Komentāri

Valdība šonedēļ bez liekām debatēm akceptēja ilgi gatavotos grozījumus Enerģētikas likumā, kas mazina gāzes atkarību no Krievijas. Tagad gāzes tirgus liberalizācijas likumu skatīs Saeimā.

Pret likuma pieņemšanu joprojām iebilst Latvijas gāze. Viens no Latvijas gāzes pārvaldniekiem uzņēmuma Itera Latvija prezidents Juris Savickis uzskata, ka valdība pieņēmusi Krievijas akcionāriem pieņemamāko gāzes sadalīšanas modeli. Gāzes uzņēmējs arī pauž viedokli, ka gāzes grozījumos varētu būt ieinteresēts politiskais spēks, kas pārvalda Ekonomikas ministriju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvija ir viena no pēdējām valstīm Eiropas Savienībā (ES), kas nemaz nav sākusi izpildīt pirms 12 gadiem pieņemto Eiropas direktīvu par gāzes tirgus liberalizāciju. Direktīva lika valstīm nodrošināt komersantiem brīvu pieeju gāzes vadiem un patērētājiem tiesības izvēlēties, no kā gāzi pirkt.

Lietuvieši sava gāzes uzņēmuma sadali pabeidza pirms trim gadiem, igauņi šogad. Uz valdības galda grozījumi Enerģētikas likumā nonāca tikai šonedēļ, kad līdz ieviešanai palicis pusotrs gads. Tikmēr likumam vēl jāiziet trīs lasījumi Saeimā. Tikai, kad likums stāsies spēkā, Latvijas gāzei būs pienākums sākt uzņēmuma sadali, kam nepieciešams vismaz gads.

Tā kā laika vairs nav, nav iespējams izpildīt valdības pašas apņemšanos Latvijas gāzi sadalīt 2016. gadā. Tagad termiņš noteikts 2017. gada aprīlis. Un pienākums pārdot pārvades un gāzes glabātuves uzņēmumu kādam, kas nebūtu saistīts ar vecajiem īpašniekiem, pagarināts līdz 2018. gadam. Uzradies arī iepriekš nebijis izņēmums īpašuma dalīšanā – finanšu institūcija.

Latvijas gāzes sadalīšanas likumprojektā ir atstāts izņēmums finanšu institūcijai. Finanšu institūcija varēs būt īpašnieks gan vecajā, gan jaunajā gāzes uzņēmumā. Šāds izņēmums esot atstāts vienas konkrētas finanšu institūcijas dēļ – Margrietas fonda. Šis fonds grasās pirkt vācu koncernam piederošās Latvijas gāzes akcijas.

Vācu koncerns EON jau pāris gadus cenšas pārdot savus 48% Latvijas gāzē. Tās tika piedāvātas arī Latvijas valstij, tomēr valsts piedāvātā samaksa vāciešus neapmierināja.

Pirms pusgada EON sāka pārdošanas sarunas ar Eiropas piecu banku apvienību Margrietas fondu. Advokātu biroja Cobalt vecākais līdzstrādnieks Mārtiņš Tarlaps pārstāv Luksemburgā reģistrētā Margeritas fonda intereses Ekonomikas ministrijas sanāksmēs, kur aicina ieinteresētās personas izteikt viedokļus par gāzes liberalizācijas likumprojektu. Iepriekš tas pats Mārtiņš Tarlaps gan no cita advokātu biroja sniedza konsultācijas Ekonomikas ministrijai. Šajā laikā ministrija saņēmusi juristu ieteikumu valstij atteikties no pārdošanai izlikto EON akciju pirkšanas.

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola skaidro, ka uz izņēmumu likumā finanšu institūcijai uzstājis gan Margrietas fonds, gan vācu koncerns EON. Un, lai fonds no akciju pirkšanas neatteiktos, ministrija nākusi pretim.

Latvijas gāzes mazākuma akcionārs, uzņēmuma Itera Latvija vadītājs Juris Savickis, uzskata, ka ministrija pirmpirkuma tiesības gāzes liberalizācijas likumprojektā salikusi, ņemot vērā oligarhu intereses. Tādas varētu būt ar ZZS saistītam ekonomiskajam grupējumam, kas tagad kontrolējot Ekonomikas ministriju. Lemberga vārdu viņš pats nenosauc, bet neiebilst, ja viņam pārjautā, vai likumā ieinteresēts Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Lembergs raidījumam Nekā Personīga šādus apgalvojumus noliedz un norāda, ka Savickis, visticamāk, esot dabūjis ar hokeja ripu pa galvu.

Par Ekonomikas ministrijas izstrādāto Latvijas gāzes sadalīšanas modeli divos uzņēmumos Savickim būtisku iebildumu neesot. Trakāk būtu bijis, ja palicis priekšlikums no gāzes tirdzniecības nodalīt arī sadali.

Latvijas gāze pauda bažas, ka Krievijas koncerns Gazprom Latviju sūdzēs tiesā par akcionāru līguma pakrāpšanu gadījumā, ja Saeima pieņems šo likumu. Savickis nedomā, ka tik tālu aizies, jo Gazproma tāda Latvija ar visu akcionāru līgumu esot sīka vienība.

Skaties video!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl