Turpat triju promiļu reibumā pie stūres aizturētā tiesnese Silicka atteikusies no sākotnējā alkohola testa

6 komentāri

Sestdienas, 10. novembra, pusdienlaikā Stopiņu novada pašvaldības policija saņēma zvanu par kādu aizdomīgu auto. Tas pievērsis vērīgā iedzīvotāja uzmanību, jo braucis uzkrītoši lēni un manevri veikti neadekvāti. 

Stopiņu novada pašvaldības policijas priekšnieks Ainārs Bērcis stāsta: “Mēs reaģējām, jo bijām tuvumā šai notikuma vietai. Auto tika apturēts. Pašvaldības darbinieki veica pārbaudi. Viņiem radās aizdomas, ka persona varētu būt lietojusi kādas apreibinošas vielas.”

Pie stūres bija Aizkraukles tiesnese Iveta Silicka. Viņa atteicās no alkohola pārbaudes izelpotajā gaisā. Tā kā pašvaldības policijai ir tiesības aizturēt, ne sodīt, tika izsaukta Valsts policijas Ceļu policijas bataljona ekipāža, kas iesākto darbu pārņēma.

Bērcis norāda: “Iespējams, persona neuztvēra lietas apstākļus vai pārprata, šādas tiesības ir atteikties, ja ir kāda neuzticēšanās policijas darbiniekiem. Un ir citas metodes, kā tiek pārbaudīts šis alkohola reibums.”

Policija tiesnesi Silicku nogādāja ārstniecības iestādē. Tur medicīniskajā pārbaudē atklājās augsts alkohola saturs – turpat trīs promiles. Parasti šādos gadījumos autovadītājiem draud administratīvais arests, naudas sods un autovadītāja tiesību atņemšana. Taču ne Temīdas sargiem. Tiesnešiem Latvijā ir administratīvā imunitāte, lai nepieļautu nepamatotu iejaukšanos tiesneša profesionālajā darbā un pasargātu tiesnesi no ārējās ietekmes. Viņus cietumā neliek, netiesā un nodarījumu vērtē Tiesnešu disciplinārkolēģija, kur viens no sodiem var būt arī atbrīvošana no amata.

Tomēr Silickas lieta uzreiz nenonāca uz kolēģu galda.  Policija to nosūtīja uz Rīgas rajona tiesu, kā tas būtu ar jebkuru ierindas iedzīvotāju. Tikai tur atklājās, ka pārkāpēja ir tiesnese un viņa nav tiesājama.

Nav zināms, vai šādu kļūdu izraisīja policijas nezināšana vai vainīgā persona vēlējās lietu atrisināt iespējami klusi. Policijas filmētajā video redzams, ka tiesneses apliecība ir starp uzrādītajiem dokumentiem, bet protokolā ir ieraksts, ka darba vietu tiesnese nav nosaukusi. Līdzīgi arī medicīnas iestādē pie Silickas profesijas ir vienkārši ieraksts “strādā”.

Ivetu Silicku pirms 12 gadiem Saeima iecēla par Aizkraukles zemesgrāmatu nodaļas tiesnesi. Pēdējos sešus gadus viņa skatījusi civillietas rajona tiesā. Smagi pārkāpumi šai laikā nav bijuši. Pirms mēneša tiesnesei dots pozitīvs profesionālais vērtējums.

Silicka: Es to nožēloju un atvainojos. Atvainojos sabiedrības priekšā, ka ar mani tā ir noticis. Bet viss rit savu gaitu.

“Nekā personīga”: Ja tas pārvilks svītru Jūsu karjerai, tas būs smags trieciens?

Silicka: Tas būs liels sarūgtinājums. Bet es ar to rēķinos.

Policija kavējas ar Silickas pārkāpuma dokumentu sūtīšanu, tāpēc disciplinārlieta pret tiesnesi joprojām nav ierosināta. Silickas priekšnieces vērtējums pārkāpumam ir skarbs.
Līga Ašmane
Zemgales rajona tiesas priekšsēdētāja

Es viennozīmīgi uzskatu, ka tiesneša amats ar šādu rīcību nav savienojams. Es nelemšu disciplinārkolēģijas vārdā, bet tāds ir mans personīgais uzskats.

Savulaik pieņemot tiesneses Ivetas Silickas un vēl citu 20 tiesnešu zvērestu, Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga izteica cerību, ka šie jaunie cilvēki nāks ar svaigu redzējumu, kas ir tiesneša pienākums, ka viņi iespaidos savus kolēģus un pārveidos sistēmu, par ko arvien ir sūdzības un spēs iespaidot profesijas prestižu iedzīvotāju acīs. Kopā ar Silicku zvērestu deva arī tiesnese Biruta Horuna Jūrmalā.

Pirms pieciem gadiem “Nekā personīga” ziņoja, ka Horuna ar kolēģi Solvitu Glaudāni tiesu spriedušas, atrodoties alkohola iespaidā. Toreiz viņas sodīja ar 20% amatalgas samazinājumu uz gadu.

Sodu – amatalgas samazinājumu – uz laiku saņēma arī tiesnese Dina Bondare Vidzemes priekšpilsētas tiesā. Viņas vadītais auto ieskrēja stāvošā mašīnā tiesas pagalmā. Alkohola koncentrācija tiesneses izelpā bija 1,7 promiles.

Par alkohola lietošanu darbā tiesneša mantiju pēdējos gados zaudējis vienīgi Rēzeknes tiesas tiesnesis Arvis Garais, kuru šovasar Saeima no darba atcēla.

Irēna Kucina
Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece

Šāda situācija nebūtu pieļaujama. Tiesnesis ir tas, kurš sabiedrībā veicina izpratni par godīgu un objektīvu tiesneša darbu. Tiesnesim ir jābūt par piemēru sabiedrībai, kurš pats ievēro likumu un pieprasa likumu ievērot no sabiedrības.

Cīņa ar dzērājšoferiem Latvijā ir sīva. Augstais bojāgājušo skaits piespiedis likumdevēju gan ieviest administratīvos arestus, gan vairākkārt palielināt naudas sodus un laiku, kad atņem autovadītāja apliecību. Tiesnešus nekas no tā neskar un par administratīvās imunitātes pilnīgu vai daļēju atcelšanu diskutē jau vairākus gadus. Latvija palikusi kā viena no pēdējām valstīm, kur Temīdas sargiem imunitāte vēl saglabāta, tomēr vienotas nostājas par pareizāko risinājumu pagaidām nav ne tiesnešiem, ne likumdevējiem.

Administratīvo pārkāpumu kodekss par automašīnas vadīšanu, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles, paredz administratīvo arestu no 10 līdz 15 diennaktīm, naudas sodu no 1200 līdz 1400 eiro un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšanu uz četriem gadiem.

6 komentāri