2 komentāri

Pirms nedēļas valdība nolēma pusgada laikā likvidēt Pedagoģijas un vadības akadēmiju jeb augstskolu RPIVA. Lēmumu pieņēma pēc ilgas stīvēšanās ar augstskolas vadību un plašām studentu protesta akcijām. Taču studentu protesta akciju organizēšanā piedalījās augstskola. Šie protesti arī sakrīt ar laiku, kad akadēmija sākusi tērēt vairāk naudu sabiedrisko attiecību algošanai.

Rīgas pedagoģijas un izglītības vadības augstskola ir 23 gadus veca valsts izglītības iestāde. Rīgā un astoņās filiālēs pa visu Latviju apmāca skolotājus, mūzikas un dejas pedagogus, psihologus un biologus. 3200 studentus.

Pirmais par RPIVA pastāvēšanas lietderību publiskas šaubas izteica izglītības reformators Roberts Ķīlis. Viņa pasūtītie pētījumi liecināja, ka vairākas augstskolas programmas ir vājas. Taču neko izreformēt Ķīlis nepaspēja. Viņam vajadzēja no amata aiziet. Pašreizējais ministrs Kārlis Šadurskis plašas augstskolu reformas nesolīja, taču bez iepriekšējās brīdināšanas ķērās tieši pie RPIVA pievienošanas Latvijas Universitātei.

Kārlis Šadurskis
Izglītības un zinātnes ministrs (Vienotība)

Un teiksim tā, no divām galvenajām augstskolām, kas gatavo mūsu skolotājus šobrīd, tā ir RPIVA un Latvijas universitāte, nu abas institūcijas ir novērtētas kā vidējs spēlētājs. Mums ir vajadzīgs izcils spēlētājs.

RPIVA lielāko daļu ienākumu, gandrīz 3 miljonus veido ieņēmumu no studiju maksas. Vairāk kā miljonu piešķir valsts. Augstskolai ir 5 miljonu eiro uzkrājums.

RPIVA ir arī sazarota vadības struktūra. Rektoru un trīs vietniekus uzrauga 41 senāta loceklis un 77 Satversmes sapulces dalībnieki. Vadības personāls ir liels un pēc apvienošanās ar Latvijas Universitāti kļūs nevajadzīgs. Vadības atalgošanai augstskola tērē pusmiljonu gadā. 55 000 ir rektores Dainas Voitas ienākumi.

Ministrija uzskata, ka augstskola ar zemu maksu piesaistītajiem daudzajiem studentiem nespēj nodrošināt pietiekošu mācību kvalitāti. Turpretī RPIVAS pārstāvji pauduši aizdomas, ka ministrija, apvienojot augstskolas, cenšas uzlabot universitātes finanšu bilanci. Jau janvāra sākumā augstskolas vadība solīja izvest ielās studentus, ja Izglītības ministrija reformu neatcels.

Kad kļuva skaidrs, ka reforma ir nenovēršama, RPIVA sāka atbalstīt savu studentu protesta akcijas. Galvenais arguments – nav skaidrs, vai studentiem jaunajā statusā saglabāsies tās iespējas, ko šobrīd piedāvā RPIVA. RPIVA piesaistīja sabiedrisko attiecību speciālistu Mārci Krastiņu. Viņam vajadzēja izskaidrot sabiedrībai augstskolas pozīciju un piemeklēt argumentus, kādēļ reforma būtu atceļama.

MĀRCIS KRASTIŅŠ
SIA “B Communications” valdes loceklis

Kā arī manā pārziņā bija nu jā – meklēt šos argumentus, kā varētu labāk nu, šo visu novadīt procesu. Meklējām dažādus argumentus starp Eiropas universitātēm, izpētījām to, ka no līdzīgiem gadījumiem, kā 100 tikai vienā gadījumā, manuprāt, Rumānijā likvidētas, ja, un nu arī centāmies to arī sabiedrībai pēc iespējas šos argumentus, nu lai kāds sadzird.

Krastiņa uzdevumā bija arī pretējās puses argumentācijas analīze un pretargumentu veidošana. Budžets 7000 eiro. Ministrs Šadurskis uzskata, ka ir neētiski par valsts naudu algot speciālistus, lai apkarotu valsts īstenotu reformu.

Kārlis Šadurskis
Izglītības un zinātnes ministrs (Vienotība)

Juridisko vērtējumu tam visam noteikti dos audits. Es varu dot tikai morālu vērtējumu. Jā, es esmu lietas kursā par šādu līgumu esamību. Nu, man ir grūti pieņemt, ka ir valsts dibināta augstskola un ka tā pati valsts Ministru kabineta vai ministrijas personā ir pretējā puse, tas man liekas dīvaini, bet godīgi sakot, sociālajos tīklos ir bijusi ļoti intensīva un nu es teikšu vienkārši netīra kampaņa.

RPIVA labā janvārī sāka stādāt arī sabiedrisko attiecību speciālists Gints Feders. Viņa līgums paredzēja par 3900 eiro sagādāt augstskolai labvēlības publikācijas kādā interneta portālā un neatšifrētus pakalpojumus ”pēc pieprasījuma”. Šadurskis uzskata, ka RPIVAS vadība ir organizējusi kampaņu pret viņu.

Kārlis Šadurskis
Izglītības un zinātnes ministrs (Vienotība)

Sāksim ar Liepājas pedagogu iniciatīvu, kurai saknes, cik man zināms, ne tuvu neaug Liepājā, bet vienā no Rīgas PR birojiem.

Protestos pie Saeimas un valdības studenti pieprasīja atcelt reformu un Šadurskim aiziet no amata. Studenti atnāca kopā ar pasniedzējiem un Rīgas Pedagoģijas izglītības vadības augstskolas vadību, kas saviem darbiniekiem bija ieteikusi piketēt, bet studentiem protestu dienās atcēlusi lekcijas.

Laura Dūmiņa
RPIVA Studentu parlamenta prezidente

Bija tā, ka tas nebija obligāts pasākums, tas bija brīvs, ja tu vari doties, tad tu devies, bet tas nedrīkstēja ietekmēt lekcijas, bija lekcijas, kurām bija tieši šie saucamie piketi un mēs piketa laikā sarunājām, ka pārceļam lekcijas.

Studentu pārstāve atzīst, ka protestu rīkošanā iesaistījās arī augstskolas darbinieki. Akadēmijas sabiedrisko attiecību nodaļai bijis uzdevums saskaņot akciju rīkošanas dokumentus Rīgas domē.

Laura Dūmiņa
RPIVA Studentu parlamenta prezidente

Mēs esam studenti, mums arī jāmācās un nebija arī varbūt laiks iesniegt, tad sabiedrisko lietu speciālistei mēs palūdzām, lai viņa aiziet iesniegt. Bija pilnvara, ar kuru viņa arī gāja un tādās situācijās, kur skaita ziņā un cilvēkiem, kas arī bija palīdzētāji, nē, kārtībnieki, no to puses arī mēs lūdzām, lai mums palīdz, lai būtu kāds ne jau pieaugušais, bet no RPIVA darbiniekiem. (NP: Tā sabiedrisko attiecību speciāliste ir RPIVA sabiedrisko attiecību speciāliste, kas iesniedz?) Jā, RPIVA, jā.

Sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Tumulkāne arī redzama, veicot organizatoriskos darbus pie Ministru kabineta. Savukārt pie Saeimas piketa vadību un komunikāciju ar deputātiem bija uzņēmusies augstskolas Kuldīgas filiāles vadītāja, Kuldīgas novada domes deputāte Ruta Karloviča no ZZS.

Sabiedrisko attiecību speciālisti neatzīst, ka būtu palīdzējuši protestu akciju organizācijā. To noliedz arī rektore, kas šonedēļ bija izbraukusi īsā atvaļinājumā.

Daina Voita
RPIVA rektore

Nu, jā, bet šajā gadījumā tā sanāk, jūs valsts naudu tērējat, lai sagatavotu argumentus pret valsti. Nu, pagaidiet, mēs ar esam valsts. Pilsonis. Nu, ne katram valsts pilsonim pieejams RPIVAS budžets. Nu, jūs man jocīgu jautājumu uzdodat. Mēs, es pārstāvu akadēmiju un akadēmijas pasniedzēju un studentu intereses. Un, ja kāds viņas aizskar, tad mans uzdevums ir publikācijā pateikt, ka nē, tā nav.

Augstskolu likvidēt paredzēts no 1.oktobrī. Ministrija sola, ka tiks saglabātas studiju vietas un maksa, kā arī nelikvidēšot nevienu filiāli.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl