Prudentia par airBaltic investora atrašanu no valsts prasa 1 miljonu

0 Komentāru
Prudentia par airBaltic investora atrašanu no valsts prasa 1 miljonu
Foto: LETA

Mēs esam tik labi, cik labs ir mūsu pēdējais darījums, tā intervijā valdības pieaicinātā finanšu konsultanta Prudentia filozofiju savulaik skaidrojis tās dibinātājs Ģirts Rungainis. Šis pats konsultants investoru meklēja arī bankrotējušajam Liepājas metalurgam. Darījums bija valstiski nozīmīgs, jo Finanšu ministrija savulaik bija bezatbildīgi galvojusi Metalurga 71 miljonu eiro lielo aizņēmumu Itālijas bankā. No Liepājas flagmaņa spējas sekmīgi darboties atkarīgs, vai valsts ieguldīto jebkad spēs atgūt. Taču šobrīd notiekošais Liepājas rūpnīcā neliek raudzīties optimistiski.

Pēdējos četros gados, kad pie valdības stūres bijusi Vienotība, līgumi ar valsts iestādēm un valsts kapitālsabiedrībām konsultantam ļāvuši nopelnīt vairākus miljonus eiro. Taču Prudentia darba novērtējumu valdība nekad nav veikusi.

Prudentia latīņu valodā nozīmē “gudrība jeb spējas paredzēt notikumus uz priekšu”. Uzņēmums Prudentia Advisers pie līguma par nacionālās aviokompānijas konsultēšanu tika 2011. gada nogalē, kad valsts pārņēma airBaltic. Valsts nebija domājusi būt par īpašnieci ilgu laiku, un Valda Dombrovska vadītais Ministru kabinets bez konkursa uzaicināja Prudentia, lai atrisina nedienas un atrod aviokompānijai stratēģisko investoru. Kurš tieši uzrunāja šo finanšu konsultantu, uzticību atalgojot ar dāsnu atlīdzību, nevar pateikt ne toreizējais satiksmes ministrs Uldis Augulis, ne toreizējais valsts sekretārs Anrijs Matīss, kurš līgumu parakstīja.

Šo četru gadu garumā Prudentia apgalvoja, ka intensīvi meklē airBaltic stratēģisko investoru. Prudentia pārstāvji braukuši līdzi valsts vizītēs uz Japānu, Turciju, Azerbaidžānu. Ievietoti sludinājumi starptautiskajā presē un sagatavoti daudzi desmiti prezentāciju potenciālajiem jaunajiem īpašniekiem. Tomēr nopietns investors neuzradās. Savam ataisnojumam Prudentia piesauca daudzās tiesvedības ar airBaltic bijušajiem īpašniekiem un Eiropas Komisijas izmeklēšanu par valsts ieguldījumiem airBaltic. Tikai atrisinot šos šķēršļus, bijis iespējams aviokompāniju padarīt pievilcīgu pircējiem.

Šos četrus gadus konsultants nestrādāja par velti. Vienošanās slēgtas gan ar ministriju, gan airBaltic. Detaļas par atlīdzību ir konfidenciālas. Iepriekš publiskota informācija rāda, ka pirmajā līguma gadā vien Prudentia nopelnījusi nepilnu miljonu eiro (942 100 eiro) jeb nedēļā aptuveni 20 tūkstošus eiro. Starp veiktajiem uzdevumiem – arī aviācijas tirgus izpēte un plāns investora piesaistei.

Līgumā ar Satiksmes ministriju paredzēta arī 2% procentu veiksmes atlīdzība no airBaltic valsts akciju pārdošanas. Tas nozīmētu, ka par 52 miljonu investīcijām konsultantam pienāktos mazliet virs viena miljona eiro (1 040 000 eiro). Premjerministre Laimdota Straujuma šaubās, vai šī nauda konsultantam tagad pienākas, jo kopš septembra beigām valdība sadarbību ar Prudentiu pārtrauca it kā konfidencialitātes pārkāpumu dēļ.

Krietni straujākos tempos – gada laikā – Prudentia izdevās piesaistīt citas grimstošas kompānijas ”Liepājas metalurgs” jaunos īpašniekus. Taču ekonomikas flagmaņa atdzīvināšana var izrādīties īslaicīga. Šā gada sākumā Ukrainas grupas KVV rokās svinīgi tika nodotas Liepājas rūpnīcas atslēgas. Jau pēc pieciem mēnešiem jaunie īpašnieki slēdza tērauda kausēšanas cehu un atlaida vairākus simtus tikko no jauna darbā pieņemtos cilvēkus.

Šonedēļ Liepājas rūpnīcas īpašnieki izplatījuši paziņojumu, kas gatavo augsni vēl ļaunākam scenārijam: ja nu tomēr KVV Liepājas metalurgam smagajā konkurences cīņā neizdotos uzvarēt un vissliktākā scenārija gadījumā darbu nāktos pārtraukt, zaudētāji nebūtu tikai investori un uzņēmumā strādājošie. Ievērojamus zaudējumus ciestu valsts ekonomika un nozare kopumā.

Prudentia savas kļūdas investora atlasē neredz. Rūpnīcas neveiksmes patlaban diktējot sliktā situācijā metalurģijas tirgū un pašu biznesmeņu neizvērtētie riski. Ukraiņu investors rūpnīcu nopirka par 107 miljoniem eiro, taču pagaidām jaunais īpašnieks samaksājis tikai piekto daļu summas. Nekā Personīga zināms, ka ukraiņiem nākamā maksājuma termiņš ir gada beigas. Ja viņi to nesamaksā, līgums vairs nav spēkā.

Liepājas metalurga neveiksmes Prudentia nesušas veiksmi – par darījumu tā saņēma komisijas maksu jeb veiksmes atlīdzību divus miljonus un 318 tūkstošus eiro (2 318 360 eiro). Konsultants to nosaucis par savu nozīmīgāko darījumu vēsturē. Un pērn divtik uzlabojis savu apgrozījumu un pieaugusi arī tā peļņa.

Prudentia par dižkonsultantu kļuvis tieši pēdējos gados, pie varas esot Vienotības valdībām. Tas saņēmis arī ikdienišķākus pasūtījums, piemēram, par 102 tūkstošus eiro (102 447 eiro) rakstījis Latvijas pastam biznesa plānu, un par turpat 84 tūkstošiem (83 812 eiro) sniedzis vadības un konsultāciju pakalpojumus Latvenergo. Finanšu konsultantam politisko tuvību ar Vienotību grūti noraidīt, jo Vienotības finanšu ministrs Jānis Reirs atrodams Prudentia dibinātāju vidū. Partijas vadība noliedz, ka Reirs būtu ietekmējis konsultanta izvēli.

Kā būtu balsojis Jānis Reirs par savu kādreizējo kolēģu atrasto airBaltic investoru nav zināms, jo viņš saslima un Ministru kabineta sēdi tās vidū atstāja. Prudentia noliedz, ka tās peļņu nodrošinātu tuvība ar kādu politisko partiju.

Skaties video!

0 Komentāru