Ugunsgrēkā nodegušā hosteļa īpašnieks Gailis: Ar mani dzīvokļa pārbūve netika saskaņota

9 komentāri

Pagājušās nedēļas ugunsgrēks nelegālajā hostelī Merķeļa ielā ir otrs traģiskākais vismaz pēdējo 30 gadu laikā. Četru tajā bojāgājušo identitātes aizvien nav izdevies noskaidrot. Hosteļa patiesais saimnieks Ernests Rieksts jau sešus gadus bijis pazīstams kā nelikumīgu naktsmītņu īpašnieks. Pirms mēneša par viņa biznesu sākts kriminālprocess, un Rieksts klientus brīdinājis, ka grasās doties prom.

Merķeļa ielā 8, nelikumīgi ierīkotajā hostelī “Japanese Style Centrum”, apmesties varēja par dažiem eiro naktī. Divos dzīvokļos bija ierīkotas 34 istabiņas, katrā dzīvoja vairāki cilvēki. Te uz dažām naktīm iegriezās tūristi, bet daudzi Rīgā strādājoši ārzemnieki un Latvijas pilsoņi dzīvoja pastāvīgi. Rezervācija bija pieejama caur populārām tūristu naktsmītņu platformām, kuras bija pilnas ar negatīvām atsauksmēm par dīvainiem hosteļa klientiem un blaktīm gultās.

28. aprīļa naktī hostelī izcēlās kautiņš. Tā bija 32. reize šogad, kad uz šo adresi atbrauca policija. Divas stundas vēlāk hostelī sākās ugunsgrēks. Iemesls vēl nav zināms, taču pierādījumi policijai liek domāt par smēķēšanu vai neuzmanīgu apiešanos ar uguni. Neizslēdz arī ļaunprātīgu dedzināšanu.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Kaspars Briedis raidījumam ”Nekā personīga” skaidroja: ”Tur ir apmēram pie 11 ekspertīzēm nozīmētas, un tad tur jāgaida ekspertīzes slēdziens. Tur nevar viennozīmīgi pateikt, ka tas epicentrs ir kaut kādā vienā vietā, jo šis nelikumīgais hostelis – to, ko arī es redzēju notikuma vietā – viņš ļoti ātri uzliesmoja, un liesmas izplatījās ļoti strauji.”

Daļa hosteļa iemītnieku bija iesprostoti, daži no liesmām bēga uz jumta. Glābējus apturēja slēgtas dzelzs durvis. Tās nācās izlauzt.

Lasi vēl: ”Viss tumšs, tikai uguns un dūmu ļoti daudz.” Cietusī stāsta par traģisko ugunsgrēku Merķeļa ielā

No bojāgājušajiem astoņiem cilvēkiem līdz šim izdevies atpazīt četrus. Visi ir Latvijas pilsoņi. Pārējo identitātes noteikšanai eksperti analizē DNS. Slimnīcā joprojām ārstējas kāda Lietuvas pilsone. Policijai no hosteļa pārstāvjiem nav izdevies iegūt iemītnieku sarakstu.

Briedis skaidro: ”Kas realitātē varēja atrasties uz to liktenīgo 28. aprīli, mums datu nav, bet mums ar citām tehniskām iespējām šis tas ir fiksēts, tā kā to mēs arī analizējam.”

Hostelis Merķeļa ielā 8 bija pārbūvēts nelikumīgi. Būvvalde bija uzdevusi līdz septembrim uzbūvēto saskaņot. Bažās par ugunsdrošību mājas iedzīvotāji vairākkārt bija vērsušies Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā. Tam nebija izdevies iekļūt telpās.

Dzīvokli, kurā bija ierīkots hostelis, pirms diviem gadiem iegādājās Andrejs Gailis. Īsi pēc ugunsgrēka policija viņu aizturēja, taču tiesa nolēma viņu neapcietināt.

Andrejs Gailis
Nelegālā hosteļa telpu īpašnieks

Andrejs Gailis: ”Dzīvoklis tika nodots lietošanā citām personām, un es nekad neesmu devis savu piekrišanu dzīvokļa pārbūvei vai cilvēku izmitināšanai.”

”Nekā personīga”: ”Vai uzstādījāt tur dūmu detektorus vai jebkādu citu aprīkojumu?”

Andrejs Gailis: ”Personām, kurām dzīvoklis tika nodots lietošanā, bija šāds pienākums. Manā rīcībā nebija nekādas informācijas, kas liecinātu par kaut kādiem pārkāpumiem.”

Gailim pieder arī divi uzņēmumi. Abi līdz pagājušā gada beigām bija reģistrēti adresē Marijas ielā 1. Šī gada janvārī Valsts ieņēmumu dienests abiem uzņēmumiem uzlika arestus, aizliedza veikt saimniecisko darbību un maksājumus.

Arī šajās telpās atradās naktsmītnes, ko Būvvalde un pašvaldības policija pagājušajā nedēļā slēdza. Gailis gan apgalvo, ka te pārbūve ir tikusi saskaņota.

Andrejs Gailis: ”Šiem uzņēmumiem nav nekādas saistības ar traģiskajiem notikumiem Merķeļa ielā. Es vēlos arī norādīt, ka par notikušo es uzzināju no publiskās telpas, un es vēl aizvien esmu gana lielā šoka stāvoklī. Es nevēlos komentēt neko, kas nav saistīts.”

Marijas ielā 1 dzīvojošie atsakās hosteli pamest. DPD kurjers Vitālijs stāsta, ka te dzīvo jau vairākus mēnešus. Viņš samaksājis 100 eiro par istabu mēnesi uz priekšu un 300 eiro drošības naudu.

”Nekā personīga”: ”Sakiet, Andreju Gaili pazināt?”

Vitālijs: ”Jā, es runāju ar viņu! Kopā ar izmeklētājiem pagājušajā nedēļā atnāca. Tad mēs ar viņu iepazināmies. Agrāk es par viņu nedzirdēju. Es maksāju Rieksta kungam, pēdējo reizi es samaksāju 20. aprīlī tieši uz rokām.”

Visi Vitālija un citu iemītnieku norēķini bijuši ar Ernestu Riekstu, kurš sevi saucis par hosteļu saimnieku. Riekstu policijai nav izdevies atrast. Šonedēļ tā lūdza sabiedrības palīdzību viņa meklēšanā. “Nekā personīga” zināms, ka Rieksts ir oficiālā Merķeļa ielas dzīvokļa īpašnieka Andreja Gaiļa pusbrālis.

”Nekā personīga”: ”Vai persona, kam jūs šo dzīvokli nodevāt, bija Ernests Rieksts?”

Andrejs Gailis: ”Nedrīkstēšu diemžēl atbildēt.”

Pagājušajā gadā, paša sponsorētā video intervijā, Rieksts sevi raksturoja kā bijušo ātro kredītu uzņēmēju, kas, pēc krīzes gados piedzīvotas maksātnespējas, tagad kļuvis par hosteļu magnātu.

Ernests Rieksts
Nelegālu hosteļu saimnieks

”Es būtu turpinājis nodarboties ar savu naudas aizdošanu, šie visi “4Finance” un pārējie visi, kas tagad augļo, viņi būtu mikrouzņēmumi, salīdzinot ar mani. Jo es to sāku darīt 16, 17 gadus atpakaļ. Un es pelnīju nenormālo naudu tajā laikā. Atbraucot no Amerikas, es sapratu, ka es negribu vairs nodarboties ar kaut kādu tādu biznesu, kas kaitē cilvēkiem. Pirmajā gadā man bija 100 gultasvietas, otrajā gadā jau paņēmu Vecrīgā noīrēju visu māju, piecos stāvos jau bija kopā 500 gultasvietas. Tas bija Baltijā, Austrumeiropā vislielākais hostelis.

Rieksta Vecrīgas hostelis “Cheaply hostel” atradās no “Lattelecom” iznomātā ēkā. Tas bija ierīkots nelegāli un 2015. gadā ar apsardzes kompānijas palīdzību tika izlikts no telpām.

Rieksts 2015. gada 15. marta LNT “TOP 10” sižetā teica: ”PVN naktsmītnēm ir 12%. Ja godīgi, runājot par hosteļiem, es uzskatu, ka tur pat vispār vajadzētu atcelt un pat dotēt no valsts hosteļus, jo mēs pildām diezgan lielu sociālo funkciju cilvēkiem, kas brauc no reģioniem. Es uzskatu, ka mēs diezgan sildām Latvijas ekonomiku.”

