Ruks: Precīzi tāda paša apmēra kokaīna kravas kā veikalos Latvijā konstatētas arī Polijā un Čehijā

0 Komentāru

“Žanra klasika!” – tā par banānu kastēs paslēptajām kokaīna kravām, kuras narkomafijas loģistikas dēļ nenonāk pie pasūtītāja, bet gan pārtikas veikalos, saka narkoceļu pārzinātāji. Ja iepriekš šāds pats kļūdains sūtījums atrasts veikalos Polijā, Vācijā, Beļģijā, tad pirms Ziemassvētkiem iespaidīgs kokaīna daudzums atrasts arī pie mums – Latvijā. Policija saistībā ar notikušo ir sākusi kriminālprocesu, un minētā kontekstā raidījums “Nekā personīga” uz sarunu ir uzaicinājis Valsts policijas priekšnieku Armandu Ruku.

“Nekā personīga”: Ko policijai pa šīm svētku dienām un arī jaunā gada pirmo nedēļu ir izdevies noskaidrot “Maxima” kokaīna lietā?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Šis nav tikai Latvijas mēroga jautājums, plaši sadarbojamies ar citām valstīm. Šobrīd varu pateikt, ka precīzi tāda paša apmēra kravas ir konstatētas Polijā, Čehijā. Attiecīgi, sadarbojamies ar šo valstu radniecīgajiem dienestiem. Tāpat saistībā ar visiem loģistikas jautājumiem, iespējamajiem pārvadājumu virzieniem pasūtītājiem, organizētājiem utt. Sadarbība ir gan ar Lietuvu, gan ar Igauniju un tā tālāk. Arī Eiropols ir iesaistīts.

Lasi vēl: Latvijā lielākais banānu izplatītājs “Banalat” sadarbojas ar policiju “Maxima” veikalos atklātās kokaīna lietas kontekstā

“Nekā personīga”: Cik saprotams, aizdomās turamo personu Latvijā nav. Vai šajās divās citās valstīs ir?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Patlaban es šo negribētu komentēt.

“Nekā personīga”: Kāda kvalitāte ir Latvijā atrastajām narkotikām, un aptuveni kāda ir vērtība šai kravai?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks:  Patlaban joprojām turpinās ekspertīzes, jāsaprot, – katrs grams, katrs daudzums ir jānosver, ķīmiski jāizpēta un tad var dot galaslēdzienu. Bet pirmšķietami narkotikas ir ļoti tīras, tātad nāk, visticamāk, pa taisno no ražotāja. To vērtība ir lēšama noteikti vairāk nekā 30 miljoni eiro.

“Nekā personīga”: Tā saucamajā Kokneses lietā izmeklēšana ir pabeigta, nākamajā piektdienā sākas tiesa, uz apsūdzēto sola četras personas, tajā skaitā bijušais  Valsts policijas darbinieks Agris Vaivods. Tomēr pats pārvadātājfirmas “JS Products” īpašnieks Jānis Skrābāns paspēja pirms policijas specoperācijas aizmukt no valsts, joprojām ir meklēšanā. Par ko policija Skrābānu tur aizdomās?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Par dalību šajā noziegumā.

“Nekā personīga”: Kāda bija viņa dalība?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Šobrīd atturēšos to komentēt. Katrā ziņā viņš nebija pēdējais cilvēks..

“Nekā personīga”: Katrā ziņā uz apsūdzēto sola patlaban sēž izpildītāji. Tad sanāk, ka iespējamais sarunu vedējs ir pabrīdināts. Kas viņu varēja pabrīdināt, vai tā varētu būt informācija, kas noplūda no policijas?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Ja mēs runājam par kokaīnu, tad tā izcelsme viennozīmīgi vienmēr pamatā ir Dienvidamerika, šeit nevaram runāt tikai par pieciem Latvijas valstspiederīgajiem, šī ķēdīte ir garāka un iesaistīto loks noteikti ir plašāks. Vienkārši tā ir transnacionālā organizētā noziedzība, tas nav pirmais gadījums un Latvija nav pirmā valsts, kur tas notiek. Mēs labi zinām, kas notiek Centrāleiropas valstīs, lielajās ostās, kur vēl tiek izņemti lielāki daudzumi. Jāsaka, jā, ka joprojām notiek šīs personas meklēšana.

“Nekā personīga”: Bet viņu nepabrīdināja, tas ir noskaidrots?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Manā rīcībā tās informācijas nav. Biju klāt izmeklēšanā kopš, var teikt, tās paša sākuma savas kompetences ietvaros, īpaši nebija laika kaut ko pabrīdināt pirms sākās izmeklēšana. Vismaz Latvijas policijai pirms tam nebija informācijas tādā apmērā, ka par to varētu kāds ierindas policists vai vēl kāds pabrīdināt.

“Nekā personīga”: Ir izskanējis neoficiāli, ka Skrāpāns ir Spānijā, varat to apstiprināt?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Nevaru es apstiprināt.

