Komentāri
TV3 Ziņas un Nekā Personīga piedāvā dokumentālo stāstu sēriju Latviešu pasaule
Publicitātes foto

Drīzumā TV3 Ziņas un Nekā Personīga dokumentālo stāstu sērijā Latviešu pasaule parādīs Lielbritānijā, Dānijā un Gruzijā dzīvojošo latviešu dzīvesstāstus. Kas mudinājis tautiešus pamest dzimteni, un vai viņi tuvākajā nākotnē plāno atgriezties? To un vēl daudz ko citu uzzināsit dokumentālo stāstu sērijā Latviešu pasaule no 22. decembra ik dienu 19.00 TV3 Ziņās un TVPlay!

Pavisam nesen TV3 Ziņas un Nekā Personīga žurnālisti viesojās Lielbritānijā, Dānijā un Gruzijā, lai izprastu to, kas liek latviešiem veidot dzīvi ārpus dzimtenes. Iemeslu, kāpēc tautieši ir pametuši dzimteni, ir dažādi – kāds aizbraucis ekonomisku apsvērumu dēļ, bet cits, lai iegūtu labāku izglītību vai, tieši pretēji – lai izglītotu citus.

Londonā dzīvojošie latvieši

TV3 Ziņu žurnālisti Monta Bitiniece un Jānis Zvērs viesojās Lielbritānijā, kurā dzīvo tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Par pavadīto laiku Londonā vairāk stāsta M. Bitiniece: ”Dodoties uz Londonu pie turienes latviešiem, mani interesēja satikties tieši ar ģimenēm, un uzzināt, kā viņi tur ir iedzīvojušies, kā iejutušies un vai vispār plāno atgriezties Latvijā. Diemžēl atbilde, ko saņēmu no stāstu varoņiem, bija noraidoša. Lai arī Latvija vēl sirdī ir, plāna braukt atpakaļ – nav. Ciemojos arī latviešu Londonas skoliņā, redzēju, kā aizbraucēju bērni mācās latviešu valodu, dzied latviešu dziesmas un kā skolotājas nesavtīgi darbojas, lai tas viss varētu notikt. Tāpat intervēju kādu meiteni, kura piedzimusi un uzaugusi Lielbritānijā, bet vienmēr aktīvi darbojusies latviešu kopienā un pašlaik pasniedz tautas deju nodarbības. Runājot ar viņu, radās sajūta, ka viņa ir daudz īstenāka latviete nekā dažs labs Latvijas iedzīvotājs.”

Zemnieks izglīto gruzīnus

TV3 Ziņu vadītājs Arnis Krauze viesojās Gruzijā un iepazinās ar Latvijas zemnieku Jāni Bērtulsonu, kurš jau vairākus gadus izglīto Gruzijas lauksaimniekus lopkopībā. J. Bērtulsons gruzīniem māca elementāras lietas. Piemēram, ka govs nakti vēlas pārlaist uz sausa siena, viņa grib ēst un padzerties, lopiņš ir pelnījis mīļu sabužināšanu un gotiņai nedrīkst spert ar kāju. Kopš J. Bērtulsons uzņēmās lielas Gruzijas govju fermas pārvaldīšanu, piena izslaukums ir dubultojies. J. Bērtulsons ir arī saradis ar gruzīnu raksturu un tagad ļoti labi pārzina Gruzijas vīna tradīcijas. Par latviešu zemnieku J. Bērtulsonu, kurš nīkulīgu Gruzijas fermu pārveidojis par valsts paraugsaimniecību, iepazīsit jau drīzumā!

Izglītības iespēju zeme Dānija

Savukārt Nekā Personīga vadītājs Jānis Krēvics devās uz Dāniju, kura par mājvietu kļuvusi daudziem talantīgiem un radošiem Latvijas jauniešiem, kuri izmanto šīs valsts iespēju – iegūt augstāko izglītību bez maksas. J. Krēvics atklāj: ”Tikos ar puišiem, kuri veido veiksmīgu karjeru IT sfērā, kļuvuši par šefpavāriem restorānos, tomēr pagaidām saites ar Latviju nav sarāvuši. Būs stāsts par inženieri, kurš strādā vadošā amatā Dānijas vēsturē apjomīgākajā projektā – jaunas metrolīnijas izbūvē. Arī viņš uzskata, ka Latvijā atgriezīsies un turpinās karjeru šeit. 16 gadus Kopenhāgenā pavadījusi māksliniece no Latvijas, kura Dāniju jau sauc par savām mājām. Viņas izstādes rīkotas Londonā, Romā un Ņujorkā. Ja gleznotāja nolems mainīt dzīvesvietu, tā nebūs Rīga, bet Londona, Parīze vai kāda cita pasaules metropole.”

Lasi vēl