Trīs mēnešus pēc ”nanoūdens” skandāla Valsts policija beidzot veikusi pirmās kratīšanas

0 Komentāru
Trīs mēnešus pēc ”nanoūdens” skandāla Valsts policija beidzot veikusi pirmās kratīšanas
Foto: LETA

Valsts policija šonedēļ veica kratīšanas tā dēvētajā Rīgas satiksmes nanotehnoloģiju lietā. Izmeklēšanā iesaistītie kārtības sargi raidījumam Nekā personīga apstiprināja, ka kratīšanās izņemti pierādījumi, kam vajadzētu atklāt, kā notika krāpšanās transporta tīrīšanas līdzekļu vietā, pašvaldības uzņēmumam piegādājot parastu krāna ūdeni.

Tomēr žurnālistiem radušās šaubas, vai policija patiesi vēlas noskaidrot patiesību, jo izmeklēšana notiek pavirši un formāli. Kratīšanu laikā policija nav izņēmusi vairāku stundu garos audio failus, kurā sarunājas krāpšanas organizētāji un no kurām ir saprotama lietas būtība. Taču pats galvenais – kratīšana nemaz nenotika vietā, kur krāpšana notika – pašvaldības uzņēmumā Rīgas satiksme.

Šoceturtdien, 29. aprīlī, nepilnus trīs mēnešus pēc tā sauktā Rīgas satiksmes nanotehnoloģiju lietas ierosināšanas policija veica pirmās kratīšanas. Tās vienlaikus notika piecās vietās. Gan juridisko firmu adresēs, gan fizisku personu dzīvesvietās. Kratīšana bija arī celtniecības uzņēmuma MJ Partneri telpās. Kārtības sargu apmeklējums firmai nebija pārsteigums. Līdz šim viņi nebija izlaiduši no rokām dokumentu oriģinālus un kratīšanas laikā tos nodeva policijai.

Celtnieki jau pērn par afēru ziņoja policijai un KNAB. Tomēr izmeklēšana sākās tikai pēc stāsta publicēšanas Nekā personīga. Tad kļuva zināms, ka veselu gadu celtniecības uzņēmums pēc papīriem skaitījās Rīgas satiksmes mazgāšanas līdzekļu piegādātājs, lai gan darījumā bija tikai izkārtne. Afērā viņus iesaistīja uzņēmēju Aleksandra Beskorovainija un Vitas Baurovskas firmas. Abiem bija sakari Rīgas satiksmē, viņi solīja sagādāt smalkos tīrīšanas līdzekļus, bet patiesībā pašvaldības uzņēmuma nauda aizgāja kur citur. Lielu daļu mazgājamo līdzekļu aizstāja ar parastu krāna ūdeni.

SIA Vialeks darbiniece Vitas Baurovskas
Tilpnēs, muciņās, plastmasas mucās tika uzpildīts ūdens.

Vienlaikus ar MJ Partneriem, policija kratīšanu veica arī Baurovskas un Beskorovainija uzņēmumu adresē, Zemitānu laukumā 11. Tieši uz turieni MJ partneriem bija jāpārskaita saņemtā Rīgas satiksmes nauda.

Valsts policijas KrPP 3. biroja 1. nodaļas priekšnieka vietniece Laura Skalbiņa
Kratīšanas mērķis bija noteikt ar kriminālprocesā saistītās preces izcelsmi. Tātad, lai mēs varētu konstatēt, no kurienes prece ir ievesta un kas viņu ir piegādājis.

Par smalkajiem tīrīšanas līdzekļiem Rīgas satiksme 2013. gadā samaksāja vairāk nekā 424 tūkstošus eiro. Cenu aptaujā nejaušs uzņēmums uzvarēt nevarēja. Mūsu rīcībā esoša e-pastu sarakste starp Baurovsku un Beskorovainiju rāda, ka viņiem Rīgas satiksmē bija savs cilvēks. Viņš sakārtoja iepirkumu tā, lai to saņemtu tieši MJ Partneri.

E pasts
No: Alexander Beskorovainy
Kam: Vita Baurovska
Sveika Vitiņa!
Ceru, ka brīvdienas un svētku dienas pagāja labi, un tev beidzot izdevās atpūsties.
Es gribēju mazliet apspriesties par mūsu lietām.
Pirmkārt. Rīgas satiksme.
Vajag noteikti RĪT viņiem sagatavot sekojošu informāciju. Tabulu ar konkurentu cenām Slava sagatavoja, tagad vajadzēs ar Žeņas palīdzību viņu pieķemmēt. Un paliek pats galvenais, nosaukt tendera dalībniekus. Divas firmas mums ir, atlicis tikai tikt skaidrībā ar uzvarētāju, tu apsolīji parunāt un būšu priecīgs, ka tev izdosies ar mūsu potenciālajiem partneriem pārrunāt un saņemt no viņiem pozitīvu atbildi dalībai RS tenderī.
Tas pagaidām viss!
Veiksmi!
Ar cieņu, S.

E-pastā minētais Slava ir Vjačeslavs Stunžāns, Rīgas satiksmes Tehniskās kontroles daļas vadītāja vietnieks, Saskaņas centra biedrs. Taču policija uzskatīja, ka Rīgas satiksmē – vietā, kur blēdība ar pašvaldības līdzekļiem notika, kratīšana nav nepieciešama.

Pašvaldības uzņēmuma Rīgas satiksme pārstāvis Viktors Zaķis
Kas attiecas uz jautājuma būtību par kratīšanām – es pats darbā biju, neko tādu neesmu manījis, un man nav tādas informācijas, ka tādas metodes arī tiktu lietotas attiecībā uz nanotehnoloģijām.

Ar to dīvainības nanotehnoloģiju lietas izmeklēšanā nebeidzas. Celtniecības firmai slepeni bija izdevies ierakstīt sarunas gan ar Rīgas satiksmes darbinieku Stunžānu, gan Baurovsku, gan Beskorovainiju. To fragmentus vairākkārt atskaņoja Nekā personīga un par tiem bija zināms arī policijai. Lai arī tiesa deva atļauju MJ Partneru adresē izņemt elektronisko datu nesējus, audio faili policiju neinteresēja.

SIA MJ Partneri advokāts Jānis Davidovičs
Netika izņemti šie stundām garie skaņu ierakstu faili, kuros faktiski amatpersona, kura bija gan Vialeksā, gan HRM, stāstīja patieso lietas būtību. Izmeklēšanas interesēs būtu bijis izņemt šos audio failus.

Celtniecības uzņēmums jau rudenī policijai ziņoja par afēru, taču inspektors Jevgēņijs Stoļars nozieguma pazīmes nanotehnoloģiju iepirkumā nesaskatīja un atteicās uzsākt kriminālprocesu. Izmeklētāju darbu asi kritizēja ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Kriminālizmeklēšanu ierosināja finanšu un ekonomisko noziegumu prokuratūra, taču lieta atkal nonāca tajā pašā policijas nodaļā, tam pašam inspektoram Stoļaram.

Policijas pārstāve Laura Skalbiņa sacīja, ka kratīšanas notika pēc stingra uzraugošā prokurora plāna. Tomēr prokurors Dainis Šteinbergs Nekā personīga apgalvoja ko citu:

Nevaru sniegt komentārus par procesa virzītāja izvēlēto izmeklēšanas taktiku un metodiku, jo to, kādā veidā tiks izmeklēts kriminālprocess, kādas procesuālās darbības veiks izmeklētājs, izlemj pats procesa virzītājs.
Ar cieņu,
Dainis Šteinbergs
Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurors.

Neoficiāli zināms, ka policija negribīgi sniedz informāciju arī Valsts ieņēmumu dienestam. VID pašlaik veic plašu auditu Rīgas satiksmē un sola to pabeigt jau jūnijā.

VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone
Jūsu minētais uzņēmums ir ļoti populārs, par kuru daudz izskan sižetu publiskajā telpā, tas nepārtraukti tiek vērtēts, tā kā mēs esam ieinteresēti ņemt vērā visus apstākļus.

Pēdējos divos gados Rīgas satiksme organizējusi 65 tūkstošus iepirkumu. Pašvaldības uzņēmums atteicās mums sniegt informāciju par slēgtajiem līgumiem, aizbildinoties ar komercnoslēpumu.

0 Komentāru