Satversmes tiesa izbeidz “Latvijas Gāzes” legālo reiderismu un monopolistam būs jāatgriež patērētājiem piedzītās kompensācijas

19 komentāri

Pagājušā nedēļā Satversmes tiesa nospriedusi, ka monopolistam nebija  tiesības no iedzīvotājiem iekasēt kompensācijas trīskāršā apmērā. Komercuzņēmumam šādas tiesības savulaik deva Ivara Godmaņa valdība. Satversmes tiesa lēmusi, ka pārkāptas iedzīvotāju pamattiesības un noteikumi atcelti no to pieņemšanas brīža. Un tas nozīmē, ka  iedzīvotājiem būs tiesības tās atgūt savulaik samaksāto.

Pie Alekseja tāpat kā pie daudziem citiem “Latvijas Gāze” ieradās nebrīdinot. Noņēma skaitītāju un faktiski bez pierādījumiem pateica, ka viņš  gāzi zadzis. Viņam lika samaksāt kompensāciju trīskāršā apmērā, pretējā gadījumā ķīlā paņemot māju. Šādas neticamas tiesības monopolistam deva valdības savulaik izdotie noteikumi.

Aleksejs Petrovs 2005.gadā uzbūvēja māju Stopiņu novadā, pieslēdza gāzi un regulāri maksāja rēķinus. Vairākus gadus darba dēļ bija ārpus valsts un informēja ”Latvijas Gāzi”, ka patēriņš samazināsies. Gandrīz desmit gadus vēlāk, tuvojoties ziemas apkures sezonai,  Alekseja Petrova mājai noņēma skaitītāju pārbaudei.

Aleksejs Petrovs
uzņēmējs

Tieši tajā brīdī, kad viņi noņēma to gāzes skaitītāju, viņi norāva plombas, tas bija izdarīts stipri pielietojot spēku . Es to arī to norādīju aktā un teicu darbiniekiem, (viņi bija divi). Viņi teica, nē, tas ir normāli, mēs tā visu laiku darām.

Un viens no momentiem ekspertīzē ir, ka parādījās skrāpējumi. Bet, kur tie skrāpējumi un kā viņi parādījās, tas ir liels jautājums.

”Latvijas Gāzei” ar skrāpējumiem skaitītājā pietika, lai apgalvotu, ka mājas īpašnieks gāzi zadzis. “Latvijas Gāze” uzskata, ka viņš nozadzis gāzi par trīs tūkstošiem eiro un kompensācijās aprēķināja vēl sešus tūkstošus. Nekādu zādzību Aleksejs Petrovs neatzina, un sāka tiesāties ar monopolistu.

Aleksejs Petrovs
uzņēmējs

Esmu bijušais eksperts. Tiesu ekspertīžu centrā esmu strādājis. Tur ir diezgan daudz momentu, kur tā saucamie pierādījumi ir apšaubāmi.

Savā laikā ”Latvijas Gāzes vadītājs Aigars Kalvītis ir teicis, ka ir daudzi zagļi, kas zog gāzi, es nezinu, kā tā var darīt. Bet, lai arī jūs salīdzinātu visus tos ciparus, no 2005.gada līdz 2014.gadam es samaksāju mazliet mazāk nekā trīs tūkstošus eiro par gāzi. Tas ir normāls patēriņš (750-100 eiro mēnesī). Bet prasīt deviņus tūkstošus eiro, tas jau izklausās, ka tur kāds nodarbojies ar gāzi kā komercbiznesu, pildījis balonus un pārdevis tālāk.

Šādu procesu ir daudz. Un visos figurē  ”Latvijas Gāzes” pieaicinātais eksperts Aivis Ivaško. Paralēli Ivaško vadīja Valsts policijas Kriminālistikas pārvaldes Reģionu biroju. Pat,ja kāds  gribēja apstrīdēt “Latvijas Gāzes” pierādījumu iespējamo falsificēšanu, patērētājiem nebija, kur vērsties. Jo Ivaško bija priekšnieks visiem tiesu ekspertiem policijā.

Justies tik droši un pārliecināti “Latvijas Gāzei” ļāva Ivara Godmaņa valdības izdotie noteikumi pašam uzņēmumam aprēķināt kompensācijas lielumu zādzības gadījumā .

Daudzi patērētāji nemaz uz tiesu negāja, jo kompensācijas bija biedējoši lielas.

Jeļena Timoņina
juriste, A.Petrova pārstāve tiesā

 Manuprāt, šie noteikumi bija izstrādāti, lai patiesībā dotu Latvijas Gāzei iespēju iedzīvoties uz mājsaimniecības iedzīvotāju rēķina .

Lai arī “Latvijas Gāze” kā nodrošinājumu apķīlāja Petrova māju, viņš izgāja visas tiesu instances un beigās iesniedza sūdzību Satversmes tiesā. Tā atzina, ka Godmaņa valdības izdotie noteikumu punkti par kompensācijām ir pretrunā Satversmei un zaudējuši savu spēku no to izdošanas brīža.

