Saplaucis vien retais no 300 000 eiro vērtā projekta Krasta ielā dižkokiem

29 komentāri

Saplaucis tikai retais no dižkokiem  300 000 vērtajā projektā Krasta ielā – ap 100 koku ir tikpat kā bez dzīvības pazīmēm, lai gan līdz vasaras saulgriežiem, kad dabā vērojams skaistākais laiks, atlikusi mazliet vairāk nekā nedēļa, vēsta raidījums “Nekā personīga”.

Iespaidīgo 300 000 eiro vērto projektu par alejas apzaļumošanu cieši līdzās brauktuvei pērn pasūtīja Rīgas domes Mājokļu un vides departaments, bet īstenoja ”Rīgas meži”. Abos uzņēmumos augstākā vadība kopš pasūtījuma īstenošanas jau nomainījusies, un,  cik tagad rīdziniekiem izmaksās nepārdomātā projekta labošanas darbi, vēl pateikt nevar.

Zaļo zonu Krasta ielā no Salu tilta līdz pat Dienvidu tiltam iecerēja kā vērienīgu apzaļumošanas projektu. 120 dižkoki, ap 3000 dažādu krūmu un iekopts zāliens. Tomēr koku aleja starp abām  divvirzienu brauktuvēm nemaz neiepriecina. Ozoli izskatās pēc rēgiem, to vainagi vienīgi galotnē ir zaļi. Bet platlapu bērzi izskatās praktiski nokaltuši.

SIA “Koku eksperts” valdes loceklis, dendrologs Gvido Leiburgs

“Visi šie koki .. (tikpat labi varētu no meža atvest, iestādīt un augt, gluži tā nav.). Tādēļ ir kokaudzētava un kokaudzētavai ir zināms cikls. Kurā ir pēc noteikta gadu skaita, koki tiek izraksti un pārstādīti jaunā laukā. Un šāda izmēra kokiem vajadzētu četras līdz sešas reizes būt pārstādītiem. Ja kāda kokaudzētava ir nohaltūrējusi, un kāda no tām nepieciešamajām reizēm bijusi izlaista, tad tajā sakņu kamolā ir nepietiekams daudzums mazo, uzsūcošo saknīšu.”

300 000 eiro vērtais projekts ir Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta pasūtījums. To steidza pabeigt pērn vēlēšanu gadā.

Līgums starp Rīgas domes Mājokļu un vides departamentu un “Rīgas mežiem” par apstādījumiem Krasta ielā tika slēgts nedēļu pirms Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām. Tobrīd abas līgumslēdzējpuses tika kontrolētas no partijas “Gods kalpot Rīgai” puses.

Krasta ielas apstādījumu projektu izstrādāja jau pirms četriem gadiem. To veica SIA “ALPS Ainavu projektēšanas darbnīca”. Pēc varas maiņas Rīgas domes vēlēšanās tika steigā pasūti dižkoki un tos stādīja vēlā rudenī īsi pirms bargās ziemas. Tobrīd departamenta vadībā atradās pieredzējušais Anatolijs Aļeksejenko, kurš arī kandidēja vēlēšanās, taču domē neiekļuva.

Pēc rūpīgas speciālistu izmeklēšanas ir skaidrs, ka stādu kvalitāte nav vainīga. Arī  fotogrāfijas “Rīgas mežu” mājas lapā, un “Nekā personīga” pērn novembrī filmētais rāda, ka bedres dziļums, augsnes sagatavošana un laistīšanas sistēma atbilst labai praksei. Kāpēc koki jūnijā nav saplaukuši  – atbilde meklējama tajā, ka vēlēšanu gadā projektu sasteidza un dižkokus iestādīja pirms ziemas, un kokus nobeigusi uz brauktuves kaisītā sāls.

SIA “Koku eksperts” valdes loceklis, dendrologs Gvido Leiburgs

“Tā galvenokārt ir sāls ietekme, tas ko mēs šeit redzam. Un tā problēma, kāpēc tas ir tā, ir saistīta ar braukšanas ātrumu. Jo mazāks ir ātrums, jo faktiski neveidojas gaisa plūsmas, kas satur tos sāls pilienus, kas var ļoti tālu pārvietoties un nosēsties koku vainagos. Šinī gadījumā autobraucēju komforts Krasta ielas apstādījumos izmaksāja tos 200 000 eiro [bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN)]. ”

Sāls kaitīgā ietekme ir vispārzināms fakts. Kokiem pilsētā un pie šosejām ir plaši novērojami sāls emulsijas bojājumi.

Tā kā pavasaris bija nokrišņiem bagāts, tas mazināja sāls koncentrāciju vainagos, tomēr koki joprojām ir sliktā stāvoklī. Un tiem  steidzami nepieciešama vainaga retināšana. Lielākajai daļai  koku  vainags jāapgriež pat  no 70 līdz  95%.

“Lūk, ir zars. Pilnībā nokaltis. Šis zars ir beigts. Griešana šobrīd būtu ļoti svarīga lieta, tas, kas nav izdarīts rudenī. Šis pilnībā zaudējis augtspēju. Redziet, visi ir nokaltuši un tas ir sāls darbības rezultāts. Bet lielais centrālais dzinums ir saglabājis augtspēju. Tas ir dzīvs, šis zars. Un šeit plauks mazie snaudošie pumpuri,” stāsta SIA “Koku eksperts” valdes loceklis, dendrologs Gvido Leiburgs.

Koku eksperts rekomendē jaunus kokus mirušo vietā vairs nestādīt. Un vēl pagaidīt līdz nākamajam pavasarim.

Lasi vēl: Rīgā uzlabos Krasta ielas apstādījumos esošo koku stāvokli

Mājokļu un vides departamenta direktora pienākumu izpildītājs Edijs Pelšs amatā ir nesen un neredz, no kā prasīt atbildību par notikušo. Projekta autors izvēlēts vienpersoniski no viņa priekšgājēja Anatolija Aļeksejenko puses un  līgumu nav virzījis ne departamenta jurists, ne finansists. Viņš arī apzinās, ka izvēlētais laiks rudens nav bijis piemērots stādīšanai tikai tāpēc, ka jāsteidz apgūt budžets līdz gada beigām.

“Es nevaru no kolēģiem šobrīd prasīt nekādu atbildību, jo līgums nav vīzēts. Es runāju par projektēšanas līgumu. Bet sakne jau aug tur. Kad tajā momentā, kad projekts tika izstrādāts, tika pieņemts lēmums, ka tur būs šāda veida augi,” saka Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departamenta direktora pienākumu izpildītājs Edijs Pelšs.

“Rīgas meži” raidījumam “Nekā personīga” sniedza atbildi, ka koku sugu un stādīšanas laiku noteica pasūtītājs. No šīs pašas piegādes viens bērzs un divi ozoli esot iestādīti Kronvalda parkā. Tur tie ir sazaļojuši, kas apliecinot piegādāto dižkoku kvalitāti un spēju augt.

Patlaban vēl pāragri spriest, cik koku izdzīvos šajā un nākamajā gadā. Ar Aļeksejenko “Nekā personīga” neizdevās sazināties. Aļeksejenko zaudēja jaunās domes koalīcijas uzticību un patlaban ar domi tiesājas par nepamatotu atlaišanu.

29 komentāri