Sistemātiska nolaidība Finanšu policijā – iesaldēti vairāk nekā 100 tūkst. eiro, par kuriem izmeklēšana nemaz gadiem nenotiek

1 komentārs

VID Finanšu policiju kritizē par nespēju izmeklēt nodokļu afēras. Daudzām jau ir desmit un vairāk gadu sena vēsture. Iesaistītie uzņēmumi ir pamesti, papīra direktori pazuduši, vainīgās personas nav noskaidrotas un par notikumu liecina tikai statistika. Pavasarī viens šāds uzņēmums negaidīti atdzīvojās…

Uzņēmums bija trāpījies zem Finanšu policijas lupas 2008. gadā. Izmeklētāji bloķēja uzņēmuma kontu ar 40 000 eiro. Tagad – 9 gadus pēc šiem notikumiem – īpašnieki nolēma pabeigt uzņēmuma likvidāciju un izdzēst to no reģistriem. Tāpēc atjaunojās interese par bloķēto kontu ar kārdinošajiem 40 000.

Mēģinot tikt pie naudas kontā, atklājās, ka FP šo deviņu gadu laikā nav uzsākusi kriminālprocesu un ar šo lietu nekas nav darīts. Pēc uzstājīgākas intereses policija sāka strauji rosīties.

Čiekurkalnā, Krustabaznīcas ielā, līdz 2007. gadam darbojās uzņēmums “TNK holdings”. Firma tirgojusies ar iekārtām un instrumentiem vairumā. Pēc gada Finanšu policijai radās aizdomas, ka darījumi nav tīri. Izmeklētāji bloķēja firmas kontu Latvijas pastā. Kontā bija četrdesmit tūkstoši eiro.

Pagāja deviņi gadi.  Uzņēmums vairs nestrādāja, bija uzsākta tā likvidācija. Mainījās gan īpašnieki, gan likvidatori. Valsts ieņēmumu dienests naudu kontā bija iesaldējis, un neviens tā īsti tai pakaļ nedzinās.

2015. gadā VID apturēja “TNK holding” saimniecisko darbību, jo uzņēmums vairs nesniedza pārskatus. 2017. gada pavasarī par gadiem neaktīvā uzņēmuma likvidatori kļūst grāmatvede Jūlija Pouha. Viņa nolēma tikt pie iesaldētajiem tūkstošiem, tāpēc atjaunoja uzņēmuma saimniecisko darbību. Tad viņa uzzināja, ka kontu nevar atbloķēt, jo arvien ir spēkā Finanšu policijas 2008. gada aizliegums. Iemeslu, kāpēc arests uzlikts, likvidatorei neatklāja. Likvidatore mierā nelikās un pieteicās vizītēs pie arvien augstākām VID amatpersonām.

Sarunā ar VID vadību grāmatvede par termiņu neievērošanu un informācijas nesniegšanu solījusi sūdzēties tiesībsargam. Cīrule brīdinājusi, ka tāda rīcība var izsaukt pretreakciju.

Uzzināt, kāpēc deviņus gadus ir iesaldēta nauda, Pouhai tā arī neizdevās. Policija atbildēja, ka notiekot pārbaude. Taču četras dienas pēc sarunas pie VID ģenerāldirektores Finanšu policija sāka rīkoties.

 
JŪLIJA POUHA
SIA ”TNK holdings” likvidatore

Septiņos no rīta man mamma zvana, ka man mājās notiek kratīšana. Protams, par pārsteigumu nosaukt to būtu par maz. Mēģinājām samierināties. Tātad trīs finanšu policisti ieradās pie manis mājās ar izmeklētāja lēmumu veikt kratīšanu.

 

Kratīšanās policija meklēja uzņēmuma reģistrācijas dokumentus, kas ir brīvi pieejami uzņēmuma reģistrā. Izmeklētāji cerējuši atrast “TNK holdings” grāmatvedības dokumentus, pilnvaras, zīmogus datorus, bankas kartes, kodu kalkulatorus. Kopš 2008. gada neaktīvajam uzņēmumam nekā tāda nav bijis.

Policisti tajā rītā ieradušies arī pie diviem iepriekšējiem “TNK holdings” likvidatoriem un vienas bijušās firmas amatpersonas. Divi no šiem cilvēkiem nogādāti policijā. Kopumā operācijā piedalījušies vismaz divpadsmit policijas darbinieki.

Šī operācijā notika kriminālprocesā par iespējamu izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Kriminālprocess par 2007. gada darījumiem ierosināts desmit gadus vēlāk – 2017. gada 6. jūlijā. Uzsākts arī jauns process par centieniem tikt pie iesaldētās naudas – tā kvalificēta kā mēģinājums izkrāpt arestētos 40 tūkstošus.

Izmeklēšana nesokas arī par jauno procesu. Divu mēnešu laikā FP nav izdevies saprast, vai un kāds noziegums noticis un no kā mēģināts izkrāpt naudu – ”Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras lēmums par ”TNK holdings” sūdzības noraidīšanu:

Šobrīd nav iegūti pietiekami pierādījumi, kas apstiprinātu faktu, ka SIA ”TNK holdings” ir nodarīts kaitējums kādas konkrētas personas noziedzīgu darbību rezultātā. Kriminālprocesā turpinās pirmstiesas izmeklēšana, lai noskaidrotu, kuras personas un vai ir veikušas noziedzīgus nodarījumus pret SIA ”TNK holdings”.

Finanšu policijas priekšnieks Edijs Ceipe nevar paskaidrot, kāpēc deviņus gadus uzņēmuma ir bijis bloķēts konts, bet nav uzsākts kriminālprocess un izmeklēšana. Tas būs jānoskaidro dienesta pārbaudē. Kriminālprocesa uzsākšanu pēc deviņu gadu vilcināšanās par viņš uzskata par pamatotu.

Tikmēr grāmatvede Pouha ir pārliecināta, ka Finanšu policijas rīcība ir mēģinājums viņu iebiedēt. Policija nevēlas atzīt savu atbildību par gadiem nogulējušo lietu, taču centieni atgūt iesaldēto naudu neizbēgami novedīs arī pie izmeklētāju bezdarbības vērtēšanas.

VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule noliedz, ka kriminālprocesa ierosināšana un kratīšanas būtu mēģinājums aizbiedēt iesaldētās naudas kārotājus. Izmeklēšanai sekojot līdzi prokuratūra, un kratīšanas atļāvis izmeklēšanas tiesnesis. Viņas brīdinājums likvidatorei par iespējamu pretreakciju esot bijis jāsaprot kā aicinājums divpusējās sarunās neprovocēt ierēdņus, jo tad esot grūti saglabāt laipnu attieksmi.

Finanšu policijā uzsāktajā dienesta pārbaudē atklājies, ka šādu gadījumu, kad pēc kontu arestiem gadiem nav kriminālprocesu un nenotiek izmeklēšana, ir vairāk nekā desmit un kontos nobloķēti vairāk nekā simts tūkstoši eiro.

1 komentārs