Rīgas apgabaltiesa uzskata, ka “Saskaņai” draudzīgais Isārijs Finbergs izdara spiedienu uz tiesu

6 komentāri

Rīgas apgabaltiesa apvainojumus tiesnešiem par korupciju un tirgošanos ar ietekmi ir nosaukusi par spiedienu uz tiesu un uzskata, ka publikāciju sērijai divu mēnešu garumā lielākajā krievu valodā iznākošajā avīzē “Segodņa” un ar to saistītajos portālos ir bijis mērķis ietekmēt tiesu darbu un panākt sev labvēlīgu spriedumu. “Nekā personīga” izdevās uzzināt, ka iespējamais spiediena izdarītājs ir uzņēmējs, “Saskaņai” draudzīgais Isārijs Finbergs.

Par uzņēmēju Finbergu latviešu prese raksta maz un pamatā tikai par aizdomīgiem nekustamo īpašumu vai zemes darījumiem. Ar viņu saistītajā viesnīcā un biznesa centrā Teikā “TOMO” vairākkārt pēcvēlēšanu svinības rīkojusi “Saskaņa”. Lai arī uzņēmēja vārds “Saskaņas” ziedotāju sarakstā nav atrodams, vēlēšanu naktī “Nekā personīga” nofilmēja, kā “Saskaņas” līderis Nils Ušakovs draudzīgi apskaujas ar Finbergu.

Viens no Finberga kādreiz vadītajiem uzņēmumiem ir ”RLDT”, kas ir vērtīgās viesnīcas ēkas īpašnieks. Pirms vairākiem gadiem ”RLDT” galvoja par kādu aizņēmumu, un tobrīd firmas vadībā atradās zvērināta advokāta Mārča Miķelsona tēvs.

Ar Finbergu saistītie vēlāk vērsās policijā, apgalvojot, ka daļa dokumentu esot viltoti, no viņiem naudu gribot izkrāpt un paralēli sāka tiesāties, lai galvojuma līgumu atzītu par spēkā neesošu.

Tiesvedība Rīgas apgabaltiesā pēc būtības vēl nebija uzsākta, kad objektīvu apstākļu dēļ nomainījās divi tiesneši. Tas izsauca asu Finberga cilvēku reakciju, un savstarpēji saistītajos medijos “Segodnja”, “kriminal.lv” un “Baltijas Balss” sākās rakstu sērija. Publikācijās izvērsts, ka tiesa pieņem dīvainus lēmumus, maina tiesnešus un rīko slēgtas sēdes. Tiek izteikts viedoklis, ka spriedums jau ir nopirkts, būtībā tiesnešus nosaucot par korumpētiem. Finberga cilvēki vērsās pie tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) ar vēstuli, ko publicēja arī “kriminal.lv”.

 

SIA ”RLDT” atklātā vēstule tieslietu ministram Jānim Bordānam

”Vēršamies pie Jums ar atklātu vēstuli, tā kā redzams, ka Jums nav vienaldzīgs tiesā notiekošais, un ļoti sagaidāms, ka Jūs nepieļausiet turpmāku tiesnešu neobjektīvo rīcību, kas ir saistīts ar korupciju. Gribam ticēt, ka ar Jūsu piedalīšanos un kontroli būs iespējams atzīt, ka Latvijā ir izveidots korupcijas tīkls, kurā iesaistīti tiesneši un advokāti, kas kaitē tiesiskumam. Mēs ļoti labi apzināmies, cik nepatīkami ir uzzināt un pārliecināties, ka tiesnešu vidū joprojām ir negodprātīgi cilvēki, bet uzskatām, ka ir pienācis pārmaiņu laiks. Lūdzam Jūs īstenot savus priekšvēlēšanu laika solījumus un uzsākt nopietnu cīņu ar korupciju.

 

“Nav šaubu, ka tiesnešiem ir daudz lielākas kritikas robežas jāpanes, nekā jebkuram citam sabiedrības loceklim, bet šajā gadījumā tiesas sastāvs darīja zināmu, ka viņi to izjūt kā spiedienu,” komentē Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja p.i. Daiga Vilsone.

Rīgas apgabaltiesa ar šādu paziņojumu par spiedienu ir nākusi klajā pirmo reizi. Tomēr tiesāties par, viņuprāt, nepatieso ziņu atsaukumu tā nav gatava. Savā paziņojumā tiesa neko vairāk neprasa.

Paziņojums par spiedienu bija dienā, kad lielākais krievu valodā rakstošais laikraksts “Segodnja” publicēja rakstu ”Tiesā notiek brīnumi”. Tiesas vadība apgalvo, lai arī lietas dalībniekiem tika izskaidrots gan par tiesnešu maiņu, gan slēgtas tiesas sēdes nepieciešamību, apvainojumi tiesnešiem korupcijā saistītajos laikrakstos un portālos turpinājušies.

Vilsone apliecina, ka šis spiediens tiek izdarīts uz tiesu laikā, kad tiek gatavots spriedums. “Man ir grūti pateikt, kas to organizē. Šādas informācijas mums nav, jo kāds ļoti mērķtiecīgi un ilgstošā laika posmā publicē šīs ziņas, apgalvojumus, iebildumus un tiesai nepavaicā.”

