Komentāri

Līdz šim raiti ritējušais process par atlīdzības piešķiršanu vīrietim, kura sievu un četrus gadus veco meitiņu sabrauca Rīga satiksmes trolejbuss, tagad varētu ievilkties pat uz vairākiem gadiem, vēsta Nekā personīga.

Atgādināsim, ka 2014. gada maijā notika traģisks negadījums, kad trolejbusa vadītāja sabrauca jaunu sievieti un viņas meitiņu. Ansis Priede, kura tuvinieki gāja bojā negadījumā, ir cēlis prasību pret apdrošināšanas sabiedrību, kas viņam nodarītās morālās ciešanas bija novērtējusi 300 eiro vērtībā, jo tā nosaka Ministru kabineta noteikumi. Pirmās instances tiesa nosprieda, ka apdrošināšanas sabiedrībai jāmaksā nevis 300 eiro, bet 100 tūkstoši. Spriedums ir pārsūdzēts, un šonedēļ lietu izskatīja apelācijas instance. Līdz šim tiesāšanās smagnējajā Latvijas tiesu sistēmā ir ritējusi raiti.

Nākamnedēļ tiesai būtu jānolasa spriedums. Tomēr apdrošinātāja pārstāve tiesai noklusēja par kompānijas Gjensidige reorganizāciju un to, ka viņas pilnvaras ir apšaubāmas. Tas līdz šim raiti ritējušo procesu var ievilkt daudzu gadu garumā.

Ir pagājuši divarpus gadi, kopš 26. maija rītā Rīgā, Čaka ielā, trolejbuss sabrauca jaunu sievieti ar bērnu. Tā bija Anša Priedes sieva un viņu četrus gadus vecā meitiņa Žanete. Vienā mirklī viņš bija palicis bez savas ģimenes. Pie Rīgas satiksmes trolejbusa stūres bija ap 60 gadu veca kundze, kas notikušo pārdzīvo, taču vainu neatzīst. Krimināllietu pret viņu vēl izskata Latgales priekšpilsētas tiesa.

Par sievas un meitas nāvi apdrošinātājs samaksā 300 eiro

Trolejbusa īpašnieces, Rīgas satiksmes atbildība apdrošināta apdrošināšanas sabiedrībā Gjensidige. Kompānija ģimeni zaudējušajam Ansim Priedem kā morālā kaitējuma atlīdzību samaksāja 300 eiro, jo tā noteica valdības pieņemti noteikumi. Šos noteikumus par neatbilstošiem Satversmei neilgi pēc traģēdijas atzina Satversmes tiesa, taču apdrošināšanas kompānija uzstāj, ka uz šo nelaimes gadījumu tie tomēr attiecas. Ansis Priede vērsās tiesā. Jūnijā Vidzemes priekšpilsētas tiesa no apdrošināšanas kompānijas Gjensidige piedzina 100 tūkstošus eiro. Spriedumu pārsūdzēja apdrošinātājs.

Rīgas apgabaltiesa šonedēļ izskatīja lietu par kompensācijas piedziņu no apdrošinātāja Gjensidige par labu ģimeni zaudējušajam Ansim Priedem. Sēdē kompānijas pārstāvis ar nodomu vai nē, tomēr noklusēja būtisku apstākli, kas var lietu ievilkt daudzu gadu garumā. 7. novembrī noslēdzās apdrošinātāja Gjensidige reorganizācijas process. Latvijas uzņēmums Gjensidige Baltic pievienots Lietuvas kompānijai ADB Gjensidige.

Pirmā tiesas sēde Rīgas apgabaltiesā notika 26. oktobrī. Tobrīd reorganizācija vēl nebija pabeigta. Pušu advokāti iesniedza pilnvarojuma dokumentus. Arī Jeļena Alfejeva iesniedza pilnvaru, ko izsniegusi Latvijas kompānija Gjensidige Baltic. Lietas izskatīšanu atlika. Nākamā tiesas sēde notika 14. novembrī. Tobrīd Latvijas kompānija jau bija likvidēta. Alfejeva par to tiesu neinformēja.

Aldis Blumbergs, Zvērināts advokāts, Anša Priedes pārstāvis:
Jautājums, kad uz tiesas sēdes dienu kompānija jau ir likvidēta, dienas kārtībā nepastāvēja, bet faktiski tas tā bija.

Jaunizveidotais uzņēmums ADB Gjensidige ir visu Latvijas kompānijas tiesību un saistību pārņēmējs. Tam būs saistošs gala spriedums arī Anša Priedes prasībā. Tomēr fakts, ka atbildētāju pārstāvējusi persona ar apšaubāmu pilnvarojumu, ir iemesls, lai Augstākās tiesas Senāts Apgabaltiesas spriedumu atceltu un liktu lietu pārskatīt no jauna.

Sprieduma atcelšana augstākajā tiesu instancē var prasīt papildu divus līdz četrus gadus

Apdrošināšanas sabiedrība noliedz, ka tās mērķis būtu lietas novilcināšana. Kompānijas juristi stāsta, ka, pievienojot Latvijas uzņēmumu Lietuvas kompānijai, tai līdz ar visām citām tiesībām un pienākumiem saistošas ir arī vecās pilnvaras, kas iesniegtas pārstāvjiem tiesās. Kompānijai tiesa par izmaiņām neesot jāinformē. Tas esot bijis publiski zināms fakts.

Kristīne Cimziete, Gjensidige juriste:
Mēs tiesu esam informējuši tīri jau tajā stadijā, kas tas ir publisks process. Viņš ir bijis atklāts process – visiem zināms. Tiesai šī informācija bija pieejama. Tīri tehniski procesuāla dokumenta veidā mēs to izdarīsim pie nākamā dokumenta, ko mēs sniegsim tiesā, mēs pievienosim šo Uzņēmumu reģistra lēmumu par reorganizācijas pabeigšanu un Gjensidige Baltic izslēgšanu no reģistra. Pie pirmās izdevības.

Apdrošināšanas sabiedrības Gjensidige pārstāvji negrib, ka par šo prāvu un iespējamajiem pārkāpumiem tiesas sēdē interesējas žurnālisti. Telefonsarunā pirms intervijas advokāte vairākkārt uzstājīgi aizrādīja, ka šo jautājumu atspoguļošanu raidījumā uzskatīs par tiesas ietekmēšanu un ka tam būs sekas. Arī intervijas noslēgums neizvērtās konstruktīvs.

Rīgas apgabaltiesa spriedumu paredzēts nolasīt otrdien. Tā kā likvidētās kompānijas Gjensidige Baltic pilnvarotā pārstāve Jeļena Alfejeva dokumentus par lietuviešu kompānijas akceptu viņas dalībai tiesā neiesniedza, Priedes advokāti ir nosūtījušie tiesai iesniegumu nepasludināt spriedumu, bet atsākt lietas izskatīšanu, kā atbildētāju pieaicinot Lietuvas kompāniju.

Lasi vēl