“Rīgas siltuma” kurināmajā atklājas radioaktīvs piesārņojums, kas 4‑6 reizes pārsniedz atļauto

0 Komentāru

Šovasar notika kāds nebijis precedents – “Rīgas siltuma” kurināmajā tika atrasts radioaktīvs piesārņojums. Pagaidu izmeklēšanā noskaidrots, ka starojuma avots bijis no Baltkrievijas ievestā koksnes šķelda. Rīgas siltumā uz pusgadu noteikts monitoringa stāvoklis.

Valsts vides dienestam (VVD) šāda situācija ir nebijusi, un tas veic pārbaudi, lai noskaidrotu, vai tas ir atsevišķs, vai sistēmisks gadījums.

14. jūnijā Getliņu sadzīves atkritumu poligonā noreaģēja radiācijas monitoringa vārti. Konteinerā nebija ne antīku pulksteņu, ne medicīnisku iekārtu, ne citu mantu, kas mēdz būt ar augstu jonizējošā starojuma līmeni.

“Iebraucot Getliņos, mēs redzam radiācijas vārtus, un jebkura mašīna, kas brauc garām, tiek skenēta. Un, ja radiācijas līmenis pārsniedz atļauto, tad mašīna tiek aizturēta,” skaidro SIA ”Getliņi EKO” valdes priekšsēdētājs Imants Stirāns.

Aizturētajā kravā bija šķeldas pelni. Šķeldu kā kurināmo izmantoja ”Rīgas siltuma” katlu mājā Zasulaukā. Uz poligonu izsauktie radiācijas speciālisti deva savu vērtējumu – radiācijas monitoringa vārti Getliņos nekļūdījās. Pelnu paraugos laboratorijā cēzija radionuklīda koncentrācija četras līdz sešas reizes pārsniedza pieļaujamo normu.

“Rīgas siltums” vairāk nekā mēnesi apturēja darbību četrās katlu mājās ”Daugavgrīvā”, ”Vecmīlgrāvī”, ”Ziepniekkalnā” un ”Zasulaukā”. Nevienā no tām paaugstinātu starojuma līmeni neatklāja, tomēr darbiniekiem izsniedza radiācijas mērierīces un viņus speciāli apmācīja. Uzstādīti arī radiācijas vārti šķeldas piegādātāju kontrolei. ”Rīgas siltums” savus īpašniekus par incidentu neinformēja.

Kaspars Lore
a/s ”Rīgas siltums” padomes priekšsēdētāja vietnieks, EM pārstāvis

Protams, uzņēmumā bija uztraukti darbinieki par to, ko tas nozīmē, vai tas nav kāds apdraudējums veselībai. Tā bija mācība par to, kam pievērst uzmanību, pēc tā, kādu atskaiti sniedza Rīgas siltuma  vadība, tā pietiekami nopietni reaģēja uz šo un novērsa darbinieku bažas.

Visai drīz noskaidrojās arī problemātiskās šķeldas kravas izcelsme. Ilgstošo lietavu dēļ pagājušajā rudenī zemkopības ministrs izsludināja ārkārtas stāvokli mežsaimniecībā. Vietējie uzņēmēji  šķeldu vairs nevarēja piegādāt un pie pasūtījuma tika ”R Grupa”, kas šķeldu importē.

Pirms 32 gadiem notikusī avārija Černobiļas atomelektrostacijā tiek uzskatīta par vēsturē lielāko kodolkatastrofu. Tās sekas joprojām jūt arī Ukrainas kaimiņvalstīs. Radiācijas drošības centrs nav uztraucies par radioaktīvo kravu un “Rīgas siltumam” ieteica to nevis iznīcināt kā bīstamu, bet pirms izmešanas Getliņos sajaukt ar parastiem pelniem, lai koncentrācija būtu mazāka.

Inga Koļegova
Valsts Vides dienesta ģenerāldirektore

Nekā personīga: Uz kāda pētījuma pamata speciālisti ieteica radioaktīvos pelnus sajaukt ar neradioaktīvajiem un aizvest atpakaļ nogādāšanai uz Getliņiem?

Vadījāmies no Lietuvas prakses.

Tika pieņemts lēmums par šādas imitācijas veikšanu, sajaukt radioaktīvos pelnus ar nereaktīvajiem pelniem, panākot, ka pelni atbilst Ministru kabinetā noteiktajai koncentrācijai, kurus drīkst apglabāt sadzīves atkritumu poligonā. Lietuva jau vairākus gadus pastiprināti kontrolē radioaktīvas šķeldas un granulas kravas no Baltkrievijas un ir noteikusi stingrākas prasības, pie kāda piesārņojuma tās pāri robežai nelaiž.

Ne vides dienesta vadība, ne par vidi atbildīgais ministrs Kaspars Gerhards vajadzību pēc stingrāka regulējuma mūsu valstī neredz. Uzņēmums ”R grupa” sadarbību ar “Rīgas siltumu” turpinās līdz pat nākamā gada oktobrim, jo uzvarējis konkursā par šķeldas piegādi šī gada apkures sezonai.

Šovasar paaugstinātu radioaktīvo starojumu atklāja vēl kādā  privāta uzņēmuma kravā. 12. jūnijā Getliņos neielaida uzņēmuma ”Rīgas enerģija” šķeldas pelnu konteineru. Piesārņojuma līmeni atklāja tādu pašu kā ”Rīgas siltuma” kurināmajā.

Uzņēmums pastarpināti pieder ietekmīgā biznesmeņa Māra Martinsona ģimenei. Ar Martinsonu saistīti uzņēmumi  bieži iegūst Rīgas pašvaldībā pasūtījumus, kuri ir Rīgas vicemēra Andra Amerika un Gods kalpot Rīgai atbildībā.

Vjačeslavs Stepaņenko
a/s “Rīgas siltums” padomes priekšsēdētājs, RD akcionāra pārstāvis (GKR)

Nekā personīga: Jūs uzskatītu to par sakritību?

Es nekādi nevaru komentēt šos te divus gadījumus, jo mana kompetence ir “Rīgas siltuma” padomes kompetence un man nebija tādas informācijas, ka Getliņos ienākusi vēl kāda krava ar palielinātu radiācijas fonu. Bet, nu, jā, šķelda nāk no vieniem un tiem pašiem piegādātājiem, varbūt arī kolēģiem gadījās.

”Rīgas enerģija” šogad zaudēja OIK atļauju, jo policijai ir aizdomas, ka koģenerācijas stacijas nodošanas testā kompānija blēdījās. Taču tai ir līgums ar “Rīgas siltumu” par siltumenerģiju, kas joprojām ir spēkā.

0 Komentāru