Politiķiem pietuvinātā uzņēmēja Māra Martinsona “Rīgas koģenerācijas stacija” var zaudēt valsts atbalstu

2 komentāri

Viena no pēdējām lielajām zaļajām koģenerācijas stacijām, kas pretendē uz valsts atbalstu un kurā ražošana bija jāuzsāk šogad ir “Rīgas enerģija”.

Pēc raidījuma “Nekā Personīga” aprēķiniem, Ekonomikas ministrijas atļauja uzņēmēja Māra Martinsona ģimenes kontrolētajai stacijai turpmākajos desmit gados garantētu vairāk nekā 43 miljonus. Līdz pagājušajai nedēļai stacijai bija jāuzsāk ražošana, jo pretējā gadījumā tā zaudē iespēju, ka valsts no tās iepērk elektrību par sadārdzinātu cenu. Raidījumam zināms, ka šī stacija nav nodota ekspluatācijā, un ir aizdomas, ka pārbaudes tests varētu nebūt noticis godīgi.

“Rīgas enerģijas” koģenerācijas stacijai pie Deglava tilta Ekonomikas ministrija atļauju izsniedza pirms pieciem gadiem. Valsts solīja, ka no tās iepirks elektrību par paaugstinātu tarifu, bet komersants no savas puses apņēmās stacijā izmantot videi draudzīgo šķeldu un elektrību un siltumu ražot tvaika ciklā. Ražošanu jāsāk šā gada 5.oktobrī. Kam un par cik koģenerācijas stacija pārdod siltumu, ir uzņēmēja ziņā, bet elektrības iepirkšana par dārgo cenu šim biznesam ļauj kļūt pelnošam uzreiz.

“Rīgas enerģija” var strādāt ar četru megavatu jaudu. Tas nozīmē, ka gadā “Latvenergo” pirks elektrību no stacijas par vairāk nekā 4 miljoniem eiro, bet garantētajos desmit gados uzņēmums var pat saņemt vairāk nekā 43 miljonus. Taču valsts atbalsts zūd, ja neizpilda atļaujas nosacījumus.

Valsts akciju sabiedrības “Sadales tīkls” eksperti septiņu cilvēku sastāvā koģenerācijas staciju apskatīja klātienē septembra vidū. Piecas dienas pirms atļaujas termiņa beigām, “Sadales tīkls” rakstiski apstiprināja, ka koģenerācijas stacija ražojusi elektrību. Testēšana notikusi no 22. līdz 27.septembrim.

Raidījuma “Nekā Personīga” sagatavotajā sižetā redzami kadri, kas filmēti ”Rīgas enerģijas” testa pēdējās dienās – 26. un 27. septembrī. Nekas neliecina, ka koģenerācijas stacija strādātu. Lai ražotu elektrību kaut trim dienām, būtu jāatved šķelda vismaz astoņās kravas automašīnās. Taču nekas netiek pievests klāt, un koksnes atlikumi nekur nav redzami. Arī dūmenis nekūp.

“Nekā Personīga” zināms, ka turbīna nemaz nestrādāja, jo tā nebija uzstādīta. Arī tvaika katla montāža vēl nav pabeigta. Noskatoties video, to apliecina arī Rīgas Tehniskās universitātes siltumenerģētiķis profesors Gatis Bažbauers.

Gatis Bažbauers
RTU profesors

Ja jūs man uzdotu precīzāku jautājumu, vai var ražot elektrību ar ģeneratoru, ja nav pieslēgta kāda ierīce, kas to griež, tad es teiktu, – nē. Tāda būtu man atbilde. Elektrību var ražot tad, ja ir kāda ierīce, teiksim tvaika turbīna, kas šo ģeneratoru griež.

No 2015. gada “Rīgas enerģijas” īpašniekos atrodams pazīstamā būvuzņēmēja Māra Martinsona vārds. Firmas kontrolpakete pieder SIA “MP Holdings”, kas varētu būt saīsinājums no vārdiem – Māris un Pēteris. Jo holdings pastarpināti pieder Martinsona bērniem un būvfirmas “Latvijas energoceltnieks” valdes loceklim  Pēterim Dzirkalam.

