Teju 3 promiļu reibumā braukušo tiesnesi rosina atcelt no amata, bet autovadītāja tiesības viņai neatņems

33 komentāri
Teju 3 promiļu reibumā braukušo tiesnesi rosina atcelt no amata, bet autovadītāja tiesības viņai neatņems
JĀNIS SALIŅŠ, F64

Par aizdomīgu Stopiņu novadā braucošu automašīnu, kas pārvietojas ar neregulāru ātrumu, bieži iebraucot arī pretējā braukšanas joslā, policijai pērn novembrī ziņoja kāds aculiecinieks. Pie stūres bija Zemgales rajona tiesas tiesnese Iveta Silicka. Viņa policijai uzrādīja tiesneses apliecību, bet no alkohola testa izelpā atteicās. 

Ārstniecības iestādē alkohola klātbūtne Ivetas Silickas organismā bija 2,93 jeb turpat 3 promiles. Tiesnese sabiedrībai atvainojās, bet darbu turpināja. Šonedēļ Silickas lietu skatīja Tiesnešu disciplinārkolēģijā. Iepriekš par līdzīga veida pārkāpumiem tikai vienreiz tiesnesis no amata atcelts, pārējos gadījumos piemērots algas samazinājums.

Uz sēdi Aizkraukles tiesnese ieradās nerunīga. Pārkāpumu atzina. Nekādus jaunus būtiskus faktus sēdē neminēja.

Visi 11 Tiesnešu disciplinārkolēģijas tiesneši lēma vienbalsīgi, ka pārkāpums bijis sabiedrībai bīstams, nav savienojams ar tiesneša amatu, jo tiesnesei vairs nav nevainojama reputācija. Tāpēc tiesneši rosinās Saeimu Silicku no amata atbrīvot. Viņa var šo piektdien pieņemto lēmumu pārsūdzēt Disciplinārtiesai, bet, vai to darīs, Silicka neatklāj.

Ilze Freimane
Administratīvās rajona tiesas priekšsēdētāja, Tiesnešu disciplinārkolēģijas locekle

Tiesnešu disciplinārkolēģija lēma, ka jāpieņem lēmums atcelt tiesnesi no amata.

Administratīvo pārkāpumu kodekss ierindas iedzīvotājam par automašīnas vadīšanu virs pusotras promiles paredz administratīvo arestu no 10 līdz 15 diennaktīm, naudas sodu līdz 1400 eiro un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšanu uz četriem gadiem.

Tiesnešus administratīvās imunitātes dēļ par braukšanu reibumā cietumā neliek un autovadītāja apliecību neatņem. Tas darīts, lai nepieļautu nepamatotu iejaukšanos profesionālajā darbībā un, lai pasargātu tiesnesi no iespējamas ārējas ietekmes.

Silica, visticamāk, pēc mēneša vairs nebūs tiesnese, bet varēs sēsties pie savas “BMW” stūres un likumīgi pārvietoties satiksmē. Viņa būs saņēmusi augstāko disciplinārsodu, taču autovadītāja tiesības viņai neatņems, jo viņu divreiz nevar sodīt par vienu un to pašu.

Tiesnešu vairākums aptaujās ir pauduši gatavību atteikties no administratīvās imunitātes, to rosina arī Tiesnešu ētikas komisija, tomēr likums pagaidām paliek iepriekšējais. Tieslietu Ministrija skaidro, ka visdrīzāk administratīvo imunitāti tiesnešiem atcels  nākamgad, kad Latvijā vairs nepiemēros administratīvo arestu. Lai gan būtu pamats likumu mainīt ātrāk