7 komentāri

Rīgas domes (RD) Satiksmes departamentā izveidojusies savāda situācija. Divi cilvēki saņem direktora algu, abi nāk uz darbu, bet tikai viens strādā. Pirms pusgada ar tiesas lēmumu skandalozā departamenta direktora krēslā atgriezās Vitālijs Reinbahs. Taču tikai uz papīra. Rīgas mērs Nils Ušakovs agrāk tik ieredzētajam Reinbaham izteica neuzticību, bet atlaist viņu nevarēja, jo tam pretī spurojās arodbiedrība. Reinbahs ik dienu ierodas darbā, taču strādāt nestrādā. Un sagaidāms, ka tas notiks vēl vismaz pusgadu.

Ne Ameriks, ne Ušakovs paši bruģi neliek, taisnojās Rīgas vicemērs, kad pašvaldību priekšvēlēšanu gadā Rīgas centrālās ielas bija uzraktas un dome redzami netika galā ar remontdarbu radīto jucekli. Rīdzinieku nemieram pieaugot, politiski tika upurēts viens no savējiem. Ar īsu ierakstu tviterī 2016. gada augustā Rīgas mērs paziņoja, ka pēc sanāksmes par ielu remontdarbu gaitu ir nolemts atstādināt Rīgas Satiksmes departamenta direktoru Vitāliju Reinbahu.

“Saskaņai” savulaik tuvu stāvošo Reinbahu KNAB turēja aizdomās par 100 000 eiro kukuļa pieņemšanu saistībā ar pasažieru pārvadājumiem. Par Reinbaha ietekmi pašvaldības saimniecībā liecināja arī aizdomīgais darījums ar vecajiem “Rīgas satiksmes” autobusiem. Tos iznomāja par gandrīz četras reizes augstāku cenu Rēzeknes pašvaldībai, nekā tos pārdeva Rīga. Ar Rēzeknes mēru, “saskaņieti” Aleksandru Bartaševiču, Reinbahu saistīja ģimeniskas saites. Taču neviens no minētajiem skandāliem Reinbaha stiprās pozīcijas pat nesašūpoja, un viņš iepriekš pārcieta visus opozīcijas ierosinātos neuzticības balsojumus.

Pusotru gadu par pēkšņi atstādinātā Reinbaha gaitām publiski nekas nebija zināms. Viņa vietā Satiksmes departamentā iecēla Emīlu Jakrinu. Kā pienākumu izpildītāju. Nu, Reinbahs ir atgriezies.

 

Vitālijs Reinbahs

Vitālijs Reinbahs
Dīkstāvē esošais Rīgas domes Satiksmes departamenta direktors

(NP: Ko jūs darāt Rīgas domes Satiksmes departamentā?) Ko es daru? Bez komentāriem pagaidām! (NP: Jūs veicat kādus darba pienākumus?) Bez komentāriem! (NP: Jūs esat atjaunots amatā?) Es nekomentēšu! (NP: Kāpēc nē? Tā ir pašvaldības nauda! Jūs esat atjaunot iepriekšējā amatā?) Vēlāk.

 

 

Rīgas mērs Ušakovs izrādās Reinbahu atstādinājis nemākulīgi. Atstādināšanas rīkojumā rakstīts, ka Reinbahs neesot ievērojis vasarā veicamo remontdarbu termiņus un slikti organizējis darbu. Juridisku pierādījumu vietā mērs atsaucies uz masu medijos rakstīto un rādīto. Reinbahs atstādināšanu apstrīdēja tiesā un visas instances lēma viņam par labu. Reinbahs pa vidu gan arī izmantoja darbnespēju un bērna kopšanas atvaļinājumu, lai iespējami ilgi viņu nevarētu atbrīvot no darba pavisam. Pēc gada ilgas prombūtnes pagājušajā gada vasarā Reinbahs atgriezās darbā.

 

Vitālijs Reinbahs

Vitālijs Reinbahs
Dīkstāvē esošais Rīgas domes Satiksmes departamenta direktors

Es atgriezos darbā, un pirmajā dienā man nozīmēja dīkstāvi. (NP: Kā tā izpaužas?) Atbrauca domes jurists, kurš parādīja man domes vadītāja lēmumu par manu dīkstāvi. (NP: Bet atalgojumu jūs saņemat?) Kad ir dīkstāve, saskaņā ar Darba likumu ir jāsaņem atalgojums. (NP: Ko Jūs darāt, nākot katru dienu uz darbu?) Pēc darba likuma dīkstāves laikā esmu darba devēja pārziņā un viņam man jādod uzdevumi. Un es katru dienu nāku uz darbu un gaidu rīkojumus. (NP: Un kāds jums dod?) Pagaidām nē. (NP: Tad faktiski, cik ilgi jūs esat dīkstāvē? No augusta?) No augusta.

