Urbanoviča ”Baltijas forumam” VID veicis 21 000 eiro lielu nodokļu uzrēķinu

2 komentāri

Noskaņojums partijā “Saskaņa” pirms oktobra beigās plānotā kongresa ir drūms. Partijas spice cenšas politisko startu restartēt, bet līdzšinējais tās līderis Nils Ušakovs šo piektdien “Saskaņas” valdes sēdē biedriem paziņojis, ka partiju vadīt pēc kongresa vairs nevarot.

Ušakovs atzina, ka Briselē esot saspringts grafiks un visam laika nepietiek.

“Saskaņas” kongress gaidāms pēc divām nedēļām – 26. oktobrī. Tas nav sasaukts ļoti ilgi – kopš pagājušā gada maija – un vairākkārt atlikts. Pēdējo reizi – jūnijā, jo KNAB aizturēja un kratīja vairākus domniekus. Arī partijas līderi un Rīgas eksmēru Nilu Ušakovu. Likumā par partijām teikts, ka kongresi obligāti jārīko reizi kalendārajā gadā, un šoreiz to atlikt vairs nav iespējams. Citādi “Saskaņa” pārkāps likumu un partija varētu zaudēt valsts finansējumu.

Neveicas arī Jānim Urbanovičam. Viņa vadītā biedrība “Baltijas forums” nonākusi zem Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lupas un saņēmusi prāvu nodokļu uzrēķinu. Urbanoviča biedrība gatavojas VID sūdzēt tiesā, jo uzrēķinam nepiekrīt.

Kopš Eiroparlamenta vēlēšanām maijā “Saskaņa” četros mēnešos ziedojumos saņēmusi 28 713 eiro. Tikai 22 ziedojumi pārsniedz 500 eiro robežu. Un starp naudas devējiem nav agrākie Rīgas pašvaldību uzņēmumu slēptie konsultanti. Salīdzinot pirms gada, kad politiķi gatavojās Saeimas vēlēšanām, šajā pašā laikā četros mēnešos “Saskaņa” ziedojumos bija saņēmusi 313 796 eiro.

Bez trūkstošajām finansēm problēmu saraksts partijai ir garš. KNAB turpina izmeklēt tā saucamo Rīgas tūrisma biroja lietu. Pastāv aizdomas, ka Vācijas PR konsultanta Luca Meiera algošana no Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) notika, nevis, lai organizētu Rīgas reklamēšanu ārzemēs, bet patiesībā, lai palīdzētu partijai gatavoties vēlēšanām. Kā “Nekā personīga” apliecināja KNAB – birojs šobrīd joprojām gaida informāciju no Vācijas un Spānijas tiesībsargiem, kur darbojās ar “Saskaņai” piesaistīto konsultantu saistītās firmas.

KNAB atbilde

KNAB atbilde “Nekā personīga”

Konkrētajā kriminālprocesā joprojām turpinās pirmstiesas izmeklēšana. Šajā kriminālprocesā trīs personas, atbilstoši kriminālprocesa normām, atzītas par aizdomās turētajām. KNAB joprojām gaida informāciju no Vācijas un Spānijas tiesībsargājošajām institūcijām. Līdz ar to, lai nekaitētu izmeklēšanas interesēm, KNAB šobrīd plašāku informāciju par konkrēto kriminālprocesu un tajā iesaistītajām personām nevar sniegt.

Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece Anna Vladova (S), atbildot uz jautājumu, vai viņai ir pilna pārliecība, ka tas nekādā veidā neatsauksies uz partijas finansēm, atbildēja: “Pilna pārliecība var būt tikai KNAB vai citām institūcijām, bet es esmu pilnīgi pārliecināta, ka pēc fakta tā nebija”.

Anna Vladova

Anna Vladova
Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece

“Nekā personīga”: Jūs pati esat bijusi KNAB sniegt kaut kādas liecības saistībā ar šo.

Nekomentēšu paldies, ka man jāiet.

Partijas biedri nezina, vai šī KNAB izmeklēšana nozīmē, ka partijai nākotnē var nākties maksāt ievērojamu sodu par pieļautajiem pārkāpumiem.

“Par to, vai partijā ir skaidrība, es nevaru noteikti pateikt. Jūs labi saprotat, man nav šādas skaidrības. Tieši tāpēc es pieminēju, ka ir nepieciešams saņemt ziņojumu kongresam, kāds ir finanšu stāvoklis,” saka “Saskaņas” valdes loceklis, Saeimas deputāts Igors Pimenovs.

“Noteikti pēc kongress es ieteiktu partijai taisīt iekšējo auditu, lai būtu pilnībā skaidrībā, kas notiek ar finansēm un kādā stāvoklī mēs atrodamies,” akcentēja “Saskaņas” valdes loceklis Andris Morozovs.

Igors Pimenovs
“Saskaņas” valdes loceklis, Saeimas deputāts

“Nekā personīga”: Kad Jūs pēdējo reizi kā valdes loceklis esat runājis ar valdes priekšsēdētāju.

Ar Nilu Ušakovu? Nu, jāsaka, tas bija sen.

Pirms kongresa “Saskaņa” praktiski ir palikusi bez vadības – līderi Nilu Uškovu kopš vasaras nav satikuši pat partijas valdes locekļi. Saeimā partiju cenšas turēt kopā Jānis Urbanovičs. Rīgas domē – KNAB aizdomās turētais Maksims Tolstojs. Daugavpils mērs Andrejs Elksniņš sola veidot pats savu partiju un slēgt sadarbības līgumu ar “Saskaņu”, par ko kolēģi Saeimā vīpsnā.

“Andrejam tagad tas ir tiešām ļoti liels darbības lauks, un, protams, Daugavpils ir ļoti īpatnēja pilsēta. Bet līdz šim mūsu sadarbība vienmēr bijusi ļoti laba un mums nebija nekāda pamata Andrejam neuzticēties. Tā kā, ja kaut kādi tādi plāni būs, es domāju, ka mēs par to uzzināsim pirmie, un tikai pēc tam mediji,” uzsver “Saskaņas” valdes loceklis Boriss Cilevičs.

Daudzi “Saskaņas” biedri savu Briseles gaiteņos pazudušo līderi Nilu Ušakovu pēc ilgiem laikiem sastapa šo piektdien pēcpusdienā. Saeimas frakciju mājā pirmskongresa noskaņās sanāca “Saskaņas” valde.

“Man bija sava vīzija par to, kādai ir jābūt partijas pārvaldei krīzes periodā. Es uzskatu, ka tas mums ir krīzes periods – nevajadzētu būt vienam priekšsēdētājam. Varētu būt kaut kāda tāda valdošā kolēģija, un mana vīzija bija, ka tajā varētu būt visu Latvijas lielāko partijas pirmorganizāciju pārstāvji un ka tieši tādā veidā mēs varētu labot arī to situāciju, kura bija izveidojusies, uz ko norādīja arī partijas biedri, diezgan autoritatīvs pārvaldes rezultātā,” norāda Saeimas deputāte Regīna Ločmele Luņova (S).

Nikolajs Kabanovs
Saeimas deputāts (Saskaņa)

“Nekā personīga”: Tad, Jūsuprāt, varētu būt tā, ka viens vadītājs, divi vietnieki?

Man šķiet, ka tas būtu ideāli.

“Nekā personīga”: Un tad tas galvenais – Urbanoviča kungs?

Liekas, ka uz doto brīdi no tiem kandidātiem vislielākās… vislielākā atpazīstamība ir tieši Jānim Urbanovičam.

Tikmēr Saeimas deputāte Ļubova Švecova kā iespējamo jauno līderi iezīmēja Vjačelsavu Dombrovski.

“Es domāju, ka jāmaina stagnācijā. Partijai ir jāattīstās. Stagnācijai ir arī partijas attīstībā. Tomēr politikai ir jāienāk jauniem cilvēkiem, un ilgāku laiku nemainījās arī, piemēram, [partijas] vadība,” uzskata Morozovs.

“Nekā personīga” zināms, ka partijas biedru starpā ir šķelšanās – daži plašas pārmaiņas nepieprasa, vēlas stabilitāti un arī turpmāk partijas vadītāja krēslā grib redzēt Ušakovu, ko balsojumam kongresam izvirzījusi Valmieras nodaļa. Jāni Urbanoviču partijas vadībā grib redzēt Kurzemes biedri. Urbanovičs un arī Krāslavas nodaļa amatam deleģē Dombrovski. Būtiskas reformas un partijas revīziju grib Pimenovs un tāpēc no Rīgas nodaļas priekšsēža amatam virza Morozovu.

Tomēr “Saskaņa” turpmāk vairs nebūs Ušakova vadīta partija. Līdzšinējais līderis piektdien partijas valdei paziņoja, ka nekandidēs uz partijas priekšsēdētāja krēslu. Pārāk daudz laika prasot darbs Briselē.

Nils Ušakovs

Nils Ušakovs
“Saskaņas” valdes priekšsēdētājs, Eiroparlamenta deputāts

Es nepretendēšu uz valdes priekšsēdētāja amatu. Un vienlaicīgi ar partijas struktūras reformu, ja delegāti atbalstīs, es attiecīgi pretendēšu uz partijas domes priekšsēdētāja amatu. Domē, ja mēs runājam par partijas jauno struktūru, plānots pārveidot tā, ka tajā būs tikai pašvaldību, Saeimas un Eiroparlamenta deputāti, kas ir ievēlēti no partijas.  Un dome būs zināmā mērā kā partijas senāts. Tas nozīmē, ka atliek trīs kandidāti. Droši vien, reālistiski skatoties uz kandidatūrām, izredzes izteikti ir diviem – Jānim un Vjačeslavam. Ne publiski, ne ”off the record”, ne runājot ar saviem kolēģiem es nevarēšu atļauties pateikt, par ko es balsošu – par Jāni vai par Vjačeslavu. Mēs ar Vjačeslavu esmu draugos, kopš man ir 19 gadu.  Ar Jāni – kopš man ir 23. Katram ir savi plusi un mīnusi. Ko lems kolēģi, tā arī būs.

“Es ar prieku varu paziņot, ka mums ir izdevies kaut vai daļēji implantēt partijas darbā demokrātisku procedūru kā, piemēram, aizklātā balsošana. Un aizklātā balsošanā noteiks, kurš ir galvenais, ko iztaujāt par nebūšanām partijā,” atbild Urbanovičs.

Bez mēģinājuma glābt “Saskaņu” partijas ilggadējo seju Jāni Urbanoviču nomocījis vēl arī VID. Viņa vadītā biedrība “Baltijas forums”, kas agrāk regulāri rīkoja konferences, kur pieaicināja ekspertus arī no Krievijas, nonākusi zem VID lupas. Kā redzams VID publiski pieejamajā datu bāzē, tā augustā saņēmusi prāvu nodokļu uzrēķinu – nedaudz vairāk nekā 21 000 eiro.

Tieši pirms gada “Nekā personīga” ziņoja, ka VID biedrībā veic auditu. Aizvadītā gada sākumā biedrībai jau bija izveidojies 22 194 eiro liels nodokļu parāds. Par tā atmaksu biedrība ar VID bija vienojusies, un tika sastādīts parāda atmaksas grafiks. Šogad tas tika pilnībā dzēsts. Bet tad sekoja kārtējais uzrēķins.

Vai tas ir par Urbanoviča foruma iegādāto auto, vai citiem biedrības darījumiem, Urbanovičs stāstīt negrib, uzrēķinam nepiekrīt un gatavojas VID sūdzēt tiesā.

Jānis Urbanovičs

Jānis Urbanovičs
Saeimas deputāts (Saskaņa)

Patiesība ir savādāka, nekā jūs sakāt. Ir strīds ar ieņēmumu dienestu, un tiesa izšķirs, kuram taisnība. Mēs neuzskatām, ka mēs esam parādā.

“Nekā personīga”: Jūs esat uzrakstījuši un vērsušies tiesā?

Mēs sadarbojamies ar ieņēmumu dienestu. Es domāju, ka viņa nonāks pie tāda paša secinājuma, ka mēs neesam parādnieki.

“Nekā personīga”: Bet, vai parāds ir izveidojies par automašīnu?

Nē, nē, tur ir vesels… Viņi ir ļoti acīmredzot atsaukušies uz jūsu mudinājumiem un raidījumiem. Viņa pētīja ilgāku periodu, un tur viņiem ir ļoti daudz kas ir sarakstīts, bet mēs esam visu atspēkojuši. Tagad bumba ir viņu pusē.

“Nekā personīga”: Kas ir tas, kas viņiem nav paticis?

Nu, viņi acīmredzot nevar nereaģēt uz sabiedrisko mediju un uz sabiedrībā izskanējušiem pieņēmumiem, ka, lūk, “Baltijas forums” ir tāda negodīga organizācija, un viņi to bauda.

“Nekā personīga”: Jūsuprāt, VID reaģē tikai uz baumām un piestāda rēķinus, tikai pamatojoties uz baumām?

Nē, es negribu viņus apvainot, bet ar to es gribu teikt, ka viņi arī ir Latvijas sabiedrības daļa, viņi nevar nereaģēt. Būtu dīvaini, ja viņi nereaģētu uz “Nekā personīga” sižetu.

“Nekā personīga”: Kādā stadijā šobrīd ir sarunu process?

Stadija ir ļoti forša. Es domāju, ka mēs nonāksim pie kopsaucēja, ka “Baltijas forums” ļoti izpildīgs likuma sakarā – neviens likums nav pārkāpts, nekādi parādi nav.

“Nekā personīga”: Tad, Jūsuprāt, no tās summas, kas ir uzrādīta datubāzē – 21 320 eiro, ir nulle?

Jā.

VID par uzrēķinu Urbanoviča vadītajai bidrībai ”Baltijas forums” stāstīt nevarot, jo to liedz likums. Ja vienīgi dienests varētu saņemt rakstisku apliecinājumu no Urbanoviča, ka viņš atļauj atklāt uzrēķina detaļas.

“Nekā personīga”: Valsts ieņēmumu dienests teica, ka, ja Urbanovičs dos atļauju stāstīt par to, kāpēc ir veikts uzrēķins, tad viņi varētu izstāstīt mums plašāk. Jūs dotu tādu atļauju?

Bet, lūdzu!

“Nekā personīga”: Rakstiski?

Nu, ko, rakstiski? Es ar viņiem pašreiz tiesājos, ja! Ne es, bet mūsu biedrība, mēs tiesājamies ar viņiem. Jūs gribat, lai es vājinu savas pozīcijas? Vienu mēnesi pagaidiet, būs tiesas spriedums un tad vieni kliegs, urravas, otrie žēlosies par netaisnīgu spriedumu. Es domāju, ka mēs būsim starp pirmajiem.

“Nekā personīga”: Kurā tiesā tas ir?

Es vēl nezinu, es taču to nedaru, to dara tie, kas to prot.

Likumā noteikts, ka amatpersonu deklarācijas Valsts ieņēmumu dienestam jāiesniedz ne vēlāk kā divus mēnešus pēc amata pienākumu beigšanas. Ušakovs pēc Jura Pūces veiktās atstādināšanas no mēra amata atkāpās 30. maijā. Bet publiski pieejamajā VID amatpersonu deklarāciju datu bāzē viņa deklarācija joprojām nav redzama, lai arī ir pagājuši nu jau vairāk nekā četri mēneši kopš viņš vairs nevada Rīgu un pārcēlies uz Briseli.

2 komentāri