Taekvondo federācija neļauj jaunajiem sportistiem pārstāvēt Latviju starptautiskās sacensībās

30 komentāri
Taekvondo federācija neļauj jaunajiem sportistiem pārstāvēt Latviju starptautiskās sacensībās
KASPARS KRAFTS, F64

Pirms diviem gadiem raidījums “Nekā personīga” stāstīja par talantīgajām Taekvondo sportistēm māsām Tarvidām. Latvijas Taekvondo federācija viņām neļāva starptautiskos turnīros pārstāvēt Latviju, jo viņas nepakļāvās federācijas nepamatotajām prasībām.

Tikai pēc raidījuma sižeta konfliktā iesaistījās sporta uzraugi no valsts un atrada pagaidu risinājumu, lai meiteņu karjera neciestu. Federācija katru gadu no valsts saņem ap 40 000 eiro, taču prasības mainīt darbības stilu tā ignorē. Federācijas vadība cenšas saglabāt kontroli pār valsts naudu un nepieļaut konkurenci vienam cīņas klubam, kura īpašniekos ir federācijas vadība. Šobrīd Taekvondo federācija ap 20 Latvijas bērniem atņēmusi tiesības piedalīties un pārstāvēt Latviju starptautiskos turnīros.

Taekvondo ir viens no populārākajiem cīņas sporta veidiem Latvijā. Jaunajiem sportistiem ir labi panākumi Eiropas un pasaules arēnās. Slavenākās ir māsas Inese un Jolanta Tarvidas, kas Eiropas un pasaules čempionātos ir izcīnījušas bronzas un sudraba medaļas. Viņas jau gatavojas 2020. gada olimpiādei Tokijā.

Arī jauniešu un bērnu vecumā ir savas taekvondo zvaigznes, kas Eiropas prestižākajos turnīros cīnās par medaļām. Taču labākajiem jaunajiem sportistiem tagad ir liegts piedalīties starptautiskos turnīros un pārstāvēt Latviju.

Jauniešu izaugsmi bremzē Latvijas Taekvondo federācija. Tajā vara ir viena cīņas kluba īpašniekiem, kas nepieļauj citu klubu attīstību. Federācijas patvaļu redz arī Latvijas olimpiskā komiteja un Sporta federāciju padome, taču jau divus gadus nespēj neko padarīt.

Kirillam Gatčinam ir 14. Viņš taekvondo trenējas jau deviņus gadus. Desmit gadu vecumā viņš kļuva par Eiropas čempionu. Februārī respektablās sacensībās ”Eiropas Prezidenta kauss” izcīnīja zelta medaļu un vienīgo ceļazīmi dalībai Eiropas čempionātā kadetiem. Pasaules čempionātā pārstāvēt Latviju viņam būs liegts.

Kirils Gatčins
sportists

Ir vajadzīga licence, ko Latvijas Taekvondo federācija man nedod. Varbūt arī nāksies ar ETU palīdzību Eiropas taekvondo licenci pielietot, lai tur tiktu. Varbūt kaut kas arī izmainīsies, bet tiešām es varēšu pārstāvēt pasaules čempionāta zem savas valsts karoga. Zem Latvijas karoga.

Bez licencēm palikuši arī Prezidenta kausa zelta medaļnieki Ļubova Zaharenkova, Ričards Rauls Ruslēvičs un vēl gandrīz 20 jauno sportistu. Viņi visi trenējās taekvondo klubā ”Musado”.

Klubs dibināts 2016. gadā un sākumā darbojies tikai Aizkrauklē. Tad problēmu ar federāciju nebija. Domstarpības sākās pagājušā gada sākumā, kad klubs nodibināja filiāli Rīgā. Uz to no vienīgā Rīgā atzītā kluba ”Hansu”, kas pieder federācijas vadībai, pārnāca bērnu iemīļots treneris un līdz ar viņu arī 20 audzēkņi. Klubam pievienojās arī Kirills.

“Tad, kad atvērās filiāle, sporta klubs, kurš ir federācijā, “Musado”, mums uzreiz parādījās cerība. Ka mēs atkal varam iet atpakaļ federācijas klubā, trenēties normāli, ko mēs arī izdarījām. Septembrī tika iesniegts oficiāli, aizsūtīts ierakstītā vēstulē. Visi dokumenti, ko prasīja uz to brīdi, lai tiktu Kirils pārformēts, viņa dokumenti noformēti uz “Musado” 12. septembrī. Nu līdz šai dienai nekas nav izdarīts,” stāsta Kirilla vectēvs Valērijs Rodionovs.

Federācijas vadība saka, ka Kirills ir nokavējis pārreģistrācijas termiņus un viņam jāreģistrējas kā jaunam audzēknim. Tas nozīmē, ka ir dzēsti viņa sasniegumi un jāpārliek visi kvalifikācijas eksāmeni, lai saglabātu melno jostu. Par federācijas neatzītā sportista reģistrēšanu sacensībās licence atņemta kluba trenerim. Februāra sākumā, kad kluba audzēkņi un treneris ar trīs zelta medaļām atgriezās no prestižā Prezidenta kausa turnīra Vācijā, viņi uzzināja, ka nu jau arī klubs izslēgts no federācijas.

Iļja Plonskis
taekvondo kluba “Musado” treneris

Šajā turnīrā piedalījās 198 klubi, un bija pieejama tikai viena licence, viena brīvā vieta. Tavā kategorijā varēja būt 20 – 30 cilvēki. Un tikai pirmā vieta ļauj tev pārstāvēt valsti Eiropā. Un gribās, lai šie bērni pārstāv savu valsti, bet mēs atbraucam un mums saka – par kaut kādiem pārkāpumiem jūsu klubu izslēgs. Par minimāliem pārkāpumiem, ka mums nav pilnvērtīga zāle, bet nu, kur vēl Rīgā, nu ir jau, bet nu, lai šī zāle neatbilstu normām. Ka kādam nav licences vai tiesības, bet nu ir visiem trenera sertifikāti, likt ciest bērniem un atņemt viņiem tiesības, tas ir par daudz.

Taekvondo federācija norāda, ka bērni licences nezaudētu, ja pārietu uz kādu licencētu klubu. Rīgā tāds ir viens – federācijas vadībai piederošais ”Hansu”.

Līdz 12. februārim Latvijas Taekvondo federācijas prezidents bija Hermanis Močaļins. Viņš ir kluba ”Hansu” valdē un arī SIA ”Hansu international” īpašniekos. Viņa laikā pieņemti apšaubāmie lēmumi.

Nomainīt federācijas prezidentu pagājušā gada beigās pieprasīja Latvijas olimpiskā komiteja un Sporta federāciju padome. Par jauno federācijas prezidentu iecelts Močaļina sabiedrotais Oļegs Roščins.  Viņš ir otrs ”Hansu” kluba vadītājs un  dalībnieks SIA ”Hansu international”.

Federācijas prezidents “Nekā personīga” atrunājās, ka varētu piekrist sarunai pēc nedēļas. Uz nosūtītajiem jautājumiem viņš neatbildēja. Latvijas Taekvondo federācija ir vienīgā šī sporta veida atzītā klubus apvienojošā organizācija. Tikai tās atzītie sportisti un klubi var saņemt licences, kas ļauj piedalīties prestižākajos turnīros un čempionātos, arī olimpiādē.

Nekārtības Latvijas Taekvondo federācijā cenšas ierobežot par sportu atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija. Taekvondo dēļ pagājušajā gadā Saeima laboja sporta likumu, iekļaujot tajā prasību federācijām ievērot labas pārvaldības principu.

Edgars Severs
Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors

Ja sporta organizācija, arī federācija neatbilst sporta likumam, darbība neatbilst šim labas pārvaldības principam, tad šādai organizācijai nodokļu maksātāju nauda netiek piešķirta. Un, ja piešķirta, tad izmaksa tiek pārtraukta. Ir jau bijis piemērs, tai skaitā attiecībā uz Taekvondo federāciju, gan olimpiskā komiteja šādu lēmumu ir pieņēmusi, gan federāciju padome.

Latvijas Taekvondo federācija saņem naudu no valsts. 12 000 gadā no Sporta federācijas padomes un ap 30 000 no Latvijas olimpiskās komitejas. No tiem 10 000 federācija saņem par Ineses un Jolantas Tarvidu sasniegumiem Eiropas un pasaules čempionātos, lai gan pati federācija centās likt šķēršļus māsu karjeras izaugsmei.

Māris Liepiņš
Latvijas sporta federāciju padomes izpilddirektors

Uz šo brīdi ir apturēts finansējums, tāpēc, ka bija konstatēts, ka gan viņu statūti, ko viņi bija izmainījuši, neatbilst un arī viņu darbības sporta jomā, laba pārvaldība nav apmierinoša. līdz ar to arī ieradās Latvijā viņu starptautiskās federācijas pārstāvis, dažādas sarunas notika, kā tālāk attīstīt šo sporta veidu. Uz šo brīdi tādas sadarbības kā finansējums nekas nav. Mēs esam uzdevuši viņiem ar atsevišķu valdes lēmumu šos trūkumus novērst, šobrīd viņi dara. Es saprotu, ir bijusi viņiem kopsapulce, pārvēlēts prezidents, ir solīts, ka viss tiks sakārtots. Cerams, ka tuvākā mēneša laikā kaut kāda kustība būs no viņiem.

Sporta federāciju padomei ir tiesības atsaukt valsts atzīšanu federācijai, tad tai nebūtu valsts naudas un arī olimpiskās vienības atbalsta. Tomēr federāciju padome baidās, ka tiesā zaudēs, jo Starptautiskajai Taekvondo federācijai neesot iebildumu pret Latvijas censoņu darba stilu. Klubu izslēgšana no federācijas un atteikšanās uzņemt jaunus klubus esot federācijas iekšējā lieta un valsts pārstāvjiem tur neesot teikšanas.

“Atbilstoši biedrību un nodibinājumu likumam šo jautājumu principā ir jāvērtē tiesai, ja viņi uzskata, ka ir pārkāpta pieņemšanas kārtība vai izslēgšanas kārtība,” norāda Liepiņš.

Jau vairākus gadus par Taekvondo federācijas biedru cenšas kļūt Mārupes Sporta centrs. Taču federācija vienmēr atrod kādu iemeslu, lai to neuzņemtu. Treneris Vitālijs Lepins-Žagars saka, pēdējie mēģinājumi beigušies ar to, ka federācija izvirzījusi pazemojošas prasības, ka kluba treneriem par maksu jāiet sertifikācijas kursos pie zemākas kvalifikācijas federācijas speciālistiem, bet audzēkņiem par maksu atkārtoti jāliek visi kvalifikācijas eksāmeni, lai atzītu viņu prasmes.

Latvijas Taekvondo federācijas vadības godaprātu raksturo divi notikumi. Prezidents Močuļins 2017.gadā centās panākt, ka viņam par māsu Tarvidu sasniegumiem tiek piešķirta valsts prēmija par izciliem sasniegumiem sportā, lai gan viņš nav Tarvidu treneris. Pagājušā gada beigās federācijas vadītājs esot aizmirsis uzrakstīt iesniegumu, lai māsas Tarvidas iekļauj valsts prēmējamo sportistu sarakstā. Viņas bez valsts atzinības nepalika tikai pateicoties Olimpiskās komitejas vērībai. Olimpiskā komiteja otrdien lems, vai atsākt Latvijas Taekvondo federācijas finansēšanu.

30 komentāri