8 komentāri

Rīgas dome šogad paaugstinājusi nekustamā īpašuma nodokļa likmes. Turpmāk nodokļa lielums būs atkarīgs ne tikai no īpašuma vērtības, bet arī no tā, vai īpašumā kāds ir deklarējies. Ja dzīvoklī neviens nebūs deklarējies, nodokļa likme būs septiņas reizes augstāka. Rīgas dome šādi iegūst abējādi – vai nu saņem septiņkārt lielāku īpašuma nodokli vai deklarētās personas iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Ienākuma nodoklis ir domes mērķis – savulaik izgāzās centieni pievilināt Rīgā deklarēties ar rīdzinieka karti un atlaidēm sabiedriskajā transportā. Gājiens ar nekustama īpašuma likmēm, šķiet, ir bijis veiksmīgāks – ne Finanšu, ne Reģionālās attīstības ministrijas neredz iemeslu iebilst pret šiem noteikumiem. Gada beigās Rīgā pārdeklarējušies vairāk nekā 10 tūkstoši cilvēku. Kad dzīvokļu īpašnieki saņems nodokļa aprēķinus, skaits, visticamāk, vēl pieaugs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Lai aizlāpītu caurumus budžetā, Rīgas dome šogad ir paaugstinājusi nekustamā īpašuma nodokļus. Lielākie zaudētāji būs tie dzīvokļu īpašnieki, kuru mitekļos nav deklarējies neviens iemītnieks. Viņiem būs jāmaksā septiņreiz vairāk nekā pagājušajā gadā.

Par divistabu dzīvokli Juglā īpašnieks pagājušajā gadā maksāja 30 eiro nodokli. Ja viņš ir dzīvoklī deklarējies, summa nepieaugs, taču, ja dzīvoklī nav neviena deklarētā, šogad būs jāmaksā jau 210 eiro.

Nodokļa paaugstinājums skars arī tos rīdziniekus, kas dzīvokļus īrē. Nekustamā īpašuma nodoklis pieaugs arī namīpašniekiem. Viņiem nodoklis būs atkarīgs no īpašuma deklarēto iedzīvotāju skaita. Ja uz katriem 50 kvadrātmetriem būs mazāk par vienu īrnieku, tad par nesegto daļu būs jāmaksā pilnā likme – pusotrs procents no kadastrālās vērtības.

“Nu un protams diezgan smieklīgi izskatījās viss tas posms no jūlija līdz gada beigām, kad namīpašnieki rēķināja, cik cilvēku viņiem ir jāatrod ko piedeklarēt savā īpašumā, lai nebūtu jāmaksā šis palielinātais nekustamā īpašuma nodoklis,” saka Rīgas namīpašnieku biedrības priekšsēdētāja Rita Bednarska.

Iedzīvotāju reģistra dati liecina, ka pagājušā gada otrajā pusgadā, pēc tam, kad Rīgas dome pieņēma jaunos noteikumus, pieaudzis iedzīvotāju skaits, kas deklarējas Rīgā. Gada sākumā vidēji mēnesī Rīgā deklarējās ap 14 tūkstošiem iedzīvotāju, bet gada otrajā pusē ik mēnesi tie bija 16 tūkstoši un decembrī 21 tūkstotis.

Foto

Ar nekustamā īpašuma nodokļa paaugstināšanu Rīga cer iekasēt papildu 13 miljonus eiro. Invalīdiem, pensionāriem un ģimenēm ar bērniem būs atlaides. Lai gan Rīgas vicemērs Andris Ameriks noliedz, ka nodokļu maksātāju pievilināšana ir galvenais mērķis šīm izmaiņām, tomēr atzīst, ka no iedzīvotāju ienākuma nodokļa plāno saņemt trīs reiz lielāku summu.

“Mēs esam saskaņojuši ar Finanšu ministriju attiecīgi šo trīs gadu rāmī, kāds būs pieaugums. Pieaugums iet pa kādiem 40–50 miljoniem eiro gadā,” saka vicemērs Andris Ameriks.

2013. gada beigās Rīga uzsāka Rīdzinieka kartes akciju. Karte nodrošinātu Rīgā deklarētajiem dažādas atlaides, lielākais trumpis bija divreiz lētākais sabiedriskais transports. Plāns izgāzās – šādu atlaižu dalīšanas principu nepieļāva valdība. Tomēr reklāmas kampaņas rezultātā cerībā uz solītajām atlaidēm daudzi izvēlējās deklarēties Rīgā.

“Tas, ko rāda Valsts ieņēmumu dienesta bāze, tā jau rāda, ka Rīgā pārskaita šo nodokli, Rīgā dzīvo aptuveni 200 000 Rīgā nedeklarēti rīdzinieki, nerēķinot tos, kas brauc no Ogres, Jūrmalas vai Jelgavas uz darbu Rīgā. Bet no citām attālākām pašvaldībām. No Liepājas bija kādi 6000. No Daugavpils rajona 13 000, ar to mums jārēķinās, un tajā brīdī viņi sakārtoja šīs attiecības. Manuprāt, tas ir pareizi,” uzskata Ameriks. Jautāts, cik liels ir bijis pieaugums, viņš atbild: “Tajā brīdī mēs tos 700 tūkstošus sasniedzām. Tas bija pa kādiem 10 vai 15 tūkstošiem.”

Ikviena pašvaldība ir ieinteresēta, lai tajā būtu deklarējušies vairāk iedzīvotāju. Katra iedzīvotāja ienākumu nodoklis tiek pārskaitīts tai pašvaldībai, kurā viņš ir deklarējies. Šie ir ļoti ērti ienākumi, jo nav nekādu administrācijas izmaksu. Naudu iekasē Valsts ieņēmumu dienests, pēc tam to pārskaita pašvaldības kontā. Nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšana pašvaldībām jāveic pašām.

Rīgas domes manipulācijas ar nodokļu likmēm un atlaidēm ietekmē citas pašvaldības. Tām samazināsies iedzīvotāju skaits un līdz ar to arī ienākumi. Tomēr Vides un reģionālās attīstības un Finanšu ministrija atzīst, ka Rīgai ir tiesības šādi rīkoties.

“Pēc būtības tas ir blakusefekts. Tajā brīdī, kad mēs devām tiesības pašvaldībām tiesības noteikt gan nodokļu atlaides, gan likmes, nebija mērķa radīt instrumentu, ar ko viena pašvaldība varētu mākslīgi piesaistīt citas pašvaldības iedzīvotājus savai teritorijai. Bet tajā gadījumā, kad personai ir vairāki īpašumi un personai ir tiesības deklarēties jebkurā no šiem īpašumiem vai īrētā īpašumā, tajā brīdī persona sāk izvēlēties sev izdevīgāko modeli, un arī pašvaldība, ņemot vērā iedzīvotāju rīcību, spēj īstenot tādu politiku, kāda nebija paredzēta, dodot pašvaldībām lielākas tiesības nekustamā īpašuma nodokļa jomā,” skaidro FM Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

No 110 Latvijas novadiem tikai 12 Pierīgas pašvaldībās iedzīvotāju skaits pieaug. Vecpiebalgas novadā šobrīd dzīvo 4400 iedzīvotāju. Piecu gadu laikā uz dzīvi citur pārcēlušies 155 iedzīvotāji.

“Nu Rīgas pašvaldība ir izdarījusi to, ko tiesiskā valstī ikviena pašvaldība var izdarīt, to, kas likumā ir atļauts. Un tās ir viņu tiesības, un tā viņi arī rīkojās. Es domāju, es ceru, ka tas tik būtiski neietekmēs Vecpiebalgas novadu tieši un Vecpiebalgas novada ieņēmumus,” norāda Vecpiebalgas novada domes priekšsēdētāja Ella Frīdvalde-Andersone.

Viņa atzīst, ka citu pašvaldību rīcībā nav tādu iespēju iedzīvotāju piesaistīšanai kā galvaspilsētai. Patlaban no 4 miljonu Vecpiebalgas budžeta, 1,6 miljoni ir ienākumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa. Novadā savu deklarēto adresi ir saglabājuši daudzi piebaldzēni, kas tagad strādā Rīgā, bet Piebalgā atgriežas tikai brīvdienās.

“Ir tiešām ļoti liels īpatsvars, kas dzīvo un strādā Rīgā, bet ir deklarējušies šeit, un ir ļoti daudz rīdzinieku, kas dzīvo un strādā Rīgā, kam šeit ir lauku mājās un viņi ir deklarējušies Vecpiebalgas novadā, jo viņi saka, ka viņiem patīk tas ko dara pašvaldība, viņi redz, kur aiziet viņu nodokļi. Mums ir arī tādi iedzīvotāji,” teic Frīdvalde-Andersone.

