Komentāri

Par to, ka tiesnesim ir iespēja sevi atstatīt no nejauši iedalītas lietas, daudzi šonedēļ izdzirdēja pirmo reizi. Divi tiesneši atteikušies iztiesāt Zolitūdes traģēdijas krimināllietu.

Tiesnesis nevar spriest tiesu, ja ir personiski ieinteresēts lietas iznākumā. Tomēr nesen tiesnešu saime vērtējusi kādu gadījumu, kur ir aizdomas, ka tiesnesis izdomājis iemeslus, lai nebūtu jāskata neērtas lietas. Tiesnešu disciplinārkolēģija sodījusi tiesnesi Velgu Gailīti, kura 14 reizes atstatījusi sevi no lietu skatīšanas. Temīdas sargi to uzskatījuši par tīšu likuma pārkāpumu un piemērojuši Gailītei piezīmi.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Velga Gailīte par tiesnesi strādā jau 33 gadus. Ilgus gadus vadīja Rīgas pilsētas Centra rajona tiesu. Medijos viņas vārds locīts divu pretrunīgu spriedumu dēļ. Pirmais bija pirms desmit gadiem, kad Gailīte apmierināja Ventspils mēra Aivara Lemberga prasību atsaukt godu un cieņu aizskarošas ziņas prokuratūras nosūtītajā tiesiskās palīdzības lūgumā Šveices tiesībsargiem. Tolaik tas varēja izgāzt krimināllietu pret Lembergu, jo Gailīte bija lēmusi apmainīt daļu prokuratūras dokumenta. Pārsūdzībā bija norādīts, ka tiesnesei vispār nebija tiesību šo lietu pieņemt izskatīšanai, kā arī viņa nepareizi interpretējusi likumus. Un Lemberga sūdzību noraidīja.

Otrs gadījums ir nesens un saistīts ar Tērbatas biznesa centra īpašnieku mēģinājumu neatdod Swedbank ņemto gandrīz 10 miljonu kredītu. Sarežģītas shēmas dēļ parādnieki gandrīz tika vaļā no saistībām pret banku. Vienu no parādniekiem labvēlīgo lēmumu pieņēma arī tolaik Rīgas pilsētas Centra rajona tiesā strādājošā Gailīte. Banka reklāmas kampaņā Gailītes vārdu minēja, kā krāpnieciskas shēmas uzraugošu amatpersonu. Kopš tā laika Gailīte sevi no lietām pret bankām atstata.

Tiesneša atteikšanās skatīt kādu lietu uzskatāma par ārkārtas, nevis ikdienišķu situāciju. Un pārāk bieža šādas iespējas izmantošana var radīt Temīdas sargam nopietnas nepatikšanas.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs saņēma sūdzību, ka tiesnese Gailīte nepilda savus dienesta pienākumus. Ministrs vasarā rosināja disciplinārlietu un izmeklēšanā atklājās, ka Gailīte divu gadu laikā atteikusies no lietām 14 reizes. Neērtās lietas nebija saistītas tikai ar bankām vien. Gailīte atteicās skatīt arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieka vietnieces Jutas Strīķes pieteikumu strīdā ar viņas darba devēju. Gailītes darbu sāka vērtēt Tiesnešu disciplinārkolēģija un izlēma, ka tiesnese nav pildījusi savus darba pienākumus un tīši pārkāpusi likumu.

Tiesnese Gailīte kolēģiem minējusi, ka nevarēja skatīt lietas par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbiniekiem, jo viņas vadītā tiesa savulaik bieži vērtējusi KNAB procesuālos lēmumus. Rakstveida atbildēs Nekā Personīga tiesnese min citu iemeslu – KNAB par viņu veicis pārbaudi, tāpēc uzskatījusi, ka nevar objektīvi izšķirt Strelčenoka un Strīķes strīdu.

“Par tiesnesi strādāju kopš 1982. gada un esmu piedzīvojusi dažādus laikus, un man ir liela pieredze, lai saprastu, ka tiesu prakse mainās. Padomju gados tiesnesis nekādā gadījumā nedrīkstēja atstatīties no lietas izskatīšanas, izņemot konkrēti likumā noteiktos, tā arī darīju. Ar 2008. gadu sākās tiesnešu atstatīšanās, ja ,,apstākļi saprātīgam vērotājam no malas varētu radīt šaubas par tiesneša objektivitāti” kā bija norādījusi Tiesnešu ētikas komisija un tika rosinātas disciplinārlietas kolēģiem tiesnešiem par neatstatīšanos. Tagad acīmredzot atkal mainās tiesu prakse,” raksta Gailīte.

Tiesnešu disciplinārkolēģija Gailītei nolēma izteikt piezīmi. Bijuši arī viedokļi, ka sodam jābūt smagākam, jo tādā veidā var pat manipulēt ar vajadzīgo tiesas sastāvu vai panākt, ka lieta var nonāk citā tiesā, ja visi tiesneši atsakās to skatīt.

Gailīte nepārsūdzēs viņai piemēroto sodu. Šobrīd Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesas tiesnese esot nolēmusi turpmāk neatstatīties no lietu izskatīšanas un šaubu gadījumā, padomu prasīs Tiesnešu ētikas komisijai.

Foto!

Skaties video:

Pie katliem, jaunieši! Dots starts kulinārijas šovam ”Samsung Galaxy Dream Chef”; Latviju pārstāv četri dalībnieki

Pie katliem, jaunieši! Dots starts kulinārijas šovam „Samsung Galaxy Dream Chef“; Latviju pārstāv četri dalībnieki

Sākot ar 19. septembri, septiņu nedēļu garumā pie skatītājiem nonāks aizraujošais kulinārijas šovs ”Samsung Galaxy Dream Chef”, kurā par Baltijas labākā jaunā pavāra titulu, vērtīgu naudas balvu un iespēju stažēties pie profesionāļiem sacentīsies 12 jaunieši no Baltijas valstīm – tostarp arī četri no Latvijas. Lai sākas aizraujošā cīņa!

D vitamīna trūkums nodara vēl lielāku kaitējumu nekā tika domāts pirms tam. Uzzini, kā to vairot!

D vitamīna trūkums nodara vēl lielāku kaitējumu nekā tika domāts pirms tam. Uzzini, kā to vairot! 2

D vitamīnu mūsu organisms ražo pats – ar ādas palīdzību. Tādējādi mūsu āda kļūst par dziedzeri, endokrīnu orgānu. D vitamīns jeb, kā skaisti varam nosaukt, saules hormons ir neatsverams ne tikai kaulu, bet gandrīz visu orgānu veselības uzturēšanā. D vitamīna pietiekamībai vai trūkumam ir liela nozīme gandrīz visu hronisku slimību attīstībā.

Lasi vēl