Ap 2015. gadu Rieksta hosteļu bizness uzņēma apgriezienus. Klienti bija gan tūristi, gan reģionu iedzīvotāji, kas strādāja galvaspilsētā. Naktsmītnes ierīkoja arvien jaunās adresēs – Merķeļa 1; Mārstaļu 12; Marijas 1; Merķeļa 8.

Lasi vēlSaistībā ar traģisko ugunsgrēku Merķeļa ielā policija meklē Ernestu Riekstu

Taču bez līguma un dažkārt arī bez atalgojuma hosteļos strādājošie par Riekstu sūdzējās iestādēm. Sodus uzlika Valsts darba inspekcija, Valsts ieņēmumu dienests centās piedzīt nesamaksātus nodokļus. Rieksta uzņēmumus un īpašumus reģistrēja uz citu cilvēku vārdiem.

Juridiski pērn SPA vietā ”Riga Float” strādāja viņa brāļa Andreja Gaiļa uzņēmums. Pēc šī gada sākumā VID uzliktā aresta, “Riga Float” sāka saimniekot jaundibināta firma “Semtex”. “Nekā personīga” rīcībā esoša informācija liecina, ka šī pati firma veikusi pēdējos kredītmaksājumus par dzīvokli Merķeļa ielā 8.

”Nekā personīga”: ”Spriežot pēc Zemesgrāmatas izdrukas, konkrētā dzīvokļa pirkšanai ir ņemts kredīts. Vai jūs bijāt šo kredītmaksājumu maksātājs?”

Andrejs Gailis: ”Nē, es nemaksāju šos kredītmaksājumus! Šīs te personas, kam tika īpašums nodots.”

Aprīļa sākumā VID par Rieksta hosteļu pelēko biznesu sāka kriminālprocesu. Viņš brīdināja savus klientus, ka nākamreiz pēc naudas ieradīsies kāds cits.

Vitālijs: ”Pirms ugunsgrēka viņš atnāca, tāds kaut kāds, stresā viņš bija. Apskatīja, cik cilvēki dzīvo istabiņā, saskaitīja. Viņš tā pateica, ka viņš brauc prom, uz kādu laiku – no Rīgas vai no Latvijas, es neprasīju. Viņš pabrīdināja, ka ”viss būs kārtībā, es pagaidām te nebūšu, atbrauks cits cilvēks, viņam samaksā manā vārdā.””

Policija noliedz, ka Rieksts bijis tās redzeslokā. Taču intervijā vasarā Rieksts lielījās, ka ir policijas informators. Pat palīdzējis noķert divus teroristus.

Kaspars Briedis
Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieka vietnieks

”Nekā personīga”: ”Vai tā ir taisnība, vai viņš ir sadarbojies ar policiju? Vai jums ir šādi fakti zināmi?”

Kaspars Biedis: ”Manā rīcībā šādas informācijas nav.”

”Nekā personīga”: ”Vai tas, ka viņš ir bijis kaut kāds informācijas avots policijai, tas nevarētu būt iemesls, lai policija līdz šim ir pievērusi acis uz viņa darbību?”

Kaspars Biedis: ”Noteikti nē, viennozīmīgi nē!”

Tagad policija Riekstu meklē. Ugunsgrēka dienā pazuda arī viņa civilsieva ar meitu. Likumsargi medijiem izsūtīja ziņu par sievietes meklēšanu, bet drīz pēc tam informēja, ka viņa informējusi, ka ir sveika un vesela.

Kaspars Briedis: ”Procesa virzītājam ir ļoti daudz jautājumu pie šīs personas, tāpēc arī īsākā laikā, ja mēs vai nu viņu aizturam, vai persona pati ierodas, tas mums tikai paātrinās izmeklēšanu.”

”Nekā personīga”: ”Bet faktiski šobrīd viņš bēguļo, izvairās no policijas.”

Kaspars Briedis: ”Mēs viņu meklējam.”

Merķeļa ielas ugunsgrēka lietā apcietinājumā atrodas divi cilvēki – darbinieks un iemītnieks, kas varētu būt izraisījis ugunsgrēku. Lietā divām personām ir aizdomās turētā statuss, viens no tiem Andrejs Gailis.

9 komentāri