Rīgas centrāltirgū ”zem letes” tirgo apģērbu ar PSRS simboliku

3 komentāri

Pēc trim nedēļām Krievijā un arī vairākās pilsētās Latvijā notiks 9. maija svinēšana. Otro gadu pēc kārtas arī Rīgā tiks rīkots Nemirstīgo pulks. Tā ir no Krievijas pārņemta akcija, kur cilvēki dodas gājienā ar kara laika armijnieku fotogrāfijām rokās.

Pirms gada akcijas rīkošanā aktīvi iesaistījās dažādu Latvijas krievvalodīgo kopienas organizāciju līderi. Šogad viņu starpā radušās domstarpības. Tāpēc Rīgas ielās tiek solīti divi gājieni.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Nemirstīgo pulks” ir Krievijā radīta akcija, ko kaimiņvalsts cenšas eksportēt arī lietošanai citās valstīs. Pirms gada Maskavā gājiena priekšā bija prezidents Vladimirs Putins. Rīgā pirmajās rindās rosījās dažādi aktīvisti, kuri aktīvi apkaro Latvijā it kā atdzimstošo fašismu, krievvalodīgo interešu apspiešanu, cīnās par krievu valodu.

Pagājušā gada 9. maija pasākumos vairāki tā dalībnieki ieradās ar provokatīviem T krekliem, kas apdrukāti ar Krievijas prezidenta ģīmetnēm, Krievijas un padomju laika simboliem.

Pirms šī gada pasākumiem tirgošanās ar šādiem apģērba gabaliem notiek vairākos Latvijas internetveikalos.

Bet Rīgas centrāltirgū var atrast arī kreklus ar bijušās Padomju Savienības simboliku. Pārdevēja tos netur īpaši redzamā vietā, bet sarunājot kreklus var dabūt ”zem letes”. Tirgot šādus kreklus likums neaizliedz. Bet publiskos pasākumos demonstrēt PSRS simboliku gan ir aizliegts. Centrāltirgus vadība par šādiem tirgotājiem neliekas ne zinis.

Viņu atbildība esot tikai tīrība un kārtība tirgus teritorijā.

Ivars Jakovels, RPAS Rīgas centrāltirgus mārketinga vadītājs

Sāksim ar to, ka Centrāltirgus neiejaucas tirgotāju saimnieciskajā darbībā. Mēs kā uzņēmums rūpējamies par tirdzniecības vietu iznomāšanu. Otrkārt – par nekustamā īpašuma apsaimniekošanu.

Ja pirms gada gājiena rīkotāji Rīgā spēja vienoties par kopīgu akciju, šogad tas tā vairs nebūs. Rīgas domē ir pieteikti divi gājieni pa identisku maršrutu.

Pirmajā atcerēsies ”ģimenes locekļus, kuri Otrā pasaules kara laikā cīnījušies sabiedroto rindās pret nacistisko Vāciju”. Tajā būšot līdz 1000 dalībnieku. Otrā pieminēšot ”kara upuru piemiņu” ar 200 dalībniekiem.

Vienu no gājieniem pieteicis Aleksejs Šaripovs. Viņš kopā ar ilggadēju antifašistu Aleksandru Giļmanu ir nodibinājuši biedrību ”Latvijas antinacistiskā komiteja.” Otru gājienu rīkos cieša Aleksandra Gapoņenko sabiedrotā Elizabete Krivcova un kādas līdz šim plašāk nepazīstamas biedrības ”Perom” līdere Margarita Dragile.

Par savstarpējiem konfliktiem iesaistītās puses runā nelabprāt. Zināms, ka Dragilei un Krivcovai nav paticis, ka cīņu biedri ar stāžu pārāk kūtri piesaista jauno paaudzi. Viņuprāt, tam visam jānotiek daudz aktīvāk. Abas konfliktējošās puses internetā izveidojušas ļoti līdzīgas mājas lapas, kur gājiena dalībniekiem iespējams reģistrēties.

Elizabeti Krivcovu un Margaritu Dragili saista ne tikai kopīgas sabiedriskās aktivitātes rīkojot 9. maija gājienu. Viņas abas ir vienas privātskolas audzēknes. Tā nav vienkārša mācību iestāde. Privātskolu INNOVA un pedagoģisko centru ar nosaukumu ”Eksperiments” dibinājis Broņislavs Zeļcermans.

Latvijas drošības iestādes jau pirms četriem gadiem Zeļcermana skolu raksturoja kā vietu, kur Latvijā tiek audzināta ”jaunā krievu elite”. Norādīts uz Zeļcermana aktīvo iesaisti Latvijas un Krievijas jauniešu sadraudzības pasākumu rīkošanā.

Gada nogalē Dragile devās uz Krievijas tautiešu starptautisko kongresu. Tajā viņa uzstājusies ar prezentāciju, kur citu valstu kolēģiem stāstījusi kā rīkojot 9.maija gājienu esot izdevies izvairīties no opozicionāru uzbrukumiem. Īpaši pievērsusies arī Krievijas plāniem stiprināt krievvalodīgo skolas ārvalstīs. Tam gatavojoties aktīvi līdzdarboties arī pedagogi Latvijā.

Dragile priecājās, ka Maskava sola palielināt studentu skaitu, kuri bez maksas varēs mācīties Krievijas augstskolās.

Neraugoties uz drošības iestāžu kritisko vērtējumu, skolu INNOVA finansē gan Izglītības ministrija, gan Rīgas dome. No valsts privātskola pagājušajā gadā saņēma 69 309 eiro lielu dotāciju.

Mācību līdzekļiem 1348 eiro. Šogad uz astoņiem mēnešiem, jo vasarā skolai beidzas akreditācija, piešķirti 58 843 eiro. No Rīgas domes par galvaspilsētā deklarētu bērnu mācīšanu gadā Zeļcermana privātskola saņem 12 558 eiro (12,92 eiro par vienu skolēnu mēnesī).

Skolu mācību programmas vērtē un akreditāciju piešķir Izglītības kvalitātes valsts dienests. Ja dienests akreditāciju atsaka – skolai darbība jāpārtrauc. Tieši šobrīd privātskolā INNOVA notiek pārbaude.

Izglītības kvalitātes valsts dienests sola divu nedēļu laikā pabeigt skolas izvērtējumu. Notiek arī pārbaude par kādu dienestā saņemtu sūdzību, kur kritizēts skolas darbs. Sūdzības un dienesta atklāti pārkāpumi bijuši arī iepriekš. Vai šoreiz pārkāpumi ir tik smagi, lai akreditāciju atteiktu, dienests nesaka.

To, ka ar šo skolu viss nav ideāli, droši vien liecina arī tas, ka izglītības programmas tika akreditētas nevis uz 6 gadiem, kas ir maksimālais termiņš, bet uz 2 gadiem. Un to, ka šai skolai tika sniegti vairāki ekspertu ieteikumi par skolas darbības pilnveidi – tas arī ir skaidrs. Turklāt ir jāsaprot viena lieta.

Skola strādā atbilstoši Latvijas Republikā licencētai izglītības programmai. Visas papildu aktivitātes, kas ir saistītas ar šo skolu, ne vienmēr ir mūsu dienesta redzeslokā. Un precīzāk teikt – mēs par to esam dzirdējuši vai zinām, bet tā nav mūsu kompetence un tā ir attiecīgi Drošības policijas kompetence.

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis situāciju skolās kopumā esot vairākkārt pārrunājis ar Drošības policijas vadību un Izglītības kvalitātes valsts dienestu. Visticamāk, būšot jāuzlabo likumi, lai labāk ļautu uzraudzīt skolās notiekošo. Kas tieši tiks mainīts, ministrs pagaidām nestāsta – idejas vēl tikai esot darba procesā.

Šogad ”Nemirstīgo pulka” rīkotāji gājienu grib izvērst plašumā ne tikai Rīgā. To solīts rīkot vēl sešās citās Latvijas pilsētās. Daugavpilī par to atbildīgais iecelts Jurijs Zaicevs no Latvijas krievu savienības, Rēzeknē Vadims Gilis no Vladimira Lindermana partijas ”Par dzimto valodu”, kurš pirms dažiem gadiem publicēja krievu valodā tapušu likumprojektu par Latgales atdalīšanos no Latvijas.

Salaspilī gājienu organizēs Aleksandra Mirska partijas ”Alternative” pārstāve Gaļina Muštavinska, Alūksnē, Latvijas krievu kopienas un Militāro pensionāru biedrības Alūksnes nodaļas pārstāvis Leonīds Konovaļovs. Vēl 9. maijā ”Nemirstīgo pulks” plānots Jelgavā un Aizkrauklē.

Skaties video!

TOP komentāri

 • haralds elceris
 • Andris Asaris( VIP numuri )
  +2 +2 0

  Andris Asaris( VIP numuri )

  Nav jau noslēpums ka Rīgas Centrāltirgus ir Ušakova "naudas drukātava" un "mazgājamā mašīna". Un kāpēc RC autostāvvietas, kaut formāli nav nodotas RS, tak solīja savulaik..
 • džimijs
  0 0 0

  džimijs

  nu un,lai tirgo ,šī valsts jau 25 gadus nepastāv...un kas būtu,ja tirgotu ar senās romas simboliku???es piedzimu LPSR un pusi mūžu nodzīvoju,ko tad tagad to izsvītrot no dzīves???man vēl ir dokumenti ar tā laika simboliku,karaklausības apliecība un darba grāmatiņa...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl