Tiesneši nevar būt asistenti saviem radiniekiem invalīdiem, jo tas esot interešu konflikts

0 Komentāru
Tiesneši nevar būt asistenti saviem radiniekiem invalīdiem, jo tas esot interešu konflikts
FOTO: LETA

Jau turpat trīs gadus cilvēkiem ar smagu invaliditāti un bērniem ar īpašām vajadzībām ir iespējams savs asistents. Pavadonis palīdz apmeklēt ārstu, iepirkties, pavada mācībās un pastaigās, lai personām, kurām grūti pārvietoties, nebūtu jāsēž mājās četrās sienās.

Šāds valsts atbalsts izrādījies pieprasīts, to izmanto turpat astoņi tūkstoši cilvēku. Lielākā daļa pavadoņu ir invalīdu tuvinieki. Tomēr virknei amatpersonu ir liegts būt par asistentiem saviem radiniekiem.

Valsts uzskata, ka prokurori, tiesneši, deputāti nedrīkst veikt šo sociālo darbu. Divas tiesneses šādu ierobežojumu sauc par nesamērīgu un ar sūdzību vērsušās Satversmes tiesā.

Sanita Ozola astoņus gadus ir tiesnese Administratīvajā rajona tiesā Jelgavā. Šogad augustā viņa kļuva par savas smagi slimās mātes asistenti. Un noslēdza līgumu par atlīdzības saņemšanu. Taču izrādījās, ka tiesneša mantija to neļauj.

Tiesneses Ozolas mamma ir 1. grupas invalīde, kurai trīs reizes nedēļā nepieciešama dialīze. Ģimenē tiesnesei vienīgajai ir auto vadīšanas tiesības, tāpēc tieši viņa pavada mammu uz četru stundu garo medicīnisko procedūru. Tā ir dzīvībai svarīga un būs nepieciešama tiesneses mātei līdz pat mūža beigām.

Valsts atbalsts invalīdu asistentiem nav liels. Maksimālais atalgojums ir 272 eiro mēnesī. Pavadonim jāpamato katra nostrādātā stunda. Tiesnesei Ozolai pašvaldība bija ieplānojusi šim darbam 40 stundas mēnesī. Naudas izteiksmē viņa būtu saņēmusi 68 eiro.

Tomēr ne naudas dēļ tiesnese iesniedza sūdzību Satversmes tiesā. Viņa uzskata, ka šādi valsts vēršas pret invalīdu, kuram ir tiesības izvēlēties tādu asistentu, kurš emocionāli viņam ir vistuvāk. Tas nozīmētu, ka viņas ģimenei nepienāktos šāds atbalsts vispār, jo mamma svešu asistentu nav bijusi ar mieru pieņemt.

Pretējās domās ir KNAB un Saeimas Juridiskais birojs. Asistents ir amats, tiesneses vienošanās ar pašvaldību, pēc savas juridiskās dabas ir uzņēmuma līgums. Un tādu amatpersonām nav atļauts slēgt.

Atbildē Satversmes tiesai, ko sagatavojis Juridiskais birojs, bet parakstījusi Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, teikts, ka ierobežojumi tiesnešiem domāti, lai viņi nebūtu finansiāli atkarīgi no valsts institūcijām un pašvaldībām. Un ka šīs neērtības kompensē pienācīgs tiesneša darba atalgojums.

Labklājības ministrijā stāsta, ka nevienā iestādē nav saraksta ar personām, kas piedāvātu asistenta pakalpojumus. To atrod ģimene, kurā ir cilvēks ar īpašām vajadzībām. Lai arī sākotnēji bija doma, ka asistents atslogos tuviniekus, dzīve ieviesa pati savus noteikumus. Vairākumā gadījumu (76%) invalīdiem šobrīd palīdz un atlīdzību saņem tieši tuvinieki.

Saeimas deputāte Aija Barča sola, ka, pateicoties Nekā Personīga atklātajām nepilnībām, pēc trim nedēļām šo jautājumu skatīs viņas vadītajā komisijā. Ap šo laiku sagaidāms Satversmes tiesas spriedums par otras tiesneses sūdzību, kurai ir liegts būt par asistenti savam bērnam invalīdam un saņemt atlīdzību par to. Invalīda asistenta pakalpojumam šogad no valsts budžeta atvēlēti vairāk nekā 13 miljoni. Tas nozīmē, ka pēc šā atbalsta ir liels pieprasījums.

Skaties video!

0 Komentāru