Trīs mēnešus pirms slepkavības Bunkus izmantojis ASV diplomātus un lobiju, lai viņu izraudzītos par “ABLV” likvidatoru

1 komentārs
Trīs mēnešus pirms slepkavības Bunkus izmantojis ASV diplomātus un lobiju, lai viņu izraudzītos par “ABLV” likvidatoru
REUTERS/SCNAPIX

Mārtiņš Bunkus trīs mēnešus pirms traģiskā notikuma centies izmantot visus iespējamos līdzekļus, lai nonāktu “ABLV” bankas likvidatora amatā. Notikušas tikšanās ar ASV diplomātiem un lobistiem, ieguldīti ievērojami finanšu resursi, un bijusi pat izveidota starptautiska likvidatoru komanda.

16 gadu ilgajā advokāta praksē Bunkum bijusi pieredze arī 70 maksātnespējas lietās, no kurām zināmākā “Trasta komercbankas” likvidācija pērn viņam ļāva labi nopelnīt. Šā gada sākumā uz likvidācijas sliekšņa negaidīti nonāca trešā lielākā Latvijas banka.

ASV iestāde FinCEN 13. februārī paziņoja, ka “ABLV” vainojama sistēmiskā naudas atmazgāšanā, korupcijā un pret Ziemeļkoreju noteikto sankciju pārkāpšanā, tāpēc tai jāliedz pieeja ASV finanšu sistēmai. Īsi pēc ziņojuma “ABLV” piespiedu kārtā beidza savu darbību. Banku regulatoram bija jāizšķiras, vai “ABLV” pašlikvidēsies un procesu vadīs bankas izvēlēti likvidatori un auditori, vai to likvidēs un divus miljardus vērto “ABLV” portfeli dalīs profesionāļi no malas.

“Nekā personīga” rīcībā nonākuši materiāli, kas liecina, ka Mārtiņš Bunkus trīs mēnešus pirms savas nāves ieguldījis lielus līdzekļus un centies izmantot ASV diplomātu un lobiju ietekmi, lai par “ABLV” likvidatoru izraudzītos tieši viņu. 27. februārī Bunkus lidoja uz Vašingtonu, lai “Jefferson” viesnīcā tiktos ar bijušo ASV valdības un Baltā nama pārstāvi Deividu Merkelu. Viņš Džordža Buša administrācijā bijis viens no visaugstāk atalgotajiem darbiniekiem, ieņēmis augstus amatus Valsts kasē, Nacionālajā drošības padomē. Tā kā viņa pārziņā bija Eirāzijas un Eiropas starptautiskās attiecības, bieži izteicies jautājumos par Krieviju. Arī šeit, Rīgā, Baltijas forumā pirms gada.

Pēc darba valdībā Deivids Merkels sniedz lobija pakalpojumus, un viņa klients bijis arī Nils Ušakovs. Pērn decembrī Vašingtonā Merkels rīkoja oficiālas vakariņas Ušakovam, kā tika teikts centrālai figūrai Latvijas politikā, bet savu kolēģi politisko konsultantu Merkels ieteica “Saskaņai”, lai palīdzētu partijai uzvarēt šā gada Saeimas vēlēšanās.

“Nekā personīga” neoficiāli kļuvis zināms, ka Bunkus bija noalgojis Merkelu, lai panāktu ASV iestāžu atbalstu Bunkus nokļūšanai “ABLV” bankas likvidatora amatā. Bunkus par darbu Merkelam maksāja vairākus desmitus tūkstošu dolāru. Merkels bija arī Rīgā no šā gada 20. līdz 24. martam, lai apspriestu jau padarīto. Abi tikās Vašingtonā un Rīgā un intensīvi sarakstījās.

11.aprīlis, 2018 15.51
martins@bunkus.lv:

“Dārgo, Deivid! Atsaucoties uz mūsu sestdienas sarunu un iepriekšējām sarunām, es gribētu formulēt šādu darba uzdevumu:

1) Jādara viss iespējamais, lai novērstu pašlikvidācijas  procesu. Kā mēs runājām, likvidāciju vajadzētu veikt ārējiem un neatkarīgiem likvidatoriem, kuri nav saistīti ar bankas akcionāriem. Bankas akcionāri pašlikvidāciju izmantos savā labā, lai paslēptu nelikumīgās darbības. Viņi nesadarbosies ar oficiālajām uzraudzības iestādēm un darbosies vienīgi viņu pašu un ar viņiem cieši saistītu kreditoru interesēs. Šāda situācija nav pieļaujama, tā ir nelikumīga un pret likvidācijas principiem.

