Saeimas deputāts Artis Rasmanis atkārtoti pārkāpj Satversmi

19 komentāri

Saeimas deputātiem piederoši uzņēmumi nedrīkst saņemt valsts un pašvaldību pasūtījumus. Šāds aizliegums ir ne vien likumā par interešu konfliktu novēršanu, bet arī Satversmē. Tas darbojas jau 95 gadus. Tomēr Zaļo un zemnieku savienības frakcijas deputāts Artis Rasmanis uzskata, ka aizliegums uz viņu neattiecas.

Uzņēmums, kurā viņam pieder puse kapitāldaļu, ir uzvarējis Cēsu domes konkursā par ielu tīrīšanu. Deputāts ir apņēmības pilns saglabāt savu deputāta vietu un vienlaikus tīrīt Cēsis, neraugoties uz Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja brīdinājumu, ka tā viņš pārkāps likumu.

Artis Rasmanis atpazīstamību ieguva kā motosportists. Viņš ar Kristeru Serģi pasaules čempiona laurus plūca piecas reizes. Pēc sportista karjeras beigšanas viņš kļuva par uzņēmēju un, pateicoties sportā iegūtajai popularitātei, 2005. gadā no Tautas partijas saraksta ievēlēts Cēsu domē, bet 2014. gadā jau  no Zaļo un Zemnieku saraksta Saeimā.

Vienlaikus Rasmanim pieder puse kapitāldaļu kompānijā Rasmanis un Dankers. Firma nodarbojas ar ceļu būvi un uzturēšanu. Līdz ievēlēšanai Saeimā, bija uzņēmuma valdes priekšsēdētājs. Tagad šos pienākumus pilda dzīvesbiedre Evita Simsone. Viņa ir arī Nodarbinātības valsts aģentūras direktore.

Uzņēmums veiksmīgi piedalās ceļu uzturēšanas iepirkumos. Klienti ir gan Latvijas Valsts meži, gan pašvaldības. Firmas apgrozījums pērn bija 600 tūkstoši eiro. Pērn Cēsis izsludināja konkursu par ielu uzturēšanu. Tas ir līdz šim apjomīgākais pasūtījums. Plānoti darbi 1,8 miljonu vērtībā.

Konkursā pieteicās arī kompānija “Rasmanis & Dankers”, kas Cēsu ielas tīrīja arī pirms tam. Konkursa komisija, kuras vadībā ir Rasmaņa partijas biedrs Jānis Goba, firmu “Rasmanis & Dankers” atzina par uzvarētājiem.

Tomēr ir viens neliels šķērslis – Satversme. Saeimas deputāts nedrīkst saņemt valsts un pašvaldību pasūtījumus ne tieši, ne pastarpināti. Tas rakstīts Satversmes 32. pantā, kas ir spēkā no 1922. gada 7. novembra.

Satversmes 32. pants:

Saeimas loceklis nevar pats, ne arī uz citas personas vārdu saņemt no valsts pasūtījumus un koncesijas. Šā panta nosacījumi attiecas uz ministriem, ja arī viņi nav Saeimas locekļi.

Analogs aizliegums ierakstīts likumā Par interešu konflikta novēršanu. Tomēr Rasmanis šķēršļus dalībai konkursā neredz. Viņš atsaucas uz Interešu konflikta novēršanas likuma normu, ka amatpersonas drīkst saņemt valsts pasūtījumus, ja tie iegūti, uzvarot atklātos konkursos.

Tāda norma ir, bet tā attiecas uz zemāka ranga amatpersonām, piemēram, valsts kontrolieri, KNAB priekšnieku, VID ģenerāldirektoru. Rasmanis uzskata citādi.

Rasmanis vairākkārt uzstāja, ka piedalīties atklātos konkursos viņam atļāvis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Pierādījumus šādam KNAB skaidrojumam viņš solīja parādīt, taču līdz raidījuma tapšanai mēs tos nesaņēmām. KNAB to noliedz. Rasmanim nosūtīts aicinājums nepārkāpt likumu.

KNAB uzskata, ka Saeimas deputāts un firmas īpašnieks vienlaikus nedrīkst saņemt pasūtījumu no valsts vai pašvaldības. Ja Rasmaņa firma parakstīs līgumu ar pašvaldību, viņš būs pārkāpis likumu un saņems sodu. Bet firmai un Cēsu domei likums nekādas sankcijas neparedz.

Ielu tīrīšanas konkurss ir iedzinis strupceļā Cēsu pilsētas domi. Vadība saprot, ka Saeimas deputāta Arta Rasmaņa firma nedrīkstēja piedalīties konkursā, taču domes juristi nevarot atrast nevienu likuma pantu, kas ļautu domes vadībai līgumu neslēgt.

Jānis Rozenbergs, Cēsu domes priekšsēdētājs

Ja nonāks līdz līguma slēgšanas brīdim, tad man gandrīz vai gribētos vērsties pie likumdevēja ar jautājumu, kā šādā gadījumā rīkoties. No vienas puses, ir likums, kas pasaka, ka deputātam, Ministru prezidentam, arī Valsts prezidentam piederošas kapitālsabiedrības nevar pretendēt uz valsts pasūtījumiem, un šajā gadījumā mēs redzam to, ka tas ir tas gadījums. Parakstot līgumu, sanāk, ka mēs redzam pārkāpumu, bet visa atbildība tiek uzlikta uz uzņēmumu, uzņēmuma īpašnieka pleciem.

Cēsu domes Iepirkumu komisija prasījusi padomu gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, gan Iepirkumu uzraudzības birojam. Šķēršļu Rasmaņa firmai saņemt pasūtījumu neesot.

Jānis Goba, Cēsu domes Iepirkumu komisijas priekšsēdētājs

Mēs iepirkumu uzraudzības birojam prasījām, vai varam slēgt līgumu ar Arti Rasmani un  kādas ir mūsu tālākās rīcības. Un tad viņi teica, ka Iepirkumu likumā tāda punkta, lai izslēgtu Arti Rasmani, nav.

Šis nav pirmais gadījums, kad deputāts Rasmanis nonācis konfliktā ar Interešu konfliktu novēršanas likumu. 2015. gadā Saeima izdeva viņu sodīšanai par līdzīgu pārkāpumu. Viņa kompānija “Rasmanis & Dankers” bija noslēgusi līgumu par meža ceļu kopšanu ar valsts kapitāla sabiedrību Latvijas Valsts meži. Toreiz Rasmanis tika viegli cauri. Viņš vainu atzina, notikušo skaidroja ar pārpratumu un neuzmanības kļūdu. KNAB viņam lika maksāt 180 eiro naudas sodu.

Taču par šo pārkāpumu var draudēt ne vien administratīvais sods, bet arī kriminālatbildība. Krimināllikumā ir pants par valsts amatpersonai noteikto ierobežojumu pārkāpšanu, kas paredz piecu gadu cietumsodu, ja to ir izdarījusi valsts amatpersona, kas ieņem atbildīgu stāvokli. Taču Rasmanis no saviem uzskatiem neatkāpjas.

Cēsu pašvaldības ielu kopšanas konkurss ir apstrīdēts Iepirkumu uzraudzības birojā. Trešdien sūdzības izskatītas. Birojs savu lēmumu paziņos nākamnedēļ. Tad arī būs skaidrs, vai deputātam Rasmanim būs iespēja atkārtoti pārkāpt Satversmi.

Edgars Pastars, zvērināts advokāts, konstitucionālo tiesību eksperts

Satversmes 32. panta mērķis ir veidots tieši ar to, lai deputāti savas Intereses nestādītu augstāk par sabiedrības interesēm vai arī neradītu iespaidu, ka tāpēc, ka viņš ir deputāts, tad viņš uz sabiedrības interešu rēķina saņem kādu pasūtījumu. Turklāt šeit nav nozīmes, kā tas bija agrāk, vai ir konkurss vai nav. Un jāsaka, ka mūsdienu Latvijā pret šo jautājumu izturas ļoti liberāli, ja paskatās starpkaru periodā, ir bijuši deputāti, kas astoņus gadus turējuši spirta brūzi neatļautā kārtā un sodu likumā par to bija paredzēts cietums ne tikai pašam deputātam, bet arī tam, kas šo pasūtījumu valsts vārdā ir izsniedzis.

Lai par šādu Saeimas deputāta pieļautu Satversmes pārkāpumu varētu saukt pie kriminālatbildības, izmeklētājiem ir jāpierāda, ka nodarījums ir radījis būtisku kaitējumu. Taču tiesu prakse rāda, ka tiesneši parasti nostājas amatpersonu pusē, prasot apsūdzībai precīzus aprēķinus, cik tieši liels kaitējums pārvaldes kārtībai un valsts varai nodarīts.  Taču ne Saeimas, ne citu iestāžu prestižu un godu nav iespējams izmērīt.