Sprūdu policija tur aizdomās par uzpūstiem rēķiniem 30 miljonu atgūšanā “Nordea” bankas interesēs

4 komentāri

Maksātnespējas procesa novilcināšana un tā laikā organizēta piesavināšanās. Ekonomikas policija (EP) lietu pret bijušo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu ir sākusi pēc bankas sūdzības.

Banka “Luminor” vaino arī kādu savu darbinieku. Kriminālprocesā banka atzīta par cietušo. Sprūdu tur aizdomās par nepamatoti lielu rēķinu izrakstīšanu maksātnespējas procesā, kurā banka viņu noalgoja.

Bijušais administrators intervijā “Nekā personīga” šos apvainojumus noraida. Viņš uzrāda dokumentus, kas apliecina bankas amatpersonu parakstītu apņemšanos Sprūdam maksāt dāsnus procentus par 30 miljonu eiro lielu parāda atgūšanu.

Ķekavā atrodas trīs loģistikas noliktavu komplekss. Centru “Dominante park” uzcēla vēl pirms krīzes 2007. gadā. Gadu vēlāk bizness paplašinājās un tapa nākamās noliktavas.

Šos objektus uzcēla uzņēmējs Rafails Deifts, kustības “Par labu Latviju” dibinātājs un veikalu “Drogas” īpašnieks.

Vēl krīzes gados uzņēmējs Deifts paņēma bankā kredītu, lai uzceltu šos noliktavu kompleksus “Dominante Park 2” un “Dominante Park 3”. Ar nomniekiem bizness īsti labi negāja, un kredītu atdot bija problēmas.

Kredītu vairāk nekā 30 miljonus eiro Deifta SIA “Roņu ieleja 2” 2008. gadā bija ņēmusi “Nordea” bankā. Taču atmaksāt kredītu uzņēmējs tā arī neesot sācis.

Kopš kredīta izsniegšanas bija pagājuši divi gadi, maksājumi neienāca, un banka vērsās pēc palīdzības pie maksātnespējas administratora Sprūda. Viņš ieteicis bankai cedēt daļu sava prasījuma citam uzņēmumam, lai tas varētu tiesā iesniegt Deifta firmas maksātnespēju, tad ar administratora palīdzību iegūt kontroli pār naudas plūsmām. Plāns īstenots.

Māris Sprūds
bijušais maksātnespējas administrators

Roņu ielejā viens no uzdevumiem bija nodrošināt to, lai tiktu pārtraukta situācija, ka parādnieks vairāk kā divus gadus izmanto īpašumu, saņem nomas ieņēmumus un nevienu santīmu nemaksāja bankai. Nekāda cita iemesla nebija. 400 000 latu tikai izmaksāja šādu apburto loku faktiski pārtraukt, ka viņa ilgstoši skatījās, kā viņa īpašums ieķīlātais tika izmantots un neviens santīms netika maksāts.

Kolīdz uzņēmums “Roņu ieleja 2” kļuva maksātnespējīgs, tas mainīja adresi uz Antonijas ielu 7. Tiesas ieceltā administratore savā vietā pilnvaroja strādāt Aigaru Lūsi. Viņš noslēdza līgumu par grāmatvedības pakalpojumiem ar Sprūda uzņēmumu SIA “Grāmatvedības standarts” un par parādu piedziņu ar SIA “MS”.

Sprūdam bija vēl atsevišķs līgums ar “Nordea” banku, kas paredzēja viņam 5% no atgūtajām summām plus konkrētas summas par uzsāktām maksātnespējām. Taču tas nebija viss. Kādā no kreditoru sapulcēm ir lemts arī maksāt Sprūda SIA “Grāmatvedības standarts” 25% no atgūtās naudas. Šobrīd “Luminor” banka uzskata, ka atlīdzības bijušas pārspīlētas un vērsusies policijā. Banka vaino arī savu bijušo darbinieku, kas šādu pretimnākšanu Sprūdam pieļāvis.

Lauris Liepa
bankas “Luminor” juridiskais pārstāvis

Banka ir vērsusies policijā ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu saistībā ar maksātnespējas lietu, kurā noziedzīgu nodarījumu varētu būt pastrādājušas vairākas personas, tostarp bijušais bankas darbinieks. Šo nodarījumu rezultātā bankai nodarīti materiāli zaudējumi lielā apmērā. Banka ir atzīta par cietušo. Ar lietu saistītā informācija ir izmeklēšanas noslēpums, tādēļ banka nav tiesīga paust detalizētu informāciju par apstākļiem vai jebkādus komentārus, pieņēmumus vai vērtējumus. Šobrīd notiek sadarbība ar valsts policiju un tā ir saņēmusi visu bankas rīcībā esošo informāciju. Mēs paļaujamies uz ātru un efektīvu policijas darbu.

Šī kriminālprocesa ietvaros otrdienas, 24. aprīļa, vakarā policija aizturēja ne tikai Sprūdu, Lūsi un maksātnespējas administratoru Māri Gulbi, bet arī bijušo “Nordea” bankas darbinieku Sandi Saulīti, kurš kā bankas pārstāvis piedalījās SIA “Roņu ieleja 2” kreditoru sapulcēs.

Pēteris Bauska
EP priekšnieks

Tātad, par noziegumiem viena uzņēmuma maksātnespējas administrēšanas laikā Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde 24. aprīlī aizturēja četras personas aizdomās par noziedzīgiem nodarījumiem kā maksātnespējas procesa kavēšana, pilnvaru pārsniegšana, krāpšana lielā apmērā organizētā grupā.

 

Policija veica 10 kratīšanas, izņemti lietiskie pierādījumi, dokumenti, elektroniskie datu nesēji un tā tālāk, notiek izmeklēšana. Notiek izmeklēšana, mēs analizējam, apstrādājam pierādījumus, iegūstam papildus informāciju, varu tikai apstiprināt, ko es jau teicu, tātad – par maksātnespējas procesa kavēšanu, par pilnvaru pārsniegšanu un krāpšanu lielā apmērā.

Sprūds uzskata, ka jaunās apvienotās bankas pārvaldniekiem trūkstot informācijas par parādu piedziņas niansēm, kuras izpratuši Sprūdam draudzīgie bijušie “Nordea” bankas darbinieki.

Māris Sprūds
bijušais maksātnespējas administrators

Banka, es gribētu domāt, nezināšanas vai neapzināti maldinājusi, manuprāt, policiju bija. Tieši dēļ tā, ka vienkārši viņiem nebija pilna aina par šo uzņēmuma situāciju vēsturisko.

Policija vēl nav pārsūdzējusi tiesas lēmumu Sprūdu un pārējos aizturētos neapcietināt un nav arī nolemts, vai tas notiks. Esot vēl daudz kas jānoskaidro.

Pēteris Bauska
EP priekšnieks

Es negribu neko papildus jums sniegt. Protams, ka policija veiks izmeklēšanu. Ja šo procesu mēs virzīsim kriminālvajāšanas uzsākšanai, noteikti mēs informēsim sabiedrību.