanas gadījums.

Nozieguma izmeklēšanā tērēti nopietni policijas resursi un papildspēki. Tiesībsargi apzināja visas gāzes baloniņu tirdzniecības vietas Latvijā, izņēma apkārtnē pieejamos video novērošanas ierakstus, nopratināja lieciniekus. Bija pazīmes, ka noziegums iepriekš izplānots. Uzbrucēju sejas bija aizklātas. Izmeklēšanu nodeva organizēto noziegumu apkarošanas pārvaldei.

Šomēnes šajā lietā ir pirmie aizturētie. Trīs vīriešus tur aizdomās par uzbrukuma Kažociņam organizēšanu un īstenošanu. Aiz slēgtām durvīm tiesa izlēma viņus paturēt apcietinājumā vēl uz pāris mēnešiem. Viens no policijas konvojā vestajiem vīriešiem, kuram bija nepieciešams tulks,  tiesas zālē iegāja, uzvaroši smaidot. Bet iznākot – smaids bija pazudis.

Abi aizturētie ir Latvijas pilsoņi un rīdzinieki, iepriekš nav sodīti. Trešais iepriekš apcietināts par ātro kredītu izkrāpšanu. Viņš ar viltu uzzināja cilvēku personu datus un viņu vārdā aizņēmās naudu. Laikā, kad uzbruka bijušajam SAB direktoram, viņš bija brīvībā.

Visi trīs aizdomās turētie vīrieši ar policiju nesadarbojas. Un neko nestāsta. Arī par iespējamiem pasūtītājiem ne.

SAB Kažociņš vadīja divus termiņus pēc kārtas un pēc desmit gadu darba kļuva par aizsardzības ministra padomnieku informācijas tehnoloģiju un starptautiskās drošības jautājumos. Dienā, kad viņam uzbruka, Kažociņš bija zaudējis savu amatpersonas statusu, ministram demisionējot, un bija droši zināms, ka viņam nav apsardzes.

Ar policiju izmeklēšanā sadarbojās gan SAB, gan Drošības policija. Par drošību atbildīgo amatpersonu izteikumi liecināja, ka tas nav bijis uzbrukums laupīšanas nolūkos vai vienkārša huligāniska dauzīšanās. Uzbrukums esot bijis apzināti gatavots.

To pierāda arī tas, ka kriminālprocesu sākotnēji ierosināja par huligānismu, bet aizturētos vīriešus patlaban tur aizdomās par mēģinājumu nodarīt smagus miesas bojājumus, par ko draud brīvības atņemšana no diviem līdz desmit gadiem. 

Kažociņš noliedza, ka iepriekš būtu saņēmis kādus draudus. Tomēr daži viņa vadītās iestādes lēmumi iepriekš izsaukuši  asu reakciju. Jau nozieguma izmeklēšanas sākumā policijas spēcīgākā versija bija, ka bijušajam SAB direktoram atriebjas no Latvijas izraidītu čečenu dēļ.

Pirms trim gadiem SAB divus čečenu uzņēmējam Bislanam Abdulmuslimovam pietuvinātos atzina par Latvijai nevēlamām personām un izdeva Krievijai. Timurs Džamaldajevs un Sergejs Novožilovs pēc SAB ziņām rada draudus valsts drošībai un var traucēt noziedzīgu nodarījumu atklāšanā.

Abi vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Sūdzībā rakstīts, ka, izdodot viņus Krievijai, abi tikuši pakļauti spīdzināšanai un pat nāves draudiem, jo pirms 17 gadiem kā slepenie Drošības policijas aģenti palīdzējuši no čečenu gūsta atbrīvot trīs Latvijas pilsoņus. Pēc izraidīšanas 2012. gada vasarā viņi izsaukti uz policijas iecirkni Čečenijā, kur smagi piekauti.

Abi tā dēvētajā melnajā sarakstā iekļautie ir Bislana Abdulmuslimova sievas radi. Laikā, kad notika uzņēmējam   pietuvināto izraidīšana no Latvijas, valsts augstākās  amatpersonas brīdinātas par iespējamām Abdulmuslimova agresijām. Gan tā laika premjeram, gan Saeimas priekšsēdētājai tika pastiprināta apsardze.

Latvijai šobrīd jāatbild uz Džamaldajeva un Novožilova advokātu iesniegto sūdzību Eiropas tiesai. Nav ziņu, ka Jāņa Maizīša vadītais SAB gatavotos pārskatīt Kažociņa laikā pieņemto lēmumu. Arī šobrīd versiju, ka uzbrukums Kažociņam varētu būt saistīts ar izraidītajiem čečeniem, policija nav atmetusi.

Jānis Kažociņš ir aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa padomnieks starptautiskās drošības jautājumos un Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa ārštata padomnieks sabiedrības integrācijas jautājumos.

Komentēt policijas atklāto Kažociņš nevēlējās, kamēr lieta par uzbrukumu nebūs nonākusi tiesā.

Skaties video!

Lasi vēl