Ineta Ziemele
Satversmes tiesas priekšsēdētāja

Tā bija patvaļīga valdības rīcība, atdot šādu kompetenci monopolstāvoklī esošam uzņēmumam, kas  turklāt vēl ierobežo cilvēka pamattiesības. Tā tiesiskā valstī darīt vienkārši nedrīkst!

Aigars Kalvītis
a/s ”Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs

Satversmes tiesa lieto pat tādu vārdu, kā patvaļa, attiecībā uz šiem MK noteikumiem. Tos pieņēma Jūsu kolēģa Ivara Godmaņa valdība, tur netika pielietots kāds lobijs?

Es nevaru atbildēt uz šo jautājumu. Man tajā laikā ar gāzi nebija nekādu darīšanu.

“Latvijas Gāzei” izdevīgos noteikumus iesniedza ekonomikas ministrs Kaspars Gerhards un pieņēma Godmaņa vadītā valdība. Dokuments viegli izgāja cauri ierēdņu sietam. Noteikumiem neiebilda sabiedrisko pakalpojumu regulatora Gāzes nodaļas vadītājs Jānis Eisaks. Viņš vēlāk pārgāja strādāt uz Kalvīša ”Latvijas gāzi”. Tobrīd Valsts kancelejas direktores vietniece bija Elita Dreimane. Arī viņai darbu tagad dod ”Latvijas Gāze”.
Elita Dreimane
a/s ”Latvijas Gāze” valdes padomniece juridiskajos jautājumos

Es neatceros, vai Valsts kanceleja ir sniegusi atzinumu vai nav. Tas bija pirms 12 gadiem. Pārāk ilgs laiks ir pagājis no brīža. Es tiešām neatceros no galvas.

Satversmes spriedums dod tiesības Aleksejam Petrovam vērsties pret ”Latvijas Gāzi” un atgūt samaksāto. Cik vēl šādas prasības gaidāmas, Kalvītis neatklāj.

Aigars Kalvītis
a/s ”Latvijas Gāze” valdes priekšsēdētājs

Aigars Kalvītis: Tie nav masveida jautājumi. Ne tādi, kas varētu ietekmēt tālāko darbību. Protams, mums ir jābūt kaut kādiem soda mēriem, ja kāds apzināti pārkāpj likumu, nu, ne likumu, bet samaksas kārtību. Bet tas nav jautājums, kas būtu īpaši jūtīgs šobrīd ekonomiski.

Nekā Personīga: Bet jums ir kaut kādas summa rezervēta, jo izskatās, ka daudziem būs jāatmaksā atpakaļ.

Aigars Kalvītis: Kopējās summas nav lielas, tikai dažos desmitos tūkstošus mērāmas un otra lieta, tie tāpat ir tiesas ceļā piedzenami izdevumi.

Kopš “Latvijas Gāzi” vada Aigars Kalvītis, “Nekā personīga” saskaitīja vismaz pussimt šādu strīdu tiesās. Kalvītis noklusē par daudzām vēl nepabeigtajām tiesvedībām. Jo konstitucionālā tiesa vienlaikus ar Alekseja Petrova sūdzību,  saņēma arī vairāku Latvijas tiesu pieteikumus.

Ineta Ziemele
Satversmes tiesas priekšsēdētāja

Spriežot pēc tā pieteikumu skaita, kas no tiesām atnāca uz Satversmes tiesu, ir ļoti daudz šādas lietas un tiesu vara ir attīstījusies tik tālu, ka kaut kādā brīdi, ne gluži 2008., bet tiesu sistēma noreaģēja un tagad tās jautājumu ir atrisinājušas.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens kā advokāts savulaik publiski uzstājās pret ”Latvijas Gāzi, saucot to par ”legālo reiderismu”. Vienam no Ģirģena klientiem ”Latvijas Gāze” bez pietiekamiem pierādījumiem prasīja atmaksāt pat 130 tūkstošus lielu parādu.

Sandis Ģirģens
Iekšlietu ministrs (KPV LV)

No vienas puses saprotu Latvijas gāzi, ka ir kaut kāds cilvēku loks, kas cenšas iejaukties skaitītājos un cenšas nemaksāt par gāzi, tajā pašā laikā, lai mēģinātu tikt galā ar šāda veida darboņiem tika izmantots iespējamais gāzes lobijs, lai bez pierādījumu bāzes, varētu visvieglākā veidā piedzīt no iedzīvotājiem šīs kompensācijas.

Girģens savā praksē ir pamanījis, ka “Latvijas Gāzes” pretenzijas parādās visbiežāk tad, kad mājai nomainās īpašnieks. Un nav iespējams paskaidrot, kas ar gāzes patēriņu noticis iepriekšējā īpašnieka laikā.