“Rīgas namu pārvaldnieka” apkrāpšanā apsūdzēts uzņēmējs atkal iegūst miljonus vērtu pasūtījumu

3 komentāri

Nozīmīgajam pašvaldības uzņēmumam “Rīgas namu pārvaldnieks” no 2020.gada ir jauna valde un padome, kuras uzdevums ir sakārtot uzņēmumu, īpaši iepirkumus. Viens no  pirmajiem darbiem, pārņemot uzņēmuma vadību, bija konkursā atrast liftu servisa uzņēmumu – līdzšinējais  sadarbības partneris uzņēmumu bija mēģinājis apkrāpt, turklāt līguma termiņš jau bija beidzies. Konkurss ir noslēdzies, taču uzvarētājos atkal ir tas pats uzņēmējs. Oktobrī viņam prokuratūrā celta apsūdzība par “Rīgas namu pārvaldnieka” apkrāpšanu.

Jaunieceltā “Rīgas namu pārvaldnieka” vadība pirms pusotra gada solīja uzlabot uzņēmuma reputāciju, nepieļaut negodīgus iepirkumus un stiprināt kontroli. Trauksmes cēlāji ziņo, ka ir noticis tieši pretējais.

“Rīgas namu pārvaldnieks” ir viens no pilsētas atslēgas uzņēmumiem. Tā pārvaldītājos namos dzīvo simtiem tūkstošu rīdzinieku. Pilsētas politiķiem ir svarīgi, lai iedzīvotāji būtu apmierināti ar pakalpojumu.

“Rīgas namu pārvaldnieka” pārziņā ir lifti daudzstāvu namos mikrorajonos. Ar to apkopi uzņēmumam jau gadiem nesokas. Lifti ir veci un bieži lūzt. Līdz rudenim liftus apkalpoja SIA “Liftu alianse”. Astoņu miljonu līgumu kompānija ieguva jau 2018.gada beigās, apejot atklātu konkursu. Līgumam bija jābeidzas 2020.gadā beigās. “Rīgas namu pārvaldnieks” divreiz atcēla izsludinātos konkursus un divreiz pagarināja līgumu ar “Liftu aliansi”.

Pagājušā gada martā izsludināts trešais konkurss. No aprīļa līdz septembrim iepirkumu komisija izvēlējās uzvarētāju. Uzņēmuma vadība ir lepna par paveikto. Konkurss noritējis lieliski.   Palielinot konkurenci, izdevies ietaupīt 20%.

Ronalds Neimanis
SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” valdes priekšsēdētājs

“Pirmoreiz šis iepirkums – Rīga – tika sadalīta vairākās daļās, tieši ar tādu mērķi, lai būtu pēc iespējas vairāk pretendentiem iespēju piedalīties, cik vispār šai liftu tirgū ir pretendentu.”

Iepirkumā četrās lotēs uzvarēja SIA “Recept holding” un ar to saistītā kompānija “Elemengt Hiss AB”. Trīs lotes ieguva firma “AVVA”. Ar šo uzņēmumu un tā saistītajām firmām “Rīgas namu pārvaldniekam” ir ilga un interesanta sadarbība.

SIA “AVVA” īpašnieks līdz vasarai bija Igors Babkins. Tagad viņš firmā ir valdes loceklis.

Babkinam pieder arī kompānija “Liftu alianse”, kas 2018.gadā bez konkursa ieguva astoņu miljonu līgumu lifta remontiem.

Par šo darījumu kriminālprocesu uzsāka Ekonomikas policija. Visticamāk, izmeklēšanas pamatā ir kompāniju “Hausmaster” un “Latvijas lifts- Šindlers” iesniegums. Kompānijas apšaubīja līguma likumību, jo “Liftu aliansei” tobrīd nebija ne pieredze, ne resursu pakalpojuma sniegšanai. Kvalificētos pretendentus uz sarunām “Rīgas namu pārvaldnieks” neuzaicināja.

Lietā par pašvaldības uzņēmuma apkrāpšanu un naudas atmazgāšanu aizturēja gan liftu remontētāju Babkinu, gan “Rīgas namu pārvaldnieka” amatpersonas. Tagad lieta ir prokuratūrā. Rudenī apsūdzības celtas septiņiem, arī Igoram Babkinam.

Ronalds Neimanis
SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” valdes priekšsēdētājs

“Jā mēs zinām, ka šim uzņēmumam patreiz ir process, protams, mēs rēķināmies ar iespējamiem reputācijas riskiem. Izvērtējot iespējamību, reputācijas riski pret to ka notrūkst lifti, vai iedzīvotāji paliek bez lifta pakalpojuma tomēr tās ir nesalīdzināmas lietas.”

Konkursā ar 20-30% zemāku cenu nekā konkurentiem startēja arī lietuviešiem piederoša kompānija “Civinity”. Taču to izslēdza no iepirkuma, jo piedāvājums esot bijis pārāk lēts.

Andrius Bakstonas
“Civinity” uzņēmumu grupas vadītājs Latvijā

“Mūs diskvalificēja par ne līdz galam skaidriem iemesliem. Mēs piedalāmies atbildīgi, katrai biznesa kompānijai ir savi mērķi, neviens nenodarbojas ar labdarību. Piedāvājums bija atbilstošs un uzskatām, ka piedāvājām labu darījumu pasūtītājam. Diemžēl tas kaut kā nederēja.”