“Nekā personīga”: Kā veicas ar izmeklēšanu, trīs gadi jau pagājuši?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Redzēs, kā ies ar pierādījumu nostiprināšanu attiecībā pret četrām personām, kuras nākamnedēļ sēdēs uz apsūdzēto sola. Mēs uzskatām, ka viņu vaina ir pierādīta. Bet, protams, ir jāturpina meklēt, šī persona ir jāatrod un varbūt turpināsim šķetināt tālāk…

“Nekā personīga”: Gada pēdējās dienās veicāt vairākas augsta līmeņa vadītāju rotācijas policijā. Kāpēc šādas rotācijas?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Rotācija ne vienmēr nozīmē ko sliktu. Šajā gadījumā pilnīgi kategoriski noraidu aizdomas, ka kāds no cienījamiem virsniekiem ir sadarījis kaut ko tādu, ka viņš būtu jārotē sliktu darba rezultātu vai kādu aizdomu dēļ. Rotācija ir viena no cilvēka resursu vadības metodēm, kā attīstīt iestādi. Šie vīri ir vairāk nekā sešus gadiem bijuši amatos, sevi pierādījuši. Manā rīcībā nav nekādu ziņu, ka šie vīri būtu kaut kādā veidā iesaistīti kaut kā tādā, par ko šos vīrus būtu jārotē sliktā nozīmē.

“Nekā personīga”: Pēteris Bauska arī savulaik ENAP nonāca rotācijas rezultātā, lai “stiprinātu un attīstītu ekonomisko noziegumu izmeklēšanu”. Bauskam tas izdevās?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: Nu jūs taču redzat, cik arestēto, cik ir iesaldēto, cik ir konfiscēto līdzekļu, kā ir norisinājusies ekonomisko noziegumu apkarošanas attīstība. Protams, ka ideālu pasauli varam vien iedomāties, nenoliedzami, ka ir kur attīstīties, nāk klāt visādas jaunas lietas, piemēram, digitalizācija, arī noziedzības jomā – transformējas noziedzība uz digitālo pasauli. Tie ir reāli izaicinājumi ne tikai ekonomisko noziegumu jomā. Kāpēc Bauskas kungs aizrotēts uz organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes amatu, tāpēc, ka es un Kriminālpolicijas augstākā vadība, mēs uzskatām, ka jāceļ VP kapacitāte spējā apkarot organizēto noziedzību, atpazīt un arestēt noziedzīgā ceļā iegūto mantu šeit pat mūsu valstī citiem darboņiem, kas nodarbojas ar narkotisko vielu nelegālu apriti. Tas ir mērķis, un Bauskas kungam ir šī pieredze, un viņš spēs iedvest jaunu elpu šajā iestādē, manā skatījumā.

“Nekā personīga”: Ja atceramies, viens no Latvijas tautsaimniecībā svarīgākajiem uzņēmumiem “Liepājas metalurgs” pirms deviņiem gadiem nonāca bankrota priekšā, valsts ieguldīja milzīgus līdzekļus – 160 miljonus eiro, jo bija aizdomas, ka patiesībā uzņēmums ir izzagts, tajā skaitā varētu būt iesaistīti šajā pasākumā īpašnieki. Naudu neatguva, uzņēmums darbību neatsāka, ENAP sāka trīs kriminālprocesus, no kuriem visi izbeigti, viens vēl pērn septembrī. PVN karuseļu shēmas, metāllūžņos nodoti “Liepājas metalurga” līdzekļi, krāpšana neapstiprinājās vai, pareizāk sakot, lieta izbeigta noilguma dēļ. Tādu – noilguma izbeigtu lietu – policijā ir gandrīz puse. Par ko tas liecina? Par to, ka policijai, iespējams, ir bijušas aizdomas, bet pierādījumi nav tikuši laikā savākti. Ko dos šīs rotācijas, ja izmeklētāji un operatīvie darbinieki paliek tie paši, ar tādām pašām iemaņām un prasmēm?

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks: VP. Seni notikumi, bet, protams, ļoti zīmīgi. Tamdēļ, ka ir šis zīmīgums, iedomājieties, ko nozīmē nepievērst šāda mēroga lietai pilnu uzmanību, kvalitatīvu izmeklēšanu un tamlīdzīgi. Cik man zināms, viens izdalītais kriminālprocess pret valsts kases amatpersonām un arī tā laika ministru, manuprāt, tika nodots prokuratūrā kriminālvajāšanai, attiecīgi, bet beigās, manuprāt, ģenerālprokuratūra pieņēma galalēmumu. Nav jāvērš uzmanība tikai policijas darbam, tas ir arī uzraugošās iestādes darbs, kopdarbs, ja tā jāsaka. Mēs esam gatavi atbildēt par kļūdām, bet vienās ragavās ar prokuratūru.

0 Komentāru