Prezidents ieplānojis atvaļinājumu laikā, kad Latvija joprojām ir bez valdības

56 komentāri
Prezidents ieplānojis atvaļinājumu laikā, kad Latvija joprojām ir bez valdības
AP/SCANPIX

Jaunā gada uzrunā Raimonds Vējonis mudināja smelties spēku padarītajā, atbalstīt vienam otru, lai kopā paveiktu vēl vairāk. Tomēr prezidentam un partijām Saeimā spēka un atbalsta izveidot stabilu un strādātspējīgu valdību līdz šim ir pietrūcis. 

Šonedēļ Krišjāņa Kariņa (JV) valdība karājās mata galā. Aldis Gobzems (KPV LV) negribēja atteikties no domas vadīt iekšlietu ministriju.

Tomēr “KPV LV” premjera kandidāts nu palicis tikai ar ierindas deputāta krēslu. Lai pāridarījumu sagremotu, viņa partija prasīja piecas lietas:

  1. Neveidot nevienu jaunu ministru amatu. Tas, lai īpašo uzdevumu ministra portfeli nepiešķirtu nacionāļu neaizstājamajam Imantam Parādniekam.
  2. Viņiem piešķirt Priekšsēža amatu Saeimas Tautsaimniecības komisijā. Kas nozīmētu izmest no krēsla “zaļzemnieku” Jāni Dūklavu.
  3. Parlamentārā sekretāra amatu ietekmīgajā Finanšu ministrijā.
  4. Būtisku partijas ietekmi plānojot reģionu reformu.
  5. Un veidot valdību tikai Kariņa vadībā.

Pēdējā prasība varētu šķist dīvaina. Bet to izskaidro Saeimas deputātu neoficiālās sarunās apspriestais – pastāvēja iespēja, ka būtisku pretrunu dēļ Kariņš no kandidēšanas varētu atteikties. Un viņa vietā kompromisa figūra būtu partijas biedrs Arvils Ašeradens. Un tad arī iespējamais ministru amatu sadalījums partijām būtu pavisam cits.

Piektdien partijas aprunājās ar Valsts prezidentu. Tomēr skaidrība nepienāca. Un arī konkrēts apņēmīgs solis no Rīgas pils nesekoja.

Ainars Latkovskis

Ainars Latkovskis
Saeimas deputāts (Jaunā Vienotība)

(NP: Vai ir Valsts prezidenta nominācija Kariņa kungam?) To, ko prezidents mums ļāva paust ārpusē – pirmdien viņš tiekas ar Kariņa kungu.

Krišjānis Kariņš

Krišjānis Kariņš
Neoficiālais premjera amata kandidāts

Mani Valsts prezidents ir uzrunājis un aicinājis pirmdien 11.00 aiziet pie viņa.

Saeimas kuluāros runā, ka ar iespējamo Krišjāņa Kariņa valdību liela neapmierinātība esot Venstpilī. Aivaram Lembergam nepatiktu redzēt tieslietu ministra amatā Jāni Bordānu. Tāpēc Kariņa kabineta veidošana buksē.

Aivars Lembergs

Aivars Lembergs
No amata atstādinātais Ventspils domes priekšsēdētājs (Latvijai un Ventspilij)

Protams, gaidāms ir augstākā tiesiskuma pilotāža. To sauc par linča tiesu. Tas tā gaidāms es domāju. Un daudzas tādas totalitāriem režīmiem raksturīgas pieejas.

Lemberga neapmierinātība iespējams ir viens no iemesliem, kāpēc tieši no ZZS politiķiem neoficiāli izskan mudinājumi, ka Latvijā varētu rīkot ārkārtas vēlēšanas. Un šo Saeimu vajadzētu atlaist. Bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers, kurš šādu soli spēra pirms nepilniem astoņiem gadiem, šoreiz neredz iespēju rosināt Saeimas atlaišanu. Jo valstī tas var radīt varas haosu.

Vēl divas nedēļas. Šis vārdu salikums šonedēļ izskanēja vairākkārt. Par šādu laiku, kas būtu vajadzīgs pabeigt valdības veidošanas darbus, politiķi runājuši pie prezidenta. Par divām nedēļām runā arī premjera kandidāts.

Krišjānis Kariņš

Krišjānis Kariņš
Neoficiālais premjera amata kandidāts

Nu, ja es nākamnedēļ saņemu nomināciju, mans mērķi būtu, ka divu nedēļu laikā mēs varētu vienoties par attiecīgiem dokumentiem un virzīties uz Saeimas apstiprināšanu. Tas būtu mans mērķis un plāns.

Termiņš – vēl divas nedēļas – sakrīt ar ierakstu publiski pieejamajā Valsts prezidenta darāmo darbu kalendārā. Tas parādījās tikai vēlu piektdien pēcpusdienā. Tur redzams, ka pirmdien Raimonds Vējonis tiekas ar Krišjāni Kariņu, tad dažas dienas strādā ar padomniekiem un dokumentiem. Un 11. janvārī prezidents dodas ikgadējā atvaļinājumā. Jau pirms Ziemassvētkiem Saeimā politiķi neoficiālās sarunās apsprieda, ka Vējonis pašu janvāra sākumu pavadīs siltās zemēs.

Krišjānis Kariņš

Krišjānis Kariņš
Neoficiālais premjera amata kandidāts

(NP: Vai nav tā, ka jums būtu valdība jāizveido līdz brīdim, kad prezidents dodas atvaļinājumā.) Es…. (NP: Neesat par to informēts?) Nē.

Juris Pūce

Juris Pūce
Attīstībai/Par! pārstāvis

(NP: Kad prezidents dodas atvaļinājumā? Jūs esat informēti?) 7. janvārī, šķiet, brauc atvaļinājumā. (NP: Uz kurieni?) To gan es nezinu. (NP: Uz Kubu.) Nu, tā ir interesanta valsts. Ceru, ka prezidentam patiks.

Raivis Dzintars

Raivis Dzintars
Saeimas deputāts (Nacionālā apvienība)

Šobrīd viss ir partiju rokās. Deklarācijas veidošana. Es nedomāju, ka mēs izjutīsim prezidenta iztrūkumu un viņš var droši doties atvaļinājumā.

Ainars Latkovskis

Ainars Latkovskis
Saeimas deputāts (Jaunā Vienotība)

(NP: Tad jūs cerat, ka prezidents pēc divām nedēļām atgriezīsies atpūties un ar skaidru galvu?) Arī šodien viņš izskatījās ļoti rīcībspējīgs, možs un tāds viņš būs arī divdesmitajos datumos.

Eksprezidents Valdis Zatlers pirms sarunas ar “Nekā personīga” nobrīdina, ka kritizēt savus kolēģus prezidentus nav pieņemts. Tomēr viņš ieteiktu apdomāt Raimondam Vējonim rīkoties drosmīgāk. Un nepieciešamību redzēt aktīvāku prezidentu šobrīd esot vairākas.

56 komentāri