“Saskaņa” pirms vēlēšanām izmanto ASV lobista un Makeina kampaņas rīkotāja pakalpojumus

6 komentāri

“Saskaņas” līderis Nils Ušakovs TV3 raidījumam “Nekā Personīga” apstiprināja, ka kampaņas rīkošanai piesaistījis cilvēkus, kuri savulaik strādājuši ar ASV prezidenta amata kandidātu Džonu Makeinu. Kurš bijis ļoti ass Krievijas piekoptās politikas kritiķis. 

Lai pārprofilētos no Vladimira Putina sadarbības partnera par sociāldemokrātiem, “Saskaņa” pielikusi lielas pūles. Vairāku gadu laikā uzņemti kontakti ar sociāldemokrātiem Eiropā. Uz dažāda līmeņa sanāksmēm, kongresiem un mācībām braukuši gan politiķi, gan “Saskaņas” jauniešu organizācijas “Restart” dalībnieki. Arī mērs Nils Ušakovs centies kļūt rietumniecisks – Rīgas domes telpās uzņēmis ASV armijas kājniekus, ostā sagaidīja ASV kara kuģus. Un pēdējo gadu laikā Ušakovs vairākkārt braucis uz ASV. Par viņa gaitām gan pārsvarā dzirdēts vienpusējs Ušakova viedoklis Rīgas mēra soctīklos un preses relīzēs.

Tā savā “Facebook” profilā Ušakovs 2014. gada septembrī rakstīja, ka viņam notikušas konsultācijas ASV Valsts departamentā. Par esošo politisko situāciju Latvijā, krieviski runājošo minoritāti un integrāciju.

Citā braucienā tikšanās ar ASV republikāņu senatoru Lindsiju Gremu, kā arī bijušo diplomātu, Nacionālā izlūkdienesta pirmo direktoru Džonu Negroponti. Vēl tikšanās Nacionālajā drošības padomē, Kongresā un Valsts departamentā.

Arī pirms gada Rīgas mērs Ušakovs aizbrauca uz ASV, kur ne tikai nolasīja lekciju starptautisko attiecību studentiem Amerikāņu Universitātē Vašingtonā, bet arī satikās ar ietekmīgo senatoru Džonu Makeinu.

Foto redzams, kā “Vienotās Krievijas” sadarbības partneris draudzīgi rokojas ar vienu no asākajiem Krievijas politikas kritiķiem ASV.

Tā teikt, “aiz kadra” un ārpus soctīklos publicētām foto palika citi kontakti un tikšanās, kur Ušakovs piedalījies. “Nekā Personīga” rīcībā nonācis kāds e-pasts, kuru pirms ASV apmeklējuma decembrī Rīgas mēra vārdā izsūtījis kāds Deivids Merkels. Vēstulē ir ielūgums uz nelielām apaļā galda pusdienām ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu restorānā “Mirabelle” Vašingtonā, kas atrodas tikai divus krustojumus no Baltā nama.

E-pastā Ušakovs saukts par “iespaidīgu puisi un centrālo figūru Latvijas politikā”. Pieminēts, ka viņa partija pārtraukusi sadarbību ar Vladimiru Putinu. E-pastam pievienots arī Nila Ušakova biogrāfijas apraksts. Tajā paziņots, ka Nils Ušakovs “esot publiski atbalstījis NATO spēku izvietošanu Latvijā” un “iestājies pret Krievijas veikto Krimas aneksiju”.

2014. gada 6. martā Saeima pieņēma paziņojumu, kurā asi nosodīja Krievijas Federācijas Padomes lēmumu atļaut bruņoto spēku izmantošanu Ukrainas teritorijā, kā arī iejaukšanos Krimā.

Dienu pirms tam “Saskaņa” sasauca preses konferenci. Tajā partijas vadība Jānis Urbanovičš un Rīgas mērs Nils Ušakovs paziņoja “Saskaņas” valdes lēmumu, ka šis citu politiķu plānotais Krievijas nosodījums ir kļūdains. Jo pierādījumu par Krievijas vainu nav, nav zināms vai var ticēt aculiecinieku teiktajam, ka Ukrainā karo Krievijas karavīri. Tāpēc “Saskaņa” Krievijas nosodījumam nepiekrīt. Tā vietā jāturpina draudzīgas attiecības. Dienu vēlāk balsojumā par nosodījumu Krievijai visi “saskaņieši” nobalsoja pret.

Savukārt pirms vēlēšanām 2011. gadā “Nekā Personīga” atklāja, ka “Saskaņai” palīdzēja Vienotās Krievijas konsultanti. Viņi sapulcē Daugavpilī apmācīja vietējos jauniešus, kā zvejot latviešu balsis. KNAB trīs gadus veica pārbaudi un atklāja, ka kopumā Latvijā pirms ārkārtas Saeimas vēlēšanām strādājuši seši cilvēki no kompānijas “Nikolo M”, kas bija saistīta ar Putina partiju “Vienotā Krievija”. Tas maksājis vismaz 15 000 latu. Darbības slēpti koordinātas ar Jāni Urbanoviču. Izmeklēšanas ietvaros ierakstītajās telefonsarunās konsultanti viņu dēvējuši par “Lielo” vai “Draugu”.

2011. gadā Saeima nobalsoja, ka turpmāk par slēpta atbalsta saņemšanu no ārvalstīm draudēs arī kriminālatbildība. Tomēr KNAB uzskatīja, ka Urbanovičs no soda izbēdzis, jo likums grozīts jau pēc vēlēšanām. Tomēr slepeno palīgu un naudas piesaistīšana no Krievijas bija iemesls, kāpēc Jānim Urbanovičam vairs nedeva pielaidi valsts noslēpumam.

Nu tikai dažus gadus pēc konsultāciju saņemšanas no Putina kampaņas palīgiem, “Saskaņa” grib partijā iedvest rietumnieciskus vaibstus. Tam izvēlēts ASV lobists Deivids Merkels. Viņš savulaik bijis samērā augsta mēroga ASV valsts departamenta ierēdnis. Strādājis vairākos valsts amatos, kas saistīti ar Eiropas un Eirāzijas jautājumiem.

Bieži braucis uz dažādām postpadomju valstīm. “Wikilīks” nopludinātajās e-pasta sarakstēs lasāms, ka 2008. gadā Moldovā ticies ar šīs valsts premjeru.

Šobrīd Merkels ir pametis valsts amatus un izmanto iegūtos kontaktus, strādājot privātajā sektorā. Politikas pārzinātāji viņu sauc par ietekmes aģentu, kuram ir tuvas attiecības ar svarīgiem cilvēkiem Krievijā un citviet. Un kurš kā lobists palīdz ar kontaktiem un sakariem.

Lobists Merkels sniedzis intervijas Kremļa finansētajā televīzijā “Russia Today”. Arī piedalījies Azerbaidžānas galvaspilsētas Baku rīkotajā forumā “Eiropas savienība un tās kaimiņi”.

Un pirms gada Deivids Merkels Rīgā piedalījās Jāņa Urbanoviča un Vladimira Putina  padomdevēja Igora Jurgena vadītā Baltijas Foruma konferencē.

Visticamāk, Merkels bijis tas, kurš izlīdzējis Nilam Ušakovam ASV atrast politisko konsultantu, kas veidos “Saskaņas” 2018. gada kampaņu. Tas ir Kristians Ferijs. Viņš ir viens no līderiem kompānijā “The Trail blazer group”. Par viņu teikts, ka Ferijs “palīdz klientiem izstrādāt un īstenot stratēģiskās komunikācijas un vadības plānus, lai sasniegtu savus biznesa un politiskos mērķus”.

Ferijs bijis senatora Makeina prezidenta vēlēšanu kampaņas vadītāja vietnieks 2008. gadā.

Nils Ušakovs saka, ka par to lēmusi Saskaņas valde. Ušakova apgalvojums, ka partijas valde viņu deleģējusi rīkoties, vairākiem no Saskaņas valdes gan ir pārsteigums.