Rīgas domes Mājokļu departaments slēdz 12 miljonu līgumu ar firmu, kuru auditē VID

8 komentāri
Rīgas domes Mājokļu departaments slēdz 12 miljonu līgumu ar firmu, kuru auditē VID
PAULA ČURKSTE, LETA

Lielākie “Rīgas kartes” sadarbības partneri un miljonu saņēmēji nonākuši KNAB redzeslokā. “Nekā personīga” zināms, ka tās figurē pret bijušo valdes locekli Aleksandru Brandavu sāktajā izmeklēšanā aizdomās par kukuļdošanu Rīgas domes amatpersonām.

Auditu abās privātfirmās sācis Valsts ieņēmumu dienests (VID), un “Nekā personīga” rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka vismaz vienai no firmām tiks uzrēķināts vairāk nekā vienu miljonu liels sods, jo ir aizdomas par netīriem darījumiem.

Neatkarīgi no nepatikšanām vienai no kompānijām nesen ir izdevies tikt pie jauna Rīgas domes pasūtījuma – 12 miljonu vērta līguma par pašvaldības īpašumā esošu dzīvokļu remontu. Rīgas mērs Oļegs Burovs (GKR) pieprasījis vienošanos izvērtēt Juridiskajai pārvaldei. Tomēr lauzt vai pārskatīt līgumu neviens netaisās.

Pagājušajā sestdienā notikušais partijas GKR kongress ir pirmais, kuru neatklāj Aleksandra Brandava diriģētais koris. Klāt nav arī ilggadējā partijas biedra, jo savu darbību politiskajā spēkā ir apturējis saistībā ar KNAB sākto izmeklēšanu. Tiesībsargiem ir aizdomas par ilgstošu Rīgas domes amatpersonu kukuļošanu saistībā ar mikroautobusu pārvadājumu konkursiem, kuros startēja Brandava firmas.

Pavasarī Brandava pamatdarba vietā ”Rīgas kartes” birojā notika kratīšanas. Tiesībsargi meklēja pierādījumus noziedzīgajām darbībām, tajā skaitā viņus interesēja dokumenti saistībā ar divām privātfirmām SIA ”BMS Tehnoloģija” un ”Burlat”.

Kā liecina šovasar veiktais audits ”Rīgas kartē”, tieši no šiem diviem lielajiem piegādātājiem ir atkarīga Rīgas sabiedriskā transporta elektronisko norēķinu sistēma. Līgumi saslēgti tā, ka par to laušanu ir stingras soda sankcijas. Arī zināšanas par tehnoloģijām galvenokārt koncentrējas abās privātfirmās, bet ne Rīgas satiksmes meitas uzņēmumā. Auditā minēts, ka ”Rīgas kartei” līdz vienošanās beigām ”BMS Tehnoloģija” jāmaksā vēl vairāk nekā 13 miljoni, bet ”Burlat” – turpat 11 miljoni eiro. Noslepenotajā auditā uzsvērts, ka abus uzņēmumus kontrolē ar GKR ilggadējo politiķi Brandavu saistīts uzņēmējs Andrejs Blažko.

Jau no vasaras abās firmās auditu sācis VID. Uzņēmumu reģistru apkalpojošā datu bāzē “Firmas.lv” redzams, ka ”Burlat” 11.jūnijā, bet ”BMS Tehnoloģija” 3.jūlijā VID uzlicis aizliegumu amatpersonu un īpašnieku maiņai un likvidācijai. “Nekā personīga” rīcībā esošā informācija liecina, – VID ir atradis neatbilstības darījumos un ”Rīgas kartes” lielāko sadarbības partneri sagaida vairāk nekā miljonu liels uzrēķins. Taču neskatoties uz gaidāmajām nepatikšanām, ”BMS Tehnoloģija ” augustā startēja un vinnēja vēl kādā Rīgas pašvaldības iepirkumā. Tā tikusi pie 12 miljoniem, lai remontētu pašvaldības dzīvokļus turpmākos trīs gadus.

”BMS Tehnoloģija” darbojas ne tikai ar viedtehnoloģijām, bet izrādās arī atjauno Rīgas pašvaldības dzīvokļus. Šis nav pirmais šāda veida iepirkums. Līdz šim par dzīvokļu remontiem tā saņēmusi vairāk nekā divus miljonus eiro.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktors Aleksejs Aļeksejenko norāda: “Tas, ka viņi sadarbojas ar “Rīgas karti”, man nebija saruna ar Brandavu, mēs nerunājām. Mani interesē dzīvokļi – viņi startēja pirmo reizi, viņi trīs gadus ļoti labi strādāja, man nav iebildumu pret viņu darbu. Tas, ka viņi nodarbojas ar visu ko, varbūt drēbes šuj vai ko citu, kāda man darīšana. Mani interesē tikai dzīvokļi.”

Ar dzīvokļu remontiem iepriekš departamentā nodarbojās arī SIA ”Burlat”, bet jaunajā konkursā nestartēja.

Par to, ka VID veic auditu viņu sadarbības partnerim, Aļeksejenko dzird pirmo reizi. Taču līgumu lauzt vai pārskatīt departamenta direktors uzskata par priekšlaicīgu.

“Es pa trīs, četriem gadiem tik daudz (esmu) redzējis, visādas interesantas lietas, ka līdz laikam, kamēr tiesa nav atzinusi, ka šī kompānija nedrīkst strādāt Latvijā, es nevaru pieņemt lēmumu – nē, ar šo kompāniju es nestrādāšu, ar šo strādāšu,” saka Aļeksejenko.

12 miljonu konkursā pieteicās tikai trīs firmas, uzvarēja divas, jo trešā piedāvājumu atsauca. Ne konkursu, ne līgumu deputāti pirms tam neapsprieda, taču tieši dome ir tā, kas dod naudu departamentam.

Rīgas domes deputāts Vadims Baraņņiks (“Saskaņa”) norāda: “Varu apgalvot, ka Mājokļu un vides komitejā šis 12 miljonu līgums nav skatīts. Un to, ka tāds iepirkums vispār ir, es uzzināju no jums.”

Par konkursu neko nezina arī GKR domes deputāte Irina Vinnika, kurai savulaik ar “BMS Tehnoloģiju” vienīgo īpašnieku un Valdes locekli Andreju Blažko bija kopīgs bizness.

Iepriekš Mājokļu un vides departaments atjaunojis apmēram 100 dzīvokļus gadā, tērējot tam vidēji miljonu. Kāpēc departaments turpmāk grasās tērēt četras reizes lielāku summu, Aleksejenko pēc būtības neatbild. Tā nav vienīgā galvaspilsētas struktūrvienība, kas atjauno un uztur pašvaldības dzīvokļus. Un dome naudu var piešķirt arī citiem, piemēram, Rīgas pilsētbūvniekam.

“Tā summa, par ko noslēgts līgums, ir neadekvāti liela, samērojot ar departamenta budžetu. Pirmais jautājums, ko es uzdevu departamenta direktoram – “Anatolij, Jums mūžā nebija tik daudz naudas, ko Jūs uzņematies saistību veidā, faktiski parakstot šo te līgumu. No kurienes? Jūsu budžeta pieteikumā krietni pieticīgākas summas,” norāda Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (GKR).

12 miljonu konkursā par uzvarētāju departaments atzina vēl vienu uzņēmumu “Posiitum”. Kā abas firmas savā starpā sadalīs pasūtījumu būs skaidrs pēc budžeta apstiprināšanas.

Andrejs Blažko, kura uzņēmumi ilgstoši saņēmuši rīdzinieku nodokļu maksātāju naudu, neuzskatīja par nepieciešamu atbildēt uz “Nekā personīga” jautājumiem. Jāpiebilst, ka 12 miljonu konkursā uzvarējusī otra firma ”Posiitum” dibināta tikai pirms gada, un tās valdes loceklis Renārs Rutkis iepriekš bijis iesaistīts vismaz divos ar Rīgas pašvaldības uzņēmumiem saistītos skandālos.