Pēteris Dzirkals
SIA “Rīgas enerģija” valdes loceklis

NP: Gribējām pie jums pieteikties uz uzņēmumu ”Rīgas enerģija”, apskatīties, kā strādā koģenerācijas stacija. Kad mēs varētu pieteikties?

Dzirkals: Jūs tādu interesantu jautājumu uzdodat. Man jāpadomā. Kāpēc jūs gribat pieteikties?

NP: Jūs esat vieni no pēdējiem lielākajiem obligātā iepirkuma saņēmējiem. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas informāciju no jums tiks iepirkta elektrība par sadārdzinātu cenu. Jums 5. oktobrī bija jāsāk ražošana.

Dzirkals: Man jāaprunājas ar kolēģiem. Uzreiz jums neatbildēšu.

NP: Esat sākuši ražošanu?

Dzirkals: Nu, es teicu – man jāaprunājas. Jūs varat man atzvanīt rītdien. Šodien man nebūs laika šo jautājumu risināt.

Nākamajā dienā Dzirkals uz telefona zvaniem neatbild, bet īsziņā atraksta, ka medijus iepazīstinās ar stacijas darbu pēc pāris nedēļām. “Sadales tīkls” darbinieks, kas ar savu parakstu apliecināja, ka “Rīgas enerģijas” pārbaude veikta godīgi, uz interviju neatnāk. Tā vietā tiek atsūtīts “Sadales tīkls” valdes loceklis.

Rolands Lūsveris
Valsts akciju sabiedrība “Sadales tīkls” valdes loceklis

Viņš ir izbraucis diemžēl šajā mirklī. Es domāju, ka viņš ir atstājis mani ar pilnu dokumentāciju un varēšu atbildēt uz visiem jautājumiem.

Tomēr ar precīzākiem testa mērījumiem “Nekā Personīga” netiek iepazīstināti, jo neesot atļaujas dokumentus rādīt.

Nozares atbildīgais šonedēļ no amata atkāpās. Arvils Ašeradens, atbildību par  zaļās enerģijas ražotāju uzraudzību aicināja prasīt ministrijas valsts sekretāra vietniekam.

Arvils Ašeradens
Ekonomikas ministrs

NP: “Rīgas enerģijai” pagājušajā nedēļā bija jāsāk ražošana. Vai jūs kā ministrs esat bijis ielūgts apskatīties, kā sākusies ražošana?

Ašeradens: Neesmu nekādā veidā to redzējis. Es nezinu, kas notiek visās stacijās, es vairāk esmu šeit. Tur jāprasa departamentam, kādā veidā viņi to uzrauga.

NP: Ir jautājums, kurš pārbauda šīs atļaujas apstiprināšanas likumību? Tā vienā datumā beidzas.

Ašeradens: Ekonomikas ministrija noteiktā kārtībā izsniedz šīs te atļaujas, tas ir attiecīgi  valsts sekretāra vietnieks, kas par to atbild un kas uzrauga šo te procesu.

Jānis Patmalnieks
Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks enerģētikas jautājumos

NP: Ja atklātos, ka “Sadales tīkls” ekonomikas ministriju ir maldinājis ar saviem testa rezultātiem? Un patiesībā nekādas iekārtas nav konstatējuši – kāda būtu rīcība?

Patmalnieks: Tādā gadījumā būtu jāpārvērtē šis jautājums. Ja tie fakti neatbilst patiesībai, mums droši vien būtu jāatceļ šīs atļaujas.

Koģenerācijas iekārtas kā bīstamas uzņēmējam jāreģistrē Patērētāju tiesību aizsardzības centrā. “Rīgas enerģija” to nav izdarījusi. Rīgas būvvaldē raidījumam “Nekā Personīga” apstiprināja, ka stacija nav nodota ekspluatācijā.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl