“Rīgas ūdens” klientu portāla veidošanu uzticējis neveiksmīgā “skolas.lv” projektā iesaistītām personām

15 komentāri

Pašvaldības uzņēmums “Rīgas ūdens” pirms trīs gadiem izlēma veidot portālu, kur klienti varētu paziņot skaitītāju rādījumus, pieteikt bojājumus un apmaksāt rēķinus.

To par dārgu naudu – 370 000 eiro – uzticēja veidot kompānijai “Softikom”. Laiks ir pagājis, taču portāla joprojām nav.

“Softikom” vadītāja ir bijusī Izglītības ministrijas Informācijas tehnoloģiju departamenta direktore. Viņas ierēdnes karjeras laikā neveiksmi piedzīvoja valstij trīs miljonus izmaksājušais projekts “skolas.lv”.

Necaurspīdīgā “Rīgas ūdens” iepirkumu sistēma rada aizdomas, ka šis iepirkums nav bijis tīrs.

Pašvaldības uzņēmums “Rīgas ūdens” vēlas būt tuvāks saviem klientiem, tāpēc pirms trim gadiem izlēma veidot tiem īpašu portālu. 370 000 vērtajam projektam bija jāsāk darboties jau pirms gada, taču tā joprojām nav.

“Rīgas ūdens” ir pilsētas monopoluzņēmums, kura uzdevums ir nodrošināt, lai rīdzinieku krānos tek tīrs ūdens, bet netīrais kanalizācijā aizplūst uz attīrīšanu. Uzņēmuma apgrozījums ir vairāk nekā 50 miljoni eiro, 2018. gadā peļņa bija 5 miljoni eiro. Tam ir 18 000 klientu.

Ar klientiem uzņēmumam jāsazinās katru mēnesi, tāpēc 2017. gadā nolemts, ka komunikācijas atvieglošanai jāpasūta portāls. Portāla programmēšanai 2017. gadā sarīkoja konkursu. Tajā pieteicās seši pretendenti. Lētākais piedāvājums bija 48 000 eiro, dārgākais nepilni 400 000.

Pretendentu saraksts no dārgākā uz lētāko

  • Piegādātāju apv. SIA ”DATI Group” un SIA ”Maksikoms” – 397 230 eiro;
  • SIA ”Softikom” – 371 700 eiro;
  • SIA ”Autentica – 331 612 eiro;
  • SIA ”DIVI grupa” – 297 624 eiro;
  • Personu apv. SIA ”Business Instruments”, SIA ”Efumo SSC” – 106 232 eiro.
  • SIA ”CatchSmart” – 48 000,00 eiro.

Visi lētākie piedāvājumi tika izbrāķēti, kā nolikumam neatbilstoši un palika divi dārgākie. Uzvarēja SIA ”Softikom” ar solījumu portālu saražot gada laikā par 370 000 eiro. Portālam bija jābūt gatavam 2019. gada sākumā.

“Izskatot neatkarīgo audita ziņojumu, tika pievērsta uzmanība darījumam, kas attiecas uz IT nodrošinājumu, proti, klientu portāla izveidi, kurš ir diezgan ieildzis, un īstenībā grūti prognozējamas beigas, protams, ka jautājums ir par summu un kādu rezultātu mēs saņemsim,” saka Rīgas domes izpilddirektors Juris Radzevičs (Gods kalpot Rīgai).
Saruna ar ”Rīgas ūdens” Informācijas tehnoloģiju daļas vadītāju Raimondu Arāju

Arājs: Pasūtītājs nav, mēs neesam prasījuši par kavēšanās iemesliem, mēs esam prasījuši rezultātu, mēs esam koncentrējušies uz to, ka ir piegāde, ja mēs konstatējam kļūdas, mēs viņu atgriežam atpakaļ, izstrādei, pārstrādei, ja tas ir kritiskās kļūdas, mēs viņu nevaram dot klientiem, lietot šādu portālu.

“Nekā personīga”: Un kas tie  bija par iemesliem?

Arājs: Tās bija kritiskās kļūdas, integrācijas ar sistēmām, informācija neatspoguļojas, tā kā bija prasīts arī tehniskajā specifikācijā.

“Nekā personīga”: Un kādas sankcijas? Ja nav nodots laikā, var taču lauzt līgumu.

Arājs: Tika vērtēts arī šāds scenārijs, “Rīgas ūdens”, kad konstatēja kavējumu, pagājušā gada jūlijā nosūtīja uzņēmumam vēstuli, ka ir kavējums, norādīja uz to, ka ir kļūdas, uz līgumā paredzētajām sankcijām un soda naudām, saskaņā ar līgumu un civillikumu, tas ir, tas tiks ieturēts uzņēmumam.

Līdz šim uzņēmumam samaksāti ap 50 000 eiro. Pārējo naudu firma saņems, kad “Rīgas ūdens” pieņems darbus.  Arājs ir pārliecināts, ka portāls klientiem būs pieejams jau martā.

“Lursoft” redzams, ka uzņēmuma apgrozījums pārsniedz miljonu. Līdz pagājušā gada beigām uzņēmums cīnījās ar nodokļu parādiem, joprojām turpinās tiesvedība ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID). SIA “Softikom” īpašnieki līdz novembrim bija divas privātpersonas. Marina Kabaļska un Valts Rubans. Valdes locekle no 2016.gada un tagad arī uzņēmuma īpašniece ir Inese Gludīte.

“Softikom” ir saistīts ar citu “Rīgas ūdens” piegādātāju SIA “Pro Technologies”, kas “Rīgas ūdenim” no 2015.gada nodrošina serveru apkalpošanas pakalpojumus.  Tie pirkti bez atklāta konkursa, ko pašvaldības uzņēmumam ļauj Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums. Firma no pašvaldības uzņēmuma trīs gadu laikā saņēmusi vairāk nekā  300 000 eiro. “Pro Technologies” ir arī liels piegādātājs citai Rīgas domes struktūrai – Informācijas tehnoloģiju centram.

“Pro Technologies” īpašnieks Raivis Zeltītis līdz 2016.gada vasarai bija “Softikom” valdes loceklis. Bet uzņēmuma īpašniekos līdz pagājušā gada beigām bija viņa brālēns.

Saruna ar ”Rīgas ūdens” Informācijas tehnoloģiju daļas vadītāju Raimondu Arāju

“Nekā personīga”: Tāds cilvēks kā Elksnītis ir vienā firmā un otrā firmā, un brālēnam piederēja tā firma, kas ir “Softikom”, tad tas ir sakritība?

Arājs: “Sofitkoms” ir izstrādātājs.

“Nekā personīga”: “Softikomam” 50% piederēja tādam Rubanam, kas ir brālēns Elksnītim, kas savukārt apkalpoja, tā ir sakritība?

Arājs: Nu man neko neizsaka Rubans, neesmu dzirdējis tādu uzvārdu.

SIA ”Softikom” īpašniece Inese Gludīte norāda: “Pasūtījumu ieguvām publiska iepirkuma rezultātā, kurā piedalījās seši pretendenti, pati piedalījos iepirkuma dokumentācijas sagatavošanā. SIA ”Softikom” ir sadarbības līgumi par preču un pakalpojumu piegādi ar SIA ”Pro Technologies”. SIA ”Pro Technologies” nodrošina IT administratora, serveru un datortehnikas apkalpošanas pakalpojumus SIA ”Softikom”. Man nav informācijas par SIA”Pro Technologies” īpašniekiem un vadītāju. Es esmu SIA ”Softikom” īpašniece un valdes locekle, un man nav nekādas sasaistes ar “Rīgas ūdens” amatpersonām.”

Kavēšanos Gludīte skaidro, ka nav bijis iespējams paredzēt, cik ilgu laiku prasīs “Rīgas ūdens” resursu vadības sistēmas pielāgojumi un banku integrācijas izstrāde. Janvārī viss esot bijis gatavs un nu portāls ir klienta rīcībā.

Gludīte bija Izglītības un zinātnes ministrijas Informācijas tehnoloģiju departamenta direktore laikā, kad ministrija centās radīt portālu “skolas.lv”. Tas beidzās ar izgāšanos – valsts bija spiesta atmaksāt Eiropas naudu. Zaudējumi sasniedza 3,5 miljonus eiro.

2015.gadā Ģenerālprokuratūra uzsāka kriminālprocesu. Ekonomikas policija to paklusām izbeigusi nozieguma sastāva trūkuma dēļ jau 2017.gadā.  Arī pēc Izglītības ministrijas sūdzības prokuratūrā lēmums nav mainīts.

“Projekta īstenošanas laikā es vadīju IZM IT departamentu, nebiju tieši atbildīga par projekta “skolas.lv” gatavošanu un vadīšanu. Uzskatu, ka projekta “skolas.lv” liktenis bija politiska izrēķināšanās ar IZM amatpersonām,” saka Gludīte.

Salīdzinot ar citiem lieliem Rīgas pašvaldības uzņēmumiem, “Rīgas ūdeni” skāruši maz skandālu. Konkurences padome vairākus gadus nesekmīgi cenšas pārtraukt uzņēmuma darbību pildītā ūdens tirgū, kur tas startē ar “Aqua Riga” preču zīmi. Līdz 2018. gada beigām uzņēmumā par konsultanti ar pusotra tūkstoša eiro algu skaitījās bijušā Rīgas mēra Nila Ušakova sieva Iveta Starutiņa Ušakova. Te darbiņu valdē atradis arī Rīgas namu pārvaldnieka fiktīvo darbinieku lietā apsūdzētais Agnis Kalnkaziņš.  Līdz šim no “Rīgas ūdens” iepirkumiem publiskota ļoti neliela daļa. Uzņēmums ir to veiksminieku sarakstā, kam  nav jāpublicē iepirkumu rezultāti, ja summas nepārsniedz četrsimt tūkstošus.