2) (..) Ir nepieciešams panākt, lai ieceltie likvidatori būtu profesionāli, godīgi un lojāli Latvijas valstij un tās sabiedrotajiem. Šie likvidatori varētu sadarboties ar attiecīgajām valsts iestādēm. Likvidatoru izvēle ir Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) ekskluzīvā kompetencē. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai FKTK zinātu, kuri ir šie godprātīgi un kuriem likvidatoriem iespējams uzticēties. Tādēļ ir svarīgi, lai FKTK izdzirdētu no FincEN vai citas autoritatīvas iestādes par iespējamiem likvidatora kandidātiem attiecīgajai kredītiestādei. Tādā veidā būtu iespējams turpināt pašlaik uzsākto finanšu nozares sakārtošanu, kas notiek ciešā sadarbībā ar Latvijas valsti, Fincen un FKTK.

Vai šie mērķi ir sasniedzami? Es gribētu dzirdēt Tavu viedokli un rīcības plānu, lai sasniegtu šos mērķus. Gaidīšu e-pastu, lai varam noorganizēt telefonkonferenci.”

Ceturtdiena, 12. aprīlis, 2018 17.36
No: damerkel@SummitInternationalAdvisors.com

“Sveicieni, MB, paldies par šo e pastu. Man viss ir skaidrs un šajā virzienā jau darbojos Rīgā un Vašingtonā. Es visu sapratu.”

Bija pagājis jau pusotrs mēnesis kopš “ABLV” kraha, un pienācis maijs, tomēr FKTK joprojām kavējās ar gala lēmuma pieņemšanu. No e-pastu sarakstes nojaušams, ka Bunkus saņem slepenu informāciju, ka FKTK dos priekšroku “ABLV” pašlikvidācijai, kas pārvelk svītru Bunkus plāniem. E-pastā minēta vēl viena banka, par kuras stāvokli, acīmredzot, zināms ļoti ierobežotam lokam.

9.maijs, 2018, 1.47
martins@bunkus.lv:

“Dārgo Deivid, Kā klājas? Man kļuvis zināms, ka AB (domāts “ABLV” – red.) būs pašlikvidācija un Latvijas valdība glābs Rietumu banku. Izskatās, ka lietas neiet, kā vajag. Vai varam runāt rīt 16.30 pēcpusdienā pēc Latvijas laika vai piektdien tajā pašā laikā?”

Ceturtdiena, 17. maijs, 2018 16.06
damerkel@SummitInternationalAdvisors.com

“MB, atvaino, ka palaidu garām iespēju sazvanīties. Vai tu dod priekšroku telefonsarunai, vai parunāsim, kad būšu Rīgā? Man bija tikšanās, ko mēs apspriedām Vašingtonā. Un novērtēju dokumentu, ko nodošu tālāk.

Dod ziņu par iespējamiem laikiem, kad varam sazvanīties vai arī tiekamies maija beigās vai jūnija sākumā Rīgā, ja vien tajā laikā tur būsi.”

Sarakstē apspriestais dokuments ir sastādīts 26. aprīlī. Tajā ir nokomplektēta starptautiska komanda Bunkus vadībā kādas iespējams drīzumā gaidāmas bankas likvidācijas procesam. Komandā līdz ar Bunkus darbotos vēl viens advokātu birojs “Ellex Kļaviņš” ar advokātiem Raimondu Slaidiņu un Filipu Kļaviņu, kā arī starptautiskā auditorkompānija “PricewaterhouseCoopers”. Dokumentā minēts, ka ar abiem viņš jau ir vienojies. Advokātu birojā šonedēļ sacīja, ka šāda vienošanās nav tikusi parakstīta; auditorfirma apstiprināja, ka tādi sadarbības plāni patiešām bija.

“2018. gada martā “PwC Legal” uzrunāja viens no desmit Latvijas Zvērinātu advokātu padomes izvirzītajiem un FKTK ieteiktajiem kredītiestādes likvidatora amata kandidātiem – Mārtiņš Bunkus. Viņš vēlējās izzināt “PwC” iespējas un pieredzi saistībā ar līdzīgu likvidācijas projektu īstenošanu pasaulē. Tā kā mūsu starptautiskajā tīklā ir vairāki tūkstoši speciālistu, kuri ir risinājuši līdzīgus finanšu sektora jautājumus daudzās pasaules valstīs, “PwC” apliecināja, ka no resursu viedokļa mēs būtu spējīgi nodrošināt neatkarīgu pasaules labāko praksi kredītiestādes likvidācijas procesa īstenošanā un zināšanu pārnesi “ABLV” gadījumā.”

“Nekā personīga” zināms, ka Bunkus ticies arī ar ASV vēstniecības Rīgā darbiniekiem, lai apspriestu “ABLV” likvidāciju. 13. martā vēstniecības ekonomiskais padomnieks Dans Ritenhauss bijis pie Bunkus advokāta birojā Klusajā centrā, bet 4. aprīlī viņi tikušies “Index café” netālu no ASV vēstniecības.

