Saskaņas biedri piedalās Krievijas Valsts domes rīkotajās sporta spēles

39 komentāri

Aizvadītajā nedēļā Maskavā notika Starptautiskās parlamentu spēles. Ar šahu, minifutbolu, galda tenisu, tenisu, biljardu un badmintonu spēļu rīkotāji – Krievijas Valsts dome – gribējusi stiprināt attiecības ar parlamentu deputātiem citās valstīs. Uz tām bija devušies arī vairāki “Saskaņas” biedri.

No 18.-20. oktobrim vairāki saskaņieši posās uz Maskavu. Tur notika 10. Starptautiskās parlamentu sporta spēles. Lai arī pasākuma nosaukums varētu liecināt, ka tas pretendē uz dalībvalstu skaitu, kas tuvojas Olimpisko spēļu vērienam, patiesībā šajā pasākumā piedalījās tikai 13 valstis – pārsvarā visas, kur politiskajās aprindās ir Krievijai draudzīgas partijas: Baltkrievija, Horvātija, Kirgizstāna, Mongolija, Slovākija, Spānija, Čehija, Rumānija, Kazahstāna, Vācija, Francija, Lietuva un arī Latvija.

Sporta spēles rīkoja Krievijas Valsts dome. Kā spēles atklājot teica Valsts domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Aleksandrs Žukovs no partijas Vienotā Krievija, spēļu ideja ir nodrošināt iespēju ”kontaktēties parlamentu pārstāvjiem no dažādām valstīm, nodibināt labas attiecības, sadraudzēties un neformālā vidē – bez kaklasaitēm – veidot kontaktus un apspriest sasāpējušās lietas.

“Šo spēļu ideja nav tikai sacensība sporta laukumos. Vispirms – nodibināt kontaktus starp deputātiem, pārspriest daudzus jautājumus, kas neformālā gaisotnē ir krietni vieglāk izdarāms,” piebilst Žukovs.

Uz Maskavu brauca Saeimas deputāts Vitālijs Orlovs un viņa kolēģis – kādreiz Daugavpilī par sportu un darbu ar jauniešiem atbildīgais Edgars Kucins.

Kucina sajūsmu par sporta spēlēm veselā rakstā izklāsta oficiālais Krievijas Valsts domes izdevums: ”Lieliski, ka ir tādas spēles un ka mēs caur sportu varam parādīt pasaulei, ka ir tādas jomas, kurās mēs, politiķi, varam vienoties, varam draudzēties”.

Edgars Kucins
Saeimas deputāts (S)

“Nekā personīga”: Uz citu valstu šādiem pasākumiem arī esat bijuši?

Nē, pirmo reizi.

“Nekā personīga”: Kurš aicināja?

Partijas biedrs Vitālijs Orlovs.

“Nekā personīga”: Ā. Jūs tā kā viņam līdzi aizbraucāt?

Jā, mēs ar viņu kopā. Vesela delegācija.  Vienkārši parunāt, apspriest kādus jautājumus. Tas bija tieši sporta jautājums. Ne politisks. Politisku tur nekādu nebija.

Orlovs norāda, ka uz sporta spēlēm Maskavā devies privātpersonas statusā, lai gan aicināts kā parlamentārietis. “[Ko jūs tur risinājāt?] Es, personīgi, neko. Es nospēlēju šahu un galda tenisu, un viss. [Tas bija tā kā komandējums, vai tā bija jūsu privāta braukšana?] Braucu par saviem līdzekļiem.”

Uz sporta spēlēm bija devušies arī tādi saskaņieši, kuri Saeimā, vai nu vairs nestrādā, vai arī to nekad nav darījuši. Piemēram, Mihails Zemļinskis, kurš 13. Saeimā netika ievēlēts, vai peldētājs no Liepājas – Romans Miloslavskis, kurš 12. Saeimā bija nemanāmākais parlamentārietis – 44 mēnešu laikā ne reizi neuzkāpa tribīnē, 13. Saeimas vēlēšanās kandidēja, bet parlamentā neiekļuva.

Publicētā fotogrāfijā redzams, kā Krievijas Valsts domes fotogrāfiem pirmajā rindā blakus pasākuma rīkotājiem pozē Andris Morozovs, kurš Saeimā ar “mīksto” mandātu pastrādājis pusotru gadu iepriekšējā sasaukuma laikā. Un Nikolajs Sokols, kurš Saeimas deputāts nekad nav bijis, vien deputāta Vitālija Orlova palīgs. Toties pirms pieciem gadiem Sokols kā Aizkraukles domes deputāts uz Krievijas Valsts domi veda un domes vadītājam Sergejam Nariškinam rokās nodeva vēstuli ar lūgumu palīdzēt kara veterāniem, kuriem Latvijā klājoties pagalam grūti.

“Es jau tur nebiju rakstījis, ka biju deputāts. Biju pie draugiem. Es vienmēr esmu uzskatījis, ka vajadzētu draudzēties. Neuzskatu, ka noticis kaut kas slikts, vai notiks slikts, ja mēs draudzēsimies,” uzskata Sokols.

Andris Morozovs
“Saskaņas” valdes loceklis

Tā ir mūsu kaimiņvalsts, un ar viņiem ir jāiztur arī politiskās, ne tikai ekonomiskās attiecības. Eiroparlamentā iet runa, ka mums jāmaina dialogs ar Krieviju. Tur noteikti varētu mainīties arī politiskais stāvoklis. Un nav izņēmums, ka ar viņiem ir jāuztur attiecības. Draudzīgas tieši attiecības.

“Nekā personīga”: Jūs esat fotogrāfijās redzams līdzās rīkotājam. Jūs viņu personīgi pazīstat?

Pazīstams es esmu. Jā. Es ar viņu sveicinos. Bet tā gadījās, ka es biju pirmajās rindās ticis. Neviens speciāli neliek cilvēkus pa rindām, bet tā vienkārši sanāca.

Sporta spēļu viens no rīkotājiem ir Krievijas Valsts domes deputāts Mihails Degtjarjovs. Viņš ir Vladimira Žirinovska partijas biedrs un vada Fiziskās kultūras, sporta, tūrisma un jauniešu lietu komiteju. Pirms diviem gadiem Krievijas mediji ziņoja, ka Degtjarjova deputāta palīgs mīklainos apstākļos gājis bojā karadarbībā Sīrijā. Degtjarjovs taisnojās, ka par sava kolēģa gaitām šajā valstī neesot lietas kursā. Savukārt pats Degtjarjovs 2014. gadā ar Eiropadomes lēmumu kopā vēl ar Čečenijas līderi Ramzanu Kadirovu, Krievijas Federālā drošības dienesta un Ārējās izlūkošanas dienesta vadītājiem tika iekļauts melnajā sarakstā, aizliedzot viņam iebraukšanu ES valstīs un iesaldējot aktīvus Eiropas bankās.

“[Jūsuprāt, līguma pārtraukšana ar Vienoto Krieviju bija pareizi no “Saskaņas” puses vai nepareizi?” Mmmmm… Grūti man tagad pateikt. Es domāju, ja tas bija pārtraukts, varbūt, ka tas vienkārši kā vadības lēmums,” atbild Kucins.

Jānis Urbanovičs

Jānis Urbanovičs
“Saskaņas” priekšsēdētājs, Saeimas deputāts

Redziet, es tiešām nezināju, ka viņi brauc. Bet es nemaz neizbrīnījos, ka viņi tur bija.

“Nekā personīga”: Tad viņi jums neteica?

Nē. Viņi mani neaicināja. Viņiem vajadzēja man pateikt, ka tur būs krievu biljards. Es domāju, ka es neesmu pēdējā kija Latvijā krievu biljardā. Es tur varētu kādu nomasēt.

“Nekā personīga”: Tad jābrauc pēc gada.

Nu, gaidīsim vēl, kā tur būs.

39 komentāri