Rēzeknes dome ārkārtas sēdē nolemj aizņemties naudu, lai atpirktu zemi no Urbanoviča ģimenes locekļu firmas

23 komentāri

“Saskaņas” mēra vadītā Rēzeknes dome nolēmusi, ka pirks zemes gabalu no “Saskaņas” līdera Jāņa Urbanoviča ģimenei piederošas firmas. Domes deputāti un arī priekšsēdētājs apgalvo, ka neesot zinājuši, kam zemes gabals pieder. Lēmums pieņemts lielā steigā, pat precīzi nenoskaidrojot, vai pirkuma summa nav par lielu. Lai darījums notiktu, Rēzeknei nepieciešamie 223 000 eiro būs jāaizņemas, jo šādas liekas naudas pilsētas budžetā neesot. 

Pagājušo trešdien Rēzeknes dome saņēma satriecošu piedāvājumu. Pirkt zemes gabalu no uzņēmuma “Zaļās dzirnavas”. Jau nākamajā dienā tiek sasaukta ārkārtas sēde un deputāti nobalso, ka zeme jāpērk.

Ja kāds pērk un pārdod nekustamo īpašumu, šie darījumi ir jāsaskaņo ar pašvaldību. Tai ir “pirmā roka” jeb pirmpirkuma tiesības, ja pārdodamā ēka vai zeme ir nepieciešama pašvaldības vajadzībām.

31. janvārī Rēzeknes domē ar iesniegumu ieradās uzņēmuma “Zaļās dzirnavas” valdes loceklis Ivars Žukovskis. Firma bija nolēmusi pārdot sev piederošos septiņus hektārus zemes un uz cita – pašvaldībai piederošā zemes īpašuma esošās četras ēkas. Pircējs – kāds vietējais uzņēmējs. Īpašumi atrodas Rēzeknes nomalē, kur izveidota speciālā ekonomiskā zona. Jau nākamajā dienā 1. februārī ārkārtas domes sēdē piecu minūšu laikā deputāti nolēma zemi pirkt un prasīt Valsts kasei aizdot naudu, jo Rēzeknes budžetā brīvu līdzekļu nav.

Rēzeknes domes 1. februāra ārkārtas sēde

 

Aleksandrs Bartaševičs

Aleksandrs Bartaševičs
Rēzeknes domes priekšsēdētājs (“Saskaņa”)

Labdien, cienījamie deputāti. Labdien, klātesošie. Sākam ārkārtas sasaukto pilsētas domes sēdi. Pirmais jautājums – par pirmpirkuma tiesībām uz nekustamo īpašumu Noliktavu ielā 9, Noliktavu ielā 17 Rēzeknē.

 

 

 

Anna Munda
Rēzeknes domes Būvvaldes Zemes ierīcības nodaļas vadītāja

Labdien. Lūdzu atbalstīt piedāvāto lēmuma projektu, jo domē ir saņemts iesniegums par pirmpirkuma tiesībām uz nekustamo īpašumu Noliktavu ielā 9, Noliktavu ielā 17. Piedāvātā cena ir 223 tūkstoši 538 eiro 41 cents. Šī teritorija ir industriālā, un, sakārtojot šo teritoriju, varēs nākotnē piedāvāt investoriem, lai attīstītu uzņēmējdarbību. Līdz ar to lūdzu atbalstīt piedāvāto lēmumprojektu un izmantot pirmpirkuma tiesības.

 

 

 

Aleksandrs Bartaševičs

Aleksandrs Bartaševičs
Rēzeknes domes priekšsēdētājs (“Saskaņa”)

Paldies! Tiešām labs piedāvājums. Un tādā veidā mēs apvienojam tos zemes gabalus, kas atrodas blakus šim. Vai deputātiem ir jautājumi? Jautājumu nav. Viss ir skaidrs. Tad lūdzu balsot par lēmuma projektu. Kas par? Par 10. Pret, atturas nav. Lēmums ir pieņemts.

 

 

Nākamais jautājums par aizņēmuma ņemšanu. Ziņo Velta Vekšina.

