Poligrāfa pārbaudi VP priekšnieka konkursa atlasē izgājuši divi no trim kandidātiem

11 komentāri
Poligrāfa pārbaudi VP priekšnieka konkursa atlasē izgājuši divi no trim kandidātiem
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS / F64

Poligrāfa pārbaudi Valsts policijas (VP) priekšnieka konkursa atlasē izgājuši divi no trim kandidātiem, kamēr pašreizējam VP priekšnieka pienākumu izpildītājam Andrejam Grišinam veselības problēmu dēļ tā nav veikta, vēsta raidījums “Nekā personīga”.

Bijušā ekonomikas ministra padomnieka Pāvela Rebenoka nogalināšana viņa mājās pēdējos gados ir jau trešā advokāta slepkavība. Pērn vasarā Mārupē savā privātmājā nogalinātais bijušais tiesnesis Uldis Bērziņš, pēc izmeklētāju domām, kļuva par laupītāju upuri. Patlaban cietumā tiesas prāvu gaida divi iebrucēji, kuri, bēgot ar laupījumu, advokātu nāvējoši sašāva. Taču divu gadu laikā būtiski nav pavirzījusies advokāta Mārtiņa Bunkus pasūtījuma slepkavības izmeklēšana. Policijas jau tā sarežģīto darbu neatvieglo  tas, ka tā ilgstoši ir bez vadības.

Bijušais VP Kriminālpolicijas priekšnieks Valdis Pumpurs atzīst, ka policijā pilnvērtīga vadītāja neesamība desmit mēnešus daudz ko nozīmē. “Tas ir līderis, autoritatīva persona, kurai sekot. Un, kurš ikdienā dod norādījumus. Šī slepkavība, viena neatklāta, otra – jauna, protams, tas vēl sarežģī šo situāciju un komanda bez vadītāja [šādā laikā] ir ļoti neveiksmīga situācija,” viņš atzīst.

Lai gan likums ļāva iekšlietu ministram iecelt VP šefu vienpersoniski, iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens uzstāja uz konkursu. Pretendentu loku ar likuma grozījumiem paplašināt Ģirģenam neizdevās. Konkursa izsludināšana sakrita ar  ārkārtas situāciju valstī. Pieteicās pieci pretendenti, no kuriem divi neatbilda prasībām. Ārkārtīgi zemo aktivitāti profesionāļi skaidroja ar iekšlietu ministra iegribu uzvarētāju pārbaudīt ar melu detektoru.

Bijušais VP Kriminālpolicijas priekšnieks Valdis Pumpurs

“VP nav tā struktūrvienība, kuras vadītāju vajadzētu pārbaudīt ar poligrāfu, otrkārt, ja es to darītu, to darītu pilnīgi diskrēti, šī virtuves daļa sabiedrībai nav jāredz. Jā, dienesti, jā, politiskā līmenī to var izmantot, bet publiski.. Tas tāds.. Nu, kā es ar tevi rīt iešu kaujā, ka es tevi vakar sūtīju nokārtot poligrāfa ekspertīzi. Man tas neiet kopā. Bet varbūt ir argumenti, kurus, es nezinu, mani pārliecinātu.”

Jau vasarā kļuva zināms, ka, atlases komisijā domas dalījās un ministram ieteica visus trīs konkursā pieteikušos policijas augsta līmeņa vadītājus- Galvenās administratīvās pārvaldes priekšnieka vietnieku, pulkvedi Normundu Grūbi un  ģenerāļus – Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieku Juri Šulti un pašreizējo VP priekšnieka pienākumu izpildītāju Andreju Grišinu.

Lasi vēl: Iekšlietu ministram apstiprināšanai Valsts policijas priekšnieka amatam virza Grūbi, Grišinu un Šulti

Bijušais VP Kriminālpolicijas priekšnieks Valdis Pumpurs

“Pirmkārt, viņi ir profesionāļi un katram no viņiem ir sava spēcīgā puse. Andrejs Grišins nodrošinātu stabilitāti, viņš ir strādājis ar [Intu] Ķuzi, vadījis pusi no policijas un stabili vadītu šo kuģi nākošos gadus. Juris Šulte, es domāju, tiktu galā ar smagajiem noziegumiem, viņš ir rindā spēcīgākais cilvēks noziegumu atklāšanā. Savukārt Normunds Grūbis vislabākos panākumus gūtu attīstības un starptautiskās sadarbības jautājumos. Viņš noteikti pārveidotu, kaut ko mainītu.”

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV.LV) raidījumam “Nekā personīga” apstiprināja, ka tikai divi kandidāti izgājuši ne tikai poligrāfa, bet arī komplekso psiholoģisko pārbaudi. Bet viens no kandidātiem objektīvu iemeslu dēļ šādu pārbaudi neveica.

“Nekā personīga” zināms, ka veselības problēmu dēļ melu detektora  ekspertīzi nevarēja veikt pašreizējam VP priekšnieka pienākumu izpildītājam Andrejam Grišinam. Tomēr viņam tāpat kā citiem augsta līmeņa policijas vadītājiem ir augstākā līmeņa pielaide valsts noslēpumam, un tas nozīmē, ka specdienesti Grišina pagātni ir pētījuši un nav atraduši tajā neko aizdomīgu.

Taujāts, vai veselības dēļ nenotikusī poligrāfa pārbaude varētu būt izslēdzošs faktors konkursā uz VP priekšnieka amatu, Grišins norādīja, ka to nemācēs komentēt. “Ministra kungam ir jāpieņem lēmums. Domāju, ka viņš pieņems godīgu un taisnīgu lēmumu,” pauda VP priekšnieka pienākumu izpildītājs.

Pārējo divu kandidātu pārbaužu rezultātus ministrs saņēmis pirms nedēļas. Tas nozīmē, ka konkurss pēc tādiem nosacījumiem kā ministrs gribēja, ir īstenojies, tomēr nākamā Valsts policijas priekšnieka vārdu ministrs  joprojām vilcinās nosaukt.

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāts Ainārs Latkovskis (JV) uzskata, ka VP atrasties 10 mēnešus bez vadītāja ir nepiedodami.  “Tas liecina par nepārliecinātību, ja godīgi runājam. VP ir lielākā tiesībsargājošā iestāde Latvijā. 6000 darbinieku. Faktiski, lielāka nekā Nacionālie bruņotie spēki, profesionālā armija,” viņš pauda.

Arī Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (JKP) aicināja ministru būt izlēmīgākam, jo, Rancāna ieskatā, tas ir ministra pienākums un politiskā atbildība, lai šī iestāde strādātu pilnvērtīgi.

“Nekā personīga” neoficiāli zināms, ka konkursu ministrs izbeigs bez rezultāta. Un nosauks vēl kādu ceturto kandidātu, ko piedāvās apstiprināt valdībā. Iekšlietu ministrs izlēmis, ka neviens no trim  kandidātiem netiks galā ar ilgstošiem trūkumiem policijas iekšējā kontrolē, iepirkumu sistēmā un personālatlasē. Punktu pielikusi Valsts kontroles revīzija Valsts policijas koledžā, kas ir tieši pakļauta policijas vadībai. Uz dienesta izmeklēšanas laiku atstādinātā koledžas direktore no Šultes saņēmusi rājienu un atgriezusies darbā.

Lasi vēl: Pēc VK revīzijas Valsts policijas koledžas direktore saņēmusi rājienu un pret piecām amatpersonām ierosināta disciplinārlieta

Iekšlietu ministrs atzīst, ka attiecīgā disciplinārlieta pret Valsts policijas koledžas vadītāju beidzās ar rājienu, par ko viņš ir nepatīkami pārsteigts, jo, Ģirģena ieskatā, tas ir nepelnīti maz.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV.LV)

“Ja tiek zagta degviela, nav iekšējās kārtības mehānisma, ja iespējams, tiek apmaksāti pedagogi, kuri nepasniedz, kas tas tāds vispār ir? Ja es kā ministrs sāku pildīt iestādes funkcijas, tad varbūt man kļūt par VP priekšnieku? Es nedomāju, ka tas ir pareizais virziens. Tāpēc, lai arī zināms laika termiņš ir pagājis, es uzskatu, ka (gala lēmumam) jābūt izsvērtam un rūpīgam, lai tā amatpersona, kuru es nosaukšu, tiešām spētu reformēt pozitīvā nozīmē policiju.”

Bijušais VP Kriminālpolicijas priekšnieks Valdis Pumpurs taujāts, vai iekšlietu ministram, viņaprāt, būs argumenti, kāpēc neviens no VP priekšnieka amata kandidātiem neder, bija lakonisks.

Bijušais VP Kriminālpolicijas priekšnieks Valdis Pumpurs

“Tas mani pārsteidz! Tad tas bija jādara uzreiz. Burtiski tajā laikā, kad Ķuža kungs strādāja, bet jau bija paziņojis [par aiziešanu]. Tad tas bija jādara. Ko tad mēs gandrīz gadu darījām? Skaidrot viņš noteikti varētu, bet nezinu, vai mēs “nopirktu” to atbildi.”

Iekšlietu ministrs gan sola gala lēmumu paziņot nākamnedēļ pēc tam, kad būs informējis premjeru Krišjāni Kariņu (JV) un koalīcijas partnerus.