Pret Martinsonu un vēl 13 personām lūdz sākt kriminālvajāšanu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas

0 Komentāru

Finanšu policija lūdz sākt kriminālvajāšanu pret pazīstamo uzņēmēju Māri Martinsonu un vēl 13 personām par finanšu noziegumiem.

Tiesībsargi atklājuši, ka organizētā grupa darbojusies būvniecības sfērā un nav maksājusi valsts budžetā pievienotās vērtības nodokli. Ar sarežģītu shēmu palīdzību nauda vēlāk atmazgāta.

Sākotnēji finanšu policisti uzskatīja, ka valstij nodarīti 4,5 miljoni eiro lieli zaudējumi. Tomēr izmeklētājam izdevies iegūt pierādījumus par 800 tūkstošiem. Vēl zināms, vai arī šos līdzekļus izdosies atgūt, jo aizdomās turēto personu manta nav arestēta. Jaunnedēļ prokuratūrai jāuzrāda pirmās apsūdzības.

Finanšu policija 2014. gada vasarā veica kratīšanu kādā būvniecības uzņēmumā. Tiesībsargi tolaik ziņoja, ka pārtraukuši PVN krāpnieku grupējuma nelikumīgo darbību. Grupējumā darbojušās 14 reāli strādājošas firmas, bet noziedzīgas shēmas īstenošanai speciāli nodibināti un izmantoti vairāk nekā 60 fiktīvi uzņēmumi. Grupa finanšu noziegumos iesaistījusi radiniekus un tuvus paziņas, un valsts budžetā neiemaksātos miljonus izmantojusi greznas dzīves nodrošināšanai – pērkot ekskluzīvus auto un dārgus īpašumus.

Kaspars Podiņš

Kaspars Podiņš
bijušais VID Finanšu policijas pārvaldes direktors, 2014. gada 7. septembris

Šīs organizētais noziedzīgais grupējums jeb tā kodols sastāvēja no 5 personām, kuras savstarpēji iepriekš bija pazīstamas ilgāku laiku.

Visā šajā grupējumā pastāvēja tāda zināma hierarhija, ka katra persona zināja savu uzdevumu un lomu.

 

Kratīšana notika arī daudzu Rīgas pašvaldības un valsts būvniecības pasūtījumu īstenotāja “Moduls Rīga” telpās. Uzņēmuma redzamākā persona bijis Māris Martinsons. Par Martinsona impērijas peļņu nesošo atslēgu uzskatīta viņa sadarbība ar Rīgas domi, un īpaši vicemēru Andri Ameriku. Abi nav nolieguši savu tuvo pazīšanos un arī privātos darījumus. Policija Māri Martinsonu sākotnēji turēja aizdomās kā galveno PVN shēmu organizatoru.

Māris Martinsons
Uzņēmējs, 2014. gada 7. septembris

Man jau grib inkriminēt to, ka es esmu šīs shēmas organizētājs, kaut es nepazīstu nevienu cilvēku. Interesantākais, kas ne es zinu tās firmas, ne tos cilvēkus. Jā, es zinu divus cilvēkus – jā, es patiešām zinu gan Henriju, gan Dmitriju! Es  viņus zinu jau 20 gadus, es to arī nenoliedzu. Bet kāds man sakars ar tām pārējām firmām, es tās neesmu ne dzirdējis, ne redzējis nekad mūžā.

Ja mēs esam vainīgi, labi. Mēs varbūt neesam novērtējuši tās kompānijas, kurām mēs toreiz aizskaitījām naudu. Bet uz to brīdi darbi izdarīti, objekti pabeigti. Nevienam iebildumu nav. Es nezinu, tad jau pa ielu arī drīz nedrīkstēs iet. Jo jūs ne tādā jakā ejat, vai ne ar tādu mašīnu braucat.

 

Tā dēvētajā “būvnieku lietā” iesaistītās firmas slēgušas līgumus ar fiktīviem uzņēmumiem, kuru īpašnieki nereti bijuši no Armēnijas, Tadžikistānas un citām bijušajām PSRS valstīm, lai izmeklēšanas gadījumā viņus būtu grūtāk atrast. Darījumi nav notikuši, bet uzrādīti tikai tāpēc, lai pretendētu uz pievienotās vērtības nodokļa atmaksu.

Kā viens no apakšuzņēmumiem PVN shēmās lielajos pasūtījumos izmantots  SIA “Būve Stils”. Tā valdes loceklis un īpašnieks ir Martinsona sens paziņa Henrijs Girskis. Girskis darbojies vairākos uzņēmumos, kas  piederēja Martinsonam. “Būve stils” pērn likvidēta. Tā  pati pieteica sev maksātnespēju, paliekot Valsts ieņēmumu dienestam parādā vairāk nekā vienu miljonu eiro.

Vigo Krastiņš
Bankrotējušā SIA “Būve stils” maksātnespējas administrators

Par cik bija maksātnespēja, un šobrīd tā jau ir beigusies, tad attiecīgi šī strīda lieta arī ir beigusies. Faktiski ar rezultātu, ka uzņēmums ir palicis parādā šo naudu VID.

Policija lūdz sākt kriminālvajāšanu ne vien pret Girski, bet arī vēl kādu Martinsona paziņu Dmitriju Grigorjevu. Neoficiāli avoti vēsta, ka viņš ir ietekmīgā būvnieka finansists, un iespējams PVN shēmu  lietā uzņemsies galveno vainu.

Dmitrija Grigorjeva saikne ar Māri Martinsonu parādās arī oficiāli. Abi vienlaikus bijuši valdē firmā “MD birojs”. Tā juridiskā adrese ir turpat, kur Moduls Rīga.

Finanšu policija sākotnēji aprēķināja, ka, noformējot dokumentus par faktiski nenotikušiem darījumiem un vēlāk noziedzīgi iegūto naudu legalizējot, valstij nodarīti vairāk nekā četri miljoni eiro lieli zaudējumi (4  523 519 eiro). Taču, kā noskaidroja “Nekā personīga”, uz prokuratūru nosūtītajā lūgumā minētie zaudējumi krietni sarukuši.

Edijs Ceipe

Edijs Ceipe
VID Finanšu policijas pārvaldes direktors

Aizdomās turamām personām lūdz uzrādīt apsūdzību par izvairīšanās no nodokļu nomaksas 800 tūkstoš eiro vērtībā un noziedzīgu līdzekļu legalizācija 700 tūkstošu vērtībā.

Šajā lietā vienīgie līdzekļi, kurus izdevis atgūt, ir firmu  “Baltijas tranzīta kompānija” un “Baltijas būvkompānija”  banku kontos arestētie 102 628  tūkstoši. Tos ar pagājušā gada maija tiesas spriedumu atzina par noziedzīgi iegūtiem un ieskaitīja valsts budžetā.

Finanšu policijas priekšnieks raidījumam “Nekā personīga” apstiprināja, ka atcelti visi aresti aizdomās turēto personu īpašumiem, tajā skaitā ekskluzīvajām automašīnām. Tas nozīmē, ka patlaban nav nekādu garantiju, ka būs no kā piedzīt zaudējumus notiesājoša  sprieduma gadījumā.

Pēc finanšu policijas kratīšanām Martinsons  juridiski norobežojās no “Moduls Rīga”.

Tajā pašā laikā strauji par Latvijas lielāko pelnītāju kļuva Martinsona 22 gadus jaunais dēls Mārcis, pārņemot vairāku tēva uzņēmumu vadību. Arī lepnais savrupnams Lielupes krastā Jūrmalā pieder kompānijai ”MM investīcijas”, kura īpašnieks ir Martinsona dēls.

Pēc Martinsona aiziešanas no amata, “Moduls-Rīga” kļuva par 100% būvniecības uzņēmuma “Velve” īpašnieku. Šie uzņēmumi pašvaldību iepirkumos uzvar vēl joprojām – pagājušā gada laikā “Moduls-Rīga” un “Velve” saņēmuši pasūtījumus vairāk nekā 26 miljonu eiro vērtībā. Vēl joprojām uzņēmumos darbojas arī ar Māri Martinsonu saistītas personas. Tā, piemēram, abu būvniecības uzņēmumu īpašnieks ir akciju sabiedrība “MN Holding”, kuras padomē strādā Jekaterina Kotova. Pagājušogad Kotova kopā ar Martinsonu dibinājusi uzņēmumu, kā arī atrodas valdē vairākos citos, ar Martinsonu ģimeni saistītos, uzņēmumos.

Dana Reizniece Ozola

Dana Reizniece Ozola
finanšu ministre (ZZS)

NP: Vai patiesībā nav tā, ka jūsu veikto rotāciju dēļ, apjomi un kvalitāte krītas FP? Noteikti nē, protams, ir kaut kādas grūtības pie darbinieku maiņām. Ir redzams, ka jāpapildina vēl ar operatīvajiem darbiniekiem, arī izmeklētāju kapacitāte jāceļ, bet komandas komplektējas un es domāju, ka rezultāti būs.

Rotācijas ir nesušas labumu, jo mēs dzirdam arī atsauksmes no noziedzīgās pasaules, ka, vismaz uz rotāciju brīdi, bija tāds zināms samulsums un nebija vairs iestaigāto taciņu VID, kas arī bija viens no uzdevumiem – tās korporatīvās saites pārtraukt.

 

0 Komentāru