 

Velta Vekšina
Rēzeknes domes Finanšu pārvaldes vadītāja

Ir sagatavots lēmumprojekts ņemt aizņēmumu Valsts kasē 223 tūkstoš 538 eiro. Uz 10 gadiem.

 

 

 

Aleksandrs Bartaševičs

Aleksandrs Bartaševičs
Rēzeknes domes priekšsēdētājs (“Saskaņa”)

Šis jautājums saistīts ar pirmo par cik mēs plānojam apmaksāt šo iegādi no kredītsaistībām. Kredīta naudas. Visiem ir skaidrs, ja? Ja jautājumu nav, tad lūdzu balsot par lēmuma projektu. Kas ir par? Pret, atturas nav. Lēmums ir pieņemts. Paldies kolēģiem par darbu. Sēde ir slēgta.

 

 

Zemes īpašnieks uzņēmums “Zaļās dzirnavas” ir vistiešākajā veidā saistīts ar kādu ietekmīgu rēzeknieti – “Saskaņas” līderi un Saeimas deputātu Jāni Urbanoviču. “Zaļajās dzirnavās” 91% pieder citai firmai – “REVITEKO”. Savukārt tajā īpašnieces ir Saeimas deputāta Urbanoviča abas meitas Ieva un Gunta. Agrāk akcionārs bijis pats Jānis Urbanovičs, arī par viņa uzticamības personu dēvētais šobrīd pie kriminālatbildības par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu sauktais “Rīgas Centrāltirgus” bijušais valdes priekšsēdētājs Anatolijs Abramovs. Arī Abramova sieva.

Saruna ar rēzeknieti Jāni.

NP: Nezināt, šeit Urbanovičam kaut kur nav zeme? Neesat dzirdējis? 
Jānis: Es agrāk dzirdēju, ka šitas gabals bija.
NP: Šis gabals, ja?
Jānis: Nu, runāja cilvēki. Es točno nezinu. Tā teica. A tagad saka, ka vroģi dome nopirkusi.
NP: Jā, dome grasās pirkt pa 223 tūkstošiem.
Jānis: Ā, značit pirks, ja?
NP: Jā.
Jānis: Nu jā…

Rēzeknes domē, kur starp 13 deputātiem 9 ir no “Saskaņas”, apgalvo, ka viņi neesot zinājuši, ka atpērk zemi no savas partijas līdera ģimenes firmas.

 

Aleksandrs Bartaševičs

Aleksandrs Bartaševičs
Rēzeknes domes priekšsēdētājs (“Saskaņa”)

Nu, atklāti sakot, īpaši neinteresējos, jo gan deputātus, gan mani interesēja vairāk tas zemes gabals. Bet, jūsuprāt, ja Urbanovičam pieder, tad pašvaldība nevar būt interese par šo zemes gabalu vai kādā sakarā tieši tāds jautājums? (NP: Jautājums vai jūs zinājāt vai jūs nezinājāt, ka jūs pērkat no Urbanoviča bērniem piederošas firmas šo te zemes gabalu?) Nezināju. (NP: Jūs šobrīd tagad to uzzināt?) Jā. Jūs man to izstāstījāt, un tagad es zinu.

 

 

 

Vladimirs Bogdanovs
Rēzeknes domes deputāts (“Saskaņa”)

(NP: Kam pieder tā zeme?) Jā. Tur bija tāds uzņēmums “Zaļās dzirnavas”. Nu, jā, jā… (NP: Bet kam tās “Zaļās dzirnavas” pieder?) Pagaidām nezinu. (NP: Nezinājāt?) Nē.

 

 

 

Jāzeps Korsaks

Jāzeps Korsaks
Rēzeknes domes deputāts (Latgales Partija, “Visu Latvijai”, “Vienotība” apvienotais saraksts)

Kam tas pieder, es šādos sīkumos neesmu iedziļinājies. (NP: Tas ir sīkums?) Nu, noteikti tiem, kuriem ir kādas biznesa intereses un tiek veidoti šaha gājieni, tiem tas noteikti diezgan būtiski. Jā. Es tai brīdī tam nepievērsu uzmanību.

 

 

 

Aleksejs Stecs
Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks pilsētas attīstības un investīciju jautājumos (“Saskaņa”)

(NP: Kam tā juridiskā persona pieder?) Nav zināms.

