Tiesā atgūst māju, bet krāpnieku kredīta dēļ banka to draud atņemt

9 komentāri

Kleperu ģimene, 11 gadus tiesājoties, atguva savas dzimtas mājas. Taču viņi netika vaļā no krāpnieka paņemta kredīta mājas vērtībā. Banka jebkurā brīdī var māju izlikt izsolē, un to viņiem atņems uz mūžīgiem laikiem.

Afērā tika izmantots augstas klases pases viltojums. Darījumu kārtojušās notāres rīcībā ir neoficiāla informācija, ka tā izgatavota Iekšlietu ministrijas liecinieku aizsardzības programmā.

Ja tas pierādītos, tas būtu milzīgs skandāls, tomēr policija šajos garajos gados nav pat atklājusi visus krāpnieku grupas dalībniekus.

Kristīne Klepere
cietusī

Dzimtas īpašums. Tā var teikt ir pirmā māja, kas Mežciemā šeit uzcelta. Tas bija mans vectēvs, kas dabūja to īpašumu.

NP: Viņš pats arī uzcēla?

Jā, savām rokām, tēvs palīdzēja.

Kleperu dzimtas vasarnīcā Carnikavā pie pašas jūras pagāja Kristīnes bērnība.

2007. gada aprīlī Kristīnes tēvs Rolands devās uz pašvaldību, lai samaksātu ikgadējos nodokļus, kad, negaidot uzzināja, ka māja un zeme viņam vairs nepieder. Īpašumam jau divus mēnešus esot jauns saimnieks – kāds Vitālijs Bordovskis. Īpašnieku maiņas darījumā izmantota Rolanda Klepera pase, kas bijis augsta līmeņa viltojums. Ar to slēgts darījums pie notāra, sniegti dokumenti zemesgrāmatā un vērts vaļā konts Latvijas Krājbankā un saņemta nauda par pārdoto māju. Mājas īpašnieks vērsās policijā un tiesā, lai atgūtu nozagto īpašumu. Pārdzīvojumi ietekmēja viņa veselību, un tālākā tiesvedība bija jāturpina meitai vienai.

Kristīne Klepere
cietusī

Tēvs ļoti satraucās par to visu, te viņš bija to pirmo insultu dabūjis. Pēc tam, atkal tiesājoties, tad bija otrais insults. Un tā viņš vairāk arī nav pie mums.

Mājas īpašnieks pircēju nepazina un īpašumu nemaz negrasījās pārdot. Policijas ekspertīzes, Rolandam Kleperim vēl dzīvam esot, skaidri liecināja, krāpnieki izmantojuši Klepera pasi ar viņa datiem, bet svešas personas bildi un viltotu viņa parakstu. Viltoti bija arī pirkuma līgumi starp īpašnieku un pircēju – kādu Vitāliju Bordovski.

Ja pārdošanas dokumenti bija viltojums, īsts bija “Swedbank” ņemts kredīts. Banka aizdeva Bordovskim 114 000, ķīlā ņemot piejūras īpašumu. Pēc 11 gadus ilgās tiesāšanās pagājušā gada nogalē Kristīnei ar Augstākās tiesas spriedumu dzimtas mājas atdotas un darījums atzīts par krāpniecisku. Taču tiesa nenoņēma bankas hipotēku, jo banka esot labticīgā ķīlas ņēmēja. Tas nozīmē, ka banka jebkurā brīdī var Kristīnes īpašumu izsolīt un naudu par tās pārdošanu paņemt sev.

Kristīne Klepere
cietusī

Visiem to ir grūti saprast, arī mēs griezāmies vēl pie juristiem, varbūt kāds mums var kaut ko izskaidrot. Mums nespēj neviens palīdzēt, jo viņi nesaprot to situāciju, kā tas var būt. Atdod zagtu īpašumu ar svešu hipotēku.

Pirmās tiesu instances bija labvēlīgas Kristīnei. Taču no 2010. gada tiesu prakse Latvijā sāka mainīties – krāpnieciskos darījumos lemjot par labu tiem, kas īpašumus pirka kā labticīgie ieguvēji. Banka kredītu Bordovskim devusi, paļaujoties uz publiski ticamu ierakstu zemesgrāmatā, un svarīgs ir tiesiskās paļāvības princips. Tiesas viedokli aizstāv Augstākās tiesas (AT) tiesnesis.

Aigars Strupišs
AT Civillietu departamenta priekšsēdētāja p.i.

NP: Kāpēc bankas intereses ir vērtētas augstāk par īpašnieka interesēm?

Te nav bankas intereses ņemtas vērā primāri pār īpašnieka, te ir ņemtas vērā labticīga tiesību ieguvēju intereses. Bankas vietā var būt jebkurš. Varbūt tā izskatās, ka tiesa aizsargā banku iepretim fiziskajai personai. Bet bankas vietā var būt cita fiziska persona.

NP: Ja banka tikai un vienīgi ir paļāvusies uz šo publisko ierakstu un nav izdarījusi iespējams savu mājas darbu, pārliecinoties, cik šis kredītņēmējs ir spējīgs atmaksāt 112 tūkstošus, kur tur tā labticība?

Cik man ir zināms, šajā lietā šādi argumenti vispār nebija celti augšā!

“Nekā Personīga” zināms, ka Bordovskis kredītu ņēmis mazā “Hansabankas” (šobrīd “Swedban”) filiālē Bauskā. Banka pati īpašuma vērtējumu neveica. Nav arī ziņu, vai kredītiestāde pārliecinājās par kredīta ņēmēja un galvotājas – viņa sievas – ienākumiem, vai tobrīd viņiem jau nav bijuši citi parādi.

Jaunākā informācija liecina, ka bankai no aizdotajiem 114 000 izdevies no Bordovska atgūt vien 700 eiro.

Ivars Dimants
“Swedbank” Tiesvedības nodaļas vadītājs

NP: Kas jums ļauj noticēt, ka Vitālijs Bordovskis patiesībā nav šī krāpnieku grupējuma viens no locekļiem?

Nu, mums nav informācijas par pretējo, persona nāca, sniedza dokumentus, vēlējas iegādāties īpašumu, īpašumu nopirka, jā. Tā kā nekas neliecināja par to, ka tur kaut kādi slēpti vai citi nodomi tam darījumam.

Bordovskis bēguļo un Latvijā uzturas maz. Vai viņš sadarbojās ar viltus Rolandu Kleperi, vai tie ir divi dažādi grupējumi, policija viņa lomu noziegumā neprecizē. “Nekā Personīga” zināms, ka 2010. gadā Bordovskis ticis tiesāts Austrijā. Taču mūsu policija viņu nemeklē. Pret viņu šeit ir 9 piedziņas lietas.

Pēc 11 gadu izmeklēšanas policijā lieta ir iestrēgusi. Vairākas krāpšanā iesaistītas personas neesot identificētas. Noprotams, ka nav noskaidrots arī viltus Rolanda Klepera pases fotogrāfijā redzamais vīrietis. Aizdomās tiek turētas divas personas – kāds mākleris un jurists.

Mairita Agafonova
VP policijas RRP Kriminālpolicijas pārvaldes 2. nodaļas priekšniece

NP: Tad jūs esat droši, ka amatpersonas nav palīdzējuši organizētajai grupai?

Es varu pateikt, ka mums nav aizdomās turēta statuss kādai amatpersonai, bet, attiecībā par pašu krāpšanas faktu, kā tas ir noticis un kurš ir palīdzējis, sekmējis, izmeklēšana turpinās. Tāpēc es vēlreiz varu norādīt, ka jebkurā brīdī varam iegūt kādu papildus informāciju, un tad tas viss varētu izskatīties arī savādāk.

NP: Ļaujiet man saprast, jūs esat pratinājuši zemesgrāmatas tiesnesi un notāru?

Mēs esam pratinājuši visas iesaistītas amatpersonas. Tajā skaitā notāru un tiesnesi.

Notāre Anita Elksne apliecināja viltus Klepera identitāti un pirkuma līgumu. Pase esot bijis augstas klases viltojums.

Anita Elksne
zvērināta notāre

Pie manīm atnāca Rolands Kleperis, uzrādīja pasi, kur bija rakstīts – pase, sērija, numurs, Rolands Kleperis, dzimšanas dati, bilde, kas noteikti neatšķīrās no cilvēka, kas stāv manā priekšā. Nu, tas ir viss, ko es varu teikt. Man nav pamata neticēt, es tāpat kā Jūs man parādītu pasi, ja es Jūs personīgi nepazītu… Jūs jau arī nevarētu pateikt, kā izskatās īstais Rolands Kleperis.

Par labu notāres versijai liecina fakts, ka uz kāda zemesgrāmatā krāpnieku iesniegta dokumenta viltots arī viņas paraksts un zīmogs. Citādi ir ar Rīgas rajona tiesas zemesgrāmatu nodaļu. Tur glabājās īstā Rolanda Klepera pases kopija, un tiesnesei bija iespējams abas pases salīdzināt un pamanīt, ka fotogrāfijas atšķiras. Tiesnese Sandra Zeire, kas reģistrēja krāpniecisko darījumu, šonedēļ bija atvaļinājumā, bet viņas priekšniecei tiesnesei Ināra Zariņai intervijai esot jāsagatavojas.

Rīgas rajona tiesas zemesgrāmatu nodaļas pārstāve

NP: Šonedēļ nekomentēs, jo neatrod laiku?

Šonedēļ nekomentēs, jo žurnālista iesniegums nav savlaicīgi iesniegts, un tagad ir pieprasīta lieta no arhīva, un tiesnesei arī jāiepazīstas.

NP: Viņai lieta nav jauna…

Viņai ir tūkstošiem.

NP: Viņa jau ir vairākkārt atbildējusi uz jautājumiem, kā tas varēja būt, ka zemesgrāmatas tiesnesis apstiprina darījumu ar viltotu pasi, lai gan tiesnesim ir jābūt īstā īpašnieka pases kopijai.

Jā, bet tiesnesim ir simtiem lietu.

NP: Bet ne par visām lietām ir kriminālprocess…

Viennozīmīgi. Bet dodiet laiku!

Krāpniecība veikta rafinēti. Krāpnieki labi pārzināja nepilnības, ko valsts pieļāvusi nekustamo īpašumu reģistrēšanā – to, ka tiesneši personu dokumentus rūpīgi nepārbauda, un nekādas tehnoloģiskas iespējas atšķirt viltojumus nepastāv.

Anita Elksne
zvērināta notāre

Sarunās ir dzirdēts, ka šī pase, ko uzrādīja it kā Klepera kungs, es tiešām nezinu, vai es tagad nepārsniedzu savas pilnvaras, teikt kaut ko, kas ir var būt neoficiāli. Ka šī pase savā laikā ir radusies uz tā aparāta, kur Iekšlietu ministrija apliecina Jūsu pasi, manu pasi, un ka viņa ir bijusi gatavota tādā veidā, acīmredzot, ka tas ir tas negodprātīgais cilvēks, kam ir pieeja šīm aparātam, un kas to var.

“Nekā Personīga” nav zināms, vai policija ir noskaidrojusi, kur pase izgatavota. Izmeklēšana tikusi novilcināta, un lietā pēc 4 gadiem iestāsies noilgums.

Mairita Agafonova
VP policijas RPP Kriminālpolicijas pārvaldes 2. nodaļas priekšniece

Es neuzskatu, ka šeit būtu izmeklētāja neprofesionalitāte, izmeklētāja pieredzes trūkums vai kādi citi apstākļi, teiksim, ir ietekmējusi šo ilgo izmeklēšanu, jo diemžēl ir lietas un ir apstākļi, ko mēs nevaram noskaidrot uzreiz.

Izmeklēšanas kontrole ir notikusi arī no prokuratūras puses, vairākkārt ir skatīts, vairākkārt ir bijušas sūdzības, bet šeit es nevarētu norādīt, ka izmeklēšana ir novilcināta.

Kristīne lūgusi likumsargiem īpašumam uzlikt liegumu, lai banka to neatņem. Pagaidām tas nav noticis. Viņas tiesāšanās iespējas Latvijā ir izsmeltas, un Kristīne apsver vērsties pēc palīdzības tiesā Eiropā.

Krimināllietu 11 gadus uzraudzīja prokuratūra. Kleperu ģimene bija vairākkārt lūgusi pārbaudīt, kāpēc izmeklēšana nevirzās uz priekšu, un vienmēr bija saņēmusi atbildes, ka viss ir kārtībā.

Tikai šogad prokurors Andris Kublickis pārbaudē atklājis, ka lieta ir novilcināta un aicina vainīgos policijā saukt pie disciplināratbildības. Taču, vai tas tiešām notiks, izlems pati policija un tās struktūrā esošais iekšējās kontroles birojs.

9 komentāri