Smiltenes mēra vietniece no NA māca skolu direktorus līderībā, izmantojot Krievijas propagandas elementus

7 komentāri

Dienu pirms Lāčplēša dienas savdabīgu pārsteigumu piedzīvojuši Smiltenes novada skolu direktori. Mēra vietniece Aija Cunska viņus bija sasaukusi uz sarunu par līderību.

Direktoriem vajadzējis klausīties pamācības, cik vērtīga ir ājurvēdu zinātne un kādu pieredzi Cunska gūst braucienos uz Krieviju, kur praktizē viņas skolotājs. Lekcijas apmeklējums direktoriem bijis iekļauts darba plānā.

Par šo gadījumu Izglītības kvalitātes valsts dienests ir sācis pārbaudi, un Smiltenes mērs veidošot domes izmeklēšanas komisiju.

Oļegs Torsunovs ir lektors, kurš cilvēkiem stāsta, kā viņu dzīvi par 180 grādiem izmainīs ājurvēdas mācība, vajag tikai noticēt un tai ļauties. Lekcija pie Torsunova maksā vidēji 1500 rubļu jeb 20 eiro, pastāvīgajiem klientiem lētāk.

Torsunovs sevi sauc par medicīnas zinātņu doktoru, ārstu, psihologu. Tomēr šie tituli ir apšaubīti. Kāds Krievijas blogeris atklājis, ka lektors sevi prezentē kā direktoru Bombejas institūtā, kāda nemaz nav.

Oļegs Torsunovs ir austrumu reliģiju speciālists Krievijā, kurš sola onkoloģiskās slimības un AIDS ārstēt ar akmeņiem un koka zariņiem. Viņš ir līderības piemērs Smiltenes novada domes priekšsēdētāja vietniecei Aijai Cunskai, kura uzskata, ka līderības īpašības jāstiprina arī Smiltenes novada skolu direktoriem.

Aija Cunska par deputāti Smiltenē ievēlēta no “Nacionālās apvienības”. Ieguvusi izglītības komitejas priekšsēdētājas amatu, viņa nāca ar iniciatīvu, ka direktoros jāstiprina līderība. Deputāti viņu atbalstīja. Cunska uzdeva Izglītības pārvaldei sapulcināt novada skolu direktorus 10. novembrī uz semināru ar nosaukumu ”Pašnovērtējums. Laime būt pašam.” Seminārā Cunska pati uzstājās kā līdere.

Valda Elkstiņa
Grundzāles pamatskolas direktore (“Vienotība”)

Aija Cunska iepazīstināja ar to, ka, nu, stāstot, ka viņa 10 gadus interesējas par vēdām. Un, nu būtībā arī par to, ka… es sapratu no šī teksta, ka viņa tic karmām un nu tādām mantrām, ja. Atstrādāt mantras, un nu tādas lietas uzzināju.

Cunska dalījusies savā pieredzē par diviem veiksmīgiem braucieniem pie Torsunova uz Krasnodaru. Viņš esot līdera piemērs. Savu uzstāšanos lektore noslēgusi ar Krievijas popmūziķu mūzikas klipu “Dzīvot”.

Mūzikas klips ir daļa Krievijas sabiedriskās televīzijas projekta. To Krievijas mediji izmantojuši, lai popularizētu 9. maija kustību “Nemirstīgo pulks”.

Šis videomateriāls skolu direktoriem radījis vēl vairāk jautājumu nekā spriedumi par Austrumu dzīves mācībām. Mācību iestāžu vadītāji saskatījuši Krievijas propagandas elementus.

Valda Elkstiņa
Grundzāles pamatskolas direktore (“Vienotība”)

Tā kā es esmu vēsturniece, arī man ir maģistra grāds politikā. Tad es sapratu, ka tā ir Kremļa ideoloģija, slavināšana.

Adris Megnis
bijušais Smiltenes mūzikas skolas direktors

Nu man šī lekcija nebija pieņemama. Kur, manuprāt, tika klaji propagandēta Krievijas varenība. Ja es savā mūzikas skolas direktora darbā ļoti daudz pārdomāju, nu bērniem veidojot koncertprogrammas, arī izvēloties repertuāru, esmu ļoti piesardzīgs. Katrs cilvēks var kļūdīties. Bet mani tas šokēja.

Cunska uzskata, ka iesāktais jāturpina. Viņa apkopošot kritiskos direktoru viedokļus un izskaidrošot tiem visu, kas bijis neskaidrs. Esot jāvirzās uz kopīgu mērķi – līderības stiprināšanu.

Aija Cunska
Smiltenes domes priekšsēdētāja vietniece

NP: Jūs taču pati, pirms rādījāt kolēģiem šo klipiņu, Jūs to redzējāt un nevarējāt nepamanīt, ka tur ir Krievijas valstiskumu slavinoši elementi, piemēram, nemirstīgais pulks, viņu sporta uzvaras gājieni, viņu Soču olimpiskie panākumi un citi akcenti, kurus mēs ik vakarus varam redzēt Krievijas televīzijas ziņās.

Cunska: Nu, es ļoti atvainojos par šiem sižetiem konkrētajiem par šiem simboliem, jo es viņiem tiešām tik lielu vērību nepievērsu, cik tieši tam tekstam. Tieši tai teksta jēgai un dziļumam. Un aicinātu ieklausīties šajā tekstā un šajos vārdos.

NP: Noskatījos vairākus Torsunova lekcijas, viņa fragmentus un vienā no viņa uzstāšanām Rīgā, starp citu, viņš stāsta, ka viņš var ar koku, ja nemaldos, metodi ārstēt slimības. Vai jūs tam ticat?

Cunska: Daļēji tā kā ticu, tāpēc, ka man pašai ir dārzs, es ļoti daudz tur pavadu laika, man ir ļoti daudz visdažādāko koku, tai skaitā augļu koku.

NP: Arī onkoloģiskās slimības var ārstēt ar šīm metodēm.

Cunska: Es domāju, ka jā, ka tas enerģētiski kaut kā palīdz, un es savā dzīvē, strādājot dārzā un piestājot pie kaut kāda koka, jūtu, ka man vienkārši ir vieglāk. Mierīgāk.

NP: Ar akmeņiem ārstēt AIDS viņš sola arī.

Cunska: Par akmeņiem es nevarēšu izteikties.

Cunskas dīvainā lekcija ir izraisījusi lielu neapmierinātību. Skolu direktori ir vērsušies ar sūdzību Izglītības kvalitātes valsts dienestā. Tas uzdevis domei izvērtēt, vai nav pārkāpts likums.

Gints Kukainis
Smiltenes domes priekšsēdētājs (“Nacionālā apvienība”)

Izveidosim arī komisiju no deputātu korpusa, ievērojot samērības principu attiecībā pret ievēlēto katru politisko organizāciju, lai šo gadījumu izvērtētu.

Īsi pirms “Nekā personīga” raidījuma Cunska atsūtītā īsziņā informēja, ka turpmāk šādas tikšanās tomēr vairs nerīkošot. Tomēr joprojām neuzskata, ka būtu rīkojusies nepareizi. Direktoru iebildumus skaidro ar politisku izrēķināšanos.

7 komentāri