 

 

Liekas naudas, lai zemi nopirktu, pilsētas budžetā nav. Iespējams arī tāpēc, ka, gatavojoties pašvaldību vēlēšanām, tieši pirms gada Rēzeknes dome nolēma, ka visi pilsētā deklarētie iedzīvotāji sabiedriskajā transportā var braukt bez maksas. Rēzeknes domes izpilddirektors bija īpaši nerunīgs, lai skaidrotu, kā vērtē deputātu atbalstīto darījumu.

 

Raimonds Oļehno

Raimonds Oļehno
Rēzeknes domes izpilddirektors

(NP: Jūs esat izpilddirektors?) Es esmu izpilddirektors. (NP: Mēs varam vienu jautājumu?) Nē. paldies. (NP: Kāpēc nē?) Tāpēc, ka vajag iepriekš brīdināt. (NP: Mēs tagad brīdinām.) Nē, tā nevar! (NP: Mēs par Noliktavu ielu gribējām pajautāt.) Man nav nekāda sakara ar Noliktavu ielu. (NP: Jūs zināt, kam zeme pieder?) Kāpēc man jāzina? (NP: Domei būs jāprasa aizņēmums.) Kas tās par metodēm? Jūs iemācieties žurnālistu ētikai! Pēc tam jūs uzvedaties! (NP: Bet domei būs…) Kāju izņemiet! (NP: No kurienes?) No durvīm! Izņemiet kāju! (NP: Bet domei būs jāaizņemas 223 tūkstoši.)  Piedošanu, tā nedrīkst darīt. (NP: Jums tā nedrīkst darīt!)

 

 

Cilvēks, kurš 31. janvāri nesa uz Rēzeknes domi iesniegumu ar piedāvājumu zemi pirkt, ir Ivars Žukovskis. Viņš dzīvo tieši kaimiņos Saeimas deputātam un “Saskaņas” līderim Jānim Urbanovičam.

Kā skaidro Žukovskis, pārdodamajā teritorijā bijuši lieli biznesa plāni. Meklēti investori no Krievijas. Tas esot bijis Urbanoviča ģimenes uzdevums. Viena no iecerēm – būvēt koka karkasu māju rūpnīcu gandrīz esot sanācis realizēt.

Firmas dalībniekos 2014. un 2015. gadā parādās Karību jūras salās un vēlāk Kiprā reģistrēti ofšori. (“Upton Limited”, reģ. nr: 1000274071 Trust House, 112 Bonadie Street, Kingstauna, Sentvinsenta un Grenadīnas) (“Z & L LEGAL CONSULTING LTD”, reģ. Nr: 1000248892 Charalambou Mouskou, 20, ABC Business center, 1 stāvs, birojs 101, Pafosa, Kipra) Bet tad attiecības ar Krieviju Ukrainas dēļ pajukušas, investori pazuduši un plāns izgāzies. Tāpēc nolemts zemi pārdot.

 

Ivars Žukovskis
SIA ”Reviteko” valdes loceklis

Mēs pārdotu privātam cilvēkam. Viņš ir ar mieru pirkt. (NP: Ja nav noslēpums, kurš?) Tas ir noslēpums. Un viņš tagad nav laimīgs no tā. Ka pašvaldība pērk. (NP: Bet jūs laimīgi. Tik un tā pie naudas.) Nu, kā. Mēs vai nu tiktu šitā pie naudas vai no šitiem tiekam pie naudas. Ja viņi izlems, ka pērk šo zemes gabalu, pašvaldība. Ja nē, tad pārdodam privātajam. (NP: Nenospēlēja par labu fakts, ka tur Urbanoviča kunga ģimene tur iesaistīta?) A viņiem tur kas? Ka mēs blakus dzīvojam? Mēs ar viņu esam mācījušies vienā skolā. Rēzekne te arī nav liela. Viens otru pazīstam. Kas šeit var nospēlēt? Tur bija grandiozs projekts. Uz 19 miljoniem. Un viņš varēja iziet cauri. Maz palika, kad attiecības ar Krieviju sabruka. Nu cena tāda reāla. Mēs varējām divreiz dārgāk uzprasīt. Tur tas zemes gabals maksā. Tā ir rūpnieciskā zona. Tur var rūpnīcu celt, Tur neko nevajag darīt. Tā nav lauksaimniecības vai pilsētas zeme, kur nedrīkst nekā celt. Tur tieši drīkst. Un cena tā ir minimāla. Teiksim tā.

 

 

Pēc Zemesgrāmatas datiem, 2012. gada 4. aprīlī SIA “Zaļās dzirnavas” šo zemi no kādas rēzeknietes nopirka, samaksājot vien 10 tūkstoš latu (14 228 eiro). Nu dome zemi atpirks par 14 reizes augstāku cenu. Jānis Urbanovičs apgalvo, ka īpašumā esot ieguldīts daudz vairāk un nekāds izdevīgais darījums šis neesot. Bet to organizējot meitas ne viņš. Ja būtu teikšana viņam, tad deputāts zemi gan nepārdotu.

Saruna ar Saeimas deputātu (“Saskaņa”) un bijušo SIA “Reviteko” īpašnieku Jāni Urbanoviču.

NP: Sanāk, ka Rēzeknes dome izmantojusi pirmpirkuma tiesības atpirkt to zemes gabalu no jūsu ģimenes. 
Urbanovičs: Tas ir man jaunums. Es zinu, ka viņi gribēja, tie ļaudis, kas attīstīja pēdējos divus gadus neveiksmīgi to teritoriju, viņi gribēja atteikties no tā. Es uzskatu, ka nevajadzēja atteikties. Vajadzēja turpināt. Tur ir ļoti laba vieta. Tur varētu būt laba loģistiska bāze. Tranzīta mezgls. Ļoti izdevīga vieta. Savs dzelzceļa pievads. Un tā jaunā paaudze un tie citi, kas ar to darbojas, ir daudz pragmatiskāki nekā es, kas… Es sākumā biju idejas autors, ka to vajadzētu attīstīt. Tagad jaunatne ir racionālāka un mazāk optimistiska.
NP: Jūs par savu jaunatni domājat? 
Urbanovičs: Jā, protams.
NP: Jūsu kaimiņš tur tā kā kūrē to biznesu? 
Urbanovičs: Viņš priekšnieks. Viņš arī vada. Viņš lemj visus jautājumus.
NP: Viņš saka, ka tur bija ideja atvest investoru no Krievijas un taisīt kokapstrādi…
Urbanovičs: Ziniet… Jāatzīstas, diemžēl man to ideju ir vairāk nekā saprašana viņas realizēt. Ideju kā blusas sunim, bet, iespējams, ja tas būtu sācies un darīts 20 gadus atpakaļ, kad tur sāka visu to veidot un būtu pasteigušies, tad tur jau būtu kāda rūpnīca.
NP: Bet jūs tā kā ar saviem kontaktiem centāties atvilkt kādus cilvēkus no Krievijas? 
Urbanovičs: Protams, jā, es gribēju palīdzēt. Žēl.
NP: Īpašums ir iegādāts par 10 tūkstošiem un pārdots tagad par 223 tūkstošiem. Diezgan laba peļņa. 
Urbanovičs: Nē, tie ir meli. Tur ir ar zaudējumiem. Es ļoti ieteiktu nedezinformēt. Diemžēl šis ir atkal ļoti neveiksmīgs ieguldījums. Tur visi draudzīgi guldīja iekšā un summas ir lielākas nekā tiek pārdots. Paldies.
NP: Tad bizness ir beidzies?
Man tur viņš jau sen ir beidzies. Vienkārši viņi arī ir atteikušies.

Rēzeknes deputāti apgalvo, ka cenu dome nevarot ietekmēt. Zemi pārdod privātfirma privātpersonai par nolīgtu summu. Ja abas puses vienojušās, ka zeme jāpārdod pa 223 tūkstošiem, domei neesot iespēja maksāt mazāk. Tāpēc arī Valsts kasei šo trešdien nosūtītajā lūgumā prasīta tieši šāda summa.

 

Aleksejs Stecs
Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks pilsētas attīstības un investīciju jautājumos (“Saskaņa”)

NP: Iesniegumu Rēzeknes dome saņēma 31. janvārī. 1. februārī jau bija domes sēde. Pa kuru laiku jūs noskaidrojāt – atbilst vai neatbilst tirgus situācijai?) Dienas laikā. (NP: Kurš to darīja?) Mūsu būvvalde, protams. (NP: Būvvalde iegāja “ss.lv” vai kā viņi to darīja?) Mums ir vairāki zemes gabali, ko mēs nopirkām pa iepriekšējo gadu. Tās cenas ir zināmas. Teiksim tā. Tā. (NP: Nevajadzēja ņemt kādu vērtētāju, kuri profesionāli aiziet un apskatās?) Redziet, ja mēs izmantojam pirmpirkuma tiesības, lēmums jāpieņem piecu darba dienu laikā. Ļoti ātri. Vai nu mēs ņemam vai neņemam. Tas ir viss. Mēs salīdzinājām, viss sakrīt un uz priekšu.

 

Tomēr kā mums apstiprināja Finanšu ministrija, kas vērtē pašvaldību lūgumus naudu aizdot no Valsts kases, Rēzekne rīkojusies ne tā kā tas bija jādara. Pietrūkst svarīgas detaļas – neatkarīga vērtētāja atzinuma.

 

Aleksis Jarockis

Aleksis Jarockis
Finanšu ministrijas preses sekretārs

Tas bija nepieciešams ja tad, kad pašvaldība pieņēma lēmumu izmantot pirmpirkuma tiesības, lai pašvaldības deputāti rīkotos saskaņā ar publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma normām. Pašvaldībai ir jābūt kā rūpīgam un gādīgam saimniekam un nodokļu maksātāju līdzekļi ir jāizlieto efektīvi un lietderīgi. Ar pēc iespējas zemāko summu mazākiem līdzekļiem ir jāsasniedz mērķi. Un tāpēc pašvaldībai pirms pieņemt lēmumu izmantot pirmpirkuma tiesības domes sēdē bija jau jābūt šim apliecinājumam no neatkarīga sertificēta vērtētāja, ka patiešām šī summa, par kuru pārdevējs plāno pārdot šo zemes gabalu, šī summa ir adekvāta un samērīga. (NP: Tad sanāk tā, ka deputāti balsojot, jau pārkāpa likumu?) Es nemācēšu to atbildēt vai pārkāpuši. Tā jebkurā gadījumā ir VARAM kompetence nevis Finanšu ministrijas kompetence.

 

 

Aleksandrs Bartaševičs

Aleksandrs Bartaševičs
Rēzeknes domes priekšsēdētājs (Saskaņa)

(NP: Urbanoviča kungs būs priecīgs.) Vai bērni? Jūs teicāt, ka bērniem pieder. (NP: Nu, ģimene liela…) Nu, viņi jau patstāvīgi. Cik es saprotu. Urbanoviča bērni visi jau gados. (NP: Un viņš nezina, kas tur notiek?)Protams, ka priecāsies. Paldies. (aiziet)

 

Kā “Nekā Personīga” atbildēja Kaspara Gerharda vadītā Vides un pašvaldību lietu ministrija (VARAM), viņi padziļināti šo Rēzeknes domes pirkumu neesot gatavi vērtēt. Bet Finanšu ministrija bez vērtējuma prasīs arī Rēzeknes domes priekšsēdētāja kā atbildīgās amatpersonas apliecinājumu par to, ka šis darījums ir samērīgs.

Kā liecina “Nekā Personīga” rīcībā esošās ziņas, Urbanoviča ģimenes un kaimiņa firmas zemes pircējs esot vietējais uzņēmējs Valērijs Brokāns. Viņš pirms vairākiem gadiem pats bijis Rēzeknes domes deputāts un domes priekšsēdētāja vietnieks. 2005. gadā VID sāka pārbaudi par amatpersonas deklarācijā uzrādītajiem 500 000 latiem skaidrā naudā, ko deputāts bija uzkrājis. Interesanti, ka viņa partijas priekšvēlēšanu sarakstā trīs no desmit kandidātiem bija augstas vietējās Valsts ieņēmuma dienesta amatpersonas.