Tieslietu ministrija lobē tiesu izpildītāju vēlmi pelnīt vairāk. EM un KNAB saskata draudus

1 komentārs
Tieslietu ministrija lobē tiesu izpildītāju vēlmi pelnīt vairāk. EM un KNAB saskata draudus
LETA

Tieslietu ministrija grib atļaut tiesu izpildītājiem nodarboties ar komercdarbību parādu piedziņā. Tādējādi valsts amatpersonas konkurētu ar šajā tirgū strādājošiem uzņēmumiem. Iniciatīvai šajā tirgū ļaut ienākt arī tiesu izpildītājiem pretojas Ekonomikas ministrija un KNAB.

Pagājušajā gadā ārpus tiesas piedziņu lietu kopējā summa bija turpat 167 miljoni eiro, un Tieslietu ministrija ieceri neatmet. Tā kopā ar tiesu izpildītāju padomi šonedēļ bija uzaicinājusi uz Latviju ārvalstu viesus, kuri centās pārliecināt kritiķus, ka Latvijai šāda kārtība būtu izdevīga.

Ko tas nozīmē praksē?

Ja laikus nesamaksājāt telefona rēķinu vai neatdevāt naudu par ātro kredītu, jūs drīz vien sasniedza SIA Creditreform Latvijā, SIA Gelvora vai citu parādu piedzinēju zvans. Tagad jūs par nenokārtotajām saistībām varēs sameklēt arī tiesu izpildītājs. Tāda ir Tieslietu ministrijas iecere.

Līdz šim tiesu izpildītājs darbojās galvenokārt tiesas vārdā. Jau ar spriedumu rokās arestēja parādnieka banku kontus, atsavināja  īpašumus, ja tiesas nolemtais netika pildīts. Parādu piedzinējiem tiesu izpildītāju ienākšana šajā tirgū nešķiet taisnīga, jo nav vienādi spēles noteikumi.

Tikmēr paši tiesu izpildītāji apgalvo, ka komercpakalpojumos savas amata pilnvaras neizmantos. Būšot strikti nodalīts, kur viņi pilda valsts uzticētos pienākumus un kur – parādus piedzen pēc privātpersonas vai kādas firmas lūguma. Tā kā patlaban datu apmaiņa notiek elektroniski, tad būšot viegli izsekot, vai tiesu izpildītājs pārkāpj aizliegumu un  izmanto privātus datus.

Izmaiņas tiesu izpildītāju likumā Tieslietu ministrija bija iecerējusi jau pagājušajā gadā. Tie tika izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Taču tos pamanīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), tajos saskatīja daudz nepilnību un tālāku virzību nobremzēja. Šogad tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs vēlreiz šos pašus priekšlikumus sniedza sava partijas biedra Gaida Bērziņa vadītajā Saeimas Juridiskajā komisijā un no jauna pret tiem iebilda KNAB.

Tiesu izpildītāji ir pielīdzināti valsts amatpersonām un viņiem dotas plašas pilnvaras. Viņiem ir tiesības ieiet parādnieka telpās, saukt policiju, ja parādnieks nepakļaujas. Tāpat tiesu izpildītāji var pieprasīt jebkādas ziņas, ieskaitot privātus datus no valsts un pašvaldību iestādēm un arī fiziskām personām. Parādu piedzinējiem šādu pilnvaru nav.

Foto:

Skaties video!