 

 

Emīls Jakrins

Emīls Jakrins
Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora p.i.

Vienīgais, kas var ko mainīt šajā situācijā, ir Rīgas domes vadība. Man nekādi rīkojumi viņam nav jādod. Viņš man nav nekāds darbinieks. Viņš ir Rīgas domes darbinieks. Viņš nav mans darbinieks. (NP: Tad jūs departamentu vadāt divi cilvēki?) Nē, viņam nav pilnvarojuma darīt jebko. Viņš atrodas tādā situācijā, ka viņam jānāk uz darbu, bet viņš ne tikai nevar, viņš nedrīkst neko darīt. (NP: Bet viņš nāk katru dienu uz darbu. Viņam ir savs kabinets jūsu šobrīd vadītajā departamentā.) Jā, tukšs kabinets. Bez telefona, bez datora. Lasa grāmatiņu, vai nezinu, ko dara. Kaut ko dara.

 

 

Vitālijs Reinbahs

Vitālijs Reinbahs
Dīkstāvē esošais Rīgas domes Satiksmes departamenta direktors

(NP: Tad formāli sanāk – jūs esat Rīgas domes Satiksmes departamenta vadītājs, tikai dīkstāvē.) Jā!

 

 

Vitālijs Reinbahs ir zinošs darba tiesībās. Paralēli darbam pašvaldībā viņš bijis viens no līderiem arodbiedrībā LABA. LABA savulaik bija cieši pietuvināta Rīgas domes vadībai un saņēma finansējumu kā no “Rīgas satiksmes”, tā “Rīgas namu pārvaldnieka” budžeta. LABA ne tikai nodrošināja juridisko aizsardzību pret nepamatotu šo abu uzņēmuma darbinieku atstādināšanu. Arodbiedrības biedri un vadošās personas bija regulāri redzamas “Saskaņas centra” rīkotajos piketos, kur pamatā bija neapmierinātība ar valdības darbu vai pašvaldības resursi tika tērēti, lai grūtos brīžos atbalstītu domes vadību.

Vēl pagājušā gada 1. maija svinībās Rīgas mērs sociālajos tīklos izteica LABAi pateicību par darba svētku organizēšanu, bet viss mainījās pēc pašvaldību vēlēšanām. LABAs līderi domē neiekļuva, koplīgums ar abiem pašvaldību uzņēmumiem tika lauzts, LABAi bija jāpamet telpas Rīgas domes Satiksmes departamenta telpās. Bet tās līderi nonāca nežēlastībā.

Reinbaham ar tiesas spriedumu atgriežoties darbā, Ušakovs tūlīt izteica viņam neuzticību. Tomēr atlaist viņu nevarēja. Tam iebilda Valsts un pašvaldības iestāžu darbinieku arodbiedrība, kuras priekšgalā ir arī pats Reinbahs.

 

Jānis Liepiņš

Jānis Liepiņš
RD Juridiskās pārvaldes direktors

(NP: Un jūs nepiekrītat arodbiedrības lēmumam?) Nē, mēs esam uzsākušu procedūru – darba attiecību izbeigšanu. Un, tā kā arodbiedrība nav piekritusi, ja, viņš ir arodbiedrības biedrs, to mēs zinām, to viņš ir informējis, ka ir arodbiedrības biedrs, mēs uzsākam procedūru caur tiesvedību, līdz ar to, kamēr nav šis iztiesāšanas process beidzies, tikmēr ar domes lēmumu mēs viņu nevaram atbrīvot. (NP: Kas nosaka to, ka Reinbaha kungs var saņemt līdzvērtīgu atalgojumu, tam, kuru viņš saņēma būdams Satiksmes departamenta direktors?) Dīktstāve. Darba likumā par dīkstāvi ir teikts, ka viņam ir jāsaņem atlīdzība tā pati. (NP: Bet faktiski, vairāki tūkstoši gadā, par neko?) Mēs izpildām Darba likumu. Ko teikt. Saprotu, ka smieklīgi, bet tā ir.

 

Satiksmes departamenta direktors gadā iepriekš deklarējis nepilnus 30 000 eiro. Reinbahs apstiprina, ka 2500 lielo algu mēnesī turpina saņemt arī esot dīkstāvē. Dīkstāve viņam radot ieslodzījuma efektu, tāpēc Reinbahs tiesas ceļā cer piedzīt morālo kompensāciju no domes.

 

Vitālijs Reinbahs

Vitālijs Reinbahs
Dīkstāvē esošais Rīgas domes Satiksmes departamenta direktors

Es parādu cilvēkiem, ka savas tiesības vajag aizstāvēt. Ka uz tevi ir spiediens. Bosings, jātur muguru taisnu un savas tiesības jāaizstāv.

 

 

Domes juristi pagaidām zaudē Reinbaha juridiskajām zināšanām. Un domes priekšsēdētājs lūdz mediju palīdzību Darba likumā grozīšanā.

 

Nils Ušakovs

Nils Ušakovs
Rīgas domes priekšsēdētājs (“Saskaņa”)

Tai brīdī, kad viņam izteikts neuzticības teksts, viņš var pazust uz pusotru gadu, atbilstoši darba likumam, atgriežoties no atvaļinājuma, dienu pirms tam atkal paņemt slimības lapu. Es negribu iedziļināties sīkumos, jo mums paralēli notiek vēl divas tiesvedības, lai atbilstoši likumiem pabeigtu šo procesu, bet tas pēc būtības ir dramatiski, ko mēs redzam.

 

Rīgas dome gan pret visiem nekvalitatīvā darba veicējiem neizturas ar vienādu bardzību. Fotogrāfijā kopā ar Ušakovu un Reinbahu Barona ielas remontu Reinbaham liktenīgajā 2016. gada augusta dienā vērtē arī tobrīd trešā līmeņa darbinieks departamentā Uģis Broža. Patlaban viņš ir viens no apsūdzētajiem par dokumentu viltošanu Barona ielas būvuzraudzībā. Bet Broža izrādījās tik neaizvietojams kadrs pašvaldībai, ka ar viņu klusām slēgts darba līgums “Rīgas satiksmē”, kas ir spēkā joprojām.

 

Uģis Broža

Uģis Broža
Bijušais RD Satiksmes departamenta Būvniecības uzraudzības nod. vadītājs (25.09.2016)

(NP: Labrīt, mēs vienu jautājumu gribējām uzdot.) Nebūs komentāru, atvainojiet. (NP: Kas jūs uzaicināja darbam Rīgas satiksmē?) Nu, nebūs komentāru šorīt. (NP: Kāpēc?) Neesmu vēl pamodies.

 

Bet vēl viens Barona ielas krimināllietā apsūdzētais Jānis Sprinģis ir ne vien saglabājis  amatu Rīgas domes Satiksmes departamentā, bet gada nogalē prēmēts par labu darbu. Aizdomas par Reinbaha iesaisti pirms pieciem gadiem notikušos koruptīvos darījumos pasažieru pārvadājumos vismaz pēc KNAB domām ir apstiprinājušās.Mums zināms, ka pret viņu janvāra beigās birojs lūdzis sākt kriminālvajāšanu par kukuļņemšanu. Prokuratūra savu lēmumu vēl nav pieņēmusi.

TOP komentāri

 • Sandis Rihters
  +1 +1 0

  Sandis Rihters

  Es ar piekrītu iet uz darbu un neko nedarīt bet saņemt 2000€
  Zaibis dzīvojam bļa
 • Māris Krievs
  0 0 0

  Māris Krievs

  Domas vienmēr izklausās labāk nekā realitātē piedzīvotais vai izdarītais.Tomēr sava taisnība ir ikvienam.
 • Kaspars Kokorevičs
  0 0 0

  Kaspars Kokorevičs

  Neesam jau nekāda nabagu valsts. Piekrītu mārtiņam, deputātiem galīgi bailes pazudušas par kaunu nu par to jau vispār nav jēgas runāt. Kur skatās valsts atiecīgās iestādes? Vai tas tiešām ir normāli. Bļe ar naudu svaidās pa labi pa kreisi bet tagad simts duraki pieņem lēmumu ka loterijas laimests kas pārsniegs 3k jāmaksā nodokļi, cik šitiem šmurguļiem pa šo laiku izmaksāts un izmests. Galvenais vēstijumas VID- ejat tak jūs dirst, pašu darbinieki izdomā skēmas kā nemaksāt PVN tādejādi valsts kasē aiziet garām miljoni, skandalozais GanBei vai kā to mēslu rakstas kas arī izrkrāpa miljonus un kaut kādu daļu atmaksāja kad uzrāva. Kur tad jūs saktaties vai esat galīgi stūlbi ka jūs šitā var apčakarēt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl