Komentāri

Aizdomās par spiegošanu Krievijas un, iespējams, arī Ķīnas labā Polijā šonedēļ arestēja prokremlisku darboni Mateušu Piskorski.

Piektdien tiesa lēma, ka viņu apcietinājumā paturēs vēl vismaz 3 mēnešus. Pēc savas darbības viņš ļoti atgādina Krievijas ietekmes aģentus Latvijā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Piskorskis vada oficiāli nereģistrētu partiju, ir priekšsēdētājs neīstam pētniecības institūtam, kura vārdā kā eksperts uzstājas Krievija televīzijās. Piskorskim ir bijuši kontakti arī ar aktīvistiem Latvijā. Kopā ar Eiroparlamenta deputāti Tatjanu Ždanoku viņi bijuši novērotāji Krievijas organizētajā referendumā Krimā.

Mateušs Piskorskis politikā nav iesācējs. Deviņdesmitajos viņš iesaistījās ultranacionālistu organizācijā, kas centās izveidot sadarbību ar ekstrēmistiem Krievijā. Vēlāk iestājas partijā ”Samoobrona”, kas 2005. gada parlamenta vēlēšanās ieguva trešo vietu. Piskorskis kļuva par deputātu. Bet drīz vien viņš sastrīdas ar partijas līderiem, jo dodas novērot vēlēšanas Eiropā neatzītajā Piedņestrā.

Piskorskis dibina pats savu partiju ”Zmiana” jeb ”Pārmaiņas”. To gan joprojām varas iestādes nav ļāvušas reģistrēt oficiāli. Aktīvists izveido arī organizāciju ar smalku nosaukumu – ”Eiropas ģeopolitiskās analīzes centrs”. Piskorska zvaigžņu stunda pienāk, kad Krievija sāk karu Ukrainā. Viņš kļūst gluži vai par štata komentētāju Krievijas TV.

Piskorskis, tāpat kā Eiropas Parlamenta deputāte no Latvijas Tatjana Ždanoka, dodas novērot Krimas referendumu.

Pirms gada, gatavojot filmu ”Ģenerālplāns” par Krievijas maigās varas ietekmi Baltijā un Austrumeiropā, žurnāliste Sanita Jemberga tikās ar Piskorski. Poļu aktīvists noliedza, ka būtu saņēmis naudu no Krievijas. Vēlēšanu novērošanā viņš esot iesaistījies zinātnes un pētniecības nevis naudas dēļ.

Krievijas mediji Piskorski dēvē par Eiropas ģeopolitiskās analīzes centra dibinātāju un ģenerāldirektoru. Centram gan ir tikai uzmanību piesaistošs nosaukums, bet nav pat sava biroja. Tas reģistrēts kādā Varšavas daudzstāvu mājas dzīvoklī. Kaimiņi par to nav neko dzirdējuši.

Piskorskis pēdējo gadu laikā organizējis daudzas protesta akcijas. Par Varšavas ielu nosaukumu deamerikanizāciju. Pret Turciju. Vairākkārt braucis uz Doņecku, kur sadraudzējies ar vietējiem politiķiem. Īpaši ar Aleksandru Kofmanu – pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas iekšlietu ministru.

Vairākkārt bijis viesis ”Format A3” organizētos pasākumos Krimā. Piskorskim bijusi ilgstoša sadarbība ar Kremļa polittehnologu Modestu Koļerovu. Pēc prokrieviskā aktīvista Dmitrija Lintera ieteikuma, Piskorskis iesaistījies organizācijā ”Pasaule pret nacismu”.

Šonedēļ Polijas Iekšlietu ministrijas īpašā vienība izkratīja Piskorska organizācijas biroju un vairāku biedru dzīvesvietas. Izņemti dokumenti un datoru cietie diski.

Oficiāli neatzītās partijas biedri notikušo sauc par politisku izrēķināšanos – Polijas iestādes gribot demonstrēt savu varu pirms NATO samita, kas pēc pusotra mēneša notiks Varšavā. Zināms, ka NATO sanāksmes laikā Piskorskis gribēja rīkot forumu, kurā domubiedri no Polijas, Rumānijas, Ungārijas, Čehijas un Slovākijas spriestu par Polijas izstāšanos no NATO.

Foto

Video

Lasi vēl