Šipkēvics: “Radio SWH” akcionāre Tolstaja saņēmusi mājienus, ka radio būtu jāpārdod “Russia Today”

Pievienot komentāru
Šipkēvics: “Radio SWH” akcionāre Tolstaja saņēmusi mājienus, ka radio būtu jāpārdod “Russia Today”
Foto: Dmitrijs Šuļžics, f64

“Radio SWH”, kas 1993. gadā dibināts kā miljonāra Aināra Gulbja kompānijas “Sofware House Rīga” sastāvdaļa, īpašniekus mainījis vairākkārt. Pēdējo reizi pirms trim gadiem 80% akciju nopirka Tatjana Tolstaja. Viņa ir Krievijas, Maltas un Igaunijas pilsone, kura dzimusi Ukrainā un dzīvojusi Sanktpēterburgā. Bet Vladimira Putina režīma dēļ Krieviju pametusi un jau vairākus gadus apmetusies savrupnamā nelielā piejūras ciematā dažu minūšu braucienā no Tallinas. 

(Ziņa precizēta.)

Tolstaja nolēmusi paplašināt savu pamatbiznesu – kinoteātru tīklu un ieiet Zviedrijas un Somijas tirgū. Tam bija nepieciešama nauda un tāpēc nolēmusi, ka radio biznesam Latvijā jāliek punkts. Par to informēti radio mazākuma akcionāri Filips Rubenis un Jānis Šipkēvics. Bet par Tolstajas plāniem akcijas pārdot interesi izrādījis mediju koncerns no Krievijas “Rossija Segodnja”.

Jānis Šipkēvics

Jānis Šipkēvics
Radio SWH direktors

Mūsu trešajai akcionārei no noteiktām aprindām nāca mājieni, ka, ja viņa pārdos savas akcija, tad tās, protams, jādara mūsu kaimiņzemes lielākajam propagandas mediju tīklam “Russia Today”. Cilvēki, kuri nosaka tālāk šīs mediju kompānijas attīstību un izplatīšanos ārpus Krievijas. Es šos cilvēkus nepazīstu un mani ar viņiem nesaveda kopā. Bet es ļoti novērtēju mūsu akcionāres drosmi, ka viņa to nepieļāva.

Krievijas valsts finansētais mediju koncerns “Rossija Segodnja” Latvijas mediju tirgū vēlējies nonākt jau kopš 2015. gada. Tās vadītājs Dmitrijs Kiseļovs Rīgā gribēja reģistrēt pārstāvniecību. Tomēr Uzņēmumu reģistrs to neļāva. Tad Latvijā darbu sāka “Sputnik” “informācijas portāls”. Domēnu “Sputnik.lv” aizliedza, bet nu portāls reģistrēts ārvalstīs un turpina strādāt. Ilgāku laiku “Rossija Segodnja” koncernā esošā “Sputnik” radio ierakstus pārraidīja ar bijušo “saskaņieti”, vēlāk partijas “Alternatīve” politiķi Aleksandru Mirski saistītais “Auto radio”.

Jānis Šipkēvics

Jānis Šipkēvics
Radio SWH direktors

Būdama solīda kundze, viņa laicīgi par šo te mājienu brīdināja un mēs sapratām, ka mums ļoti ātri jānoreaģē un jāatrod investors, lai šāds darījums pat teorētiski nebūtu iespējams.

Jānis Šipkēvics uzrunājis vairākus iespējamus radio pircējus, bet daudzi atteikuši. Uzņēmējs Aivars Gobiņš, kura tēvs savulaik bijis viens no “Sofware House Rīga” dibinātājiem, darījumam piekritis. Gobiņš plašāk pazīstams kā Šveices advokāta un agrākā Aivara Lemberga uzticamības personas Rūdolfa Meroni pārstāvis. Viņš pagūst darboties amatos vairāk nekā 20 firmās un biedrībās, kas saistītas ar Meroni.

Jānis Šipkēvics

Jānis Šipkēvics
Radio SWH direktors

Ar Aivaru bija visātrāk, vislabāk, jo mums nebija gari ievadi – viņš zina mani un es zinu viņu, un galu galā, kas var būt labāks, ja tēvs aizsaulē esošais Jānis Gobiņš zin, ka viņa dēls pārņem biznesu, ko tēvs ir izdomājis. Viņš pārņem, bet ar citu cilvēku naudu. (NP: Vai jūs nemulsina Meroni faktors?) Es nekad neesmu ticies ar šo kungu, ko jūs minējāt un nezinu, ko viņš domā un kā viņš izsakās. Es vedu sarunas ar Aivaru Gobiņu. Mēs esam atraduši kopīgu valodu un viens otram uzticamies.

Zvejnieku iela 14A. Šajā mājā Ķīpsalā vienā no dzīvokļiem reģistrētas vairāk nekā 20 firmas. Liela daļa no tām saistītas ar Rūdolfa Meroni vārdu. Viena no tām nu kļuvusi par īpašnieku “Radio SWH”. Šonedēļ ne šveicietis Rūdolfs Meroni, ne Aivars Gobiņš nebija sazvanāms un arī sastopams viņa dzīvesvietā pie Baltezera.

Aivara Gobiņa pārstāvētais Rūdolfs Meroni bijis viens no tiem, kurš palīdzējis Ventspils tranzītbiznesa astoņkāji izveidot un paslēpt patiesos labuma guvējus no kontrolējošo dienestu acīm. Pirms 11 gadiem tā saucamās “Lemberga lietas” (Nr.12812003205) ietvaros Meroni iecelts par pārraugu mantai, kas Ģenerālprokuratūras ieskatā varētu būt saistīta ar Ventspils mēra ģimeni. Šo gadu laikā Meroni atpircis akcijas no savā starpā karojošajiem Ventspils tranzītbiznesmeņiem un kļuvis par galveno spēlētāju lielākajās Ventspils kompānijās.

Juris Juriss

Juris Juriss
LRĢP prokurors

Procesa virzītājs bija pieņēmis lēmumu par aresta uzlikšanu mantai. Tostarp apsūdzētā Aivara Lemberga aktīviem. Tostarp tādiem aktīviem, kas ir vairāku Latvijas sabiedrību patiesā labuma guvēja tiesības, un, ņemot vērā, ka procesa virzītājs pieņem šo lēmumu un tiesa viņu akceptēja, un daļa šīs mantas nonāca Rūdolfa Meroni atbildībā. Glabāšanā. Šāds lēmums ir spēkā joprojām un tiesa šo lēmumu nav atcēlusi.

“Nekā Personīga” rīcībā nonākušas dokumentu kopijas un vairākas e-pastu sarakstes, kas notikušas starp Šveicē dzīvojošo Meroni un dažādiem biznesa un politikas pārstāvjiem Latvijā. No dokumentiem noprotams, ka, visticamāk, aizdomīgā veidā iegādāti smalki nekustamie īpašumi Krētā un Šveicē, pirkti arī helikopteri, jahta un cita tehnika.

Pirms vēlēšanām medijos izskanējusi iespēja, ka Meroni sniedzis palīdzību partijai “KPV LV”. Bet mēģinājumi ietekmēt politisko vidi bijuši arī iepriekš. Meroni privāti vairākkārt sarakstījies ar Ģirtu Valdi Kristovski un organizējis abu tikšanos Šveicē.

25 000 eiro vērtu sadarbības līgumu slēguši Gobiņš un kādreizējā politiķe Inga Antāne ar partiju aizkulisēs strādājošo konsultantu Guntaru Kukulu par konsultācijām sabiedrisko attiecību jomā. Arī Kukuls sazinājies ar Meroni, kuram stāstījis, ka sadarbībai ar šveicieti esot gatavas gan partija “Vienotība”, gan “Saskaņa”.

Lai arī tradicionāli Aivars Lembergs noliedzis, ka guvis privātu labumu no Ventspils tranzītbiznesa kompānijām, Meroni pēdējo gadu tēriņi un uzdzīvošana regulāri izpelnījusies paša Lemberga un viņu atbalstošo mediju asu kritiku. Kā apliecināja Lemberga lietas prokurors, par šiem interesantajiem darījumiem jau vairākkārt ir sniegtas ziņas Valsts ieņēmumu dienestam. Bet dienesta rīcība pagaidām neesot sekojusi.

Juris Juriss

Juris Juriss
LRĢP prokurors

Materiāli, kas ir nonākuši prokuratūras rīcībā tika pārsūtīti VID, lai savukārt VID tālāk vērtē vai šādas darbības ir jau notikušas ar šo mantu brīdī, kad šis procesa virzītājs jau bija Rīgas apgabaltiesa. Uz doto brīdi nevaru apstiprināt šādus faktus. (NP: Kad tika nosūtīti materiāli VID?) Ir pagājis labs laiks, kamēr viņi pēta. Ir nosūtīts vairākkārt VID. Šie materiāli bija arī apjomīgi. Arī ārvalstu valodā, bet tas ir VID kompetence tikt galā ar vienu no nodokļu maksātājiem

Īsi pirms raidījuma Aivars Gobiņš atsūtīja dažas atbildes uz mūsu jautājumiem. Pēc viņa teiktā “SWH” jaunais īpašnieks neesot Meroni, bet kāda Austrijas firma. Pretēji sižetā dzirdētajam, Guntars Kukuls esot bijis iesaistīts “SWH” pircēju meklēšanā. Un akciju pārdošanas darījums nav vēl pilnībā noslēdzies. “SWH” šobrīd gatavojot nepieciešamos dokumentus, ko prasa nesenie grozījumi likumos. Tie nosaka, ka masu mediju īpašnieku maiņa var notikt tikai ar Ministru kabineta akceptu.