ASV vēstniecības politikas un ekonomikas jautājumu padomnieks
Dans Ritenhauss

(NP: Vēlos runāt par jūsu tikšanos ar Mārtiņu Bunkus. Es zinu, ka jūs tikāties ar viņu vairākkārt neilgi pirms viņu noslepkavoja.) Pēc protokola jums jāvēršas vēstniecības Preses un kultūras nodaļā. (NP: Bet jūs apstiprināt, ka tikāties ar Bunkus šogad.) Vēlreiz, jums jāadresē šie jautājumi vēstniecībai, speciālajai nodaļai. Paldies Jums!

ASV vēstniecībā Rīgā sacīja, ka tā nekomentē diplomātisko tikšanos saturu un nevar nedz apstiprināt, nedz noliegt, vai ir notikušas konkrētās tikšanās. “Nekā personīga” zināms, ka kādās no sarunām klāt bijis arī vēstniecības vicekonsuls Džeimss Snodijs un otrais sekretārs Kevins Pouvers.

Vai līdz ar citām Bunkus slepkavības profesionālās darbības apakšversijām izmeklētāji izskata arī šos procesus, policija neatklāj. 13 dienas pēc Bunkus nošaušanas savā automašīnā darbadienas rītā, FKTK pieņēma lēmumu par “ABLV” pašlikvidāciju – bankas akcionāriem labvēlīgāko scenāriju.

Ernests Bernis pēc advokāta nāves sacīja, ka Bunkus nemaz nebūtu varējis kļūt par “ABLV” likvidatoru, jo bija bankas klients. “Nekā personīga” zināms, ka bankā Bunkum bija seifs, kas stāvēja tukšs.

Andrejs Grišins

Andrejs Grišins
VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks (2018. gada 21. oktobris)

Tas, ka šis cilvēks ir apmeklējis ASV nav noslēpums zināmās aprindās, un līdz ar to tas nav noslēpums priekš mums. (NP: Bet tas liecina par nopietnu gatavošanos bankas likvidācijā, konkrēti līgumi un vienošanās.) To mēs apzināmies, un kā jau teicu, ir perspektīvākas un mazāk perspektīvas versijas. (NP: Vai policija ir pratinājusi “ABLV” bankas akcionārus Fiļu un Berni?) Jūs domājat es personīgi? (NP: Policija.) Es atturēšos no šī komentāra. (NP: Jūs uzskatījāt par nepieciešamu pratināt Bunkus draudzenes un viņu bijušos vīrus, bet ne bankas akcionārus?) Es nekomentēšu, kuri cilvēki lietā ir pratināti. (NP: Tad jā vai ne?) Izmeklētāji nopratina cilvēkus, kad uzskata, ka ir pienācis laiks uzdod konkrētus jautājumus.

Bunkus un Merkela sarakste ir policijas rīcībā. Bet lūgusi FIB palīdzību bijušās augstās ASV amatpersonas nopratināšanā, policija nav.

Ēriks Kalnmeiers

Ēriks Kalnmeiers
Ģenerālprokurors

Nav viegli atklāt šādus noziegumus, bet es ne mirkli neapšaubu mūsu policijas spēju to izdarīt. Protams, liela nozīme ir kvalitatīvi iegūtiem un nostiprinātiem pierādījumiem un zināmā mērā arī veiksmei. Veiksme ļoti bieži palīdz. (NP: Cik reizes piecu mēnešu laikā jūs pats kā ģenerālprokurors esiet devies uz kādu no šīm piecām valstīm ar lūgumu paātrināt palīdzības sniegšanu?) Tāda forma netiek piemērota nevienā noziegumā, ka ģenerālprokurors dotos uz kādu valsti un lūgtu paātrināt. Ja nepieciešams, tas tiek izdarīts likumā noteiktā kārtībā un pie manis procesa virzītājs nav griezies.

Telefonsaruna ar Merkelu mums neizdevās. Sākumā viņš noliedza, ka būtu sniedzis pakalpojumus Bunkum, vēlāk apšaubīja, vai zvanītāja ir žurnāliste. Pēc rakstveida jautājumu nosūtīšanas Merkels atsūtīja lakonisku atbildi.

No: damerkel@SummitInternationalAdvisors.com

“Mans darbs ir bijis veltīts tam, lai banku sistēma Latvijā ir caurspīdīgāka. Man tiesībsargājošās  iestādes nav uzdevušas nevienu jautājumu, un es tos arī negaidu. Viņa (Mārtiņa Bunkus) nāve ir traģēdija.”

Pēc Mārtiņa Bunkus slepkavības ASV vēstniecība nākusi klajā ar tehniskās ekspertīzes piedāvājumu mūsu tiesībsargājošajām iestādēm. Cits paziņojums nav bijis. TV3 rīcībā ir ziņas, ka Bunkus izveidotās komandas auditorfirma “PricewaterhouseCoopers” šobrīd ir piesaistīta ABLV pašlikvidācijas procesā. Kā apstiprināja kompānijā, auditors šobrīd kā neatkarīgs konsultants sniedz atbalstu FKTK bankas likvidācijā.