Ziemā Vecpiebalgā ir tukšs un kluss. Dzīvība te atgriežas brīvdienās un vasarās. “Šis abas divas mājas vēl ir apdzīvotas, kaimiņos dzīvo pensionāru pārītis, tajā mājā dzīvo mājas uzturētājs, pārvaldnieks saimnieki paši Cēsīs. Es savas dzimtas mājās peros un kuļos. Bērni vienu brīdi dzīvoja pa Rīgu. Man ir pieci bērni no vienas sievas,” stāsta Piebalgas maizītes mājražotājs Atis Gavars.

Bērni vienā brīdī visi pa Rīgu bija, bet nu divi jau noteikti ir atgriezušies Piebalgā atpakaļ. Viņi ir amatnieki, līdz ar to viņi var atrast nodarbošanos tiem rīdziniekiem, kas nopirkuši te vasaras mājas un arī norvēģiem veic pasūtījumus.

Par deklarēšanos Rīgā domē piebaldzēns Jānis Balodis. Viņš uz Rīgu pārcēlies studiju laikā. Tagad te strādā un pirms pusotra gada paņēmis kredītu un nopircis dzīvokli, kur patlaban dzīvo ar sievu un bērniņu. Līdz šim ir deklarējies Vecpiebalgā vecāku mājās. Viņš ir savas dzimtās vietas patriots un līdz nodokļa paaugstināšanai nav domājis deklarēties Rīgā.

“Es to uzzināju pavisam nesen, pirms divām dienām, mani par to informēja darba kolēģis, kuram arī ir savs dzīvoklis Rīgā, kurš arī ir deklarējies provincē, viņš par mani to informēja, sākām pētīt situāciju un sapratām, ka tas ikgadējais maksājums būs krietni lielāks, kāds tas ir bijis līdz šim,” atzīst Piebalgas iedzīvotājs. “Plus mīnus es domāju, ka tas būs tāds brangs trīsciparu skaitlis. Pamatīgs trieciens ģimenes maciņam,” viņš piebilst.

Lai aprēķinātu nodokļus, valsts un pašvaldības ņem vērā, kur iedzīvotājs ir deklarējis savu dzīvesvietu 1. janvārī. Nodokļu aprēķinus iedzīvotāji saņems tikai februārī. Rīgas namīpašnieku biedrības vadītāja Rita Bednarska uzskata, ka arī liela daļa namīpašnieku vēl nezina par izmaiņām: “Man ir jāsaka godīgi, ka vēl ļoti daudz namīpašnieku nemaz nezina par šiem saistošajiem noteikumiem.”

Uz jautājumu, vai tas nozīmē, ka var būt otrs sašutuma vilnis, kad cilvēki saņems rēķinus, viņa norāda: “Kad saņems rēķinus, un trešais sašutuma vilnis būs tad, kad īrnieki saņems savus rēķinus, jo likums par dzīvojamo telpu īri atļauj mums ierakstīt rēķinos proporcionāli dzīvojamai platībai šos maksājumus par nekustamā īpašuma nodokli.”

“Ja runā par to, kad varēja un kad nevarēja deklarēties, šie noteikumi tika jūnijā pieņemti, attiecīgi seši mēneši, to arī paredz likums, nu šī informācija tādā vai citādā veidā tika arī sabiedrībai sniegta. Tas, ka mēs gatavojamies ziemai un ka tā mūs pārsteidz nesagatavotus, tas ir tādā latviskā garā,” uzskata Nila Ušakova vietnieks Ameriks.

Skaties video!

TOP komentāri

 • ieva
  +3 +3 0

  ieva

  feini,nu jāsmaida,ka nu tagad tantuki un kuri fanoja par Ušakovu,viņi mīļi smaidīs un teiks,nu jauks vecis,ka pakāsa naudiņas:)))
  Pa kluso neko jau nepazinoja pirms JG,ka ta notiks,tas viss bija izplānots,lai tautu atkal izkāstu..tas pats bija ar zemes nomu,ka mēs 2.mēnesus par 2ivistabu dzīvokli nomaksajām 40+ ls mēnesī,kad tauta sacelās,izmainija likumu.NU NEKAUŅAS!!!!
 • Erii
  +3 +3 0

  Erii

  Laimīgu jauno gadu,ko nepatīk?...tik daudzi mīl Ušakovu,tad dāvana arī krietna!
 • Sanja
  +2 +2 0

  Sanja

  Sanaak,taa ja dzīvo viens,jaameklee otru piedeklarett,lai var nomaksaat nejeedziigu nodokli un uztureet tos naudas izsaimniekotaajus,kretiinu banda!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl