Komentāri

Saistībā ar iespējamo krāpšanu Rīgas satiksmē notikuma galvenā lieciniece Vita Baurovska nedēļas vidū pēkšņi atsauca raidījumam stāstīto. Viņa melojusi, jo esot ietekmēta. Droši vien paziņojuma mērķis bija nomelnot lietu. Tomēr bez Nekā Personīga ierakstītās intervijas šajā lietā ir daudz dokumentu un pierādījumu, kas liecina, ka Rīgas satiksme nesaņēma to, par ko samaksāja lielu naudu.

Pēc Nekā Personīga pagājušās nedēļas stāsta, kurā sētas smagas aizdomas par vērienīgu krāpšanu pašvaldības uzņēmumā Rīgas satiksme, policija tomēr sākusi izmeklēšanu. Ierosināts kriminālprocess par noziedzīgu nodarījumu pret mantu. Izmeklēšanā vajadzētu noskaidrot, kas saņēma naudu par pasūtītajām nanotehnoloģijām, kuru vietā Rīgas satiksmei piegādāja ūdeni.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tikmēr trīs dienas pēc raidījuma internetā parādījās īss Vitas Baurovskas nolasīts paziņojums. Viņa atsauc pašas stāstīto par Rīgas satiksmei nanotehnoloģiju vietā piegādāto ūdeni. Interviju viņa esot sniegusi, jo uz viņu izdarīts spiediens. Vita Baurovska šo atzīšanos sauc par labprātīgu. Pirmais to savā Facebook kontā publicēja Rīgas mērs Nils Ušakovs. Vēstuli ar līdzīgu tekstu Baurovska iesniedza Rīgas domē.

Tie, kas palīdzēja sacerēt un vēlāk nofilmēja uzņēmējas teikto tirdzniecības centrā Origo kafejnīcā, ir bijuši pārliecināti, ka Vita Baurovska bijusi vienīgā atslēgas figūra Rīgas satiksmes finanšu izkrāpšanā. Tomēr uzņēmējas sniegtā intervija, ko nu viņa tagad atsaukusi, nebūt nav vienīgais pierādījums notikušajam.

Priekšvēsture

2012. gada nogalē celtniecības firma MJ Partneri saņēma izdevīgu piedāvājumu – piedalīties publiski neizziņotā Rīgas satiksmes cenu aptaujā par nanotehnoloģiju piegādāšanu transporta mazgāšanai. Līguma summa – 280 000 latu + PVN. MJ Partneriem pašiem nekas jādara nebūs, tikai jāparaksta grāmatvedības dokumenti. Par to viņiem paliks 3% no līguma summas, bet smalkos tīrīšanas līdzekļus sagādās, komplektēs un uz Rīgas satiksmi piegādās izdevīgā piedāvājuma izteicēji – Aleksandra Beskorovainija un Vitas Baurovskas firmas. Sākumā Alchimia Latvija, tad Vialeks un HRM. Beskorovainija firmām vienai pēc otras radās problēmas ar nodokļu nomaksu, tāpēc tās mainījās.

MJ Partneri piekrita un pēc brīža uzvarēja sarunātajā konkursā. Pirmā nanotehnoloģijas piegāde pēc papīriem notika 2013. gada 1. martā par summu 140 000 latu. MJ partneri saņēma RS pasūtījumu, nodeva to Vitai Baurovskai, tālāk Beskorovainija firmas kaut ko piegādāja uz Rīgas satiksmi un MJ Partneri saņēma jau Rīgas satiksmes parakstītas pavadzīmes. Vēl pēc brīža ienāca nauda, un MJ partneri to aizskaitīja uz Beskorovainija firmu par nanopreču piegādāšanu.

Shēma sabrūk

Problēmas sākās, kad Valsts ieņēmumu dienestam radās aizdomas par krāpšanos ar nodokļiem. Nesakrita MJ Partneru un Beskorovainija firmu deklarētie un samaksātie PVN. VID uzsāka auditu, un tad atklājās, ka Beskorovainija firmām nav pavadzīmju par tīrīšanas līdzekļu iegādi, jo tās šos līdzekļus nemaz nav pirkušas.

Tomēr viss nenotika, kā Vita Baurovska stāsta. Pēc trika ar ūdens piegādāšanu īstos tīrīšanas līdzekļus biznesmeņi tomēr nenopirka un krietna daļa Rīgas satiksmes pieprasīto nanotehnoloģiju tā arī palika krāna ūdens. MJ Partneriem notikušais bija liela problēma, VID pieprasīja no uzņēmuma ap 100 000 latu. Vialeks un HRM centās situāciju pēc savas sapratnes labot.

Sākoties pirmajām nepatikšanām, VID tika iesniegti viltoti rēķini. Taču VID ātri saprata, ka papīri ir sazīmēti un darījums dabā nemaz nav noticis. Rīgas satiksmes darbinieks Tehniskās kontroles daļas vadītāja vietnieks Vjačeslavs Stunžāns bija atbildīgs par dārgā nanotehnoloģiju līguma izpildi Rīgas satiksmē. Viņš perfekti pārzināja, kādus mazgāšanas līdzekļus pašvaldības uzņēmumam vajag. Stunžāna paša firma tos uzņēmumam piegādāja 2012. gadā.

Tagad izrādās, ka Stunžāna SIA RS Baltic turpināja vest ķīmiju uz Rīgas satiksmi arī 2013. gadā, kad pašvaldības uzņēmumā vajadzēja parādīties smalkajām nanotehnoloģijām.

Pierādījumi par afēru

Nekā Personīgi zināms, ka Stunžāns pašvaldības uzņēmumam pārdeva preci par turpat 50 tūkstošiem latu. Tāpēc radās plāns piemānīt VID un RS Baltic darījuma pavadzīmes uzdod kā MJ partneri piegādes apliecinātāju.

Pagājušā gada augustā MJ partneru birojā notika saruna, kuras laikā Stunžāns zvanīja saviem partneriem Austrijā Bilgerie Chemie un lūdza dokumentos samainīt piegādes adreses.

2014. gada 27. augusts
Vjačeslavs Stunžāns: Klausies, mums šeit ir daži jautājumi un problēmas ar vienu rēķinu. Tas ir pagājušā gada 6. aprīļa rēķins par nanotehnoloģijas precēm, ko es no jums pērku. Es pirms tam nepārbaudīju, bet manam finanšu departamentam ir ļoti svarīgi, lai jūs nomaināt preces piegādes vietu!
Jūs rēķinā rakstāt Vestienas ielu, kas ir transporta uzņēmuma noliktavas, bet ir vajadzīgas izmaiņas, ka RS Baltic nogādājis Zemitānu laukumā.
Viņš var izlabot piegādes adresi, jo viņam programma tāda. Viņš to var izdarīt, bet tālāk?
Vita Baurovska: Tu vari mums iet pretī un iedot otras puses “invoisus”?
Vjačeslavs Stunžāns: Nu, kā es varu iedot! Šito es oficiāli pirku. Divas rokas esmu ziedojis, preci pats atvedu, aizņēmos, samaksāju un atvedu viss kārtībā. Tālāk?
Vita Baurovska: Otro daļu tu esi vienkārši ievedis kā privātpersona!
Vjačeslavs Stunžāns: Vo, “bļa”! Un pēc tam es dabūšu uz sevīm šito padarīšanu?
Vita Baurovska: Es dabūšu!
Vjačeslavs Stunžāns: Nu, kā ? Kā tu dabūsi?
Vita Baurovska: Uz doto momentu ir jāatrisina problēma ar MJ partneriem, lai viņus liek mierā.

Tomēr plāns izgāžas, jo VID sazinās ar Austrijas nodokļu administrāciju, kura ātri noskaidro, ka preces tādos apjomos no Austrijas uz Latviju nav sūtītas.

Foto: LETA

Foto: LETA

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore Ināra Pētersone
Viņi, tāpat kā mēs, izsauc amatpersonas un pārbauda dokumentus, uzdod jautājumus un tad pārsūta mums, ko mēs izmantojam. Tā it kā mēs paši būtu pārbraukuši pāri robežai un veikuši pārbaudi.
Tā kā agri vai vēlu tāpat šī izcelsme, kas ir konkrēti veikts, šajā pakalpojumā, vai tāds vispār ir veikts, vai preces iegādātas par to, kas ir izrakstīts šajā rēķinā, mūsu redzeslokā nonāk.

Tam, kāpēc Rīgas satiksmē nepamanīja, ka nanotehnoloģiju līgums ir fiktīvs un prece nepienāk, ir vairāki izskaidrojumi.

Kā bija iespējama krāpšana?

Pirmkārt, par līguma izpildi Rīgas satiksmē atbildīgais bija Stunžāns. Ar viņa paša firmas RS Baltic paralēli piegādāto pietika, lai mazgātu sabiedrisko transportu. Tāpēc biznesmeņu galvās radās doma netērēt naudu ūdens pārvēršanai ķīmijā, jo pietiek ar to, kas jau ir. Kad ķīmijas aptrūkās, Stunžāns aizbrauca uz Austriju un piepirka trūkstošo.

Otrkārt, nanotehnoloģiju līguma preču piegādes it kā notika, un tikai daži zināja, kas tvertnēs patiesībā ir iekšā.

2014. gada 27. augusts
MJ partneri: Vai tā otrā porcija, “invoice” no Austrijas vispār ir atnācis uz šejieni?
Vita Baurovska: Vjačeslavs jums to neapstiprinās, bet es jums teikšu, kā ir. Tā kā Rīgas satiksme maksāja naudu pēc tam, bet prece bija jāpiegādā iepriekš, tvertnēs, kuras gāja caur Rīgas satiksmes caurlaidi, bija ieliets ūdens. Un tvertnes ar iepakojumiem, daudzumiem, ražotāja uzlīmēm un visu pārējo aizgāja uz Rīgas satiksmes noliktavu. Tur to pieņēma divi cilvēki. Viņi nepārbaudīja, kas ir tajās tvertnēs. Jo Vjačeslavs Stunžāns strādā tajā nodaļā, kur mazgā ar ķīmiju tās mašīnas.

Ka kaut kas ar nanotehnoloģiju piegādēm Rīgas satiksmē nav kārtībā, pašvaldības uzņēmumam tapa zināms VID pārbaudes laikā. Ieņēmumu dienests prasīja paskaidrojumus. Tos Rīgas satiksmes vārdā sniedza Juridiskās daļas vadītājs Didzis Stepe.

Pagājušajā nedēļā viņš intervijā Nekā Personīga apgalvoja, ka neko nezina par problēmām ar šā līguma izpildi un nezina arī, ka atbildīgais par tā kontroli Rīgas satiksmē ir Vjačeslavs Stunžāns.

Kāds e-pasts apliecina, ka Stunžānam varētu būt bijusi nozīmīga loma jau pašos nanotehnoloģiju iepirkuma pirmsākumos. Aleksandrs Beskorovainijs raksta e-pastu Vitai Baurovskai, lūdzot atrast vajadzīgo firmu, kam būs jākļūst par uzvarētāju, jo kāds Slava no Rīgas satiksmes pateiks priekšā summas, ar kādām jāstartē konkursā.

Citāts no e-pasta:
2012. gada 19. novembrī
Sveika, Vitiņa!
1. Par Rīgas satiksmi
Rīt Obligāti viņiem ir jāsagatavo informāciju. Slava jau ir sagatavojis tabulu ar cenām ”konkurentiem” (..) Mums atliek pats galvenais nosaukt tendera dalībniekus. Divas firmas jau mums ir, atlicis vien tikt skaidrībā ar ”uzvarētāju”. Tu apsolīji kādu atrast, un ceru, ka tev izdosies ar mūsu potenciālajiem partneriem visu pārrunāt un iegūt pozitīvu atbildi par dalību Rīgas satiksmes tenderī.

No iepriekš sarunātā iepirkuma, kas Rīgas satiksmei izmaksāja vairāk nekā 280 000 latu, vajadzēja nopelnīt visiem. Izkārtnes firmai MJ partneri vajadzēja saņemt 3% , 10% palika Beskorovainija kompānijām, atlikušo naudu Baurovska aizskaitīja ārzonas firmām Ķīnā, ko arī apliecina šie maksājuma uzdevumi. Jau skaidrā naudā izņemto atlikumu plānoja dalīt starp Vjačslavu Stunžānu un personām ar segvārdu Apdrošinātāji.

Datums Sat, 5 Jan 2013 18:28:23 +0200
No Alexander Beskorovainy aib@starduko.eu
Kam: Vita Baurovska vita_bautrovska@inbox.lv
Sveika Vitiņa!
Par Rīgas satiksmi tādas lietas! Konfidenciāli!
Par saņemto samaksas summu par produktu mums jāizdara šādas darbības un pārskaitījumi!
Parakstīt līgumu starp mums un MJ Partneriem, atskaitīt 8 tūkstošus latu plus PVN! Slavam pateiksim, ka PVN mums jāatdod valstij pēc ”apdrošinātāju” norādēm!
Parakstīt līgumu ar mūsu partneriem (visdrīzāk izmantosim tavus sakarus!) un pārskaitīsim viņiem visu atlikušo! Un palūgsim izdarīt sekojošas operācijas:
-mums 10% plus PVN (atskaitot pakalpojumu izmaksas!)
-”apdrošinātājiem” 25% no visas summas tīrā veidā no kopējās līguma summas, MJ partneru komisijas nauda un samaksa ”par pakalpojumu” būs jāsedz mums ar Slavu
– ”atlikušo” summu mums jānodod Slavam, jāvienojas kādā veidā. No viņa mums jāsaņem visi nepieciešamie dokumenti par produktiem.

Vitas Baurovskas un Aleksandra Beskorvainija ar roku zīmētajās naudas sadales shēmās parādās, ka 25% jāmaksā BAN. Ar to domāts Baltijas Apdrošināšanas nams Antonijas ielā. Šajā namā firmu reģistrējis arī Boriss Carjovs, kurš ir BAN lielākā īpašnieka un vienlaikus Rīgas mēra Nila Ušakova padomnieka Ērika Teilāna biznesa partneris.

Ušakovs, Rīgas satiksmes kapitāldaļu turētājs, aizvadītajā nedēļā bija atvaļinājumā un nav komentējis, kāda būs Rīgas domes rīcība saistībā ar iespējamo zagšanu Rīgas satiksmē. Tomēr viņš atrada laiku izplatīt Vitas Baurovskas atteikšanos no intervijā sacītā, un no sevis pievienoja secinājumu, ka fiktīvā darījuma publiskošana ir, iespējams, netīrākās politikas un žurnālistikas piemērs Latvijā. Policija pēc prokuratūras uzdevuma sākusi lietas izmeklēšanu.

Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras virsprokurors Vilnis Ulmis:
Lai gan iesniedzējs bija norādījis uz daudziem faktiem, kas, manuprāt, būtu jāpārbauda, gan līdztekus izskanēja informācija presē, kur es domāju bez objektīvas noskaidrošanas mēs nevaram pieņemt objektīvu lēmumu.

Dienesta pārbaudi par mazgāšanas līdzekļu iegādi sabiedrisko transportlīdzekļu tīrīšanai un apstrādei ierosināja veikt Rīgas satiksmes valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens. Lai neietekmētu dienesta izmeklēšanas rezultātus, komisijas sastāvs netiks atklāts un nekādi komentāri līdz dienesta pārbaudes beigām (16. februārim) par šo procesu netiks sniegti.

MJ partneri pieļaujot, ka viņus grib padarīt par vienīgajiem grēkāžiem afērā, gadu rūpīgi vākuši pierādījumus notikušajam. Taču ne KNAB, ne policija negribēja darīt savu darbu un izskatīt šo dokumentu mapi, kas skaidri liecina par finanšu noziegumiem Rīgas satiksmē. Izmeklēšanas iestādes arī ignorēja turpat 4 stundu audioierakstus. Dažādos laikos notikušajās sarunās gan Aleksandrs Beskorovainijs, gan Vita Baurovska, gan Vjačeslavs Stunžāns atklāj svarīgas detaļas, kas palīdzētu šo noziegumu ātrāk atklāt.

Rīgas satiksmē, kur sirgstošais vadītājs Leons Bemhens ierosinājis dienesta izmeklēšanu, šonedēļ neviens negribēja tikties ar žurnālistiem. Visticamāk, šo pašvaldības iestādi drīzumā apciemos VID, jo jaunatklātā informācija rāda, ka tā VID nav stāstījusi patiesību.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl