“Rīgas gaisma” veikusi pasūtījumu par 285 tūkstošiem eiro par apgaismes modernizāciju un slēpj to no žurnālistiem

Pievienot komentāru

Rīgas pašvaldības aģentūra ”Rīgas gaisma” pasūtījusi apjomīgu pētījumu auditoram “Deloitte” – vienīgajam, kas pieteicās konkursā. Tas izmaksā teju trešdaļu miljona eiro, un tā mērķis ir noskaidrot, kāds ir pilsētu apgaismojums cituviet Eiropas Savienībā un kādam tam būtu jābūt Latvijas galvaspilsētā. Tomēr šis apjomīgais pētījums tiek slēpts no žurnālistiem. Interesanti, ka arī domes deputāti neko par šādu pētījumu nezina.

Rīgas pašvaldības aģentūra ”Rīgas gaisma” pilsētas apgaismojumu vēlas līdzīgu kā citur Eiropas Savienībā. Lai saprastu, kas jādara, tā attīstības vīzijas rakstīšanu uzticējusi auditoram. Konkursā par stratēģijas izstrādi pieteicies tikai viens pretendents, un par turpat trešdaļu miljonu to apņēmusies uzrakstīt kompānija ”Deloitte”. Auditors solījis izpētīt, cik novecojušas gaismas deg Rīgas ielās, pret ko tās vajadzētu mainīt un kur tam ņemt naudu. Ir pagājis gads, kopš darbu sākšanas, un samaksāta lielākā daļa naudas. Taču ar paveikto žurnālisti iepazīties nevar, bet domes deputāti neko par šādu plānu nezina.

Kas ir “Rīgas gaisma” – teju trešdaļas miljona eiro maksātāja?

”Rīgas gaisma” ir pašvaldības aģentūra. Tā gādā, lai pilsētas ielas, parki un laukumi būtu apgaismoti un darbotos Rīgā uzstādītie luksofori un pulksteņi. Aģentūra ir Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova pakļautībā. Bet deputātu kontroli pār tās darbu īsteno Satiksmes un transporta lietu komiteja. Šogad plānotais aģentūras budžets pārsniedz astoņus miljonus – 8 295 243  eiro. Lielu budžeta daļu veido pašvaldības dotācijas.

Aģentūra ilgstoši bija bez vadītāja, līdz direktora amatā konkursa kārtībā pērn izraudzījās Jāni Drulli. Viņš uzņēmumā strādā jau deviņus gadus, un ilgstoši ir bijis direktora pienākumu izpildītājs ”Rīgas gaismā”.

Viena no aģentūras funkcijām ir plānot, kā novecojušos gaismas devējus nomainīt pret modernām, jaunām lampām. Vēl pirms Drulli iecēla par vadītāju, viņš šo plānu pasūtīja konsultantiem “no malas”. 2015. gada rudenī ”Rīgas gaisma” izsludināja metu konkursu pilsētas apgaismošanas stratēģijas izstrādei. Iepirkuma komisiju vadīja Drulle. Pieteicās tikai viens pretendents auditorfirma ”Deloitte Latvia”. Tā apņēmās plānu izstrādāt par 285 tūkstošiem eiro.

”Rīgas gaismas” mērķis esot uzlabot pilsētas ielu un ceļu apgaismojuma infrastruktūru, un tas nebūtu skatāms atrauti no kopējās pilsētas attīstības. Tomēr dīvainā kārtā Rīgas domes attīstības komitejas deputāti sacīja, ka par to nav lēmuši un neko nezina.

 

Andris Ameriks
Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks

Es neesmu lietas kursā ne par šāda veida uzdevuma došanu, vēl mazāk – es neesmu informēts šobrīd, kas un kādā veidā šo izpēti veic.

Es palūgšu ”Rīgas gaismai”,  mani par to painformēt.

 

 

167 tūkst. eiro jau samaksāti, taču sabiedrībai nepaskaidro – kas īsti izpētīts

Saskaņā ar publiski pieejamo “Deloitte” un ”Rīgas gaismas” līgumu – darbi pie plāna sākti pagājušā gada pavasarī, un tos pilnībā jāpabeidz šajā rudenī. Pirmie divi posmi jau noslēgušies, par ko samaksāta lielākā daļa līguma summas – 167 tūkstoši eiro.

“Nekā personīga” vērsās gan pie pašvaldības aģentūras, gan auditorfirmas, lai mums ļauj iepazīties ar šo stratēģiju vai vismaz atskaiti par padarīto,  taču saņem atteikumu.

Galu galā kompānija ”Deloitte” tā arī nepiekrīt intervijai, bet sniedz rakstiskas atbildes. Iemesls, kāpēc sabiedrība nevar iepazīties ar plānu, esot līgumā noteiktā konfidencialitāte, kā arī tas, ka auditorfirmas pakalpojumu rezultāts esot intelektuālais īpašums.

Līgumā ietvertā slepenība jāievēro auditoram, taču, ne darbu pasūtītājam – pašvaldības aģentūrai. Taču arī ”Rīgas gaisma” žurnālistiem ar trešdaļu miljona vērto stratēģiju neļāva iepazīties.

Zināms pagaidām ir tas, ka “Deloitte” apņēmās veikt apgaismojuma analīzi un aplēst, cik varētu maksāt tā modernizācija un kur tam ņemt naudu. Apsvērta iespēja to darīt par Eiropas fondu līdzekļiem. Tomēr raidījums “Nekā personīga” noskaidroja, ka gada laikā “Deloitte” Finanšu ministrijā un Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā nekādas sarunas vai konsultācijas nav veikusi. Rīgas domei aģentūra nesen iesniegusi vienīgi 13 lappušu plāno stratēģiju turpmākajiem trim gadiem ar rutīnas darbu uzskaitījumu.

Tikmēr Rīgas domes mērs Nils Ušakovs nespēj sniegt atbildi žurnālistiem par to, kopš kura laika par tik apjomīgu summu pilsētas apgaismojuma plāna izstrāde tiek uzdota auditoru firmai un izvairās no jautājuma.

”Rīgas gaisma” nav vienīgā, kam Rīgas pašvaldībā savus pakalpojumus sniedz “Deloitte”. Jau iepriekš ziņots, ka virkni pasūtījumu auditorfirma veikusi Rīgas brīvostas pārvaldē. “Deloitte” īstenoja arī funkciju auditu, pēc kura atkāpās ilggadējais pārvaldnieks Leonīds Loginovs. Tomēr viens no “Deloitte” darbiniekiem Mārtiņš Ziemanis negaidīti tika iecelts par Rīgas brīvostas pārvaldnieka vietnieku.