Saeimas deputāta znota uzņēmums arī iesaistīts OIK skandālā

1 komentārs

Nestrādājoša koģenerācijas stacija, kas uz pārbaudes brīdi atvedusi ģeneratoru atrādīšanai “Sadales tīklam”, lai saglabātu tiesības pārdot elektrību par paaugstinātu tarifu. Oktobrī “Nekā personīga” atklāja virkni šādu gadījumu. Pēc saceltā skandāla no amatiem ir nācies šķirties uzņēmuma “Sadales tīkls” vadībai – valdes priekšsēdētājam Andrim Pinkulim un valdes loceklim Rolandam Lūsveram.

Ekonomikas ministrija sāka pārbaudi par virkni uzņēmumu. Tomēr rezultātu vēl nav. Visiem aizdomīgajiem uzņēmumiem joprojām ir licences, lai pārdotu elektrību par paaugstinātu tarifu.

Šonedēļ uzzinājām par vēl vienu šādu gadījumu Līvānos. SIA “Energo Fortis” 23. augustā atrādījis “Sadales tīklam” pārvietojamu ģeneratoru. Atbildīgais darbinieks pat nebija pamanījis, ka tā ražotā elektrība “Sadales tīklā” nenonāk. 2012. gadā SIA “Energo Fortis” Ekonomikas ministrijā lūdza atļauju būvēt koģenerācijas staciju Jersikā, pie Līvāniem. Solīja lielu, sešu megavatu jaudu. Pašvaldība uzņēmējam elektrostacijas ierīkošanai bija atvēlēja veco katlumāju.

Līvānu būvvalde bija izdevusi būvatļauju. Banka uzņēmumam bija izsniegusi 2,7 miljonu kredītu. Šķita, ka ir viss, lai Līvānos varētu darboties elektrostacija. Atlika tikai katlu mājā staciju iebūvēt. Tomēr pagāja pieci gadi, bet elektrības ražošana tā arī neuzsākās.

Līvānu būvvalde Ekonomikas ministrijai raksta, ka būvatļauja koģenerācijas stacijas celtniecībai izsniegusi uzņēmumam “Energo Fortis” 2012. gadā uz diviem gadiem. 2017. gadā, apsekojot teritoriju redzams, ka uzbūvēts nav nekas. Un, ja uzņēmums grib kaut ko būvēt, tam būtu jāprasa jauna būvatļauja.

23. augustā “Sadales tīkla” komisija apseko objektu un konstatē, ka stacija elektrību ražo. Valsts akciju sabiedrības “Sadales tīkls” Austrumu ekspluatācijas daļas vadītājs Edgars Soldāns ir uzrakstījis aktu un parakstījis, kurā paziņo, ka šajā vietā ir elektrostacija, jo viņa rīcībā ir akts par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā.

2012. gadā “Elektro Fortis” bija solījis sākt ražot elektrību līdz 2017. gada 29. augustam ar jaudu seši megavati. Tomēr šī gada sākumā uzņēmums vērsās ministrijā ar lūgumu jaudu samazināt līdz mikroskopiskam 0,01 megavata apjomam, jo esot problēmas ar investoriem un jaudīgu iekārtu vēl nevar atļauties.

Apliecinājums par kaut nelielu elektrības ražošanu uzņēmumam ir eksistenciāli svarīgs, jo pretējā gadījumā zūd 2012. gadā iegūtā licence enerģijas pārdošanai par paaugstinātu tarifu. Lūgums samazināt jaudu nonāk pie valsts sekretāra vietnieka Jāņa Patmalnieka, kurš atbild: lai notiek!

 

Jānis Patmalnieks

Jānis Patmalnieks
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

Nu, viņi vērsās pie ministrijas ar lūgumu sniegt skaidrojumu, vai var uzstādīt mazākas jaudas ģeneratoru, ko Ekonomikas ministrija viņiem arī piešķīra šādu atļauju. (NP: Kāpēc?) Nu, tas ir saistīts ar to, ka tāda prakse ir Ekonomikas ministrijai iepriekš izveidojusies. Viņiem jau šī jauda bija diezgan maza, tie ir kaut kādi 20 kilovati. (NP: Vai bija pamats uzskatīt, ka viņi ražos kaut ko nopietnu, ka būs spēlētājs?) Nu tas bija, turpinot iepriekšējo praksi. Šāda te atļauja tika sniegta. (NP: Tad pamats – prakse?) Nu prakse, kas iestādei uzliek par pienākumu līdzīgos gadījumos rīkoties arī šajā gadījumā. (NP: Tad individuāli katrs gadījums netika izskatīts toreiz?) Individuāls vērtējums bija, iespējams, cik daudz mēs vērtējam pieejamās informācijas apjoma ietvaros.

 

 

Šonedēļ no amata nācies aiziet “Sadales tīkla” Austrumu ekspluatācijas daļas vadītājam Edgaram Soldānam. Izrādās, ka uz laiku novietotais ģenerators “Sadales tīklam” tā arī nebija saražojis nevienu kilovatu elektrības. To Soldāns nebija pamanījis, bet dokumentu bija parakstījis

 

Raimonds Skrebs

Raimonds Skrebs
AS “Sadales tīkls” valdes loceklis

Mēs esam konstatējuši, ka saražotā elektroenerģija šajā stacijā netika nodota mūsu tīklā, kā rezultātā mēs esam atcēluši gan aktu par paralēlo darbu ar sistēmu, gan atļauju elektrostacijas darbam ar sistēmu. Un, jāsaka pēc šīs konstatācijas esam arī izbeiguši darba tiesiskās attiecības ar komisijas vadītāju. (NP: Tātad kaut kāds elektrības ražojums tur ir bijis, bet tā nav nodota jūsu tīklā – kaut kā tā tur varētu būt?) Jā, nu tā sanāk šajā situācijā. (NP: Kur tad tā ir palikusi, ja nav nodota jūsu tīklā?) Nu to mēs nevaram pateikt. Jo stacija pēc būtības strādā – tā var strādāt pašpatēriņāun tā tālāk.

 

 

Uzņēmuma “Energo Fortis” vadītājs Andris Volanskis strādā Ķekavas domē. Ir domes priekšsēdētājas padomnieks un pilsētas izpilddirektora vietnieks. Volanski izdodas sazvanīt tikai piektdienas novakarē. Uzņēmējs atzīst, ka iekārtu elektrības ražošanai atvedis tikai uz brīdi, kamēr “Sadales tīkls” veic pārbaudi.

 

Andris Volanskis
SIA “Energo Fortis” valdes loceklis

Šī iekārta dotajā momentā ir atpakaļ tur, no kurienes mēs to īrējām. Tā ir Spānijā. (NP: Uz cik ilgu laiku tā tika izīrēta?) Ja nemaldos, pusotru vai divus mēnešus viņa mums bija. (NP: Tad tā darbojās pusotru mēnesi?) Pusotru mēnesi gluži nē. Tā nebūtu taisnība. Tā darbojās aptuveni pie mēneša. Varbūt, ka ne tik ilgi – ap trim nedēļām.

 

Uzņēmējs stāsta, ka viņam neiet – iepriekšējais investors atteicies turpināt darbu, vainīga arī valdība, kas vilcinājusies atklāt precīzu iepirkuma cenu. Šogad uzradies jauns investors – “Rīgas brīvostas” uzņēmējs Andrejs Laškovs. Nu viss būšot savādāk.

“Bet “Sadales tīklos” mums saka, ka jūs neesat. (NP: Šī stacija nav ražojusi elektrību “Sadales tīklam”? “Sadales tīklā” šī elektrība nav nonākusi?) Nē, nu pilnīgas muļķības. Bet tur tak ir “Sadales tīkla” akts bija, komisija bija, kur viņi pieņēma visu šo iekārtu, fotofiksācija, regulēja, skatījās, kā tas viss notiek normatīvajos aktos,” – tā telefonsarunā norāda Volanskis.

Par uzņēmuma attīstību ir zinošs vēl kāds ietekmīgs cilvēks – Volanska sievastēvs, Saeimas deputāts no ZZS, līvānietis Jānis Klaužs. Viņš ir ietekmīgs politiķis. Ir bijis arī Līvānu domes vadībā, šobrīd ir divās pilsētas sabiedriskajās organizācijās. Viņam nav daļas znota uzņēmumā, tomēr par tā attīstību viņš uztraucas kā par savu. Klaužs par elektroenerģiju spriež arī no pilsētas pozīcijām. Pēc pieciem gadiem valsts obligātā iepirkuma kārtībā elektrību no koģenerācijas uzņēmumiem vairs par paaugstinātu tarifu nepirks. Vēl piecus gadus Līvānu uzņēmumiem būtu iespēja saņemt siltumu par lētāku cenu. Netālu no iecerētās spēkstacijas atrodas SIA “Līvānu mājas un logi”, kur Klaužam pieder 38%.

 

Jānis Klaužs

Jānis Klaužs
Saeimas deputāts (ZZS)

Tad es gribētu paust savu viedokli attiecībā par šādām koģenerācijas stacijām, par kurām tagad nu ir ļoti milzīga cepšanās. Un tiek saskatīti nezin kādi noziegumi, noziegumu sastāvdaļas vai kaut kas tāds. Mans viedoklis, ka šādām nelielām stacijām būtu jābūt katrā apdzīvotā vietā.

 

Jau pēc “Nekā personīga” brauciena uz Līvāniem un sarunas ar amatpersonām Klaužs zvana no kādas NVS valsts, kur aizbraucis nedēļas nogalē. Deputāts aicina izprast “Energo Fortis” nedienas un mudina sižetu veidot objektīvi.

 

Jānis Klaužs

Jānis Klaužs
Saeimas deputāts (ZZS)

Starp citu – jūs domājat, ka tā koģenerācija ir ārprātīgā zelta bedre? Nu, ne tuvu tam. Ekonomikas ministrija noteikusi 9% to rentabilitāti un viss. Tur jau stāsts ir par vēl rūpnīcu pielikt klāt, kura tur to siltumu paņem. Ne jau tur tā koģenerācija to visu iznesīs.

 

Ekonomikas ministrija SIA “Energo Fortis” izsniegusi licenci 48 000 megavatstundu saražošanai gadā. Ja elektrību ražotu, tad obligātais maksājums varētu sasniegt 6,8 miljonus eiro gadā.

Jānis Patmalnieks

Jānis Patmalnieks
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

(NP: Vai šim uzņēmumam turpinās licence?) Pašlaik turpinās, taču Ekonomikas ministrija pārbauda šo un citus gadījumus pašlaik, un tuvāko mēnešu laikā mēs arī pieņemsim lēmumus attiecībā uz šīm stacijām. (NP: Būvatļaujas nav, elektrību neražo, nav nodots ekspluatācijā, vai tas ir pamats uzturēt šo licenci joprojām, kā jūs sakāt, mēnešus vēl turpmākos?) Nu, tas ir tas, ko mēs vērtējam un saskaņā ar pastāvošo kārtību, kādā iestādēm ir jāpieņem lēmumi, mēs esam tagad konsultējušies ar Būvvaldi, mums ir pienākums jautāt paskaidrojumus arī komersantam, pēc šo paskaidrojumu saņemšanas mēs varam pieņemt arī lēmumu.

TOP komentāri

  • Zifrīds
    +6 +5 -1

    Zifrīds

    znots ir par tupu , lai bez sievastēva līdzdalības rīkotu šādu afēru ar kuru var mierīgi aptīrīt valsti

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl