Tiesa no cietuma izlaiž rūdītu narkodīleri, kurš, sēžot ratiņkrēslā, iežēlinājis tiesnesi

6 komentāri
Tiesa no cietuma izlaiž rūdītu narkodīleri, kurš, sēžot ratiņkrēslā, iežēlinājis tiesnesi
Foto: Flickr / Beth Cortez-Neavel

Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesa 3. jūnijā piespriedusi nosacītu sodu rūdītam narkotiku tirgotājam, kas ar šo biznesu nodarbojies vismaz pēdējos 12 gadus. Viņš ir bijis apcietināts Ekvadorā, Vācijā un Francijā, izcietis sodus. Pirms pusgada pieķerts tirgojam lielu daudzumu amfetamīnu Latvijā. Par šādu nodarījumu paredzēts reāls cietumsods līdz 15 gadiem. Taču tiesas ieskatā, narkotiku tirgotāja veselība bija tik svarīgs faktors, ka tā viņam piesprieda nosacītu cietumsodu.

Vladimirs Mitrevičs, viņš arī Podsolnuhs, ir viens no slavenākajiem Latvijas kriminālnoziedzniekiem. Pēdējās publiski pieejamās ziņas vēstīja, ka 2010. gadā viņš izdots tiesāšanai Vācijā, kur bija organizējis noziedzīgu grupējumu. Tam policija atsavinājusi narkotikas gandrīz miljarda eiro vērtībā. Latvijā vien policija toreiz apcietināja 24 cilvēkus, atrada 11 kilogramus kokaīna, pusotru kilogramu heroīna un 100 000 ecstasy tablešu. Gadu iepriekš Ekvadoras policija aizturēja Mitreviča organizētu kuģi ar 21 tonnu melisas sīrupa un kokaīna maisījumu.

Latvijā Mitrevičs 1982. gadā ir tiesāts par zādzību, 1997. gadā par izvarošanu un automašīnas zādzību, 1999. gadā par tīšu miesas bojājumu nodarīšanu, 2000. gadā par kāda uzņēmēja dēla nolaupīšanu un visbeidzot 2004. gadā par narkotiku glabāšanu.

Pēdējā zināmā epizode Podsolnuham bija Pļavnieku kapos. Tur viņš veica darījumu ar vairāk nekā diviem kilogramiem amfetamīna. Par to policija viņu aizturēja. Tas notika pērnā gada oktobrī. Policija cītīgi vāca pierādījumus. Centās izsekot darījumiem. Pēc pēdējās narkotiku partijas apcietināja Podsolnuhu un viņa līdzdalībniekus. Lietu ātri nodeva prokuratūrai, prokurors tiesā prasīja Podsolnuham 7 gadu reālas brīvības atņemšanas.

Ivars Vildavs, prokurors:

Es uzskatu, ka tas ir no apsūdzības redzams, šeit ir tāds nodarbošanās raksturs, izveidoti vairāki slēpņi dažādās vietās, tai skaitā kapos, arī meža teritorijās. Tādā veidā arī tika realizēti; mēs atklājām trīs slēpņus, katrā slēpnī bija kilograms narkotisko vielu. Vienkārši mēs paspējām pārtraukt šo noziedzīgo darbību. Tālāk jau bija mazi slēpņi dažādās trepju telpās, kur tika atstāti paraudziņi. Visa šī tirdzniecības shēma bija diezgan sarežģīta, un policijas darbinieki ieguldīja lielu darbu, lai vispār šo noziegumu atklātu. Viņš narkotikām tuvumā negāja un naudu rokās arī ne no viena neņēma, viņš bija ļoti uzmanīgs.

Podsolnuhs policijā atteicās liecināt. Bet tiesā pilnībā savu vainu atzina. Daudz ieguldīja, lai pierādītu savu slikto veselības stāvokli. No Austrumu slimnīcas un kādas ārsta prakses saņēma virkni izziņu, ka ir četras smagas diagnozes, viena neārstējama slimība. Savā lietā iesaistīja tiesībsargu Juri Jansonu.

Jansons Podsolnuham izsniedzis atzinumu, ka cilvēkam ar tādu veselības stāvokli Latvijas cietumi nespēj sagādāt cilvēka tiesībām atbilstošus apstākļus. Lietā tika iesaistīta arī Centrālcietuma administrācija. Cietuma direktora vietnieks bija nosūtījis tiesai apliecinājumu, ka cietums vēl nav piemērots invalīdu izmitināšanai. Tiesas sēdes notika ar video translācijas palīdzību. Podsolnuhs tajās piedalījās ratiņkrēslā no Olaines cietuma slimnīcas.

Sandra Strence, Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesas priekšsēdētāja p.i.:

Nu bet tad jau skola rokā – kļūsti par invalīdu un tev būs nosacīts sods. Citiem noziedzniekiem. nu es gan nedomāju… Man jau šķiet cilvēcīgi, ka invaliditāte ir daudz bargāks sods.

Nekā personīga Podsolnuhu sastapa pie mājas pāris nedēļas pēc tiesas sprieduma. Ratiņkrēsls Podsolnuham vairs nebija nepieciešams.

Vladimirs Mitrevičs (iesauka Podsolnuhs), notiesātais:

Bet es esmu slims. Lūk, arī viss. (NP: Bet kā jūs kapos visu izdarījāt?) Neko es tur tādu nedarīju, es atzinu savu vainu. Es atzinu vainu, ko vēl vajag? (NP: Pārsūdzēsiet to spriedumu?) Nē, nepārsūdzēšu. Mani izlaida tikai tādēļ, ka es esmu slims. Man šodien cukurs ir 32 vienības. Praktiski man jāiet slimnīcā.

Tiesnese savu lēmumu piespriest Podsolnuham nosacītu sodu pamato ar to, ka šādu sodu prokurors prasījis viņa pāriniekam. Lai arī pārinieks lietā bijis tikai izpalīgs, bet visu organizējis Podsolnuhs, pirkuši un pārdevuši narkotikas esot abi, tātad abi esot jāsoda vienādi. Turklāt, lai gan Podsolnuhs tiesas zālēs ir bijis tik bieži, cik dažs labs savā dzīves laikā pie zobārsta, kopš pēdējās sodāmības esot pagājis pietiekami ilgs laiks, lai viņš tiktu uzskatīts par nesodītu.

Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesā lietu skatīja tiesnese Anita Dzērve. Viņa, aizbildinoties ar to, ka spriedumam vēl ir pārsūdzības laiks, no intervijas atteicās. Tādēļ sprieduma motīvus skaidroja tiesas priekšsēdētājas pienākumu izpildītāja Sandra Strence.

Sandra Strence, Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesas priekšsēdētāja p.i.:

Tiesnese ir atzīmējusi, ka šīs sodāmības ir dzēstas. Līdz ar to mēs nevaram uzskatīt viņu par iepriekš sodītu. Līdz ar to tie pamatdati ir abām personām vienādi.

Prokurora ieskatā ar šo spriedumu sabiedrībai tiek parādīts, ka narkotiku tirgošana var palikt nesodīta, ja vien apsūdzētais uz tiesu atnesis pietiekami daudz slimnīcu izziņu. Prokurors jau sagatavojis apelācijas protestu, lai Mitrēviču tomēr nogādātu aiz restēm. Par tāda apjoma darījumiem, kādus Podsolnuhs veica kapos, ir paredzēts reāls cietumsods no pieciem līdz 15 gadiem.

Ivars Vidlavs, prokurors:

Protams, es cīnīšos par reālu sodu. Protams, protestā es smalkāk aprakstīšu, gan atsaukšos uz AT Senāta nolēmumiem, gan visādām šādām atziņām, no galvas jums necitēšu, bet katrā gadījumā būšu smalkāk pamatojis, kāpēc tiešām tā uzskatu.

Prokurors pauž bažas, ka Mitrēvičs līdz lietas izskatīšanai apelācijas instancei varētu Latviju pamest, jo tiesa viņam nav piemērojusi pārvietošanās liegumu.

Foto

Video

6 komentāri