Šlesera atstātais politiskais mantojums liek valstij joprojām ciest zaudējumus

0 Komentāru
Šlesera atstātais politiskais mantojums liek valstij joprojām ciest zaudējumus
EPA/LETA

Īru lidsabiedrības Ryanair ekskluzīvais līgums ar lidostu Rīga desmit gadus tai ļāva baudīt labvēlīgākus nosacījumus nekā citām aviokompānijām. Tagad šī Šlesera laika atlaižu politika atspēlējusies pašai lidostai, vēsta raidījums Nekā Personīga.

Balstoties uz līgumu, Ryanair ir vinnējusi lidostu Starptautiskajā šķīrējtiesā. Lidostai no savas kabatas aviokompānijai būs jāsamaksā vairāk nekā pusotrs miljons eiro. Maksājums tikai uz laiku atlikts, kamēr Eiropas Komisija nebūs pabeigusi izmeklēt, vai Ryanair, baudot īpašas priekšrocības Rīgas lidostā, nav saņēmusi nelikumīgu valsts atbalstu.

Šlesera īpašās attiecības ar lidostu

Ainārs Šlesers lidostas attīstību pasludināja par savu prioritāti, vēl būdams premjera biedrs Repšes valdībā 2003. gadā, un ar pilnu jaudu to turpināja, pilnvērtīgi iesēžoties satiksmes ministra krēslā turpmākajos gados. Viņš izlēma, ka piesaistīt ievērojami lielāku pasažieru skaitu lidostai izdosies ar zemāku nodevu un atlaižu politiku izredzētām aviokompānijām. Par tādu kļuva īru zemo cenu lidsabiedrība Ryanair.

2004. gada 23. jūlija slepenais līgums Ryanair garantēja zemas apkalpošanas maksas: par katru pasažieri lidostai tā maksāja vien četrarpus eiro. Bet par katras Ryanair lidmašīnas virszemes apkalpošanu lidosta 500 eiro vietā drīkstēja iekasēt tikai vienu eiro. Trīs gadus vēlāk līgums tika grozīts uz aviokompānijai vēl labvēlīgākiem nosacījumiem.

Valstij neizdevīgā līguma ar Ryanair sekas un Šlesera lomu tajā 2010. gadā sāka izmeklēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Un lietu izbeidza. Tikai pēc Valsts kontroles protesta izmeklēšanu atjaunoja un rezultātu šajā kriminālprocesā nav joprojām.

Šlesers, kurš tagad strādā ar ekspremjeru Andri Šķēli saistītos biznesos, joprojām uzskata, ka Ryanair līgums bija valstij izdevīgs.

Rīgas lidostai Ryanair ir jāsamaksā 1,6 miljoni eiro

Šis ekskluzīvais līgums bija spēkā arī 2012. gadā, kad lidosta ieviesa jaunu drošības nodevu pasažieriem. Šlesers no Satiksmes ministrijas bija prom. Ryanair jauno nodevu atteicās maksāt un uzskatīja, ka tas ir agrāk noslēgtā līguma pārkāpums. Lidsabiedrība vērsās pret lidostu Starptautiskajā šķīrējtiesā Londonā un uzvarēja. Lidostai tagad jākompensē Ryanair 802 tūkst.  eiro un jāsedz tiesāšanās izdevumi. Šonedēļ Rīgas rajona tiesā Ryanair prasīja izpildīt šo arbitrāžas tiesas pasludināto spriedumu.

Raidījumam Nekā Personīga ir zināms, ka kopējā summa, kas lidostai jāmaksā Ryanair, pārsniedz  pusotru miljonu eiro – 1 569 086 eiro. Taču tie nav vienīgie lidostas zaudējumi. Šķīrējtiesa vēl vienā jautājumā lēma par labu Ryanair un noteica, ka lidostai nebija tiesības iekasēt papildu maksu par aeronavigācijas pakalpojumiem. Praktiski tas nozīmē, ka lidosta neatgūs vairāk nekā 2 miljonus eiro lielu Ryanair parādu.

Prāvā lidostai neizdevās pārliecināt ārvalstu arbitru, un nepalīdzēja arī liecinieku tiesā stāstītais, ka tās šādu vienošanos slēdza pēc satiksmes ministra Šlesera rīkojuma. Tieši Šlesers Ryanair izteicis piedāvājumu par vienoto maksu līgumā, un par to liecina tiesvedības materiālos atrodamie e-pasti, ar kuriem Šlesers un Ryanair vadība apmainījusies gadu līdz līguma parakstīšanai.

No tiem redzams, ka lidostas vadība pretojusies vairākiem līguma nosacījumiem, taču Šlesers politiski iejaucies. Viņš personīgi tiekoties ar Ryanair pārstāvjiem, viņiem apsolījis, ka valsts apmaksās lielu daļu pakalpojumu Ryanair, ja vien pārvadāto pasažierus skaits daudzkārt kāps.

Pēc ilgāka pārdomu perioda lidosta vērsusies ar sūdzību Eiropas Komisijā, lai tā izmeklē, vai Ryanair no 2004. gadam līdz pat 2014. gadam nav saņēmusi nelikumīgu valsts atbalstu. Patlaban Latvijas puse aktīvi sniedz savus aprēķinus par zaudējumiem, kurus cietusi, pateicoties Šlesera un Ryanair ekskluzīvajam līgumam.

Lidosta Neatļauts atbalsts Kompensācija (eiro)
Altenburgas-Nobicas lidosta, Vācija

 

318 569,00

 

Angulēmas lidosta, Francija 868 000,00

 

Dublina lidosta, Īrija Summu aprēķina Īrija
Nīmas lidosta, Francija 6 400 000,00

 

Po Pireneju lidosta, Francija 2 400 000,00

 

Cveibrikenes lidosta, Vācija 500 000,00

 

Reusas lidosta, Spānija Izmeklēšanā
Klāgenfurtes lidosta, Austrija Izmeklēšanā
Larošelas lidosta, Francija Izmeklēšanā
Lībekas lidosta, Vācija Izmeklēšanā
Tirgu-murešas lidosta, Rumānija Izmeklēšanā

 

Lidostas sūdzība Eiropas Komisijā nebūt nav pirmā. Līdz šim izmeklēta jau 21 lieta pret Ryanair. Lielā daļā Eiropas Komisija nelikumības nav saskatījusi, bet sešas sūdzības beigušās ar lielām Ryanair piespriestām soda naudām. Kopējais kompensāciju apmērs ir vairāk nekā 10 miljonu. Lielākā kompensācija 6 400 000 eiro Ryanair būs jāatmaksā Francijai par līgumu ar Nīmas lidostu.

No pagājušā gada pavasara ar Ryanair lidostai ir jauns līgums, kas ir līdzvērtīgs citu aviokompāniju panāktajām vienošanām. Neskatoties uz draudiem pat par aiziešanu no Rīgas, pagājušais gads īru lidsabiedrībai ir bijis labākais pasažieru skaita ziņā.

Foto:

Skaties video!

0 Komentāru