Komentāri
Tieslietu ministrijas neizdarība ļauj ar viltotiem dokumentiem izkrāpt kārtējo īpašumu
Foto: Flickr / Ray Tsang

54 gadus vecais Igors vasaru nebija sevišķi saplānojis. Nekādi tālāki ceļojumi – radu apciemošana Krievijā vai kādi tūrisma braucieni. Igors bija viens, dzīvoja no uzkrājumiem un bija taupīgs. Priecājās būt labā kompānijā un neatteica drauga ģimenes aicinājumam braukt uz viņu vasarnīcu. Tobrīd viņi nenojauta, ka redz Igoru pēdējo reizi.

“Viņš bija labsirdīgs. Atsaucīgs. Labs biedrs. Katru dienu jūnijā mēs braucām uz vasarnīcu, un viņš palīdzēja mums darbos,” saka Igora ģimenes draudzene Tatjana Brice.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vasaras vidū Igora tuvākais draugs devās komandējumā. Arī pārējie izbrauca no pilsētas un sākumā neuztraucās, ka Igors uz tālruņa zvaniem neatbild. Sajūtot ko nelāgu, Igora Mežciema daudzdzīvokļu mājas kaimiņi 31. jūlijā izsauca ugunsdzēsējus, vēlāk ieradās arī policija un neatliekamā palīdzība.

“Mēs piezvanījām, jo baigā smaka bija. Piezvanīju draudzenei no pirmā stāva, viņa teica, ka tārpi krīt no griestiem. Viņi atbrauca, paskatījās pa logu, konstatēja, ka miris laikam,” saka kaimiņiene Elīna.

Igora dzīvokli policija aizplombēja. Un ierosināja kriminālprocesu par viņa nāves apstākļiem. Draugi sāka meklēt Igora māsas Krievijā. Tomēr ilgā meklēšana nesekmējās. Policija nelaida dzīvoklī, kur glabājās radinieku kontakti. ”Notiek izmeklēšana” – bezkaislīgi sacīja izmeklētājs. Igoru pēdējā gaitā pavadīja vienīgi draugi. Igora māsas Krievijā tobrīd nezināja, ka brāļa vairs nav.

Pienāca rudens. Latvijā beidzot ieradās Igora tuvākie radi no Krievijas un sāka kārtot mantojuma lietas. Uzzinātais viņus pārsteidza. Igors visu novēlējis nevienam nepazīstamam cilvēkam.

“Viņi (radinieki) sazinājās ar policistu, viņš teica, ka nav laika tikties. Tāpat viņi pie notāra uzzināja, ka mantinieks jau ir pieteicies un tur neko nevar darīt,” norāda Igora ģimenes draudzene Natālija Černaja. Jautāta, vai tas nozīmē, ka radiem nav pat informācijas, vai viņš miris dabīgā nāvē, viņa saka: “Nē, mums tika liegta jebkāda informācija – gan draugiem, gan radiem.”

It kā 2013. gadā sastādītais Igora Prokopova testaments ir uz vienas lapas un datorrakstā. Tajā teiks, ka divu liecinieču klātbūtnē Igors savu dzīvokli un visu mantu novēl kādam Anatolijam Butorinam. Testamentu 2015. gada 14. oktobrī nolasīja notāre Ināra Dobbermane, un ar to brīdi tas ieguva savu likumīgo spēku.

“Cilvēks atnāk ar mantojuma apliecību. Iesniedz mantojuma lietu, nolasām testamentu un, par cik tas ir legāts, tad viņu var izdot nekavējoties,” Dobbermane skaidro, kādiem apstākļiem izdota mantojuma apliecība. Jautāta, vai bija jāizsauc abas liecinieces, viņa atbild apstiprinoši. “Ir dokuments par testamenta nolasīšanu, kur ir viņu abu paraksti,” viņa saka. Uz Nekā Personīga piebildi, ka tad sanāk, ka viņai bijis jāpaļaujas, kas tas paraksts, kas apliecina mirušā gribu, ir īsts, Dobbermane saka “Tā es pieņemu”, bet citu iespēju par to, kā pārliecināties par paraksta īstumu, viņai nav. Tikmēr Tatjana Brice netic, ka testaments ir īsts. “Igoram nebija tāda drauga, un viņš nekādu testamentu nerakstīja,” viņa saka.

Draugi uzskata, ka Igora tā saucamais testaments tapis jau pēc viņa nāves, un to viltojuši cilvēki, kuriem bija pieeja Igora dokumentiem viņa dzīvoklī – pasei, dzīvokļa līgumam un citai vērtīgai informācijai.

Igoram bija ciešas attiecības ar draugiem, taču tādu Butorinu, kam Igors visu dāsni novēl, viņš nekad un nevienam nebija pieminējis. Anatolijs Butorins padomju gados strādāja par milici. Viņu atvaļināja no dienesta par kukuļu ņemšanu. Deviņdesmitajos viņš iesaistījās Pārdaugavas organizētās noziedzības grupā. Butorins ir trīs reizes sodīts par reketu, ieroču tirdzniecību un krāpšanu. Bet viena no lieciniecēm, kura it kā bija klāt testamenta sastādīšanā, ir starpniece nekustamo īpašumu darījumos.

“Neviena nav, neviena nav. Es jau nezinu, kā tas notiek. Laikam jau tas viss valstij aiziet pēc kaut kāda ilga procesa. Bet te kaut kāds mēnesis pagāja un jau kāds taisa remontu… Es vēl padomāju – oho, cik ātri viss notiek,” saka kaimiņiene Elīna.

Igora dzīvoklim Druvienas ielā īsā laikā nomainījies jau trešais īpašnieks. Tā parasti rīkojas, lai apgrūtinātu īpašuma atgūšanu, ja krāpšana atklājas. Taču svarīgākais ir, kā krāpnieki varēja darījumu reģistrēt Zemesgrāmatā, un te parādās gadiem ilga Tieslietu ministrijas neizdarība. Tiesnesei pietiek ar papīra formā iesniegtiem dokumentiem, un viņa nevar pārliecināties par to īstumu. Tā kā Igors savu privatizēto dzīvokli nebija reģistrējis Zemesgrāmatā, tiesnesei bija jāpārbauda, ka viņš to tiešām privatizējis. Tiesnesi piemānīja ar viltus kopiju.

“Mēs no komisijas neesam izsnieguši tādu kopiju. Un – vai tas ir Ansones kundzes paraksts, salīdzināt to ar viņas īsto parakstu, es neesmu tāda līmeņa eksperts. Tad to var darīt tikai tiesībsargājošās iestādes,” norāda Rīgas pašvaldības dzīvojamo māju privatizācijas komisijas priekšsēdētāja vietnieks Normunds Beinarovičs.

Zemesgrāmatā atbildību iespējami viltotu dokumentu pieņemšanā noraida. Notāri esot tie, kuriem pirms tam visa informācija jāpārbauda.

“Tagad ieskatoties nekustamā īpašuma lietā un iepazīstoties ar dokumentiem, varu apgalvot, ka absolūti nevarēja rasties tiesnesim nekādas šaubas. Šaubas par to, ka dokumenti ir viltoti vai rastos kaut kādas šaubas par to, ka jāpievērš pastiprināta uzmanība mantojuma apliecībai vai nostiprinājuma lūgumam pievienotajiem dokumentiem,” teic Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas Zemesgrāmatas nodaļas priekšniece Žanna Zujeva.

Notāre Dobbermane savukārt veļ vainu uz likumu. Pat, ja viņai ir aizdomas, ka testaments bijis viltots, notāram tas jāpieņem: “Saprotiet, ka notāram nav atļauts apstrīdēt privātos testamentus. Tas jau bija no 1993. gada, kad mans kolēģis centās apstrīdēt vienu privātu testamentu. Es, piemēram, arī uzskatu, ka, izmainot civillikumu un pieļaujot privātos testamentus, radās daudzi viltoti testamenti. Tāda ir mana pārliecība.”

Igora dzīvokļa atslēgas pēc viņa nāves glabājās pie Teikas iecirkņa policista Aleksandra Kuzmičenoka. Draugi viņu tur aizdomās par informācijas sniegšanu viltus mantiniekam. Dienu pirms testamenta nolasīšanas 13. oktobrī policists Kuzmičenoks piezvanīja visiem Igora draugiem, vaicājot, vai radi atradušies un kad ieradīsies, bet saņēma atbildi, ka viņi vēl kārto vīzas.

Ar slēpto kameru veiktajā ierakstā redzams, ka Butorins atbrīvo Igora dzīvokli no mantām. Butorins zināja, ka policija izbeigusi lietu par Igora nāves cēloņiem. Dzīvokļa atslēgas viņam iedeva Kuzmičenoks.

“Reizi mēnesī noteikti atbraucam, skumstam, apciemojam. Braucam garām ar mašīnu, un sirds aiz bēdām pamirst,” atklāj Igora ģimenes draudzene Natālija Černaja.

Igora draugi turpina meklēt atbildes, kā tik viegli bija iespējams rīkoties ar miruša cilvēka īpašumu un neapstājas, lai gan policija vairākkārt atteikusi lietu pārskatīt. Šonedēļ pēc prokuratūras dotā uzdevuma policijai no jauna būs jāizmeklē Igora nāves apstākļi un mīklainie notikumi pēc tam.

“Mēs nezinājām, ka tāds testaments var būt, ka viens cilvēks dabū visu un neatbild ne par ko. Draugi glabāja, apkopj kapu, bet cilvēks, kurš dabū visu, visticamāk, nezina, kur Igors ir apglabāts,” saka ģimenes draudzene Tatjana Brice.

Lasi vēl