Rudenī Rīgas dome, KNAB un “Iepirkumu uzraudzības birojs” saņēma trauksmes cēlēja ziņojumu par “Rīgas namu pārvaldnieka” vadības vilcināšanos izsludināt liftu servisa iepirkumu un vecā līguma nelikumīgu pagarināšanu.  Ziņojumus rakstīja Iekšējās kontroles nodaļas darbinieki, jo uzņēmuma vadība brīdinājumus ignorēja.

“Kāpēc bija vajadzīgi četri mēneši, lai izsludinātu jaunu konkursu? Tā nav kaut kāda nolaidība, kaut kāds .. nezinu, plānošanas trūkums? Kādi ir tie iemesli, kāpēc bija vajadzīgi četri mēneši? Un tālāk, kad ir saņemti piedāvājumi, šā gada aprīlī, tad vērtēja līdz pat augusta beigām. Kaut kādi vēl četri mēneši,” norāda bijušais  SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” Iekšējās kontroles nodaļas darbinieks Jānis Augustīns Vaivods.

Artis Lapiņš
Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs

“Regulējuma pārkāpums tika konstatēts, bet tika secināts, arī, ka ir apstākļi, kas izslēdz administratīvās atbildības piemērošanu, līdz ar to konkrētā persona, viņai netika piemērota administratīvā atbildība, jo tas juridiskais formulējums ir rīcībā galējās nepieciešamības apstākļos, jeb citiem vārdiem – vērtējot subjektīvo pusi – personai nekas cits neatlika, jo tās sekas, šādu līguma pagarinājumu nenoslēdzot, būtu daudz lielākas.”

Pārvaldnieka Iekšējās kontroles nodaļai būtu bijis jāvērtē arī jaunais liftu iepirkums, taču uzņēmuma vadība to pārbaudīt neļāva.

Bijušais  SIA ”Rīgas namu pārvaldnieks”  Iekšējās kontroles nodaļas darbinieks Jānis Augustīns Vaivods: “Mēs nekādus iebildumus neizteicām bet viena vienkārša iemesla dēļ – ka valde prettiesiski liedza mums viņu vērtēt, jo mums uz valdes lēmuma pamata šādi visi iepirkumi, kas pārsniedz 300 000 eiro bez PVN bija obligāti jāvērtē.”

Iekšējās kontroles nodaļu izveidoja 2015.gadā. Tās pamata uzdevums bija darbinieku pārkāpumu izmeklēšana, taču 2020.gada vasarā nodaļai uzlika papildu pienākumu – pārbaudīt visus iepirkumus virs 300 000 eiro pirms līgumu noslēgšanas. Būtiskus pārkāpumus nodaļa atklāja astoņos konkursos par remontiem, materiālu un auto iepirkumiem. Vadība šos atklājumus neesot ņēmusi vērā.

Jānis Augustīns Vaivods
SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” Iekšējās kontroles nodaļas darbinieks

“Bija atzinumi no Iekšējās kontroles nodaļas, piemēram, par kaut kādu iepirkumu, kur iepirkums neiet cauri, kaut kādas problēmas būtiskas, neļauj pieņemt lēmumu noslēgt līgumu. Varbūt ir problēmas ko vēl var atrisināt, bet ir arī problēmas, ko nevar atrisināt, valde pieņem zināšanai tādu atzinumu, un vairāk nekāda atgriezeniskā saite nenotiek pret mūsu nodaļu, un pēc kāda laika skatāmies, tiek saslēgti līgumi.”

Nodaļa no 1.novembra ir likvidēta un darbinieki atlaisti. Uzņēmuma vadība to skaidro ar  struktūras izmaiņām un vecās, koruptīvās sistēmas nomaiņu. Nodaļas darbam neesot taustāmu rezultātu. Tikai traucējot strādāt un terorizējot darbiniekus.

“No padomnieku nodaļas bija atbrīvojusies jau iepriekšējā valde, un mūsu skatījumā, tā tēlaini izsakoties, šī nodaļa bija palikusi kā viena no metastāzēm no audzēja. Es gribētu teikt, vēl ņemot vērā šīs nodaļas izmaksas un šo rezultātu neesamību, tas bija tikai loģisks lēmums atbrīvoties no šīs nodaļas,” norāda “Rīgas namu pārvaldnieka” valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis.

“Pēdējā laikā mēs arī konstatējām, ka pārkāpumos iesaistīta arī pati vadība, valde un tajā skaitā arī padome. Tad var padomāt, kādi ir īstie iemesli, tādai likvidācijai,” informē SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” Iekšējās kontroles nodaļas darbinieks Jānis Augustīns Vaivods.

Iepirkumu uzraudzības birojam līdz februāra vidum jāpabeidz administratīvo pārkāpumu izmeklēšana par septiņiem trauksmes cēlāju atklātajiem pārkāpumiem “Rīgas namu pārvaldnieka” automašīnu iegādes, santehnikas remonta un darbinieku apdrošināšanas iepirkumos.

3 komentāri