Uz ekonomikas ministra amatu “KPV LV” visdrīzāk virzīs Saeimas deputātu Jāni Vitenbergu

15 komentāri
Uz ekonomikas ministra amatu “KPV LV” visdrīzāk virzīs Saeimas deputātu Jāni Vitenbergu
IEVA LENIŠA, LETA

Atstāt valdību ārkārtas situācijā vai nomainīt ekonomikas ministru Ralfu Nemiro pret citu savas partijas cilvēku. Tādas izšķiršanās priekšā nonācis politiskais spēks “KPV LV”, jo Satversmes aizsardzības birojs (SAB) atņēmis ekonomikas ministram Ralfam Nemiro pielaidi valsts noslēpumam, bez kuras turpināt darbu pats Nemiro uzskata par neiespējamu.

Partijas vadītājs Atis Zakatistovs sasaista pielaides jautājumu ar ekonomikas ministra virzīto OIK atcelšanas likumprojektu. Tajā pašā laikā Nemiro nav informējis  partiju ne par to, ka pret viņu jau SAB sācis ārkārtas pārbaudi saistībā ar pielaidi valsts noslēpumam, ne par iemesliem tās anulēšanai, Pašam Nemiro tiek darīti zināmi iemesli, kāpēc viņš zaudējis pielaidi.

Jurists Ralfs Nemiro ekonomikas ministra amatā stājās pagājušā gada 23. janvārī. Un tāpat kā pārējie “KPV LV” ministri, Nemiro sabiedrībā bija maz zināms, bez nopietnas politiskas pieredzes. Satversmes aizsardzības birojs Nemiro kā iesācējam speciālo atļauju darbam ar valsts noslēpumu izsniedza uz īsāku termiņu – uz diviem gadiem. Tas nozīmē, ka specdienestam bija iemesli, kāpēc padziļinātāk pārbaudīt Nemiro darījumus, paziņu loku, dzīvesveidu, ko ierasti ņem vērā, lai izvērtētu personas spējas glabāt valsts noslēpumu.

Nemiro iepriekš strādājis par advokātu. Stājoties ekonomikas ministra amatā bijis sadarbības partneris advokātu birojā ”Rebenoks un Vilders”. Viens no advokāta biroja partneriem Pavēls Rebenoks pēc Nemiro apstiprināšanas kļuva par ministra padomnieku un tuvu sabiedroto.

Nemiro apstiprina, ka pielaide sākotnēji bijusi tikai uz diviem  gadiem. Tas viņu neesot izbrīnījis, jo tāda situācija bijusi vēl dažiem ministriem valdībā.

Ralfs Nemiro

Ralfs Nemiro
Ekonomikas ministrs (KPV LV)

“(NP: Kas bija par iemeslu, kāpēc pielaidi valsts noslēpumam jūs saņēmāt uz īsāku laiku nekā ierastajā kārtībā?) Godīgi sakot, es nezinu, kādas ir tās procedūras, bet vairākiem tā bija.”

Nemiro jau vairākkārt spēris riskantus soļus. Pirmo reizi pēkšņi atstādinot “Latvenergo” padomi un ieceļot tajā savus cilvēkus. Tajā skaitā padomnieku Rebenoku. Otro reizi par katru cenu Rebenoku cenšoties iebīdīt ”Latvenergo” padomē caur konkursu, pārrakstot pat nolikumu.

Rebenoks izmantoja sakarus ar Nemiro savas ietekmes audzēšanai. “Nekā personīga” jau ziņoja par Rebenoka kontaktiem ar  ekspolitiķi, uzņēmēju Andri Šķēli. Rebenoks un Nemiro nav slēpuši fotogrāfijas, kurās Nemiro regulāri atpūšas Rebenoka sabiedrībā. Rebenoks  sociālos tīklos izrāda savu dārgo dzīves veidu.

Nesagaidot divus gadus, Satversmes aizsardzības birojs sāka jaunu pārbaudi par Nemiro. Likums nosaka, ka pielaidi valsts noslēpumam var anulēt vairākos gadījumos tajā skaitā, ja pārbaudes gaitā ir konstatēti fakti, kas dod pamatu apšaubīt uzticamību un spēju saglabāt valsts noslēpumu.

Pielaidi atņem arī tad, ja personai konstatē uzvedības traucējumus alkohola vai narkotisko vielu lietošanas dēļ.

Ralfs Nemiro

Ralfs Nemiro
Ekonomikas ministrs (KPV LV)

“(NP: Kādi fakti vai darbības jūsu biogrāfijā vai profesionālajā karjerā varētu radīt riskus jūsu spējām glabāt valsts noslēpumu?) Es nezinu, vai tādi fakti vai darbības vispār ir. (NP: Vai riski ir arī jūsu kontaktu loks?) Es nezinu par riskiem. Es nedomāju, ka to es varu izvērtēt. Varbūt attiecīgi drošības dienesti to varētu skatīties. Bet Jebkurā gadījumā es uzticos drošības dienestiem.”

Satversmes aizsardzības birojs (SAB) ārkārtas pārbaudi par pielaidi ekonomikas ministra pabeidza šonedēļ un arī rezultātu var uzskatīt par ārkārtēju.

SAB pielaidi Nemiro anulēja: “Satversmes aizsardzības birojs šī gada 12. martā ir pieņēmis lēmumu anulēt speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam ekonomikas ministram. Speciālās atļaujas anulēšanas iemeslus SAB publiski nekomentē. Uzsveram, ka Satversmes aizsardzības biroja direktors lēmumu pieņem, pamatojoties uz likumā ”Par valsts noslēpumu’’ noteiktajiem kritērijiem. Vienlaikus informējam, ka Satversmes aizsardzības birojs ir uzklausījis Ralfu Nemiro un informējis par iemesliem, kuru dēļ speciālā atļauja var tikt anulēta.”

Paziņojums par lēmumu Ralfam Nemiro ir nosūtīts uz viņa deklarēto adresi, vienlaikus informējot par pieņemto lēmumu arī Ministru prezidentu.”

Ralfs Nemiro

Ralfs Nemiro
Ekonomikas ministrs (KPV LV)

“Jebkurā gadījumā, ja ministrs zaudē pielaidi valsts noslēpumam, tad jāatstāj ir amats. (NP: Tā jūs rīkosieties? Jo vēsturē bijušas visādas situācijas.) Neapšaubāmi atstāšu!”

Premjeram līdzās veselības krīzei, tagad jārisina arī iespējamā politiskā krīze. Viņš lūdzis līdz pirmdienai “KPV LV” deleģēt citu kandidātu uz Nemiro amatu.

Atis Zakatistovs

Atis Zakatistovs
Saeimas “KPV LV” frakcijas vadītājs, partijas līdzpriekšsēdētājs

“(NP: Vai esat drošs, ka zinājāt visu par savas partijas biedriem, īpaši uz tik svarīgiem posteņiem?) Es nevaru atbildēt, vai es visu zināju par Ralfu Nemiro! Protams, es nezināju visu, bet man nav šaubu, ka Ralfs Nemiro ir goda vīrs, viņš turpinās strādāt arī partijā, viņš atgriezīsies Saeimā un liksim jaunu bildi iekšā. Viņam būs karjera un es ticu, ka tā karjera būs spoža. Mums ir vairāki ļoti spējīgi cilvēki, mēs apspriedīsimies un tas ir gadījumā, ja mēs izdomājam turpināt darbu šajā valdībā.”

Visticamāk, “KPV LV” darbu valdībā turpinās. Un Nemiro atgriezīsies Saeimā, nomainot deputātu Aivaru Geidānu. Bet Nemiro vietā uz ministra krēslu, iespējams, tiks virzīts Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Jānis Vitenbergs.

“KPV LV” varētu arī izlemt valdību pamest, taču tad partija zaudēs trīs ministrus un politisko ietekmi. Zakatistovs vairākkārt atkārto, ka ārkārtas apstākļos iziešana no valdības būtu bezatbildīga rīcība. Galīgo lēmumu “KPV LV” valde pieņems pirmdien.

Ramona Petraviča

Ramona Petraviča
Labklājības ministre, Saeimas deputāte (KPV LV)

“(NP: Vai jūs esat gatava to darbu, kas pavadīts ministres amatā, atstāt?) Ir, protams, daudzas reformas, kas būtu jāturpina, un būtu sāpīgi, ja tas tiktu pārtraukts. (NP: Vai Vitenberga kungs būtu labs ekonomikas ministrs?) O, jā! Es pieļauju, ka jā. Es taisni šodien to domāju, pārdomājot, kas varētu būt mūsu kandidāti uz šo amatu… Vitenbergs būtu labs kandidāts, neapšaubāmi. (NP: Vai bez viņa ir vēl kāds?) Iespējams, parlamentārais sekretārs [Krišs Lipšāns].

SAB lēmumu Nemiro ir tiesības pārsūdzēt ģenerālprokuroram. Ģenerālprokurora lēmumu savukārt var pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā.