Ungurpilī ar 300 iedzīvotājiem par 1,3 miljoniem būvēs uzņēmējdarbības atbalsta centru

0 Komentāru
Ungurpilī ar 300 iedzīvotājiem par 1,3 miljoniem būvēs uzņēmējdarbības atbalsta centru
Foto: LETA

Alojas novada dome nelielajā Ungurpilī, kur dzīvo ap 300 iedzīvotāju, būvēs uzņēmējdarbības atbalsta centru ar bibliotēku. Tā būs ne vien moderna un energoefektīva būve, bet arī dārga. 500 kvadrātmetru plašā ēka maksās 1,3 miljonus eiro.

Salīdzinoši lielās izmaksas un nelielais iedzīvotāju skaits rada šaubas, vai šis ieguldījums ir lietderīgs. Jauno objektu ar nepacietību gaida tuvējās apkārtnes iedzīvotāji, taču daļa domes deputātu uzskata, ka pašvaldībai, kas saņem dotācijas no izlīdzināšanas fonda un netiek galā ar jau esošo ēku apsaimniekošanu, tā ir izšķērdība.

Alojas novada dome Ungurpilī nolēmusi būvēt uzņēmējdarbības atbalsta centru. Tas izmaksās 1,3 miljonus eiro. Pusi maksās Norvēģija, puse jāmaksā pašiem. Savas naudas pašvaldībai nav, tāpēc būs jāņem kredīts.

Ir trešdienas dienas vidus. Ungurpils ielas ir tukšas, vien daži makšķernieki Dzirnavezerā cenšas tikt pie loma. Vietā, kur pašvaldība iecerējusi būvēt uzņēmējdarbības atbalsta centru, pastaigā iznākusi Aidas kundze. Viņa ir priecīga par pašvaldības centieniem attīstīt nelielo miestiņu. Aida te cer sagaidīt teātra izrādes un koncertus.

Nekā personīga: Jūs uzskatāt, ka vajag?
Ungurpils iedzīvotāja Aida: Vajag, vajag, vajag! Mums veciem septiņdesmitgadīgiem cilvēkiem, mēs nevaram kaut kur uz Aloju vai Staiceli izskriet. Mēs nevaram. Mums tiešām te ir vajadzīgs Ungurpilī. Un ne jau es ir viena, vai ne? Te ir daudz cilvēku, kas vāca parakstus un atbalstīja, ka tiešām vajag.

Ungurpils atrodas piecus kilometrus no novada centra. Ciematiņš bijušās muižas vietā izaudzis padomju laikā, kad te saimniekoja kolhozs. Šobrīd te dzīvo ap 300 iedzīvotāju.

Jauno objektu sauks Sala, jo tas atrodas pie Ungurpils Dzirnavezera, kas ir īpašs ar savām peldošajām salām. Ar šo projektu pašvaldība uzvarēja Nacionālās klimata programmas konkursā par ilgtspējīgu ēku un atjaunojamo energoresursu inovatīvu tehnoloģiju attīstību. Pusi naudas dos Norvēģijas valdība.

500 kvadrātmetru plašās ēkas apsildīšanai izmantos zemes siltumu un saules baterijas, arī siltināšanā izmantos inovatīvas tehnoloģijas. Tai būs velēnu jumts. Ēkā būs bibliotēka, konferenču zāle un nelieli biroji jaunajiem uzņēmējiem. Arī dušas un ģērbtuves, ko izmantot blakus esošo sporta laukumu un peldvietas apmeklētājiem. Tomēr projektam ir arī pretinieki, kas to uzskata par naudas izšķērdēšanu.

Alojas novada domes deputāts Agris Rubenis (Vidzemes partija): Viens no pirmajiem iebildumiem ir tas, ka mums novadā ir tik daudz neapdzīvotu un neapsaimniekotu ēku. Mums ir skaista Puikules pils, Ozolmuižas pils, tad ir vēl Vīķu muiža, pārņemta ēka. Tas ir viens. Otrs. Tādā vietā būvēt tādu ēku un par tik lielu naudu. Un es nezinu, vai tas mums ir izdevīgi dotējamai pašvaldībai, kura dzīvo no pārējo Latvijas iedzīvotāju rēķina nedomājot. Es domāju, ka tas nav pareizi.
Nekā personīga: Vai jūs redzat, kur to naudu varēja izlietot lietderīgāk?
Agris Rubenis: Protams. Šī nauda nosauktajās manās ēkas, ir sevišķi Ozolmuižā, tur ir tik daudz ēku, kas ir puspamestas, kurām tiešām vajadzētu. Galu galā citas šīs ēkas ir kultūrvēsturiskie pieminekļi. Manis nosauktās ēkās tāpat būs jāuztur.

Pret projektu ir seši domes deputāti no piecpadsmit. Viņi nav apmierināti ar projekta apspriešanu. Domes vadība nesot pierādījusi, ka projekts ir lietderīgs. Neesot arī informācijas, kā ēka darbosies, cik tas izmaksās pašvaldībai, un kādi būs ieguvumi. Konkursa noteikumi paredz, ka pelnīt ar to nedrīkst.

Domes priekšsēdētāja vietnieks Māris Možvillo skaidro, ka Ungurpils izvēlēta, jo mazais ciematiņš pašvaldības budžetā dod 60 procentus no visiem novada nodokļu ienākumiem. Taču līdz šim vietējā vara savam biznesa centram neesot nākusi pretim, tāpēc tieši šeit izlemts būvēt namu uzņēmējdarbības atbalstam.

Alojas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Māris Možvillo (Nacionālā apvienība)
Ungurpilī reģistrētie uzņēmumi ģenerē vislielāko nodokļu masu Alojas novada budžetā. Lai cik skumji tas nebūtu, Ungurpilī nav pašvaldībai piederošas ēkas vispār kā tādas un nav nekādu kapitālieguldījumi bijuši līdz šim. Nekādi.

“Protams, var runāt par ekonomiskiem aspektiem, par visu pārējo. Bet nu mums… Jāsaprot tā ideja – mēs gribam būt augošs novads. Mums vajag kaut ko tādu, ar ko mēs varam lepoties. Mēs šobrīd lepojamies ar cilvēkiem, mēs lepojamies ar to, kas mums ir. Lai šo lepnumu savāktu vienā, un cilvēki varētu atbraukt paskatīties uz vienu vietu, kas mums ir, un pēc tam braukt tiešām skatīties mūsu cilvēkus gan dabu, gan visu pārējo, tomēr vajag šo te mezglu punktu. Šī te Sala mūsu uzskatā un iedzīvotāju uzskatā ir tas mezglu punkts,” skaidro Māris Možvillo.

Ungurpils ir trešā lielākā apdzīvotā vieta Alojas novadā. Šeit atrodas kartupeļu cietes ražotājs Aloja Starkelsen, kas ir lielākais darba devējs un nodokļu maksātājs Alojā. Pēc Lursoft datiem, Ungurpilī reģistrēti vēl tikai 16 uzņēmumi. Nodokļu ienākumi veido trešo daļu no nepilnus piecus miljonus eiro lielā novada budžeta. Miljons un divsimt tūkstoši ir dotācija no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda. Uzkrājumu pašvaldībai nav, tāpēc būvniecībai jāņem aizņēmums Valsts kasē.

Nekā personīga: Vai tas nav tikai skanīgs nosaukums Uzņēmējdarbības atbalsta centrs, jo, ja nav pieprasījums no uzņēmējiem, ja to uzņēmēju nav, kur jūs saskatāt viņus, ka viņi radīsies no tā, ka būs uzcelta māja vai ka viņiem nav iespējas aiziet pie datora un nokārtot sev nepieciešamās lietas?
Alojas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Māris Možvillo (Nacionālā apvienība): Šobrīd jau tā situācija ir, ka daudzi mazie uzņēmēji šobrīd operē no savām mājām. Arī kā jau es teicu, lielākie nodokļu maksātāji Alojas novadā, lielākā masa veidojas no Ungurpils. Daudzi no šiem mazajiem uzņēmējiem adresi ir reģistrējuši pie sevis mājās. Nu, ir cilvēki, kam ir vēlēšanās strādāt ar klientiem, viņiem ir savs klientu loks, kas varbūt ir intereses, kas nav savietojamas ar māju. Ir sava privātā telpa, kur svešus cilvēkus negribas ielaist. Jo šobrīd interese jau ir. Tas nebūs tā, ka būs uzcelts un tad nu nāciet.

Možvillo akcentē, ka projekta lietderību ir vērtēta arī konkursā, kura norisei seko līdzi gan Norvēģu puse, gan Vides un reģionālās attīstības ministrijas cilvēki. Tomēr Valsts reģionālās attīstības aģentūrā akcentē, ka lietderības apsvērumi ir pašas pašvaldības atbildība.

Valsts reģionālās attīstības aģentūras direktors Rinalds Muciņš:
Mēs nevērtējam, kur šī ēka atrodas. Mums ir svarīgi, lai šī ēka būtu. Ja pašvaldība to uzskata par pietiekami racionālu, jo pusi no naudas iegulda pati pašvaldība, tā ir jau pašvaldības atbildība, kurā vietā ģeogrāfiski šī ēka atrodas. Mēs vērtējam tikai no klimata politikas viedokļa, jo tas ir atbalsts klimata politikai un energoefektīvai ēku būvniecībai.

0 Komentāru