Komentāri

Raidījuma Nekā personīga rīcībā esošā informācija liecina, ka Trasta komercbankas administrators Ilmārs Krūms gandrīz 7 miljonus eiro iztērējis dažādiem līgumiem ar pakalpojumu sniedzējiem, turklāt lauvas tiesa šīs naudas tikusi Latvijā slavenajam maksātnespējas administratoram Mārim Sprūdam.

Iepriekš vēstījām, – jau ilgāk nekā pusgadu slēgta Trasta komercbanka. Finanšu uzraugs tai atņēma licenci pēc vairākiem naudas atmazgāšanas gadījumiem. Finanšu un kapitāla tirgus komisija banku likvidēt uzticēja Ilmāram Krūmam, Maksātnespējas administratoru asociācijas vadītājam. Pret šādu lēmumu pavasarī iebildumus esot cēluši administratori, kas likvidēja Krājbanku. Viņu ieskatā Krūmam varētu būt pārlieku cieša saistība ar slavenāko maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu. Nu pierādījies, ka šīm bažām ir bijis pamats. Nekā personīga rīcībā esošā informācija liecina, ka Krūms gandrīz 7 miljonus eiro iztērējis dažādiem līgumiem ar pakalpojumu sniedzējiem un lauvas tiesa šīs naudas tikusi Sprūdam.

Maksātnespējas Administratoru asociācijas valdes loceklis advokāts Ilmārs Krūms ir pieredzējis cilvēks. Trasta komercbanka nav pirmā banka, kuru viņš likvidē. Pirms 17 gadiem tiesa viņu bija iecēlusi par maz zināmās Kapitālbankas likvidatoru. Tur Krūms pieņēma palīgu, advokātu Gaidi Bērziņu. Vēlāk abi kopā nodibināja advokātu biroju Baltic Law Offices. Kopā kā maksātnespējas administratori likvidējuši arī citus uzņēmumus.

Abiem ir bijusi tuva partija TB/LNNK. Bērziņš kļuva par šīs partijas politiķi, bet Krūms par tās virzītu pilnvarnieku uzņēmumā Ventspils nafta. Krūms šai partijai arī ziedojis. Pirms trim gadiem advokāts kļuva par Ogres televīzijas īpašnieku. Ap to pašu laiku arī sāka vadīt maksātnespējas administratoru asociāciju, kur no 2008.gada saimnieko viņa kolēģis Māris Sprūds.

Trasta komercbanka Krūmam ir apjoma ziņā lielākais līdz šim administrētais uzņēmums. Pie teikšanas tajā viņš esot nokļuvis kombinētā izlozes konkursa ceļā. Izlozi organizējusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

Pēteris Putniņš, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas priekšsēdētājs:
Izloze notiek parastā izlozes kārtībā. Ir telpa, ir galds, iespēja izvilkt pilnās lozes un ir pārstāvji gan no komisijas puses, gan no attiecīgās organizācijas puses. Vai nu no Zvērinātiem advokātiem vai revidentiem.

Izlozes kārtībā mēs izvēlamies piecus, kas attiecīgi tā kalendārā gada laikā ir tādi kā izvēlētie kandidāti. Un šie pieci tad attiecīgi veido prioritāro secību, un nu un tad arī tas attiecīgais kandidāts, kurš ir pirmais listē, tas piedalās šajā konkursā vai konkurējot ar Revidentu asociācijas kandidātu.

Pie bankas likvidēšanas Krūms ķērās šā gada martā. Deklarēja, ka banka ir bez problēmām, tādēļ naudu kreditori atgūšot. Tomēr tagad esot sākušās grūtības. Tās vairojušas tiesībsargājošās iestādes, uzliekot arestu nelikumīgi iegūtajiem līdzekļiem.


Ilmārs Krūms, Trasta komercbankas likvidators:

Šobrīd arestēto kopīgais naudas apjoms ir vairāk jau kā 13 miljoni eiro. Bet no tā rodas viens ļoti svarīgs jautājums gan likvidatoram, gan kreditoriem – nevienā likumā, ne krimināllikumā nekur nav noteikts, kādā veidā, noziedzīgi iegūtie līdzekļi ir jāizmaksā.

Ja naudas visiem kreditoriem nepietikšot, Krūms nākamgad plāno tiesai prasīt Trasta komercbankas maksātnespēju.

Ārpakalpojumi par teju 7 miljoniem eiro – brangs kumoss!

Nekā personīga rīcībā esošā informācija liecina, ka bankas likvidēšanai Krūms ir piesaistījis ārpakalpojumus par 6,9 miljoniem eiro. Pakalpojumu sniedzēju sarakstā arī kolēģis Māris Sprūds. Debitoru parādu pārvaldības un piedziņas pakalpojuma sniegšanai.

Nekā personīga saruna ar Ilmāru Krūmu:

– Vai jūs pieaicināt savus kolēģus administratorus?

 – Protams, neapšaubāmi.

 – Vai viņu vidū ir Māris Sprūds?

 – Ja būs tāda nepieciešamība, es noteikti arī pie viņa griezīšos. Viņam ir unikāla pieredze kā vienīgajam no administratoriem, kuram ir 900 debitoru piedziņas. Un kur griežas lielākās Latvijas bankas sarežģītos debitoru piedziņas gadījumos.

 – Bet esat griezies pie viņa, lai palīdz ?

 – Es esmu konsultējies pie viņa iepriekš, bet šobrīd nav aktuāli.

 – Bet viņš jums varētu palīdzēt piedziņas jomā tieši?

 – Tieši likvidācijā sarežģītu debitoru piedziņas gadījumā, kur viņam ir vislielākā pieredze Latvijā.

 – Viņš it kā jau esot bijis Kiprā un runājis ar bankas darbiniekiem. Jūs neesat lietas kursā?

 – Es par to neesmu lietas kursā.

Likvidators Krūms ir noslēdzis līgumu ar jurista Krūma biroju Baltic Law Offices. Pie līguma ar bankas likvidatoru tikuši arī Krūma kaimiņi. Rozmisas juridiskais birojs, kas ir reģistrēts turpat, kur Baltic Law Offices Strēlnieku ielā 9.

Līgums ticis arī Krūma biznesa partnerei, maksātnespējas administratorei Ivetai Gedus, kas pirms vairākiem gadiem bijusi pārvaldniece akciju sabiedrībā Ca Re. Tagad šī uzņēmuma padomes priekšsēdētājs ir Krūms. Firma pieder Šveices Cūgas kantonā reģistrētajai firmai Serval Shipping AG.

Juridiskos pakalpojumus bankas likvidatoram sniedz arī maksātnespējas administratore Aivita Melcere, valdes locekle uzņēmumā, kura mātesfirma reģistrēta Antonijas ielā 7. Turpat kur maksātnespējas administratora Māra Sprūda uzņēmumi. TV3 rīcībā ir nonākušas ziņas, ka valsts drošības iestādes cenšas noskaidrot, vai Sprūds nav tas, kas patiesībā kārto Trasta komercbankas likvidāciju.

Par Sprūda saistību ar Trasta komercbankas likvidēšanu ieinteresējušies arī Nacionālās drošības komisijas deputāti, kas uz savu sēdi uzaicinājuši banku uzraugu. Skaidrojumu sniegšanai.

Lasi vēl