”Segodņa” ir palicis pēdējais krievu valodā iznākošais dienas laikraksts. Tirāža – ap 10 000 eksemplāru. Laikraksta redakcijā “Nekā personīga” meklē raksta autoru un galveno redaktoru. Birojā stāsta, ka publikācijas veidotājs strādājot ārštatā un šeit uz vietas nebūs sastopams. Galvenais redaktors Andrejs Švedovs tobrīd pusdienojot un viņu esot mazliet jāpagaida.

 

Pāvels Kirilovs
portāla redaktora vietnieks

Dārgie kolēģi! Es esmu redaktora vietnieks. Kas par lietu?

“Nekā personīga”: Jūs šodien lasījāt, ka Rīgas apgabaltiesa raksta, ka jūs izdarāt spiedienu uz tiesu. Runa ir par šo 3. aprīļa rakstu.

Es jau arī esmu tikai redaktora vietnieks. Galvenais redaktors ir šobrīd pusdienās. Pēc 15 minūtēm būs atpakaļ.

“Nekā personīga”: Kā jūs esat sadalījuši, kurš, par ko atbild?

Viņš par visu atbild. Un es par elektronisko versiju atbildu.

“Nekā personīga”: Bet šāds žurnālists pie jums strādā – Nikolajs Kudrjavcevs?

Jā, jā, mūsu žurnālists. Viņš (galvenais redaktors) būs pēc 15 minūtēm!

“Nekā personīga”: Tad mēs sagaidīsim!

 

(pēc 15 minūtēm)

Galvenais redaktors lūdza, viņam tagad ir tikšanās, bet viņš man iedeva informāciju. Tieši šis raksts un šī lappuse, atbildīgā ir Mihailova Marina. Variet ar viņu sazvanīties.

“Nekā personīga”: Bet viņu uzrauga galvenais redaktors.

Ziniet, es pavisam mazs cilvēciņš. Es jums nodevu informāciju un viss.

“Nekā personīga”: Tad viņam [galvenajam redaktoram] pēc tām pusdienām bija vēl kāda neplānota tikšanās, nevajadzēja atgriezties birojā?

Nevaru, nevaru jums neko teikt

 

 

Sazinoties ar laikraksta ”Segodnja” kriminālnozares redaktori Mihailovu arī tika saņemts atteikums: “Atvainojiet man nav laika. Varbūt rakstiski? [..] Nav laika nevienu minūti”.

Mihailova vēlāk laipni atbild, ka raksta autors Kudrjavcevs neeksistē. Tas esot kolektīvais pseidonīms, situācijā, kad raksta autori esot vairāki. Tāda esot parasta prakse žurnālistikā pēdējos 20 gadus. Pie medija esot vērsusies kundze cienījamos gados Lilija Musakova, kura esot apkrāpta, un policijas lietā viņai esot cietušās statuss. Musakovas pārstāvētās firmas ”RLDT” adrese reģistrēta “Tomo Hotel”. Firmai norādīts tāds pats telefons un mājas lapa kā viesnīcai. Nav šaubu, ka uzņēmums saistīts ar Finbergu. Ne Musakovu, ne Finbergu sastapt neizdodas. Līdz raidījuma ēteram solītā saziņa nenotiek.

Laikrakstā “Segodņa” turpina publicēties Saeimas deputāts no “Saskaņas” Nikolajs Kabanovs. Viņš šaubās, ka kāds varētu avīzi ietekmēt. “Dažus sižetus piedāvā dzīve, vienkārši, dažreiz tā ir vertikālā iniciatīva, dažreiz tā ir iniciatīva, starp kolēģiem runājot. Tas var dažādi īstenoties. Cik man ir zināms, tieši kriminālā sleja ir pilnīgi autonoma un veidojas pēc tās vadītāja iniciatīvas.”

 

Nikolajs Kabanovs
Saeimas deputāts (S)

“Nekā personīga”: Un tas iemesls, kāpēc jūs kā Saeimas deputāts turpināt publicēties un rakstīt, ir?

Tas, ka, man liekas, ka vienmēr vajag izmantot iespēju sazināties ar sabiedrību, ne tikai ar sociālajiem tīkliem kā “Facebook”, “Twitter” , ir daži cilvēki, kuri neatzīst moderno interface un pa vecam lasa avīzītes.

“Nekā personīga”: Jūs gan neparakstāties kā Saeimas deputāts.

Man nav tāda ierobežojuma. Es varu ar savu vārdu, varu ar segvārdu. Kā jebkurš.

 

Tiesas spriedums šonedēļ bija labvēlīgs Finbergam. Tā gan vēl nav pēdējā un galīgā tiesu instance. Rīgas apgabaltiesa šobrīd strādā ar pagaidu priekšsēdētāju, jo pērn decembrī beidzās Daigas Vilsones pilnvaru termiņš. “Nekā personīga” zināms, ka konkursā uz svarīgās Rīgas apgabaltiesas priekšsēdētāja amatu pieteikušies trīs pretendenti, arī līdzšinējā vadītāja Daiga Vilsone.

6 komentāri